RU

Перезавантаження Податкового кодексу: від благословення парламенту до розгону Майдана

03.12.2010, 10:00
Перезавантаження Податкового кодексу: від благословення парламенту до розгону Майдана - Фото
70d7f69ba293442f4720d90bb7d0fc7f.jpg

Вчора депутати присвятили день оновленню Податкового кодексу - усували спірні норми. А вже рано вранці 3 грудня наметове містечко підприємців, які протестують, на площі Незалежності у Києві було розігнано

Після того як Президент Віктор Янукович ветував Податковий кодекс і повернув його в парламент зі своїми зауваженнями, Верховна Рада швидко зібралася з силами і вирішила не відкладати розгляд пропозицій глави держави у довгу скриньку. 2 грудня депутати присвятили порядок денний оновленню документа з метою усунення усіх спірних норм. А вже рано вранці 3 грудня наметове містечко на майдані Незалежності у Києві, де жили підприємці, що протестуюють проти Податкового кодексу, було розігнано.

З'ясувалося, що В.Янукович закликав депутатів зберегти нинішню спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва. Він зазначив, що запропонований документом підхід не вирішує проблем, а навпаки, створює умови для нових, обмежуючи обсяг і зміст прав осіб, які обирають спрощену систему оподаткування. "Вводячи істотні зміни у застосуванні спрощеної системи оподаткування, кодекс не встановлює належних гарантій захисту прав фізичних осіб - платників єдиного податку в перехідній (трансформаційний) період", - сказано у зауваженнях Президента.

За його словами, для суб'єктів спрощеної системи оподаткування, які повинні пристосуватися до кодексу, що впроваджується новим правилам ведення обліку, не врегульовані питання, наприклад, обмеження частоти перевірок, водночас передбачено недостатній період часу (лише півроку) для застосування штрафних санкцій на рівні, що не має кримінального характеру.

Отже, на думку глави держави, відповідними положеннями кодексу порушуються норми Конституції щодо гарантування права на підприємницьку діяльність, забезпечення державою захисту конкуренції в підприємницькій діяльності (стаття 42), щодо недопущення обмеження, змісту і обсягу чинних прав і свобод при прийнятті нових законів (стаття 22).

З цим всім ставало розібратися депутатам. Тим більше що, представляючи зауваження глави держави, першого замглави Адміністрації Президента Ірина Акімова заявила, що відповідальність за погану підготовку Податкового кодексу значною мірою покладена на Верховній Раді. "Я нагадую вам історію проходження Податкового кодексу. Я нагадую вам думку, яку висловив Президент влітку, при надходженні цього документа у парламент. Я нагадую, що ще влітку, відразу, як тільки документ поступив у парламент на розгляд, Президент висловився проти остаточного прийняття цього документа, і більшість зауважень, які звучали влітку, - це порушення конституційних прав і свобод громадян і підприємців. Зокрема перевірки можливості втручання у підприємницьку діяльність без рішення суду, порушення презумпції невинності", - сказала вона.

"Після цього документ тривалий час був у парламенті, проходив безліч дискусій разом з парламентаріями. Виникає питання, чому ці дискусії не дали того розумного результату, на який розраховував Президент. Я думаю, що відповідь на це питання покладена значною мірою у цих стінах", - сказала чиновниця.

Депутати, мабуть, погодилися з цим і вирішили виправити власні помилки. Не пройшло і години з початку розгляду поправок Президента, як Верховна Рада прийняла Податковий кодекс у новій редакції з пропозиціями глави держави. "За" проголосували 268 народних депутатів: 176 від Партії регіонів, 7 - БЮТ, 13 - НУНС, 26 - КПУ, 20 депутатів від Блоку Литвина і 26 позафракційних. Перед цим парламент прийняв рішення одним голосуванням врахувати всі поправки Президента до документа. Таку пропозицію підтримали 258 народних депутатів.

Крім того, Верховна Рада відкоректувала зміни до ряду законів, прийнятих разом із Податковим кодексом 18 листопада. Документ N7101-2 було прийнято у новій редакції з пропозиціями Президента. "За" проголосували вже 272 народні депутати: 178 депутатів від Партії регіонів, 6 від БЮТ, 18 - НУНС, 26 - КПУ, 20 депутатів від Блоку Литвина і 24 позафракційних.

Як видно, пропозиції В.Януковича підтримували представники опозиційної фракції БЮТ. За що і поплатилися. Лідер фракції Іван Кириленко повідомив, що фракція БЮТ виключила зі своїх рядів сім народних депутатів, що проголосували за Податковий кодекс у новій редакції. Врозріз з лінією партії пішли Микола Баграєв, Олександр Буряк, Євген Сигал, Володимир Скубенко, Таріел Васадзе, Петро Гасюк і Степан Глусь.

І.Кириленко пояснив журналістам, що фракція прийняла рішення не голосувати за ці пропозиції Президента, оскільки вони не вирішують проблем, що стоять перед малим бізнесом. Зокрема, за його словами, не вирішується проблема жорсткого адміністрування, валових витрат, платежів у Пенсійний фонд, інших соціальних платежів.

На всі перипетії у стінах парламенту відреагували і безпосередньо зацікавлені люди - підприємці, що протестували проти Податкового кодексу на київському майдані Незалежності. Учасники акції протесту повідомили, що вони не задоволені рішенням Верховної Ради і припиняти протести не збираються.

Водночас вони висловили побоювання щодо розгону наметового містечка і покликали на Майдан народних депутатів. Відповідаючи на питання про те, навіщо вони кличуть парламентаріїв, учасниця акції сказала: "Щоб вони захистили наметове містечко. Сюди підтягується міліція, сюди підтягаються внутрішні війська. Нас всіх просто зметуть".

Як виявилося, побоювання були не марними. Після фейєрверку на Майдані, який, на думку протестуючих, влаштував регіонал Олег Надоша, наметове містечко було демонтовано владою. Це сталося сьогодні рано вранці. Як розповаів кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ один з учасників акції протесту проти Податкового кодексу, співробітники міліції взяли у кільце майдан під монументом Незалежності, і на територію наметового містечка близько 4:00 зайшли люди в помаранчевих жилетах. Вони почали викидати з наметів речі мітингувальників, розбирати намети і завантажити їх разом з піддонами на "КАМАЗ". Речі протестуючих були звалені посеред площі, потім власникам дозволили розібрати їх. До 6:00 наметове містечко було повністю розібране.

Отже, податкову епопею можна вважати закінченою. І хоч підприємці сповнені рішучості протестувати далі, вважаючи, що далеко не всі їхні пропозиції були враховані, можна передбачити, що влада відтепер будуть реагувати на маніфестації більш жорстко, посилаючись на всі внесені виправлення і вбачаючи у подальших акціях тільки політику. Оновлений Податковий кодекс влада вже занесла собі в актив, і навряд чи її можна буде найближчим часом переконати.

Повний текст поправок глави держави до Податкового кодексу>>>
Оподаткування: добірка новин>>>
Підприємництво в Україні: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини