RU

Прибрати не можна залишити або Де реформи на залізниці? Інтерв'ю з головою Укрзалізниці

Прибрати не можна залишити або Де реформи на залізниці? Інтерв'ю з головою Укрзалізниці - Фото
Євген Кравцов (Фото: УЗ)
16.12.2019, 11:28

Іноді здається, що Євгеном Кравцовим незадоволені всі: від пасажирів поїздів до прем'єра. Чому він продовжує працювати? Інтерв'ю з топ-менеджером

"Крадуть майже на всьому", - так у середині листопада охарактеризував стан справ на українській залізниці прем'єр-міністр Олексій Гончарук та анонсував зміну керівництва Укрзалізниці (УЗ). Міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив, що "в УЗ жахлива ситуація" і "найближчим часом буде вирішена подальша доля Кравцова".

На початку грудня конфлікт загострився. Кравцов написав у Facebook, що УЗ "не повинна залежати від політичних настроїв і рішень, які міняються щогодини". Міністр в інтерв'ю профільному виданню ЦТС відповів, що розцінює пост Кравцова як його наміри "воювати на білому коні проти всіх". Наступного дня в Facebook Кравцова з'явилося фото із зображенням білого коня. На момент публікації інтерв'ю ілюстрація видалена зі сторінки.

Євген Кравцов продовжує працювати, але зберегти посаду йому буде непросто, навіть з урахуванням чинного контракту. Цього тижня заплановано звіт перед наглядовою радою про стан справ у компанії, після чого буде прийматися рішення про майбутнє Кравцова.

В інтерв'ю LIGA.net Євген Кравцов розповів, чому передумав звільнятися, чи буде з усіма воювати і чому реформи в УЗ мало хто помічає.

Про діалог з Криклієм: я не говорив що збираюся йти

- Нещодавно міністр Владислав Криклій переказував ваш з ним діалог. З нього випливає, що спочатку ви оголосили йому про своє бажання звільнитися, а потім передумали і скликали позачергову наглядову раду для звіту менеджменту. Між цими подіями минуло кілька днів. Що за цей час змінилося?

- Опишу своє бачення ситуації. Є і громадський, і політичний запит на оцінку діяльності Укрзалізниці. Ці питання можуть супроводжуватися політичними коментарями. Їх озвучував і прем'єр-міністр, і окремі політичні діячі в парламенті.

Я виступаю за об'єктивну оцінку роботи менеджменту та компанії. Ще кілька років тому такий підхід був неможливий, оскільки питання призначення керівників УЗ завжди вирішувалися виключно ручним керуванням. Зараз, на щастя, ми від такого ручного управління відійшли.

Тому моя позиція така: якщо є питання до топ-менеджменту та ефективності управління УЗ, їх необхідно якісно і відповідно до процедур корпоративного управління обговорити й оцінити. Для цього існує наглядова рада, яка повинна зробити висновок про динаміку змін. Ми йдемо процедурним шляхом, прописаним у статуті акціонерного товариства.

- Ви говорили міністру Криклію, що збираєтеся йти? Якщо так, чому не йдете?

- Не говорив.

- Що ви йому сказали?

- Я говорив, якщо до мене є питання, то є процедура. Спочатку звіт перед наглядовою радою, потім, якщо буде необхідно, перед акціонером (Кабміном. - Ред.). І виключно за результатами цього звіту повинні бути зроблені висновки, якщо буде на те воля і буде позиція про незадоволення моєю роботою. Але, заміна керівництва, вірніше, будь-які кадрові рішення, повинні проходити за процедурами корпоративного управління. Не просто, хтось сказав, що Кравцов не влаштовує, або Кравцов - хороший хлопець. Повинна бути чітка оцінка, що було зроблено, і чи в правильному напрямку рухається компанія.

- Як ви, в такому разі, розцінюєте публічні заяви міністра про те, що ви йдете у відставку? Непорозуміння або тиск?

- Я не думаю, що це непорозуміння. Ні в якому разі не буду говорити про якийсь тиск - я ніколи не відчував на собі тиск навіть при попередньому міністрі. Завжди відчував себе комфортно і завжди виконував свою роботу і буду виконувати. Можливо, мова йде про різні погляди на ситуацію.

- Коли запланована наглядова рада зі звітом топ-менеджменту УЗ?

- Планова наглядова рада відбудеться наступного тижня (інтерв'ю відбулося 9 грудня. - Ред.). На ній буде розглянутий не тільки мій особистий звіт, але і всього менеджменту, а також динаміка роботи компанії.

Про призначення Сергія Лещенка до наглядової ради УЗ

- Днями депутат Олександр Дубінський опублікував інформацію про те, що до складу наглядової ради увійде екс-нардеп Сергій Лещенко і радник міністра інфраструктури пан Журавльов. Що вам про це відомо?

- Офіційної інформації я не отримував, але чув про це. Наскільки я знаю, минулого тижня відбувся номінаційний комітет, на якому повинне було це питання розглядатися. Як він пройшов, я не знаю.

Якщо говорити про процедуру, мова йде про представників держави і акціонер в особі Кабміну повинен був відібрати відповідних кандидатів через конкурс. Якщо дійсно в конкурсі виграли пан Лещенко і Журавльов - це позиція акціонера в рамках повноважень.

- Я правильно розумію, що людей, яких призначав Гройсман, замінять дві людини від Гончарука?

- У наглядовій раді три представники держави і чотири незалежних члени. Якщо не помиляюся, кілька тижнів тому Кабмін оголосив про початок відбору двох представників держави. Тому двоє повинні помінятися, один залишитися.

Чому Кравцов всім не подобається

- У яких стосунках ви з міністром Криклієм?

- Абсолютно робочі. Спілкуємося фактично кожного дня щодо великої кількості робочих питань. Міністр тримає на особистому контролі більшість залізничних проектів.

- Була розмова про ваше майбутнє?

- Ще під час першої розмови обговорили, що у мене є діючий контракт. Тому моє запитання полягало в тому, яким буде подальший формат взаємодії.

- Контракт закінчується в 2021 році?

- Так. На моє запитання була відповідь від міністра, що продовжуємо працювати і далі за якістю роботи будемо дивитися. Це абсолютно правильно.

- Міністр каже, що зі спілкування з вами зробив висновок про те, що ви хочете воювати на білому коні проти всіх. Це так?

- Тоді швидше на локомотиві (сміється). Якщо серйозно, ніколи ні з ким не воював і розумію, що нерозумно воювати з акціонером і власником компанії, в якій працюєш. Точно цього не збираюся робити.

- У вас були не найкращі стосунки з Володимиром Омеляном. Зараз проти вас публічно виступає Гончарук, є напруженість з Криклієм. Не критикував вас, по-моєму, тільки Гройсман. Складається враження, що ви завжди в опозиції. Чому?

- Я апріорі займаю таку позицію, яка зачіпає велику кількість різних політичних інтересів, груп впливу, соціальних груп. І будь-яка дія, особливо спрямована на поліпшення системи, завжди буде мати опір. Скажу так: якщо всі задоволені керівником УЗ, значить він нічого не робить.

Наведу приклад. Минулого року ми почали перехід на нову модель перевезення зернових. Величезний опір всього ринку! Результат: за 11 місяців цього року ми перевезли зерна як за весь 2017-й. Опір був, але вже менший, тому що всі бачать результат.

- Це перехід на маршрутні відправки і скорочення малодіяльних станцій?

- Так, скажу відверто: за це мене не люблять. Дивіться, раніше говорили, що УЗ не вивозить урожай. Зараз УЗ вивозить урожай огого! Ми цього року (за 11 місяців) вивезли на 21% більше врожаю, ніж торік.

Хлопці, ви хотіли більш ефективної системи? Ось вона. Це гіркі ліки? Дуже гіркі. Це б'є по певних неефективних ділянках системи? Б'є. Потрібно визначитися: або ми всім догоджаємо і для всіх красиві, або приймаємо непопулярні рішення, але вони дають результат. Я не можу бути комфортним для всіх.

- У нас перед очима є приклад змін величезної і неефективної Укрпошти, яку очолює Ігор Смілянський. В УЗ такої позитивної динаміки не видно. Ви аналізували, як йому вдається проводити реформи однаково успішно під час президентського правління Порошенка і Зеленського? Знає, в які двері стукати, або більш ефективний менеджер?

- В УЗ кількість питань, масштаб самої проблеми і масштаб груп впливу в десятки разів більший. Це стосується і пасажирських, і вантажних перевезень. Я підтримую починання, які робить Ігор Смілянський, дуже хочеться щоб у нього все вийшло.

Чим Гончарук відрізняється від Гройсмана

- Вас призначав Гройсман. Як вам працюється в новій команді? Чим відрізняються підходи попереднього уряду і кабміну Гончарука?

- Я бачу певну спадкоємність процесів, які були розпочаті тоді і тривають зараз. Якби було бажання проводити рішення в ручному режимі, напевно, ми б зараз не спілкувалися.

- На початку розмови ви натякали, що це намагалися робити...

- Я ні на що не натякав. Я констатував інше, що на сьогодні правильний формат роботи якщо і не переміг, то ми бачимо його реалізацію.

- У вас були консультації з Офісом президента, з приводу перспектив в УЗ? Де ви шукаєте підтримку?

- З того, що я бачу кожного дня, ОП на питання залізниці не впливає. І це абсолютно правильно.

- Чи знайомі з паном Богданом?

- Бачив його на нарадах, які проходили щодо робочих питань, в яких у офісу є компетенція.

- Чи вважаєте ви морально виправданим залишатися на посаді з точки зору відповідальності? Адже вас призначала інша команда і логічно, що новий Кабмін хоче мати на важливій посаді свого менеджера, за результат роботи якого буде нести відповідальність?

- У поточного менеджменту є певне бачення розвитку компанії. Якщо воно не збігається з баченням акціонера і, якщо це підтверджується наглядовою радою, тоді дійсно необхідно проводити відповідні зміни. І навпаки, якщо бачення процесів і динаміки збігаються, ніяких питань моральності бути не може.

Про Дубневича і корупцію

- Претензії до вас конкретні - корупція в УЗ. Донедавна символом такої корупції вважався екс-нардеп Ярослав Дубневич. Він був заарештований і йому інкримінують завдання збитків УЗ в майже 100 млн грн. Чому раніше, вже при вашому керівництві, його не чіпали?

- Це питання до правоохоронних органів, а не до керівництва компанії. Якщо говорити про Дубневичів і компанії, які з ними афілійовані, у нас багато питань, які публічно ставили протягом усіх цих років.

- Я зараз не пам'ятаю, щоб ви публічно висловлювалися щодо Дубневичів до зміни влади в Україні.

- Позиція з боку УЗ про штучно створену монополію була завжди. І була моя особиста позиція протягом усіх цих років. Ми і раніше говорили, що передаємо певні матеріали, які є результатом наших внутрішніх службових розслідувань, і вони лягали в канву кримінальних справ. І зараз це продовжується. Якісь інші органи, наприклад судові, коли ми зверталися до судів, АМКУ в певних ситуаціях, не завжди приймали до уваги позицію УЗ не тільки щодо цієї, а й інших справ.

Якщо говорити про питання корупції, як би ми не хотіли, не можемо собою підмінити правоохоронні органи.

Ми недавно надавали звіт за півтора року, що завдяки внутрішнім зусиллям оцінюємо попередження корупційних втрат для компанії як мінімум в 600 млн грн.

- Корупційні втрати - це що?

- Розкрадання, наприклад дизельного палива. Це і зупинені тендери, порушені кримінальні справи за проведеними закупівлями і потенційно завданими збитками. Йдеться тільки про ті випадки, де ми змогли попередити розкрадання.

Всього за період трохи більше року нами було направлено до правоохоронних органів більше 150 кейсів, пов'язаних із корупційними порушеннями. Найбільший кейс - до 100 млн грн.

- УЗ зараз закуповує продукцію у компаній з орбіти Дубневича?

- Останні тендери, які намагалися проводити за старими правилами, які обмежують конкуренцію за скріпленням - це основна позиція, яку постачали компанії нібито афілійовані з цими депутатами - були зупинені. Зараз проводимо закупівлю спільно і за правилами ЄБРР на відкритому ринку. Завдяки залученню фінансового важеля ЄБРР ми змогли відійти від ДСТУ вимог, які були за судовими рішеннями, щодо можливості використання тільки певних патентів. Там була заплутана історія. Протягом кварталу ми повинні завершити процедуру і можемо перейти на відкритий міжнародний ринок. Я з великою увагою стежу за цим випадком, він повинен бути показовим.

Чому ніхто не бачить реформи в Укрзалізниці?

- В одному з інтерв'ю ви сказали, що зробили компанію флагманом реформ. Перерахуйте три головних досягнення.

- Фундаментальне - фінансова стабілізація. Я прийняв компанію в стані технічного дефолту. Сьогодні УЗ має кредитний рейтинг на рівні держави.

Друге - дерегуляція вагонної складової в вантажному сегменті, що прибрало великий корупційний пласт у частині використання вагонного парку УЗ.

- Міністр каже, що хабарі за подачу вагонів продовжують брати.

- Це той низовий рівень.

- За його словами, без керівництва УЗ таке неможливо.

- Можливо. Ми не завершили процес централізації і не керуємо повністю подачею вагонів до кожної останньої станції. Тому що є дуже серйозний каскад делегування на рівні доріг, дирекцій, в рамках доріг і на рівні навіть станцій, де факти корупції присутні. І до моменту повної автоматизації ці факти важко викорінити. Треба виключати людський фактор - це така реформа, яку плануємо реалізовувати.

- Є публічні претензії до вас від міністра і прем'єр-міністра, які стосуються корупції при розподілі вагонів. Коли за подачу вагонів перестануть брати гроші?

- Перестануть. Наше завдання прибрати повністю людський фактор. Тоді це дасть результат.

Прем'єр-міністр дуже правильно зауважив, що на сьогоднішній день відсутня корупція на рівні топ-керівництва країни. Я можу сказати, що сьогодні відсутня корупція на рівні керівництва УЗ. Проблеми корупції на низовому рівні - це питання перебудови самої системи управління вагонним парком. Завдання - забезпечити максимальний обсяг централізації і автоматизації. Не дарма ми поставили собі за мету на наступний рік перевести весь парк, наскільки це можливо, в розподіл через систему Prozorro. Якби була можливість це зробити завтра, я б це зробив. Просто зараз це технічно реалізувати не можна.

- Можете назвати конкретні терміни?

У мене перед інтерв'ю була зустріч з [командою] Prozorro. Зараз через їхні майданчики реалізується 30% вагонів. І це дає результат. Мета - 100%. Ми визначили для себе таку етапність: тестування нових типів аукціонів із січня-лютого. Вони до березня зможуть підготувати для нас аукціони, які відповідають особливостям перевезення тощо. Ми вже почали роботу із технології торгів, а програмні продукти вони будуть видавати після того, як ті будуть готові.

Ставимо для себе завдання - за півроку максимально автоматизувати цей процес.

- Третє досягнення?

- Капітальні інвестиції та інвестування в основні засоби УЗ. Ми запустили великі програми, наприклад, закупівлі тепловозів General Electric. За 2,5 роки збудовано більше 6000 вагонів, а через капремонти пропущено 15 000 - це більше половини операційного парку піввагонів УЗ. Сподіваюся, що найближчим часом оголосимо конкурс із закупівлі електровозів.

На яких поїздах УЗ буде возити вантажі

- Скільки всього локомотивів УЗ купить в 2020 році і за які кошти?

- Кредитні кошти. Кількість, якщо говорити про тепловози, буде залежати від обсягу фінансування, яке зможемо залучити і від готовності наших партнерів забезпечити поставку протягом календарного року. Загальна потреба - 40 тепловозів. Буде це протягом року або двох - поки не можу сказати.

- Це в рамках продовження контракту з General Electric (GE)? Локомотиви будуть з підвищенням української локалізації до 40%?

- Так, підвищена локалізація - все в рамках раніше досягнутих домовленостей. Упевнений, що в 2020 році буде наступний етап, питання тільки в якому обсязі і наскільки встигнемо реалізувати.

- Закупівля електровозів?

- Мета - наступного року отримати перші тестові зразки від переможця конкурсу.

На яких поїздах ми будемо їздити

- У найближчі роки УЗ змушена буде списати пасажирські вагони, побудовані в період СРСР - це більше 80% парку пасажирських вагонів країни. Чим і як будете оновлювати? У проекті бюджету 2020 року гроші на це не передбачені.

- Ніколи не приховував, поки ми не вирішимо питання фінансування, ніхто чудес не зробить - це багатомільярдні суми. Є механізми з органами місцевого самоврядування, на рівні держбюджету. Говорити про те, що кошти з'являться, тільки тоді, коли УЗ почне працювати ефективно - це популізм.

- Остання приміська електричка була придбана УЗ 11 років тому. Хоча в розвинених країнах такі поїзди - хороша і швидка альтернатива особистим автомобілям для поїздок на роботу з передмість. Яким буде рішення проблеми, в які терміни і за чий рахунок? У бюджеті гроші на це знову не передбачені.

- Не буду лізти в кишеню іншим відомствам, але просто подивіться на дорожній фонд, який на наступний рік визначений у розмірі 77 млрд грн. Ціна вирішення проблеми приміських перевезень, які мають величезне соціальне значення в масштабах країни - близько 30-35 млрд грн.

Масштаб ціни питання і масштаб самої проблеми непорівнянні. Це не такі великі кошти, щоб кардинально змінити сприйняття цього господарства.

Перше інтерв'ю нового голови Укравтодору читайте ТУТ>>>

- Яке у вас є рішення вже на завтра?

- Є три реальних джерела: власні кошти УЗ, кошти держбюджету і місцевих органів влади, які є основним стейкхолдером і вигодонабувачем якісних приміських перевезень.

Цього року ми маємо більше 4,5 млрд грн податку на землю (на якій знаходиться інфраструктура УЗ, наприклад рейки, лінії зв'язку тощо), який надходить до місцевих органів влади. Це абсолютно безглуздий з економічної точки зору податок, яким вимиваються кошти з УЗ. Це все одно, якби Укравтодор платив податок на землю, на якій знаходяться автодороги.

Якби ми могли зробити цільову програму оновлення приміських потягів на цю суму - це б дало можливість закуповувати кілька десятків приміських поїздів щороку, тільки за рахунок зекономлених коштів. Але маємо зворотну ситуацію і додатковий податок. Плюс, рівень тарифу на 100+км дорівнює вартості проїзду двох зупинок на трамваї в Києві.

Про будівництво євроколії від Львова

- Ви заявили про будівництво лінії європейської колії від Мостиська до Львова. Скільки буде коштувати цей проект? За чий рахунок буде він реалізований? Терміни будівництва?

- За попередніми оцінками, вартість проекту близько 900 млн грн. Термін реалізації - до одного року. Джерела фінансування - це основне питання, яке обговорюється. Розглядаємо часткове співфінансування з боку УЗ, використання грантових, або кредитних коштів з боку ЄС і засобів державного і місцевого бюджету. Якщо зможемо об'єднати ці джерела, реалізувати проект абсолютно реально.

- Чи будуть там тільки пасажирські перевезення або й вантажні?

- Розраховуємо, що зможемо об'єднати на цьому напрямку як пасажирський хаб, так і можливість обслуговування вантажних поїздів - перш за все контейнерних.

Експресу аеропорт Бориспіль-Київ рік. Що далі?

- Минув рік з моменту запуску експреса Київ-Бориспіль. УЗ повідомила про мільйон пасажирів і дохід у 80 млн грн. А скільки все-таки прибутку/збитку УЗ отримала від цього проекту, вклавши в нього 540 млн грн?

- Підіб'ємо підсумки за результатами фінансового року. Можна говорити, що проект вдався і з точки зору економічних результатів і затребуваності.

- Терміни окупності залишаються ті ж самі?

- Ми говорили про окупність у межах 10 років. Думаю, залишимося в рамках коридору, який закладався.

- Чим плануєте займатися після УЗ?

- Спочатку нехай пройде наглядова рада. Я ще відчуваю у собі багато сил для роботи в УЗ.

Читайте російською: Убрать нельзя оставить или Где реформы на железной дороге? Интервью с главой Укрзалізниці

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини