Прихована деномінація. Навіщо гривню переводять в метал

26.11.2019, 13:43
Прихована деномінація. Навіщо гривню переводять в метал - Фото
Фото: НБУ

Паперові гривні скоро поступляться місцем монетам. До чого це призведе? (Текст від 16 березня 2018 року)

26 листопада Нацбанк оголосив про введення в обіг нових монет замість паперових грошей: монета номіналом 5 грн буде введена з 20 грудня 2019 року, а монета 10 грн - в середині 2020 року. У зв'язку з цим ми вирішили перевипустити текст, який вийшов в березні 2018 року. Він пояснює, що відбувається з дрібними купюрами й чому.

Нацбанк відмовиться від паперових гривень чотирьох початкових номіналів на користь металевих аналогів. Нові монети в одну й дві гривні з'являться вже в кінці квітня. П'ять і десять гривень випустять не раніше 2019 року.

Паперові гривні номіналом від одного до десяти друкувати більше не будуть. Паралельно Нацбанк припиняє випуск 1, 2, 5 і 25 копійок.

Рішення має економічне обґрунтування: металеві гроші можуть бути в обігу до 20 років, тоді як "папір" потрібно оновлювати щороку. Заміна дозволить заощадити 1 млрд грн на рік, відзначають в Нацбанку.

Наступним кроком НБУ може стати введення купюри номіналом 1000 грн.

Економія на грошах

НБУ буде прагнути до номінального ряду з 12 позицій, як прийнято в міжнародній практиці, зазначає глава регулятора Яків Смолій. Сьогодні в Україні в обігу 14 різних номіналів монет і банкнот. Якщо Нацбанк не буде вводити нові банкноти великих номіналів (наприклад, тисячу гривень), після вилучення копійок кількість номіналів скоротиться до 10.

"Ми хочемо оптимізувати грошовий оборот з міркувань зручності й скорочення витрат на його обслуговування, - говорить Смолій. - За рахунок заміни ми досягнемо оптимального співвідношення банкнот і монет в обігу".

Нацбанк вирішив почекати з випуском п'яти- і десятигривневих монет, щоб не перевантажувати банкнотно-монетний двір, розповів LIGA.net директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко. Квітнева партія монет номіналом в одну та дві гривні буде налічувати 10 млн штук (по 5 млн кожна). Всього в цьому році монетний двір відкарбує 145 млн штук нових монет нижчих номіналів.

Читайте також: Купюри відходять у минуле. 10 фактів про гривневі монети НБУ

Реальний ефект економії Нацбанку вдасться отримати тільки за умови, що він зможе в найближчі роки впоратися з інфляцією, вважає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

Констатація факту

Як на нововведення відреагує населення? Українці чутливі до грошових питань і можуть сприйняти появу монет замість купюр як доказ знецінення гривні, вважає виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

"Ще в Радянському Союзі, який залишається орієнтиром для багатьох українців, паперові гроші були показником дійсно високої вартості, - каже Вишлінський. - Це питання традиції, на Заході монети не вважаються за замовчуванням чимось мізерно малим".

Впровадження монет більшого номіналу допоможе побороти таке сприйняття: на відміну від копійок, ними будуть частіше користуватися, оскільки навіть одна п'яти- або десятигривнева монета зберігає купівельну спроможність, припускає голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

"Це практичне рішення: дрібні номінали постійно переходять з рук в руки, тому питання зносу для них особливо важливе", - говорить Фастовець.

Читайте також: Копійчана справа. Чому НБУ хоче відмовитися від дрібних монет

Глобального впливу на інфляційні очікування населення це не зробить, переконана головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Заміну банкнот монетами можна вважати формою прихованої деномінації: монети і банкноти в новому форматі будуть виконувати функції більш низьких номіналів, говорить глава аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

"Їх як би знижують на один щабель. Наприклад, роль однієї копійки тепер будуть виконувати 10 копійок, - пояснює Паращій. - Це не означає, що нас готують до чогось поганого: проста констатація факту, що гривня з 1996 року знецінилася в 15 ра".

При запуску національної валюти в обіг її курс визначили як 1,76 грн/$.

Тисяча проти cashless

Дії Нацбанку говорять про те, що наступним кроком зі зміни номінального ряду повинен стати випуск купюри в тисячу гривень, допускає президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. Про конкретні плани щодо банкноти найвищого ґатунку в НБУ поки не повідомляють. Такого рішення поки немає, уточнює Смолій.

Це складніше питання, ніж заміна банкнот монетами: тут НБУ буде виходити з вартості виробництва тисячних купюр, враховуючи в тому числі підвищені вимоги до їх захисту від підробок, зазначає Білан.

Читайте також: Таргетування реформ. Чому НБУ важливо грати "за правилами"

Випуск тисячної купюри напрошується давно, але ця ідея суперечить намірам Нацбанку активніше розвивати cashless-економіку, вважає Паращій.

"Питання з тисячею впирається не в інфляцію, а в безготівкові розрахунки і їх пріоритетність для НБУ, - говорить Вишлінський. - Випустивши банкноту, Нацбанк, по суті, пригальмує рух в сторону cashless, тому що великі номінали завжди стимулюють розрахунки готівкою".

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини