ПриватБанк: робота на карантині, суди з Коломойським і кредитні канікули. Інтерв'ю

ПриватБанк: робота на карантині, суди з Коломойським і кредитні канікули. Інтерв'ю - Фото
Петр Крумханзл. Фото: ПриватБанк
30.03.2020, 12:55

Голова ПриватБанку Петр Крумханзл про вплив паніки на роботу банку, "антиколомойський" закон і справу братів Суркісів

З моменту попередньої розмови кореспондента LIGA.net з головою правління ПриватБанку Петром Крумханзлом минуло трохи більше року. За цей час в Україні повністю змінилася влада, у світі розгорілася епідемія смертельного коронавірусу і почалася глобальна рецесія.

Але основна тема інтерв'ю з головою Привату залишилася такою ж, що і навесні 2019-го - Ігор Коломойський і його спроби забрати банк у держави.

Минулого разу ми спілкувалися через кілька днів після рішення Окружного суду Києва про визнання націоналізації ПриватБанку незаконною. І якщо тоді Крумханзл впевнено говорив, що не вірить у повернення банку екс-власникам, то тепер для цього є велика умова: Верховна Рада повинна проголосувати за банківський законопроект №3260, що отримав неформальну назву "антиколомойський".

Можливо, це відбудеться вже 30 березня. Що це дасть банку в судах з екс-власниками і хто небезпечніший для Привату - коронавірус або колишній власник банку?

Конференц-колл з кореспондентом LIGA.net Крумханзл проводив з практично порожнього офісу ПриватБанку у Києві*. Приват, як і майже вся країна, також пішов на карантин.

ЯК ПРИВАТБАНК ЖИВЕ НА КАРАНТИНІ

- Голова Приватбанку також працює з дому?

- Правління банку в основному знаходиться в офісі, близько 80% менеджерів бек-офісу працює віддалено. З нами - лише персонал, який відповідає за критично важливі системи, до яких потрібен фізичний доступ. За ситуацією у відділеннях, банкоматах та інших важливих системах банку стежимо онлайн, тому можемо відреагувати на можливі проблеми в будь-який момент. Але поки необхідності термінової реакції не було. Якщо говорити в цілому щодо банку, то віддалено працює половина співробітників, майже 10 000 чоловік.

- Як карантин вплинув на вашу мережу відділень – всі працюють?

- Ми призупинили роботу відділень, які знаходяться в приміщеннях, що закрилися на час карантину. Або там, де різко скоротилася кількість потенційних відвідувачів. Мова про ТРЦ, адміністративні центри великих міст, де через карантин зменшилася кількість людей, які зазвичай приїжджають туди на роботу. Також ми призупинили роботу сусідніх відділень, якщо вони знаходяться недалеко один від одного і ввели гнучкий робочий графік. У кожному регіоні відсоток таких відділень різний.

- Що з зарплатами персоналу відділень, які не працюють?

- Всі співробітники банку, які працюють в офісі, відділеннях або віддалено, отримують звичайну зарплату, включаючи бонуси. Ті, хто не може працювати з об'єктивних причин, отримують місячні оклади.

- Наскільки скоротилася кількість клієнтів у відділеннях?

- В залежності від регіону - на 30-70%. За підсумками першого карантинного тижня потік впав у середньому на 54%, за підсумками другого – вже на 65%.

- Чи вплинули на клієнтів заклики використовувати онлайн-банкінг?

- Ми дійсно просимо клієнтів подумати двічі, перш ніж приходити у відділення. Тим, хто приходить, наприклад, оплатити комуналку, намагаємося розповісти, що цю ж операцію можна зробити в онлайні. Ефект є: за час карантину порівняно з середніми показниками за тиждень кількість транзакцій через Приват24 зросла на 29%, оплата в POS-терміналах (point of sale – оплата карткою в точках продажу. – Ред.) – на 40%, кількість скачувань мобільного додатку Приват24 – вдвічі.

ПРО ПАНІКУ ЧЕРЕЗ КОРОНАВІРУС

- Банк відчув підвищений попит на готівку?

- Ми бачили певну нервозність десь два тижні тому. Клієнти знімали в банкоматах приблизно на 30% готівки більше, ніж зазвичай. Але ажіотаж швидко пройшов. Зараз ми бачимо, що обсяги зняття вже на 20% нижче середніх показників, хоча банкомати завантажені повністю. Я пояснюю це двома причинами. По-перше, люди розуміють, що українська банківська система стабільна і ніякого дефіциту готівкових грошей немає. По-друге, за цих обставин зберігати готівку вдома – не найкраща ідея: банально не так багато варіантів, де їх можна витратити.

- Цього тижня НБУ надав банкам $130 млн готівкою – чи брав участь ПриватБанк у цьому аукціоні? Якщо так, які обсяги кешу вам знадобилися?

- Ми брали участь в аукціоні. Купили менше, ніж хотіли, але цей обсяг дозволить задовольнити попит наших клієнтів на найближчі тижні. Зараз вся країна і банківська система працює в режимі багатьох обмежень, наприклад транспортних. Кордони закриті, припинене авіасполучення, а готівковий долар друкується не в Україні і не в Європі. Тому на період карантину ПриватБанк перейшов до моделі продажу валюти тільки онлайн. Готівковою валютою ми хочемо забезпечити насамперед вкладників.

- Тобто ПриватБанк зараз не продає готівкову валюту?

- Ні, не продає. Але Ви вільно можете купити валюту онлайн для розрахунків карткою і онлайн.

- Як сильно зросли обсяги купівлі валюти онлайн?

- Сплеск на купівлю був за тиждень до введення карантину – 11 березня, коли долар почав зростати, а потім у перші дні карантину: 16 і 17 березня. Зараз нічого нетипового не відбувається. Більш того, останніми днями клієнти навіть більше продають валюту, ніж купують.

ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ КРЕДИТНИХ КАНІКУЛ

- Банк оголосив так звані кредитні канікули. Яка кількість ваших позичальників може ними скористатися?

- За нашими попередніми оцінками, кредитні канікули для малого і середнього бізнесу на 90 днів можуть бути розглянуті для 62 000 клієнтів. Чи всі скористаються канікулами – напевно сказати складно, оскільки у кожного позичальника своя ситуація і ми вирішуємо ці питання в індивідуальному режимі.

- Як багато клієнтів вже звернулися за кредитними канікулами?

- За цей тиждень ми самі зробили 20 000 дзвінків до наших клієнтів-підприємців. Банк хоче знати і розуміти, які труднощі виникли у клієнтів, поки вони не перетворилися на реальні проблеми. Але не думаю, що одна універсальна пропозиція від банку підійшла б кожному клієнту.

Читайте також: Карантин забирає у економіки понад $300 млн на тиждень. Далі - гірше. 3 сценарії

- Що з програмою кредитування "5-7-9"? Чи виживе вона в умовах кризи?

- Вона як і раніше працює. Кредитні канікули розповсюджуються і на неї.

- Скільки вже таких кредитів видали?

- З моменту старту програми прийнято позитивних рішень про фінансування на 70 млн грн. З них вже видано 54 кредити на 32 млн грн.

КРИЗА ПРОТИ ПРИБУТКОВОСТІ

- Криза, ймовірно, вже вплинула на показники банківської системи. Який ефект очікує для себе ПриватБанк?

- Зараз ми можемо лише говорити, що ефект, безумовно, буде, але який саме – сказати складно, оскільки ніхто не знає, як довго триватиме пандемія коронавірусу. Але українська банківська система, яка не так давно пройшла період серйозного очищення, продовжує стабільно працювати – всі банки стійкі і знаходяться під якісним наглядом з боку НБУ, тому великих проблем я не очікую.

- Чи може банк оцінити втрати від перших двох тижнів карантину?

- Поки складно оцінити. Наслідки від спаду економічної активності проявлять себе вже у другому кварталі. Але ми не бачимо значних загроз, які могли б вплинути на нашу прибутковість, оскільки транзакційний бізнес генерує більше половини наших загальних доходів.

- Які очікування Приватбанку щодо прибутку цього року?

- Про цифри говорити поки рано, але я очікую, що перший квартал, а також весь 2020 рік ми закінчимо з прибутком.

- Ви вже обговорювали з Кабміном відсоток прибутку за 2019 рік, який вам доведеться перерахувати в якості дивідендів до бюджету? Ми знаємо, що держфінанси зараз відчувають серйозні труднощі – можливо вам доведеться виплатити не 50%, а набагато більше?

- На даний момент ми залишаємося з цифрою 50%, але найближчим часом нас очікує дискусія з власником (раніше Мінфін, зараз – Кабінет міністрів – Ред.). Поки ми чекаємо їхнього рішення.

- Яка ваша позиція - скільки банк повинен залишити собі?

- Я вважаю, потрібен компроміс між потребами бюджету та потребою банку покрити можливі втрати, викликані поточною кризою.

СУДИ З КОЛОМОЙСЬКИМ І СУРКІСОМ

- Верховна Рада готується до розгляду банківського законопроекту 3260, який в пресі називають "антиколомойським". Ви стежите за ситуацією і українськими політичними процесами?

- Цей закон важливий не тільки через ПриватБанк, він вкрай важливий для країни в цілому. Від його прийняття залежить підтримка МВФ. Будь-які затримки з розглядом закону - це не варіант, часу у країни майже немає. Навіть сильна економіка таких гігантів як США чи Німеччині не може витримати зупинки на карантин. У ситуації з Україною негативні економічні процеси вже найближчим часом можуть прийняти незворотній характер.

Законопроект №3260 (старий номер - 2571) являє собою комплекс змін до банківського законодавства, які повинні допомогти державі - перш за все НБУ і Фонду гарантування вкладів - у боротьбі з екс-власниками банків-банкрутів, які через суди намагаються визнати банкрутства незаконними.

Серед них - Ігор Коломойський, який оскаржує рішення Нацбанку, Фонду і Мінфіну, які супроводжували націоналізацію ПриватБанку в грудні 2016 року (тоді НБУ спочатку визнав банк неплатоспроможним, потім Мінфін викупив його у ФГВФО за 1 гривню).

Читайте також: Коломойський або дефолт. Який вибір зробить Володимир Зеленський

Проект закону №3260 уточнює, що екс-власники збанкрутілих банків дійсно можуть визнати дії держави неправомірними, але не можуть скасувати їх. У такому випадку Коломойський може розраховувати тільки на грошову компенсацію. Збитки потрібно довести за допомогою міжнародної аудиторської фірми.

Законопроект про банки (в пресі його називають "антиколомойським") - один із prior actions, необхідних МВФ перед схваленням нової програми допомоги для України. Закон, який ініціював Кабмін, зараз знаходиться у фінкомітеті Верховної Ради. Попередні спроби винести його на голосування закінчилися провалом. Частина депутатів (перш за все так звана група Коломойського) виступає категорично проти.

LIGA.net веде докладну хроніку сьогоднішнього позачергового засідання парламенту

- Вже в середині квітня поновляться судові процеси навколо націоналізації ПриватБанку. Як все-таки цей закон допоможе банку, якщо суди будуть програні?

- Якщо закон буде прийнятий, а суди щодо націоналізації НБУ і банк програють, то банк точно залишиться в державній власності. Для нас це питання буде закритим. Колишні власники зможуть вимагати компенсації у держави, довівши збитки. Але механізм розрахунку компенсації та підтвердження збитків, який прописаний у законопроекті Міністерства юстиції та погоджений з МВФ, позначений чітко. Він не дає колишнім власникам можливості визначати розмір і умови компенсації на свій розсуд або на розсуд судів.

- Суркісів це також стосується?

- За процедурою bail-in щодо сім'ї Суркісів закон 3260 зворотної сили не має, і держава, в разі програшу, може втратити всю суму bail-in ПриватБанку, а це до 30 млрд гривень.

- Що кажуть ваші юристи – засідання Великої палати Верховного суду щодо справи Суркісів, яке планувалося на 16 квітня, відбудеться, незважаючи на карантин?

- За моєю інформацією, 16 квітня слухання не буде. Нова дата – раніше чи пізніше – поки невідома. Але, що нас надихає в цьому процесі – він вперше став публічним і відкритим. Сподіваємося, що завдяки цьому процес буде освітлений максимально докладно і об'єктивно.

- Минулого тижня суддя Печерського райсуду Підпалий фактично зобов'язав ПриватБанк виплатити близько $200 млн офшорним компаніям Суркісів, незважаючи на те, що вердикту в цьому процесі ще не було. Як ви це прокоментуєте?

- Це дуже тривожне рішення, особливо в контексті очікування вирішального засідання Верховного Суду bail-in Суркісів. Такі дії судді не можуть залишитися без уваги (20 квітня 2019 року суддя Підпалий виніс рішення про розірвання договорів поруки компаній Коломойського перед ПриватБанком на 10 млрд грн, - Ред.). Сподіваємося, що ці складні для всієї країни часи боротьби з коронавірусом не будуть використані як ширма для неправомірних та заангажованих рішень, які ми так часто спостерігаємо в українських судах.

Читайте також: Справа Суркісів: чому позов на мільярд може вирішити долю ПриватБанку

- ПриватБанк буде платити ці $200 млн?

- Ми подали апеляцію і розраховуємо, що вона буде задоволена. У практиці ПриватБанку вже були випадки, коли за подібні неправосудні рішення судді відповідали за законом. Можу точно сказати, що банк не буде виплачувати ці гроші до остаточного рішення суду.

- Нещодавно профспілка ПриватБанку подала черговий позов проти вас з метою позбавити топ-менеджерів бонусу за минулий рік. Як ви це розцінюєте - ще не втомилися від цього?

- Я відчуваю свою відповідальність за ПриватБанк. Я дотримуюся стратегії, визначеної наглядовою радою і власником. Сприймаю цей позов, як один із багатьох епізодів із саботування роботи банку з боку однієї конкретної профспілки. Це не профспілка в загальноприйнятому розумінні, що об'єднує всіх співробітників банку. Це невелика група людей, які вирішують свої завдання. Але в цілому зараз нам ніколи думати про тиск і саботажі - треба розуміти, що ми працюємо за часів, коли потрібно сконцентрувати всі сили на мінімізації наслідків кризи.

- Що все-таки небезпечніше зараз для ПриватБанку - коронавірус або Ігор Коломойський?

- Я б сказав так - вірус корупції. Але з цією хворобою Україні доведеться боротися набагато довше, ніж з COVID-19.

* Уточнено після публікації

Читайте російською: ПриватБанк: работа на карантине, суды с Коломойским и кредитные каникулы. Интервью

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини