RU

Приватбанк - Коломойському? Що відбувається в суді за банк: деталі закритого процесу

Приватбанк - Коломойському?  Що відбувається в суді за банк: деталі закритого процесу - Фото
Ігор Коломойський (Фото: прес-служба YES © 2019. Фотограф: Сергій Ільїн)
08.10.2019, 12:29

Суд навколо націоналізації ПриватБанку близький до вирішення. Чи допоможе воно Ігорю Коломойському знову стати власником найбільшого банку країни?

Людмила Шкурдова - невисока чорнява жінка - в останні місяці стала однією з найважливіших українських суддів. Від її рішення залежить «справа ПриватБанку», в якому Ігор Коломойський і підконтрольна йому компанія Triantal Investments вимагають повернути їм акції, викуплені Міністерством фінансів під час націоналізації банку в грудні 2016 року.

Процес вийшов на фінальну стадію - з 24 вересня стартував розгляд спору по суті. Зараз сторони готуються до дебатів, а засідання проходять з незвичайною для українських судів швидкістю - раз на тиждень. Чергове слухання відбудеться сьогодні, 8 жовтня, о 14:00. Сторонніх на нього не пустять - на початку червня Шкурдова зробила процес закритим.

Цей суд - найважливіший з усіх розглядів навколо націоналізації ПриватБанку, які проходять в Україні, кажуть співрозмовники LIGA.net серед учасників спору. Швидкого закінчення процесу вони не прогнозують, але рішення може з'явитися вже до кінця року.

Чи буде воно на користь Коломойського? LIGA.net розбиралася в деталях справи.

ХРОНІКА. Як суди повертають Коломойському ПриватБанк

ПриватБанк перейшов у власність держави наприкінці грудня 2016 року, офіційна причина – дірка в капіталі яку колишні власники банку Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов не змогли (або не захотіли) покрити своїми грошима.

Процедура націоналізації була складною: спочатку Приват був визнаний неплатоспроможним (рішення приймав Нацбанк), в банк на три дні зайшла тимчасова адміністрація Фонду гарантування вкладів. Акції Привату збиралося викупити Міністерство фінансів, але для цього потрібно було внести додатковий капітал – в цілому 155 млрд грн (на цю суму було випущено ОВДП). Під докапіталізацію випустили додаткові акції. Їх приплюсували до пакету колишніх власників. Всі 100% банку Мінфін купив за символічну суму – 1 гривню.

Перші позови, які оскаржують націоналізацію, держава почала отримувати практично відразу після того, як стала власником банку. Зараз "війна" охоплює вже кілька тисяч судових справ.

Ключові судові перемоги юристи Коломойського здобули між першим і другим турами президентських виборів 2019 року:

- 18 квітня Окружний адмінсуд Києва (ОАСК) визнав неправомірною націоналізацію Приватбанку.
- В цей же день ОАСК скасував рішення Нацбанку щодо списку пов'язаних з екс-власниками Привату компаній і фізосіб.
- 20 квітня Печерський райсуд Києва скасував особисту поруку Коломойського по рефінансу НБУ на 9 млрд грн.

Тепер Коломойський хоче визнати операцію з викупу акцій Приватбанку Мінфіном недійсною і вимагає повернення своїх акцій (цей пункт також був доданий в "міжвиборчий період – 9 квітня). Справа слухається в Госпсуді Києва, з 4 червня процес проходить у закритому режимі за клопотанням адвокатів позивачів.

Активізація процесу збіглася з низкою важливих політичних заяв про долю Приватбанку. Сам Коломойський заявляв, що бачить "вікно можливостей" для мирової угоди. Пізніше видання Financial Times повідомило, що новий Кабмін і Офіс президента (правда, в уряді заперечують) на чолі з екс-юристом Коломойського Андрієм Богданом вже почали пошук компромісу з олігархом.

Процес з політичним ухилом

Вранці 24 вересня Господарський суд Києва був однією з найбільш "медійних" точок української столиці. У одного з корпусів суду чергувало з десяток телекамер: журналісти чекали, що суддя Шкурдова винесе історичне рішення про повернення акцій Приватбанку Ігорю Коломойському.

До гіршого готувалися і юристи, які беруть участь в розгляді з боку держави. Причин було кілька: по-перше, суддя призначила засідання на 10 ранку, по-друге, воно значилося єдиним в її розкладі на цей день, по-третє, під час підготовчих слухань Шкурдова відхилила майже всі клопотання відповідачів, в тому числі щодо відводу судді.

Імовірність, що рішення приймуть в цей же день була високою, говорили співрозмовники LIGA.net серед учасників процесу. Засідання дійсно затягнулося, але після більш як чотирьох годин слухань в розгляді була оголошена перерва до 1 листопада.

Через тиждень обстановка в госпсуді стала ще більш незвичайною: до телекамер додалися активісти з великою репродукцією відомого полотна XV століття «Здирання шкіри з продажного судді» живописця Герарда Давида.


Акція в будівлі Господарського суду Києва. Фото - facebook (Mark Savchuk)

Ще одна особливість цього дня - 1 жовтня президент Володимир Зеленський разом з главою свого Офісу Андрієм Богданом і прем'єром Олексієм Гончаруком проводив зустріч з керівництвом НБУ.  Серед іншого обговорювали і ПриватБанк: регулятор зі свого боку підкреслив, що рішення судів про повернення банку колишнім власникам прямо загрожують фінансовій стабільності, розповідала LIGA.net перша заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Особливий інтерес влади до теми Привату невипадковий: це один з ключових пунктів в переговорах з МВФ: Фонд хоче гарантій, що уряд не стане йти на компроміси з колишніми власниками банку. Співрозмовники LIGA.net серед учасників процесу пов'язують уповільнення судового процесу саме з політичною невизначеністю.

Що відбувається за зачиненими дверима суду

Юристи Нацбанку очікують, що 8 жовтня суддя Шкурдова оголосить чергову перерву, зазначає співрозмовник LIGA.net в НБУ. До остаточного рішення відбудеться, як мінімум, два-три засідання, прогнозує один із залучених в процес адвокатів.

Адвокати Коломойського хочуть отримати рішення якомога швидше, їхні опоненти наполягають на припиненні процесу. Конфлікт у підсудності справи: з одного боку йдеться про комерційну суперечку (отже, процес повинен проходити в господарському суді), з іншого – у справі фігурують держструктури (адміністративна вертикаль, як і у випадку з відміною націоналізації).

Визначити підсудність повинна Велика палата Верховного суду. На засіданні 1 жовтня юристи з боку держави клопотали про зупинення процесу в госпсуді до рішення БЖ. Адвокати позивачів виступають категорично проти, з їх позицією поки погоджується і Шкурдова .

У відповідачів взагалі не склалися стосунки із суддею. Ще на стадії підготовчих слухань адвокати держави скаржилися в пресі, що вона часто обмежувала їх у репліках, до позивачів ж Шкурдова нібито ставилася лояльно.

Після першого засідання по суті (чотиригодинні слухання 24 вересня) градус протистояння дещо знизився, риторика судді також пом'якшилася, кажуть співрозмовники. Поки суд заслуховує аргументи сторін і приймає їх клопотання, наступний етап – дебати. Можливо, цю частину процесу відкриють для преси – у всякому разі, суддя погодилася розглянути такий варіант, каже один з юристів.

З чим Коломойський прийшов до суду

Оскільки процес проходить у закритому режимі, аргументація сторін офіційно не розголошується. За інформацією джерел LIGA.net, позов Коломойського заснований на ключовому твердженні: держава конфіскувала ПриватБанк за допомогою тиску на колишніх власників, відповідного рішення суду не було, отже відсутні і підстави для фактично безкоштовної передачі банку в держвласність (формально Мінфін купив банк за одну гривню, 155 млрд грн докапіталізації тут не враховуються).

"Ймовірно, позов ґрунтується на загальних нормах, що захищають права людини від необґрунтованого позбавлення власності, як виняткової міри, – припускає керуючий партнер ЮФ "Горецький і Партнери" Олег Горецький. – Якщо позовні вимоги не посилаються на рішення адмінсуду про недійсність рішення НБУ про виведення банку з ринку, підстав для зупинки процесу в господарському суді може і не бути".

З іншого боку, передача розгляду в адмін'юрисдикцію стане підставою для скасування будь-яких рішень господарського суду у цій справі, додає старший партнер L. I. Group Микола Ковальчук. Але ймовірність перенесення малоймовірна: співрозмовники LIGA.net у числі учасників процесу вважають, що справа все ж залишиться у господарській юрисдикції.

Якщо процес все ж не зупинять і справа продовжить слухатися в госпсуді, джерела LIGA.net не виключають: при такій швидкості розгляду (засідання раз на тиждень – для українських судів це досить швидко) рішення можуть оголосити вже до кінця року.

Стратегія Коломойського. Що буде якщо він виграє всі суди?

Суд про повернення акцій Привату – не просто так став вершиною юридичної війни навколо банку. Для Коломойського цей процес набагато  важливіший, ніж скасування націоналізації або оскарження поруки: всі інші розгляди повинні стати основою для головного – повернення акцій, відзначають юристи.

Непрямий доказ – сенсаційне рішення Окружного адмінсуду (ОАСК) від 20 квітня про незаконність націоналізації так і не зрушила з місця. Сторона держави давно підготувала апеляційну скаргу, але вона не була прийнята, оскільки ОАСК досі не направив матеріали справи в апеляційну інстанцію, розповідає джерело LIGA.net.

Незважаючи на це, рішення ОАСК має стратегічне значення. Без нього вимога Коломойського повернути йому частку в Приваті неправомірна: це суперечить статті 41 Закону про систему гарантування вкладів, яка прямо забороняє екс-акціонерам націоналізованих банків претендувати на будь-яку компенсацію за втрачене майно.

Але в цій же статті є важливе застереження: новий інвестор (в даному випадку - Мінфін) повинен діяти в рамках закону. Це означає, що рішення про незаконність націоналізації Привату, потенційно усуває законні обставини, при яких банк був викуплений державою.

"Позивачем навмисне запущений цілий ряд процесів, в них оскаржуються процедурні рішення, які передували початку введення тимчасової адміністрації і відчуження майна-акцій (по пов'язаним особам і т.д.), - говорить Горецький з ЮФ "Горецький і партнери". - З огляду на те, що відчуження було в процедурі виведення банку, це може кваліфікуватися, як придбання державою майна в порушення вимог закону".

Завдання юристів Коломойського полегшує і той факт, що його частина акцій в Приваті (41,7%) не була анульована: Мінфін викупив їх разом з акціями додаткової емісії, які обміняли на капіталізаційні ОВДП, розповів LIGA.net адвокат, знайомий з деталями справи.

Це означає, що маючи рішення Госпсуду в свою користь, позивачі можуть зобов'язати Укрексімбанк, як зберігача акцій Привату, примусово списати частку Коломойського і перевести її на рахунки олігарха, допускає один з юристів.

"Рішення вступить в силу, якщо воно не буде оскаржене протягом 20 днів, - каже співрозмовник LIGA.net. - Зрозуміло, держава подасть апеляцію, але ми розуміємо, що втратити її, наприклад, "в пошті", якщо це комусь потрібно, в нашій країні зовсім не складно ".

Читайте російською: Приватбанк – Коломойскому? Что происходит в суде за банк: детали закрытого процесса

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини