RU

Північний потік-2. Як Газпром хоче врятувати газопровід Путіна від санкцій США. 3 сценарії

Північний потік-2. Як Газпром хоче врятувати газопровід Путіна від санкцій США. 3 сценарії - Фото
Фото: прес-служба Nord Stream 2 AG
25.06.2020, 12:35

Російський Газпром знайшов кілька способів, як уникнути американських санкцій. У США мають намір довести справу до кінця. У кого більше шансів?

Російський Газпром продовжує боротися за життя Північного потоку-2 - газопроводу з Росії до Німеччини в обхід України та інших країн Східної Європи.

Санкції США, введені в грудні 2019 року, зупинили прокладання російської "труби" на фінальному етапі - залишалося добудувати всього 160 із 1200 км двох ниток трубопроводу в Балтійському морі.

Що зараз? Росія шукає можливості для відновлення прокладання Північного потоку-2, США планують розширити санкції проти газопроводу, що де-факто може остаточно поховати надії на його завершення. Німеччині, головному союзникові РФ за проектом, залишається критикувати плани Штатів.

Що буде робити Газпром і чи вдасться йому врятувати Північний потік-2?

Що таке Північний потік-2?

Північний потік-2 – це розширення першого "потоку", який Газпром запустив у 2011 році. Газопровід протяжністю понад 1200 км проходить на дні Балтійського моря в обхід транзитних країн – України, Білорусі, Польщі та інших країн Східної Європи і Балтії.

Оператором газопроводу виступає компанія Nord Stream 2 AG, яка на 100% належить Газпрому. Партнерами проекту виступають п'ять енергетичних гігантів Європи. Серед них, зокрема, британська Shell, австрійська OMV, французька Engie і німецькі Uniper і Wintershall. Загальна вартість газопроводу оцінюється в 9,5-9,9 млрд євро.

Спочатку російський монополіст планував запустити Північний потік-2 до кінця 2019 року – незадовго до завершення транзитного контракту з НАК Нафтогаз України. Але останнього моменту плани зірвалися. В основному - через санкції США, введені в грудні 2019 року.

Своїми обмеженнями Штати фактично заборонили трубоукладальникам співпрацювати з Росією в рамках проекту, змусивши піти від Газпрому двох головних підрядників - швейцарську компанію Allseas і італійську Saipem. Вони для РФ будували не тільки Північний потік-2, але і Турецький потік, на дні Чорного моря до Туреччини.

Для Росії це стало сильним ударом. Газпрому залишалося добудувати всього 160 із 1200 км газопроводу в територіальних водах Данії, розповідав РБК міністр енергетики РФ Олександр Новак. Ділянку, що залишилася, російський монополіст обіцяє добудувати до кінця 2020 року своїми силами.

Що Північний потік-2 означає для України?

США, Україна і Польща - основні противники газопроводу. Потенційно, запуск Північного потоку-2 може позбавити Україну доходів від транзиту російського газу до Європи.

До січня 2020 року транзит російського газу до ЄС приносив до бюджету країни близько $3 млрд щорічно. Цю суму Україна отримувала в рамках 10-річного транзитного договору, підписаного між Нафтогазом і Газпромом у 2009 році.

Термін цього контракту закінчився, на початку року Нафтогаз і Газпром переуклали транзитний договір на нових умовах.

В рамках підписаного у грудні 2019-го контракту Росія буде прокачувати через українську ГТС впродовж п'яти років від мінімум 40 млрд кубометрів газу щорічно. Загальна вартість п'ятирічного контракту – понад $7 млрд.

Гарантій, що цей транзит збережеться після запуску Північного потоку-2, ніхто не дає. За словами директора Оператора ГТС Сергія Макогона, Газпром уже демонтує труби зі свого боку, які з'єднують українську і російську газотранспортні системи. Таким чином, вважає він, РФ "хоче знищити можливість транзиту газу через Україну в майбутньому".

Є й інші версії. Глава Нафтогазу Андрій Коболєв, вважає, що Газпром, демонтуючи труби, знову лякає ЄС відключенням газу.

"Росіяни лякають європейців: дивіться, якщо цей газопровід [Північний потік– 2] не буде добудований – труби ми прибираємо перед територією України і газу не буде. Це блеф, – сказав він на прес-конференції 18 червня. - Якщо це станеться [запустять газопровід], то і труби з російської сторони української території залишаться на своєму місці".

Як Росія збирається рятувати Північний потік-2: три фронти

Умовно тактику Газпрому щодо боротьби за життя Північного потоку-2 можна розділити на три напрямки.

Суди. 15 червня оператор газопроводу компанія Nord Stream 2 AG подала апеляцію до суду Дюссельдорфа на рішення Федерального мережевого агентства Німеччини (BNA). Цим рішення німецький регулятор фактично позбавив Газпром очікуваних привілеїв, зобов'язавши його підкорятися нормам третього енергетичного пакета - і віддати 50% потужності "труби" незалежним постачальникам.

Компанія подала позов після безуспішної спроби обійти газову директиву ЄС через Європейський суд.

Читайте також: Завдання для Путіна. Чому ЄС знову змінює газові правила

У Nord Stream наполягають: оновлений третій енергетичний пакет стосується лише тих газопроводів, які побудували з 23 травня 2019 року, а "з економічної точки зору" газопровід до цього часу вже був завершений.

"Компанія прийняла безповоротні інвестиційні рішення на мільярди євро, грунтуючись на чинній правовій базі, задовго до того, як Європейська комісія оголосила про наміри змінити Газову директиву", - наводить Інтерфакс заяву Nord Stream 2 AG.

Німецький суд ці аргументи поки не переконали. Як повідомляє агентство ТАСС, Суд Дюссельдорфа дав заявнику час до 15 вересня обґрунтувати свою свою позицію і тільки після позиції регулятора він дасть хід справі.

"Сенат призначить дату слухань тільки тоді, коли всі учасники скористаються можливістю письмово викласти свою позицію та окреслити спірні питання", - пояснив агентству представник суду.

Обхід американських санкцій. У Росії є два судна, які теоретично здатні добудувати Північний потік-2 – трубоукладальник Fortuna (належить російській компанії Межрегіонтрубопровідбуд) і "Академік Черський". Обидва, згідно з даними сайту Marinetraffic, з травня 2020 року розташовані біля німецького порту Мукран, де стоїть термінал Північного потоку–2.

За інформацією агентства "Інтерфакс", у лютому "Академік Черський" після модернізації на Находкінському судноремонтному заводі відправився до Сінгапуру, після чого у супроводі російських бойових кораблів прибув у Балтійське море.

Саме це судно, за словами міністра енергетики РФ Олександра Новака, Газпром може використовувати для добудови Північного потоку-2. Побічно плани монополіста підтверджує несподівана зміна власника трубоукладальника. За інформацією РБК, цього року (точна дата невідома) Газпром передав "Академіка Черського" Самарському теплоенергетичному майновому фонду (СТІФ), після чого той змінив прописку із Самари на Санкт-Петербург.

До березня цього року СТІФ належав Газпрому. Однак у компанії РБК запевнили, мовляв, усі "санкційні ризики нівельовані" і прямі санкції США їй не загрожують. Після формальної зміни власника, як пише німецька газета Die Welt, єдине, що може загальмувати проект - це заборона на більшість робіт у Балтійському морі в липні-серпні, коли там відбувається нерест тріски.

Але не варто забувати і трубоукладальника Fortuna. У червні Nord Stream 2 звернувся до Данії з проханням дозволити цьому судну будувати Північний потік-2 у своїх водах.

У списку потенційних партнерів "Академіка Черського" він опинився не випадково - минулого року він будував російську частину газопроводу. Однак, на відміну від "Черського", у нього немає динамічного позиціонування (є тільки якірний), що не дає йому права працювати у водах Данії, без дозволу Данського енергетичного агентства (ТЕА).

"В територіальних водах Балтійського моря знаходяться поховання різного озброєння, включаючи хімічне. Це ускладнює і робить вкрай небезпечними будь-які будівельні роботи. Наприклад, там не можна користуватися якорем", - пояснював в інтерв'ю LIGA.net Коболєв.

Ставка Європи на "зелену" енергетику. За інформацією DW, у червні Німеччина затвердила програму розвитку водневої економіки. В рамках цієї стратегії ФРН планує перевести до 2030 року частину газопровідної системи на транспортування водню.

Модернізація очікує 1100 км діючих магістральних газопроводів, зокрема і OPAL з Eugal, які пов'язані з Північними потоками. Саме за цю ідею Росія намагається зачепитися, щоб врятувати свій газопровід, зазначає Коболєв.

"Вже почалися розмови, що Північний потік-2 буде використовуватись для прокачування водню з Росії. Мовляв, це "зелений" проект, – розповів він в інтерв'ю LIGA.net.

Чи зможе Газпром постачати до Європи водень? Глава Нафтогазу в цьому сумнівається, "враховуючи характеристики труб, які використовувалися для будівництва газопроводу". Проте в "Газпромі" говорять про зворотне.

"Навіть консервативні оцінки показують, що існуюча інфраструктура дозволяє транспортувати паливну суміш із вмістом водню до 20%, - йдеться в інформаційному бюлетені Газпром експорту за 2018 рік. - Нещодавні дослідження Газпрому і VNG показали, що такі сучасні трубопроводи як Північний потік можуть поставляти паливо з вмістом водню до 70%".

США VS Росія та Німеччина

Україна, Польща і США - головні противники Північного потоку-2. Загальна позиція: газопровід не тільки підриває транзитний потенціал української ГТС, але і загрожує енергетичній безпеці Європи.

Спроба Газпрому обійти американські санкції не залишилася не поміченою в американському Конгресі. 4 червня в Сенаті США зареєстрували новий законопроект про розширення санкцій проти газопроводу. Документ, зокрема, забороняє сертифікувати Північний потік-2 і страхувати судна, які використовуються для його будівництва.

Розширення санкцій, на думку Коболєва, остаточно заморозить будівництво: "Щоб працювати в морській зоні країн Європейського Союзу, ви повинні мати страхування. Без нього жодному судну не дозволять розпочати будівельні роботи".

Однак наслідки нових санкцій можуть бути ще серйознішими. Санкції США можуть торкнутися не тільки російських трубоукладальників, але і європейських компаній, які брали участь у будівництві газопроводу, вважає виконавчий директор Східного комітету німецької економіки Міхаель Гармс.

Потенційними "жертвами" він називає фірми, які надали для проекту страхування та юридичну допомогу. Також під обмеження можуть потрапити державні органи, які проводять сертифікацію газопроводу і портові оператори. В цілому під санкції США може потрапити 12 європейський компаній, уточнив Гармс.

У США можуть бути приховані мотиви. Штати ніколи не приховували свого комерційного інтересу до Європи. Росія – один із головних конкурентів американських компаній на газовому ринку ЄС. Згідно з даними Єврокомісії, в 2019 році частка американського ЗПГ на ринку газу ЄС становила 16%, тоді як РФ – 20%. Загальну частку російського газу в Європі на 5 червня 2020 року в ЄК оцінюють у 31% - на 10% нижче, ніж у 2018-му.

"Мета Сполучених Штатів, з нашої точки зору, полягає не в тому, щоб знизити залежність від Росії, а в тому, щоб продавати до Європи свій власний газ, і це буде робити легше, якщо з Росії буде надходити менше газу", - наводить DW слова глави комітету бундестагу з економіки та енергетики Клауса Ернста з посткомуністичної Лівої партії.

Читайте також: Зеленський, газовий хаб і Рік Перрі. Інтерв'ю з майбутнім постачальником газу із США до України

Цей нюанс вже вплинув на відносини між США і Німеччиною. За інформацією видання Politico, різні погляди на НАТО і Північний потік-2 викликали розбіжності між президентом США Дональдом Трампом і канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Нібито через їхню телефонну суперечку канцлер ФРН відмовилася брати участь у засіданні G7, яке планував зібрати глава Білого дому.

Різні погляди на газопровід підтверджує і позиція МЗС Німеччини. "Те, що там [в США] розмірковують про санкції або, можливо, ініціюють нові, не змінює нічого в нашій позиції щодо Північного потоку- 2, - цитує ТАСС слова глави МЗС Німеччини Хайко Мааса. - Санкції, на наш погляд, носять екстериторіальний характер, ми їх відкидаємо".

Читайте російською: Северный поток-2. Как Газпром хочет спасти газопровод Путина от санкций США. Три сценария

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини