RU

Підсумки 2020 року від Нацбанку: ціни, курс і МВФ. Що буде наступного?

Підсумки 2020 року від Нацбанку: ціни, курс і МВФ. Що буде наступного? - Фото
Колаж: Євген Адаменков/LIGA.net
11.12.2020, 12:10

Нацбанк завершив рік із рекордно низькою обліковою ставкою і дав кілька важливих меседжів. Що українській економіці готує 2021 рік?

Україна закінчує 2020 рік із найнижчою обліковою ставкою НБУ в історії: регулятор вже сім місяців утримує її на 6%. І це ще один рекорд: так довго Нацбанк ще ніколи не зберігав свою політику незмінною.

Рішення Нацбанку – важливий маркер ситуації в економіці, вони залежать від темпів зростання цін, ситуації на валютному ринку і стану державних фінансів. 2020-й Україна майже пройшла. Що буде в 2021-му? Коротка відповідь – зростання цін прискориться, але з відновленням економіки можуть виникнути проблеми.

LIGA.net обрала п'ять головних економічних трендів року з меседжів Нацбанку, які озвучували топменеджери регулятора на брифінгу в четвер.

У держави немає грошей, щоб допомогти економіці

Українська економіка відновлюється після падіння другого кварталу швидше, ніж очікувалося: якщо на початку коронакризи НБУ прогнозував обвал ВВП на 6%, то прогноз станом на кінець року – менше 5% навіть з урахуванням карантину вихідного дня, розповідав в інтерв'ю LIGA.net заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.

Незважаючи на це, повністю відновитися в 2021-му не вийде: до новин про новий локдаун з 8 до 28 січня Нацбанк очікував зростання на наступний рік в 4,2%.

Як швидко Україна позбавиться від наслідків пандемії, залежить від здатності держави підтримувати економіку через держвидатки.

З цим можуть виникнути складності, попереджають у Нацбанку: своїх грошей у українського уряду немає, без додаткового фінансування "фіскальний імпульс" економіки буде дуже обмеженим, відзначають у НБУ.

З грошима в 2021 буде погано

Де взяти гроші на всі заплановані витрати – топтема для економічних новин у 2021 році. Проєкт бюджету-2021 (голосування в другому читанні планується 15 грудня) передбачає як і раніше великий дефіцит – 5,5% ВВП або близько 270 млрд грн.

Цього року через кризу уряд також планував витратити безпрецедентно велику суму: антикризовий бюджет був зверстаний із дефіцитом розміром 298 млрд грн (7,5% ВВП). У ньому тільки частина витрат призначалася на безпосередню боротьбу з пандемією. Основне – спроби держави підтримати економіку і бізнес, який був змушений сидіти на карантині.

Цей план не реалізувався – не вистачило грошей, багато в чому через те, що Україна знову не змогла отримати фінансування від МВФ, що залишилося цього року (перший транш на $2,1 млрд надійшов у червні, до кінця року передбачалося ще $1,3 млрд ).

Бюджетна криза в кінці 2020-го була майже гарантована: Мінфіну для нормального закінчення року не вистачало близько $3 млрд, але ситуацію пом'якшила допомога від Євросоюзу на €600 млн.

У 2021 року історія з пошуком фінансування України продовжиться. В НБУ наполягають, що співпраця з МВФ – єдиний вихід із ситуації, інакше уряд знову не зможе профінансувати всі витрати, а це загрожує більш повільним відновленням економіки.

Крім того, без офіційного фінансування Мінфіну доведеться позичати гроші на ринкових умовах, але в такому випадку ставки для України будуть високими (вже зараз вони перевищують 10%).

Локдаун продовжує лякати бізнес

Тотальний карантин у січні – одному з найбільш спокійних місяців для бізнесу – обійдеться українській економіці в 0,4% ВВП, очікують у Нацбанку. Експериментальний карантин вихідного дня в листопаді забрав не так багато – менше 0,2% ВВП 2020 року.

"Ми бачимо це за показниками мобільності людей – вплив карантину вихідного дня був не таким великим, – сказав на брифінгу заступник голови НБУ Дмитро Сологуб. – На економіку вплинув не стільки сам карантин, скільки його очікування: люди не знали, як і коли це буде, це позначалося на настроях".

Туризм, одна з найбільш постраждалих від коронакризи сфер, не відновиться і в 2021 році, вважають у Нацбанку. У 2019 українські туристи витратили за кордоном близько $8,7 млрд, тоді як цього року витрати обвалилися майже вдвічі – до $4,5 млрд. В 2021 НБУ очікує зростання цієї статті витрат до $5-5,5 млрд.

Ціни будуть зростати швидше

На початку 2021 року інфляція прискориться і перевищить у першому півріччі 6% (це вище цільового діапазону, на який орієнтується регулятор у 5%±1). Тренд позначився вже восени 2020-го: в листопаді темпи зростання індексу споживчих цін прискорилися до 3,8% в річному вираженні, проти жовтня ціни зросли на 1,3% (істотно, як для кризових місяців).

У НБУ пояснюють це зростанням цін на газ і продовольство. Перший фактор проявився через подорожчання газу в світі (на початку року було менше $100/куб.м, зараз – близько $200). Другий – через зниження врожайності в деяких галузях агросектору, а також зростанням цін на глобальних продовольчих ринках (в результаті в Україні подорожчали борошно, макаронні вироби, курятина, цукор, соняшникова олія тощо).

У Нацбанку прогнозують інфляцію 4,1% на кінець 2020 року. В 2021 тренд посилиться (в середині року можливе прискорення до 7%), але регулятор збирається погашати його підвищенням облікової ставки. На кінець 2021 НБУ прогнозує облікову ставку на рівні 7,5%.

МВФ важливий і для курсу

1 липня, в день, коли глава НБУ Яків Смолій подав у відставку, пославшись на політичний тиск, курс долара в Україні становив 26,88 грн/$. З того часу гривня встигла вперше з березня пробити позначку в 28 грн/$ і оновити дворічний мінімум – 28,62 грн/$ на початку листопада.

Зараз долар на міжбанку дешевшає (28,05 грн/$ на ранок п'ятниці, 11 грудня), але бізнес став загалом більш песимістично дивитися на перспективи гривні, ніж було в ультракризовому другому кварталі. Згідно з опитуванням, який щоквартально проводить НБУ серед підприємств, 62% опитаних (близько 700 компаній у всіх регіонах України) вважають, що курс насамкінець буде перебувати в діапазоні 28-30 грн/$. В середині року верхньою планкою курсового діапазону у 53% респондентів було 29 грн/$.

У період між цими опитуваннями вмістилася не тільки скандальна зміна глави НБУ і майже повне оновлення топменеджменту регулятора. Додатковими причинами, які могли погіршити очікування бізнесу, були пауза у відносинах з МВФ, початок конституційної кризи, проблеми з держбюджетом і ризики нового повноцінного локдауну.

Фактор МВФ має важливе значення для курсу гривні не тільки через очікування: в подальших роках імпорт зростатиме значно швидше, ніж експорт (7-15% проти 4-5% щорічно). Це означає, що Україна повернеться до дефіциту платіжного балансу (валюти, яку країна отримує від експорту менше, ніж її витрати на імпорт), тиск на курс гривні посилиться. Джерело фінансування цього дефіциту – гроші МВФ та інші запозичення у валюті.

В НБУ попереджають: як і раніше, показники валютного ринку можуть рухатися в різні боки. Регулятор при цьому не збирається перешкоджати ринковим трендам, зазначив куратор валютного блоку в Нацбанку Юрій Гелетій.

"Це болісно, ​​але мені здається, що бізнес і населення поступово звикають до рухів курсу: минулого року у нас була ревальвація, цього року – девальвація, – сказав Сологуб. ​​– Але глибинні девальваційні очікування, на мій погляд, знижуються. Доказ – розрив між ставками за валютними і гривневими депозитами: 2 і 7%. Такого низького показника в нашій історії ще не було".

Читайте російською: Пять трендов | Итоги 2020 года от НБУ: Кабмин в поисках денег, локдаун против бизнеса, камбэк инфляции

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини