RU

"Росукренерго": у режимі всебічного сприяння

30.11.2010, 09:30
5dd0905c4d296d9d5588d4ef2803731f.jpg

"Росукренерго" не тільки відновило свої права на газовому ринку України після руйнівної атаки уряду Юлії Тимошенко, але й істотно укріпило позиції. Зараз компанії надано всебічне сприяння на найвищому рівні

Компанія "Росукренерго", нарешті, може зітхнути з полегшенням. Вона не тільки відновила свої права на газовому ринку України після руйнівної атаки уряду Юлії Тимошенко, але й істотно укріпила позиції. Зараз компанії надане всебічне сприяння на найвищому рівні.

29 листопада стало відомо, що російське ВАТ "Газпром", НАК "Нафтогаз України" і "Росукренерго" підписали пакет угод за рішенням ряду істотних питань взаємодії у газовій сфері. Відповідно до документів, буде повністю погашена заборгованість "Росукренерго" перед групою "Газпром" у розмірі $810 млн. "Нафтогазом України" буде зроблено повернення 12,1 млрд. кубометрів газу компанії "Росукренерго" згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу. Крім того, буде погашена заборгованість "Росукренерго" перед НАК "Нафтогаз України" у розмірі $1,7 млрд.

"Отже, підписання пакету угод дало змогу сторонам повністю врегулювати відносини, пов'язані з постачанням газу в 2008-2009 роках. Досягнуті угоди дадуть змогу зберегти газовий баланс України і забезпечити проходження опалювального сезону 2010-2011 років без залучення НАК "Нафтогаз України" додаткових кредитних ресурсів", - наголосили у "Газпромі".

Однак скандальному газотрейдеру цього може показатися мало. За інформацією "Дзеркала тижня", "Росукренерго" збирається вимагати від НАК "Нафтогаз України" відшкодування ніби завданих збитків на суму $500 млн. Усне слухання у Стокгольмському арбітражі з цього питання має відбутися у березні 2011 року. І, незважаючи на національні і виняткові особливості оподаткування НАК, за розмитнювання і за повторне прийняття на баланс 11 мільярдів кубометрів газу з ПСГ України, які слід повернути "Росукренерго", Міністерство палива і енергетики і Державна митна служба запропонували розстрочити "Нафтогазу" податкові зобов'язання.

За підрахунками джерел у Кабміні, прямий збиток бюджету України тільки від таких особливостей оподаткування національної компанії становитиме 30-35 млрд. грн. "Збитки від несплати "Нафтогазом" тільки двох обов'язкових податків - ПДВ і податку на прибуток - можуть становити 14-15 млрд. грн. (це без штрафу за несплату цих податків)", - зазначає видання.

Внаслідок таких особливостей оподаткування у бюджеті "Нафтогазу" утвориться діра мінімум у 15 млрд. грн. - дефіцит обігових коштів. "До речі, саме такою цифрою обмежений допустимий дефіцит бюджету НАК згідно з меморандумом України з МВФ. А сума виходить більш ніж солідною - близько 60-65 млрд. грн.", - зазначили у виданні.

Справді "Росукренерго" може висувати і не такі вимоги, адже законність дій компанії засвідчили найвищі інстанції. Так, 24 листопада Верховний Суд України підтвердив рішення Шевченківського районного суду міста Києва і Апеляційного суду, якими була підтверджена правомірність рішення Стокгольмської торгової палати від 8 червня 2010 року, відповідно до яких НАК "Нафтогаз України" зобов'язана повернути компанії "Росукренерго" 12,1 мільярда кубометрів природного газу. Отже, Верховний Суд поставив крапку в справі про вилучення урядом Ю.Тимошенко 11 млрд. кубометрів газу у компанії "Росукренерго" в 2009 році.

Трохи раніше подарунок "Росукренерго" зробили парламентарії: Верховна Рада України припинила діяльність тимчасової слідчої комісії (ТСК) з розслідування обставин розгляду позову "Росукренерго" у Стокгольмському арбітражному суді і арешту екс-глави Держмитслужби Анатолія Макаренка. Крім того, народні депутати відмовилися направити звіт ТСК у Генпрокуратуру і дати згоду на оприлюднення цих матеріалів у газеті "Голос України".

Однак глава комісії Роман Зварич зазначив, що ТСК не змогла використати усі можливості для своєї роботи через засекреченність документів, що стосувалися розслідування, з боку СБУ. За його словами, СБУ заборонила розголошувати інформацію, яку запитувала в органів влади ТСК, оскільки вона стосується слідства у кримінальній справі. До того ж парламентарій повідомив, що комісія під час розслідування не отримала підтвердження засекреченності зазначеної справи і матеріалів.

"Відомо, що Службою безпеки України відкрито кримінальну справу за тими договорами, які були підписані раніше, ще при уряді Юлії Тимошенко, зокрема, договори між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", відповідно до яких трохи більше 11 млрд. кубометрів газу перейшли у власність НАКу при поступці боргу "Росукренерго" перед "Газпромом", - пояснив він.

Р.Зварич наголосив, що серед матеріалів цієї кримінальної справи як мінімум один документ має гриф "секретно", що відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, дає змогу слідчому засекретити всі матеріали такої кримінальної справи. "Що, до речі, і сталося, і крім того, що ми направили майже сто різних звернень комісії на різні установи, зокрема на Службу безпеки, на Генпрокуратуру і на НАК, Міністерство енергетики і Кабінет Міністрів, відповіді, які ми отримували, були одні і ті ж, що у зв'язку з цією обставиною, тобто засекреченністью кримінальної справи, нас попередили, щоб вам нічого не давати", - сказав він. Отже, навіть народні депутати не змогли з'ясувати, як же вівся горезвісний процес "Росукренерго" проти "Нафтогазу" в Стокгольмському арбітражі.

Характерно, що перед цим Верховна Рада провалила опозиційний проект закону про забезпечення енергетичної безпеки України, яким пропонувалося заборонити використати бюджетні кошти або кредити міжнародних фінансових організацій для розрахунків з компанією "Росукренерго" за рішенням Стокгольмського арбітражного суду. За відповідний документ проголосували всього 138 народних депутатів з необхідних 226: 104 від БЮТ, 32 від НУНС і 2 позафракційні. Партія регіонів, КПУ і Блок Литвина за законопроект не голосували. За те, щоб направити документ на повторне перше читання, проголосували 142 народні депутати.

Зокрема проектом пропонувалося заборонити Кабінету Міністру використати бюджетні кошти, а також кошти міжнародних фінансових організацій для виконання зобов'язань держави, які виходять з рішення Стокгольмського арбітражу в справі НАК "Нафтогаз України" проти ЗАТ "Росукренерго". Також пропонувалося зобов'язати Кабмін заборонити НАК "Нафтогаз України" передавати природний газ, придбаний для використання українськими споживачами, для виконання цього рішення Стокгольмського арбітражу. Але, як-то кажуть, не зрослося.

"Росукренерго" відчуває себе в Україні все впевненіше і діє все більш рішуче. До чого це може призвести для громадян, поки невідомо, але припущення вже є. Адже енергоресурс "Нафтогазу", який треба повернути "Росукренерго", треба буде десь взяти або, принаймні, чимось компенсувати. А він є національною власністю, тобто так чи інакше власністю всіх громадян, і доведеться, напевно, дуже довго думати над тим, як повернення боргів зробити за змогою менш хворобливим.

Ринок газу, нафти і нафтопродуктів: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини