RU

Пат Азарову від МВФ: на шпагаті між держдефолтом і соціальним вибухом

13.09.2011, 09:56
Пат Азарову від МВФ: на шпагаті між держдефолтом і соціальним вибухом - Фото
c3abb23037162fa768688ba2e1ed7ddc.jpg

МВФ нагадав Україні, що умовою продовження фінансової співпраці є підвищення тарифів на газ для населення. У команді Януковича-Азарова розцінили такий крок як самогубство

Показники української економіки останнім часом не вселяють оптимізму. Ситуація далека від грецької, але уряд вже усвідомив, що без підтримки МВФ перспективи фінансової стабільності країни вельми туманні. Питання лише в тому, якою ціною ця підтримка дасться Україні і на яких умовах?

У департаменті управління державним боргом і міжнародної співпраці Міністерства фінансів України заявили, що державний борг України станом на 5 вересня поточного року сягнув 360,5 млрд.грн. при пороговому значенні на кінець поточного року 375,6 млрд.грн. А на кінець цього року сукупний державний і гарантований державою борг України очікується на рівні 42,5% ВВП.

За інформацією Держкомстату, негативне сальдо України у зовнішній торгівлі товарами збільшилося вдвічі і склало$6665,8 млн. (в січні-липні 2010 року також негативне - $3293,6 млн.). У січні-липні 2011 року експорт товарів становив $38208,8 млн., імпорт - $44874,6 млн. У порівнянні з січнем-липнем минулого року експорт збільшився на 40%, імпорт - на 46,7%. Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,85 (за січень-липень 2010 р. - 0,89). Зовнішньоторгівельні операції проводилися з партнерами з 213 країн світу.

Як зазначив колишній виконуючий обов'язки міністра фінансів України Ігор Уманський, негативний платіжний баланс може погано позначитися на курсовій стабільності гривні. "Ми дійсно на сьогоднішній день маємо негативне сальдо по основних позиціях - по торгівлі і по послугах. Тобто, в річному вимірюванні імпорт зріс у нас на 50%, а експорт на 40%, при тому, що до цього експорт в загальному об'ємі перевищував імпорт", - сказав колишній член Кабміну.

Не виключила можливого обвалу гривні і народний депутат України від БЮТ Наталія Королевська, заявивши, що його причиною може стати відсутність реакції на фундаментальні проблеми економіки з боку влади.

Остання в свою чергу виявилася затиснутою між Сциллою фінансової нестабільності і Харібдою соціальної напруженості в країні. Так, Міжнародний валютний фонд (МВФ) чітко дав зрозуміти уряду Миколи Азарова, що умовою продовження фінансової співпраці з Україною є підвищення тарифів на газ для населення. "Що стосується питання цін на газ, то ця умова була закладена в програму. Вона залишається дуже важливим", - сказав представник МВФ в Україні Макс Альєр. З його слів, реалізація такого кроку необхідна для скорочення витрат державного бюджету на підтримку НАК Нафтогаз України. Крім того, наприкінці липня минулого року МВФ почав вимагати від України затвердження пенсійної реформи, що і було виконано.

Природно, дії уряду прогнозовано потрапили під вогонь критики опозиціонерів. Так, заступник глави партії Батьківщина Олександр Турчинов заявив, що Україні вистачає газу власного видобутку для того, щоб повністю забезпечити ним населення. "Коли говорити про підвищення ціни для населення на газ, то це взагалі блюзнірство і цинізм. Тому що Україна видобуває газ власного видобутку достатньо, щоб повністю забезпечити населення. У той же час ця влада, яка фактично привласнила всі газові свердловини, вони приймають рішення дозволити експортувати газ власного видобутку до Європи. Щоб заробляти свої мільярди. А людей будуть примушувати купувати дорогий російський газ", - наголосив політик.

Варто зазначити, що в команді Януковича також прозвучали тези про необхідність збереження соціальної стабільності. Так, глава НБУ Сергій Арбузов заявив, що уряд опинився в ситуації, коли різке підвищення тарифів на газ для населення, якого вимагає МВФ, рівносильно політичному самогубству. Чи розуміють це функціонери МВФ? І як з цієї ситуації буде виходити український Кабмін? Невдовзі побачимо.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини