RU

Пристрасті по ГТС. Рада почала реформу нафтогазового комплексу

21.03.2012, 11:23
Пристрасті по ГТС. Рада почала реформу нафтогазового комплексу - Фото
e766542809b860e93b4573408c9e9244.jpg

У вівторок український парламент у першому читанні прийняв законопроект з реформування нафтогазового комплексу країни

Автором успішно проголосованого законопроекту є опозиціонер, депутат від фракції НУНС Юрій Кармазін. За його проект змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення реформування нафтогазового комплексу проголосувало 237 нардепівських карток.

Однак парламентську опозицію важко було назвати задоволеною таким ходом подій - голосування проходило при заблокованій опозиціонерами парламентській трибуні, під скандеж "Банду геть!".

Між тим, ще вчора опозиційний віце-спікер Микола Томенко заявляв, що бютівці не блокуватимуть трибуну через законопроект щодо ГТС, якщо законопроект буде прийнятий в редакції, поданій Кармазіним. "Проект закону Кармазіна забороняє приватизацію ГТС чи якісь інші дії, які можуть поставити під сумнів наш контроль над газотранспортною системою", - сказав він.

Автор документа, прийнятого в першому читанні, в своєму виступі підкреслив, що його законопроектом передбачена можливість виконання вимог енергетичної хартії. При цьому закладені механізми, що не дозволяють приватизувати українську ГТС. У той же час, за його словами, цей законопроект слід було б прийняти сьогодні відразу в цілому, щоб ніхто не встиг внести в нього якісь правки. Проте перший віце-спікер парламенту Адам Мартинюк повідомив, що Кабінет міністрів зняв свій проект закону й поставив на голосування документ Кармазіна у першому читанні.

Пізніше Кармазін заявив журналістам на брифінгу, що головуючий на засіданні Мартинюк почав розгляд законопроектів щодо ГТС в порушення регламенту, оскільки перед цим дві фракції - БЮТ і НУНС - зажадали оголосити перерву. Кармазін зазначив, що опозиціонери хотіли провести додаткові переговори з даного питання. Депутат підкреслив, що намагався переконати представників більшості в тому, що допрацьовувати в поданому ним законопроекті нічого, і ніяких правок в нього вносити не потрібно. Тим не менш, за його словами, регіонали відмовилися від цієї пропозиції.

Сумніви опозиції з приводу кармазінского проекту закону висловив бютівець Сергій Соболєв. За його словами, навіть цей документ не гарантує цілісності української газотранспортної системи. "У цьому законопроекті є норма, яка дійсно забороняє тільки приватизацію. Але скажіть, будь ласка, є чи ні приватизацією корпоратизація, акціонування, виділення окремих пакетів. Поза всяких сумнівів, це також є прихованою приватизацією. Саме тому ми звернулися й до нашого колеги (Кармазіна, - ред.) з пропозицією зняти цей законопроект з розгляду ", - сказав Соболєв.

До речі, подібну точку зору, схоже, поділяють і деякі експерти. Так, президент Київського міжнародного енергетичного клубу Q-Club Олександр Тодійчук заявив, що запропонований Кармазіним документ захищає українську газотранспортну систему від легкої приватизації, однак від хитрої - не захищає. За його словами, при передачі в управління, інша держава може серйозно впливати на ГТС України. Експерт зазначив, що передача в управління, навіть при збереженні у власності держави - "цього може бути достатньо для того, щоб на свій розсуд, інша держава маючи мінімум - блокуючий пакет - реалізовувала свою політику".

За словами ж нунсівця Андрія Парубія, основна проблема з кармазінскім проектом закону саме в тому, що при підготовці його до другого читання влада спробує забезпечити здачу української ГТС. Парубій зазначив, що для транспортування газу до Європи альтернативи українській ГТС немає, - її унікальність, крім протяжності, полягає в тому, що до її складу входять п'ять підземних сховищ газу. Але у випадку її продажу, на думку опозиціонера, держава позбудеться будь-яких важелів регулювання ціни на газ на внутрішньому ринку. "Україна може залишитися без механізмів впливу на ціну газу, як це сталося в Білорусі, яка продала 100% акцій Бєлтрансгазу путінському Газпрому. Уже зараз зрозуміло, що українську ГТС хочуть купити за заниженою ціною. Озвучена керівником Газпрому Міллером ціна української ГТС в 20 мільярдів доларів є нахабно спекулятивною. За оцінкою експертів, ціна складає 80-120 мільярдів доларів ", - зазначив він.

У підсумку, після голосування, спікер Володимир Литвин все-таки оголосив перерву в роботі Верховної Ради - БЮТ і НУНС змогли піти на консультації. Пізніше, увечері, голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що Рада розгляне законопроект про реформування нафтогазового комплексу в другому читанні через два тижні. Також регіонал пообіцяв, що проголосований законопроект не зазнає суттєвих змін у процесі підготовки до другого читання. Він пояснив, що цього не дозволяє відповідна стаття регламенту.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини