Питання на мільярди: чи поверне суд ПриватБанк Коломойському? Три сценарії

Питання на мільярди: чи поверне суд ПриватБанк Коломойському? Три сценарії - Фото
Фото: depositphotos.com
18.12.2019, 13:56

Четвер, 10:00, Шостий апеляційний суд Києва. Доля ПриватБанку багато в чому вирішиться тут. Що буде, якщо Коломойський виграє?

19 жовтня розпочинається історичний для України процес: держава спробує довести в суді апеляційної інстанції, що націоналізація ПриватБанку у грудні 2016 року було законною.

Першу інстанцію Кабмін і НБУ вже програли: тепер один із колишніх власників банку Ігор Коломойський як ніколи близький до перемоги.

Велика судова війна за ПриватБанк не обмежується цим процесом, до того ж суд навряд чи прийме остаточне рішення вже завтра. Але і тягнути з ним Феміда навряд чи буде - рахунок йде на місяці.

LIGA.net поговорила з учасниками "битви за Приват". Нижче - три сценарії майбутнього найбільшого банку країни.

Чому держава програла перший суд про націоналізацію

Перші позови, що заперечують націоналізацію ПриватБанку, держава отримала на початку 2017 року - через кілька тижнів після переходу банку в держвласність.

Позов про незаконність націоналізації з'явився в червні 2017 року, коли стало остаточно зрозуміло: Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов не збираються погашати або реструктуризувати портфель кредитів, виданих ПриватБанком їхнім компаніям. Зробити це вони обіцяли в листі на ім'я прем'єр-міністра Володимира Гройсмана.

Позов про націоналізацію лежав в Окружному адміністративному суді Києва два роки. Бомба вибухнула 18 квітня 2019-го: ОАСК погодився з аргументами юристів Коломойського: у НБУ не було законних підстав визнавати банк неплатоспроможним, значить угода з купівлі банку Мінфіном - недійсна.

Процес пройшов у закритому режимі, докладно про рішення LIGA.net писала тут. Головний аргумент Коломомойского - НБУ не мав достатніх доказів, що ПриватБанку потрібна докапіталізація на $5 млрд.

Позиція Нацбанку - про гігантську дірку в капіталі банку було відомо ще з 2015 року. У НБУ відзначають, що на початку 2016-го Коломойський і Боголюбов самі визнали масштаби проблеми, підписавши програму фінансового оздоровлення банку на 134,4 млрд грн.

У червні 2019 олігархи реанімували ще один процес, доповнивши позов до держави в Господарському суді Києва вимогою повернути їм акції ПриватБанку. Восени 2019 розгляд вийшов на фінішну пряму, але буквально за кілька засідань до остаточного вердикту його призупинили до рішення апеляційного суду про законність націоналізації.

Цей процес ключовий. Саме він має вирішальне значення для майбутнього ПриватБанку.

Три сценарії судів за ПриватБанк. Від поразки Коломойського до "апокаліпсису"

Чи зможе Коломойський забрати Приват? Тепер це залежить не тільки від рішень судів, але й від Верховної Ради.

Минулого четверга в парламенті з'явився законопроект №2571, який докорінно змінює судочинство в справах щодо оскарження рішень НБУ та інших держструктур щодо банкрутства банків (детально про законопроект і його значення - тут).

Парадокс, але без закону навіть перемога юристів держави в обох судах не гарантує, що банк залишиться в держвласності. У разі повного тріумфу Коломойського, вирішальне значення матиме швидкість, з якою депутати опрацюють і приймуть законопроект.

З урахуванням нового закону, негативний розвиток "справи ПриватБанку" (Коломойський перемагає) може піти за трьома сценаріями.

Сценарій №1. Держава відіграється в апеляції. Перемога у другій інстанції не гарантує державі повного успіху. Це тільки закріпить статус-кво, при якому доля Привату залежить від рішення Госпсуду про повернення акцій.

Аргументація Коломойського в цьому процесі відрізняється від аргументів у суді про націоналізацію: олігарх наполягає, що держава фактично конфіскувала ПриватБанк за допомогою тиску на колишніх власників, відповідного рішення суду не було, отже, були відсутні і підстави для фактично безкоштовної передачі банку в держвласність (формально Мінфін купив банк за одну гривню, 155 млрд грн докапіталізації тут не враховуються).

"Екс-власники банку не підписували з державою жодних контрактів, був лист до Кабміну, але там нічого не говорилося про продаж акцій за 1 гривню, яку вони навіть не отримали, - розповідав журналістам представник позивачів під час одного із засідань Госпсуду. - Ми говоримо про те, що фактично відбулася експропріація власності".

Це означає, що хоч би яким був результат апеляції щодо незаконності націоналізації, доля ПриватБанку все одно знаходиться в руках Госпсуду Києва.

Сценарій №2. Коломойський перемагає у всіх судах, але йому заважає новий закон. Єдиний шанс перемогти Коломойського в цьому випадку - повторна націоналізація ПриватБанку.

Перемога Коломойського в Господарському суді призведе до банкрутства ПриватБанку, оскільки державі доведеться відкликати більше 150 млрд грн капіталу, внесених у банк у 2016-17 роках. Далі Приват знову потрапляє до Фонду гарантування вкладів, держава націоналізує його вдруге.

На цьому етапі в ситуацію втручається новий закон: він закриває Коломойському можливість повторно оскаржити перехід банку в держвласність. Згідно з проектом, рішення держорганів щодо банків-банкрутів не можуть бути скасовані, навіть якщо суд погодився, що з їх власниками вчинили несправедливо, а саме банкрутство було помилкою.

Повернення активу, який став власністю держави (або іншого нового інвестора), прямо заборонено.

У такому випадку екс-власники "постраждалих" банків можуть розраховувати хіба що на компенсацію. Правда, Коломойському ще доведеться довести, що йому було завдано збитків. Втрати за формулою "капітал мінус погані активи мінус зобов'язання" повинна порахувати міжнародна аудиторська фірма.

Сценарій №3. Коломойський виграє все, закону немає. Варіант, наслідки якого складно передбачити. Можливо все, аж до ліквідації ПриватБанку, як такого. Черговість подій схожа з другим сценарієм: Приват має стати банкрутом і піти до Фонду.

Але проблема полягає в тому, що юристам Коломойського нічого не заважає через суд заборонити НБУ визнавати банк неплатоспроможним, а Фонду - вводити в нього тимчасову адміністрацію (згідно 2571, подібні заборони неможливі).

Тоді олігарх дійсно зможе юридично забрати акції банку і призначити новий менеджмент (так, наприклад, зробили власники Златобанку, який у всіх інстанціях довів, що його незаконно визнали неплатоспроможним).

Але тоді і власника, і керівників Привату повинен буде визнати НБУ. При поточному складі правління регулятора, Коломойському навряд чи варто розраховувати на це: для регулятора це привід відправити Приват у Фонд уже через непрозору структуру власності.

Самому банку "гаряча" фаза війни між власниками точно не піде на користь. Тільки в день негативного рішення суду щодо націоналізації 18 квітня, відтік коштів клієнтів склав 5,5 млрд грн, розповів LIGA.net співрозмовник у керівництві НБУ. Банк ризикує стати банкрутом не лише формально, а й фактично.

Терміни та дати. Коли закінчиться епопея Привату

Базовий сценарій, на який орієнтуються Кабмін і НБУ - "двостороння реституція", тобто поразка держави і в розгляді про націоналізацію, і в Господарському суді, повідомив один із високопоставлених співрозмовників LIGA.net у держструктурах.

Це означає, що швидкість прийняття закону 2571 зараз має найголовніше значення. Співрозмовники LIGA.net сподіваються, що документ встигне пройти перше читання до кінця січня.

Чи є у держави стільки часу? Теоретично, так. В апеляційного суду є два місяці на те, щоб винести остаточне рішення про законність націоналізації. Найімовірніший сценарій: процес затягнеться максимально через великий обсяг матеріалів справи - 52 томи. Юристи держави наполягатимуть на дослідженні всіх доказів, прогнозує в розмові з LIGA.net один з учасників процесу.

Що буде, якщо держава програє апеляцію? Ймовірно, відразу ж після цього відновиться і процес у Господарському суді: чекати рішення Верховного суду (сторона, що програла, може подати касаційну скаргу протягом 20 днів) для цього необов'язково. Рішення Господарського суду також повинна буде підтвердити апеляція.

Найважливіші місяці для "справи ПриватБанку" - квітень і травень 2020 року, припускають співрозмовники LIGA.net серед адвокатів держави. Але можливий і більш швидкий розвиток подій.

"Ми не можемо виключати аномально швидких рішень судів, - говорить один із юристів. - 18 квітня ми навіть не припускали, що станеться щось неординарне. А рішення про незаконність націоналізації ПриватБанку Окружний адмінсуд прийняв буквально за дві години".

Читайте матеріал російською: Вопрос на миллиарды: вернет ли суд ПриватБанк Коломойскому? Три сценария

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини