RU

Пенсійний вік: підвищити не можна залишити

15.11.2010, 17:00
Пенсійний вік: підвищити не можна залишити - Фото
92d2a9507f69927dbe8778800aadb29d.jpg

Те, що хронічно дефіцитний Пенсійний фонд України необхідно реанімувати, ні у кого не викликає сумніву. Головне питання: як? І наскільки безальтернативне сьогодні підвищення пенсійного віку?

Те, що хронічно дефіцитний Пенсійний фонд України необхідно реанімувати, ні у кого не викликає сумніву. Головне питання: як реанімувати? І наскільки безальтернативне сьогодні підвищення пенсійного віку? Влада щосили переконує, що це гостра необхідність, оскільки через несприятливі демографічні тенденції і старіння нації в Україні вже сьогодні на одного працюючого припадає один пенсіонер. Крім того, уряд запевняє, що підвищення пенсійного віку - вимога Міжнародного валютного фонду, від грошей якого зараз вітчизняна економіка залежить, як ніколи раніше.

Жінці - 60, чоловіка - не чіпати

Однак основна вимога МВФ - стабілізація фінансової ситуації в Україні. Кредиторам потрібна стабільність, а "дірка" у Пенсійному фонді розміром у 26 млрд. грн. цьому не сприяє. Тобто вимога - ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду, а не підвищувати пенсійний у будь-якому випадку. Яким способом ліквідувати, це вже повинна вирішити українська влада. Ось тут і з'ясовується, що найпростіший шлях - змусити власних громадян довше трудитися, пізніше виходити на пенсію.

Згідно з меморандумом про співпрацю між Україною і МВФ, планувалося до кінця 2010 року законодавчо ввести поступове збільшення пенсійного віку для жінок до рівня чоловіків - з 55 до 60 років, додаючи по шість місяців щорічно. Також передбачено збільшення мінімального терміну пенсійного страхування з 5 до 15 років, збільшення на 10 років кваліфікаційного періоду для отримання повної пенсії. На думку ініціаторів, це має стимулювати людей якомога довше працювати. А ще - скоротити дефіцит Пенсійного фонду на 2 млрд. грн. вже у 2011 році.

А як у них

Питання підвищення пенсійного віку не унікальне. Ця проблема сьогодні актуальна не в одній країні світу. Зокрема в Європі недавно прокотилася хвиля протестів проти аналогічних ініціатив влади. Наймасштабнішими вони виявилися у Франції і Румунії. 9 листопада цього року Президент Франції Ніколя Саркозі підписав законопроект про пенсійну реформу, що передбачає збільшення пенсійного віку до 62 років. А згідно із законом про реформу пенсійної системи, прийнятої румунським парламентом, пенсійний вік поступово доведуть до 65: до 2015 року - для чоловіків, до 2030-ого - для жінок. Цей закон став частиною реформ, що проводяться у країні за узгодженням з Євросоюзом і все тим же МВФ.

У Німеччині ще у 2006 році була схвалена реформа, що передбачає з 2012 до 2019 року поступове збільшення пенсійного віку з 65 до 67 років. Австрія збирається до 2024-2033 рр. збільшити пенсійний вік для жінок до рівня чоловічого - з 60 до 65 років. Подібні ініціативи до 2020 року планують втілити у життя і у Великобританії. У Нідерландах думають до 2025 року підняти пенсійну планку на два роки - до 65 років. Влада Іспанії на початку цього року оголосила про намір збільшити вік виходу на пенсію з 65 до 67 років. У лютому про пенсійну реформу, що планується, заявила Греція. Пенсійний вік там планують підвищити на два роки - для жінок до 62 років, для чоловіків - до 67.

Альтернативи є

Сучасна демографічна ситуація в світі характеризується терміном "старіння нації". В Україні вона одна із найскладніших в Європі. Якщо на початку 1960-х років населення України старше 60 років становило 11%, то на сьогодні цей показник майже подвоївся, а вже найближчим часом,за прогнозами експертів, він почне активно зростати, у доступному для огляду майбутньому досягши майже 30%.

За даними Федерації профспілок України, за рахунок підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років економія коштів Пенсійного фонду України в 2011 році становитиме 554 млн. грн. У подальші роки ця сума зростатиме.

Як відомо, сьогодні в Україні роботодавець має відраховувати у Пенсійний фонд близько 35% заробітної плати співробітника. Але офіційно виплачується мінімальна зарплата, тоді як реальна - у декілька разів вище.

Обсяги "тіньової" зарплати сьогодні становлять 50% від офіційних виплат. Запланований на 2011 рік фонд оплати праці (за винятком бюджетних установ) становить близько 240 млрд. грн. Отже, ще близько половини цієї суми (120 млрд. грн.) - це зарплата "у конвертах", з якої не платяться страхові внески до Пенсійного фонду і податки з прибутків фізичних осіб.

35% пенсійних зборів від 120 млрд. грн. - це близько 42 млрд. грн. Порівняно з цією цифрою 26-мільярдний дефіцит Пенсійного фонду виглядає порівняно скромно. Але вгорі розуміють, що тіньові розрахунки перемогти не вдасться. Легше підняти пенсійний вік, одним рішенням парламенту примусивши тисячі громадян ще років п'ять відраховувати внески до Пенсійного фонду замість того, щоб отримувати заслужену пенсію.

Наведений приклад - лише один із можливих альтернатив підняттю пенсійного віку. Профспілки, скажімо, вважають необхідним поліпшити ситуацію, "підкинувши" роботу безробітним. Наразі понад 5 млн. людей не зайняті у суспільному виробництві. Якщо забезпечити робочими місцями на умовах офіційних трудових відносин хоч би ще 2 млн. незайнятих, то додаткові надходження пенсійних внесків становитимуть понад 19 млрд. грн. (у разі отримання людьми середньої зарплати).

Чого чекати від Кабміну?

Отже, владі є над чим працювати і є що запропонувати МВФ, щоб уникнути підвищення пенсійного віку. Інше питання - чи хоче вона цього.

8 листопада місія МВФ, що перебуває у Києві у рамках першого перегляду програми "stand-by", провела зустріч із представниками Федерації профспілок України, Конфедерації незалежних профспілок і Всеукраїнського об'єднання солідарності трудящих. "Ми провели конструктивний обмін думками. Ми погодилися на важливість створення умов для стійкого економічного зростання і створення робочих місць з метою поліпшення життя українського народу. Детально обговорили необхідність вживання заходів для забезпечення довгострокової стійкості пенсійної системи через параметричні реформи і зусилля у боротьбі з неформальною економікою", - сказав глава місії в Україні Танос Арванітіс. За його словами, також під час обговорення сторони домовилися про важливість посилювання бюджетної політики, що захищає найбільш вразливі верстви населення.

Як повідомив недавно Віце-прем'єр Сергій Тігіпко, уряд знайшов спосіб не підвищувати пенсійний вік. "Можу сказати, що ми знайшли компенсатори, які зможуть фінансово зняти це питання для того, щоб ми не підвищували вік для жінок", - зазначив він. Пізніше С.Тігіпко додав, що уряд вирішив вжити заходів для збільшення прибутків бюджету і Пенсійного фонду за рахунок підвищення акцизів на алкоголь, тютюн і бензин. У Кабміні впевнені, що після вступу в силу нового Податкового кодексу, який знижує податки на прибуток і посилює контроль за виплатою реальних зарплат, економіка почне виходити з тіні, а означає, зростуть нарахування на зарплату, що йдуть у Пенсійний фонд.

Поліпшити баланс Пенсійного фонду спробують і у Генпрокуратурі, де вже намагаються ініціювати підвищення відповідальності за ухилення від сплати внесків до фонду. Заступник Генпрокурора Віктор Занфіров повідомив, що прокурорські перевірки показують: у більшості випадків невиплата пенсійних внесків спостерігається на економічно активних підприємствах. До того ж не через складне матеріальне становище, а через ігнорування законодавства.

У свою чергу, Прем'єр-міністр Микола Азаров запевнив, що у діалозі з міжнародними кредиторами у нього є тверді власні позиції, за якими він готовий дискутувати. Він також наголосив, що підвищення пенсійного віку в Україні можливе лише у разі збільшення середньої тривалості життя. "У міру того як буде збільшуватися тривалість життя у нашій країні, буде розглядатися питання можливої зміни виходу на пенсію для певних категорій осіб", - сказав глава уряду.

А ось у цьому питанні у нашої країни невтішні показники. Так, у доповіді Програми розвитку ООН про розвиток людського потенціалу "Реальне багатство народів: шляхи розвитку людини", лише у дев'яти країнах світу очікувана тривалість життя впала нижче показника 70-х. Шість з них - група країн Африки на півдні від Сахари. Ще три - Білорусь, Росія і Україна.

Ринок праці: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини