RU

Сміх і гріх | Російський СТС купив "Лігу сміху" у студії "Квартал 95". Це Липецька фабрика Зеленського?

Російський СТС купив
Володимир Зеленський та Євген Кошовий. Колаж – Liga.net (Аліна Підлєсна)
19.01.2021, 12:42

Російський телеканал СТС з держінвестиціями купив права на адаптацію Ліги сміху. Скільки на цьому заробить Квартал 95 і партнери президента?

Проєкт Кварталу 95 "Ліга сміху" продано російському каналу СТС і буде запущений вже цієї весни. За оцінками учасників ринку, студія Квартал 95, в якій Володимиру Зеленському до президентства належала 18% -а частка, надала права на адаптацію шоу і може отримувати до $15 000 за кожен епізод. Серед основних власників СТС Медіа російські держбанки й друзі Володимира Путіна.

LIGA.net  розбиралася, чи заробить президент України на угоді з росіянами (спойлер – безпосередньо ні, але може отримувати виплати за роялті), і наскільки етичною є співпраця українських виробників контенту з мовниками держави-агресора.

ЩО ТАКЕ ЛІГА СМІХУ

Ліга сміху (Чемпіонат України з гумору) – телевізійний гумористичний проєкт, створений у 2015 році студією Квартал 95 і компанією Drive Production. "Жив-був КВК, зокрема український. Але події останніх років склалися так, що український КВК випав із міжнародної обойми. Після історій з Кримом і Донбасом настав момент, коли ми остаточно зрозуміли, що українські команди не приїдуть на традиційний фестиваль у Сочі ", – розповідав у 2015 році в інтерв'ю виданню Медіаняня нинішній редактор Ліги сміху Андрій Чивурін.

Директор проєкту Наум Баруля до 2013 року був керівником Міжнародного союзу КВК, а редактор Андрій Чивурін редагував Вищу Лігу КВК до 2012 року.

Хто продавець

У пресслужбі Кварталу 95 на запит про продаж прав на Лігу сміху в Росію відповіли, що студія Квартал 95 з 2012 року співпрацює зі шведським дистрибутором Eccho Rights, який є ексклюзивним представником щодо дистрибуції контенту студії Квартал 95 за межами території України. Водночас Eccho Rights володіє власною стратегією продажу, на яку правовласник не впливає.

"Eccho Rights бере на себе всі права і зобов'язання представляти і реалізовувати продукти Кварталу у світі. З метою дистрибуції формату Eccho Rights має право здійснювати ознайомлення третіх осіб з процесом виробництва контенту, зокрема зі знімальним процесом без отримання додаткової згоди у студії Квартал 95" , – повідомили в пресслужбі студії Квартал 95. Подробиці продажу формату є комерційною таємницею і не можуть розголошуватися, запевнили в правовласники Ліги сміху.

Головний редактор Міжнародного союзу КВК і тепер керівник російської Ліги Сміху Євген Донських під час презентації мистецького проєкту 14 січня повідомив, що угода оформлена як покупка франшизи, яку СТС придбав давним-давно, а близько року тому залучив до підготовки проєкту Міжнародний союз КВК. 

ХТО ВОЛОДІЄ СТС

Телеканал СТС є флагманським мовником медіахолдингу СТС Медіа (управляє п'ятьма розважальними телеканалами: СТС, Домашній, Че, СТС Love та CTC Kids), який належить АТ "Медіа інвестиції".

З кінця 2018-го основними власниками СТС Медіа є медіахолдинг "Національна медіа група" (НМГ) і російський держбанк ВТБ, випливає зі статті Вєдомостей. НМГ володіють структури банку "Росія" Юрія Ковальчука (близький до Володимира Путіна), структури Мордашова і кілька приватних інвесторів, імена яких група не розкриває.

До угоди 75% СТС Медіа на 75% належало холдингу ЮТВ, яким володів бізнесмен Іван Таврін. Решта – належало кіпрському Telcrest, акціонери якого – НМГ, ВТБ, структури власника Сєверсталі Олексія Мордашова і Сургутнєфтєгаза.

Давня мрія

Переговори про придбання прав на адаптацію Ліги сміху, ймовірно, велися давно. В анонсі СТС зазначено, що новий проєкт запускається творцями КВН.

"У 2019 році російські гумористи творчого об'єднання АМіК (компанія Олександра Маслякова, засновника КВК) Сергій Свєтлаков і Олександр Незлобін приїжджали до Києва в приватному порядку з метою відвідати гру Ліги сміху й оцінити перспективи даного проєкту на території своєї країни", – розповідають в пресслужбі студії Квартал 95. Але підкреслюють, що переговори про придбання формату велися виключно з представниками компанії дистрибутором Eccho Rights.

Юридично права на ТМ Ліга сміху закріплені за шістьма власниками: Володимиром Зеленським, менеджерами Кварталу 95 Сергієм і Борисом Шефірами та Андрієм Яковлєвим, а також колишніми гравцями КВК Наумом Барулею і Андрієм Чивуріним.

 

Якою буде Ліга сміху по-російськи

Російська Ліга сміху буде такою самою, як в Україні, запевняє Донських. Планується відзняти сім епізодів, які вийдуть на екрани СТС вже навесні. До слова, на тлі запуску Ліги сміху в Росії відмовилися від телетрансляцій прем'єр-ліги КВК.

На запит LIGA.net  щодо умов і терміну придбання прав на Лігу сміху, а також чому партнером в організації проєкту обрано Олександра Маслякова і його компанію АМіК, у СТС не відповіли. У грудні 2019 року прессекретар СТС Медіа Ігор Іванов у коментарі російській газеті Комерсант казав, що "Квартал-95 давно зарекомендував себе як виробник якісного контенту ... Ми шукаємо будь-яку можливість надати глядачеві доступ до кращого гумористичного контенту російською мовою".

За кожною групою, каже Донських, буде закріплений куратор, а писати гумор для команд допоможуть відомі гравці КВК, які увійшли в креативну команду проєкту.

У змагальну частину проєкту після кастингів вийде 12 команд.

Скільки коштує Ліга сміху

Оцінити вартість франшизи непросто – українські мовники гласно говорити про цифри відмовляються.

"Ціни на кожен конкретний формат дуже різні – від сотні доларів до десятків і сотень тисяч – залежно від домовленостей", – пояснює керівник відділу аналітики Інформаційного агентства ІА Медіа Ресурси Менеджмент, головний редактор Content Report і Media Business Reports Артем Вакалюк.

За словами співрозмовника, що працює в сфері продажу контенту на одному з великих українських телеканалів, реалістична цифра для цієї угоди – це продаж прав на один або два сезони. "Якщо дуже грубо оцінити, то ми говоримо про суму в межах $10 000- $15 000 за епізод. Ну і оскільки це продукт Кварталу 95 і шоу досить рейтингове, то ціна близька до вищої межі", – каже він.

Можливо, це – не всі складові угоди. Серед ймовірних пунктів договору важливими будуть права на дистрибуцію. "Зазвичай 20-25% комісія в таких контрактах йде дистриб'ютору. Наприклад, право на поширення російської Ліги сміху можуть віддати СТС, який може дістрибутувати контент різними каналами. А решта 75-80% поділять між правовласником і покупцем прав", – розповідає співрозмовник LIGA.net.

Серед очевидних каналів для поширення контенту російської Ліги сміху експерт вважає YouTube, RuTube й ОТТ-платформи (найбільша російська ОТТ-платформа МореТВ є медіаактивом СТС Медіа. – Ред.). Ще одне джерело заробітку – product placement в ефірі. "З огляду на різницю українського і російського ринків за ємністю, гонорар кварталу може досягати $80 000 за сезон", – розповідає експерт.

Проте монетизувати франшизу можна й іншими способом, стверджує ще один співрозмовник LIGA.net на медіаринку. "Крім продажу франшизи, Зеленський "продавав" покупцеві своїх сценаристів, тобто окремі гроші отримував за сценарії. Іноді аж до умови про участь кількох акторів 95-го. Тому ніхто не здивується, якщо частково сценарії будуть готуватися в партнерстві з Кварталом", – каже він.

Гроші не пахнуть?

Формально Володимир Зеленський не є співвласником Кварталу, майже відразу після перемоги на виборах він передав свої частки в компаніях партнерам у бізнесі. Зараз 100% студії Квартал 95 належить Борису Шефіру.

Утім, президент залишився власником інтелектуальних прав на продукцію Кварталу. За 2020 рік Зеленський, згідно з його декларацією, отримав виплати роялті від Кварталу 95 на 1,05 млн грн і 3,31 млн грн. У цих сумах можуть бути гроші від раніше проданих у Росію форматів "Розсміши коміка", серіалів "Свати", "Родичі", "Папік", а також серіалу "Слуга народу", який було знято з ефіру телеканалу ТНТ.

Цього року заробіток за використання інтелектуальної власності президента Зеленського і партнерів може збільшитися за рахунок Ліги сміху.

Наскільки законно й етично – заробляти на продажу форматів державі-агресору?

В Офісі президента на запит LIGA.net відповіли в ключі, мовляв, президент, обійнявши посаду, відійшов від операційного управління Кварталом. Не відповіли на запит LIGA.net у Міністерстві культури та інформполітики, а також в Нацраді з питань телебачення і радіомовлення.

У опозиційних політиків передбачувано вкрай негативні оцінки. "Чи це не гроші на крові?", – запитує депутат від  Європейської солідарності Олексій Гончаренко.

В учасників українського телеринку до продажу прав нейтральне ставлення: бізнес є бізнес. Топменеджер великого українського медіахолдингу зізнається: всім виробникам контенту байдуже, куди продавати свій контент. "Аби купували і платили", – каже він.

Цей підтверджує поширена практика продажу українських форматів до РФ. "У Росію було продано такі українські формати, як "Ревізор", "Хата на тата", "Панянка-селянка", "Ранок", "Містичні історії" та інші", – розповідає Вакалюк з Content Report і Media Business Reports

"Успішні формати, які зарекомендували себе високими показниками перегляду, продаються дистриб’юторами зазвичай відразу в декілька країн. Кількість закуплених/проданих далі сезонів залежить від того, наскільки вдалою була адаптація і з якими показниками пройшла прем'єра", – зазначають у пресслужбі 1 + 1 Медіа, додаючи, що безпосередньо з РФ не співпрацюють.

Мария Бровинская
Мария Бровинская
журналист Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини