Онлайн-самвидав. Стартап з Подолу продає книги на $3,5 млн на рік

18.07.2019, 12:13
Онлайн-самвидав. Стартап з Подолу продає книги на $3,5 млн на рік - Фото
Книги (фото - Depositphotos)

Київський стартап підкорив російськомовний ринок самвидаву й продає 2,5 млн електронних примірників книг на рік. Як таке можливо?

Книги в інтернеті не купують. Їх скачують. Так само, як фільми, музику та інший контент. Це досить поширена думка.

Підприємець Сергій Грушко і письменник Андрій Нечаєв чотири роки тому вирішили піти проти течії. На той момент у них було захоплення - книжковий онлайн-проект Fan-Book. Але бажання створити великий портал-маркетплейс, де крім книг, можна було читати інтерв'ю з авторами, новини фантастики, спілкуватися, в результаті перемогло.

Як все починалося

Партнери старанно працювали, але трафік йшов дуже неохоче. Одного разу вони відкрили на Fan-Book розділ самвидаву, щоб письменники-початківці могли там публікувати свої книги. З цього моменту на порталі стала стабільно зростати аудиторія. Люди самі приходили, залишали коментарі, створювали контент.

Тоді-то вони і задумалися над створенням окремої платформи самвидаву. Сергій встиг попрацювати в game-індустрії, в компаніях GSC Game World і Vostok Games. Він переніс частину цього досвіду у видавничу справу.

Разом з Андрієм вони прийшли до ідеї "підписки" на книгу, яка стала основною моделлю дистрибуції їх нового книжкового онлайн-маркетплейса - Літ-Ери. Зараз він називається Litnet. Проект побачив світ у липні 2015 року.

Підписка на окрему книгу - це одноразова плата за доступ до роману, який автор поступово викладає, розділ за розділом. Безкоштовно доступно для читання 3-5 глав. Все як в іграх з моделлю freemium - пограв трохи безкоштовно, а потім плати за наступний рівень.

Кілька років - і пішли мільйони

Підприємець і письменник вклали в свою справу близько $ 12 000 накопичених коштів. А в 2016 році стартап також привернув ангельські інвестиції в розмірі $ 50 000, виходячи з оцінки всього проекту в $ 500 000. Але не витратив їх. "Тільки купили домен Litnet.com за пару тисяч доларів", - розповідає Андріяш Козловський, PR-менеджер компанії.

За підсумками 2018 року обіг компанії склав $ 3,5 млн. Стартап заробляє непогану маржу в розмірі 30% і вкладає її в розвиток іспаномовної, англомовної та україномовної версії сайту.

Офіс у Litnet один. Знаходиться в Києві, на Подолі. У компанії близько 20 осіб (разом з тими, хто працює віддалено). Наприклад, один із співробітників, який займається іспаномовної версією, родом з Перу. Але працює в київському офісі.

За останній рік про український проект написали такі найбільші ділові газети як Коммерсант і Ведомости. Все тому, що стартапу вдалося зайняти, за його оцінкою 65% ринку російськомовного самвидаву.

Тепер давайте розберемо по пунктах, як Андрію і Сергію вдалося залучити стільки читачів книг в онлайні. Почнемо з бізнес-моделі.

Які завдання допомогла вирішити підписка

Книжкова підписка, на думку представників стартапу, вирішила три важливих завдання. Перша - це книжкове піратство. Абсолютна більшість електронних книг зливаються в інтернет в перші кілька днів після виходу. Підписка же змогла вирішити цю проблему. Справа в тому, що пірати не зацікавлені в копіюванні книг по главам. Їм набагато простіше скопіювати повну версію роману.

Друга - це збільшення доходів письменників. Автор викладає книгу по частинах і відкриває на неї платну підписку, тобто він починає отримувати дохід ще на стадії публікації роману. Після того, як роман опублікований повністю, автор може відкривати продаж вже готової книги. Таким чином, він отримує два гонорару: за "підписку" і за продаж закінченого роману.

Третя - високий CPA (Cost per Action - ціна за дію). Що відбувається, якщо ви продаєте звичайні електронні книги? Ви залучаєте за 2 $ користувача, який за 3 $ купив у вас книгу. Як продавець, ви заробили 1 $. І тепер, щоб знову повернути покупця, потрібно знову давати рекламу й зацікавлювати його.

Але в разі, якщо книга викладається по главам, люди повертаються, щоб продовжити читання. Це дає високий retention rate (показник утримання клієнтів).

Як реагують читачі

Сюжет роману по підписці ще не відомий, тому, як кажуть в Litnet, віддані читачі пильно стежать за долею головних героїв. Вони спілкуються між собою, висловлюють свої міркування з приводу продовження сюжету і навіть дають деякі поради автору.

"Через таку активності читачів деякі романи набирають тисячі відгуків. Наприклад, на Amazon таке число коментарів можна знайти тільки у великих бестселерів ", - уточнюють в компанії.

Скільки користувачів і передплатників

Щодня сайт відвідує близько 300 000 відвідувачів і ще близько 80 000 через Android-додаток. На сервісі зареєстровано 2,2 млн користувачів (читачів і письменників), якщо говорити про всі мовні версії. З України - більше 250 000.

"Але тут потрібно уточнити, що повноцінну українську версію ми запустили тільки на початку цього літа", - уточнює Козловський. Зараз її відвідує близько 7000 користувачів в день.

Традиційні українські бізнесмени на книжковому ринку не дуже-то вірять в модель продажу книг по підписці на українському ринку. Як говорить генеральний директор харківського видавництва Фоліо Олександр Красовицький, така модель може бути перспективною в НЕ піратських країнах. "В Україні - немає", - підкреслює він.

Крім російськомовного, Litnet активно розвивається і на іспаномовному ринку самвидаву. Найбільше читачів на цю версію сервісу приходять з Мексики. Потім йде Аргентина, Колумбія і Іспанія. Щодня версію відвідує 50 000 читачів.

Скільки книг на Litnet

На поточний момент на Litnet є майже 53 500 книг українською, іспанською, російською та англійською мовами. Ціну на книгу встановлює автор. В українській версії ціна передплати на книгу, яка знаходиться в процесі публікації, становить 35 грн. Закінчена книга також коштує 35 грн. У іспаномовної ціна на "підписку" і закінчену книгу приблизно однакова: від $ 0,99 до $ 2,99. У російській версії ціна на більшість "підписок": від 70 до 120 руб. Що стосується закінчених книг, то ціна десь в районі від 80 до 160 руб. Англомовна версія знаходиться на стадії бета-тестування. Продаж там поки немає.

За підсумками минулого року сервіс продав 2 500 000 примірників книг, як за моделлю "підписки", так і завершених. Співзасновник Litnet Сергій Грушко розповідав нещодавно в інтерв’ю, що серед всіх читачів художньої літератури читати книги по главам готові близько 5%, але їх частка може зрости до 30%.

Які плани на майбутнє

У перспективі Litnet хоче публікувати на українській версії відомих «паперових» письменників, які пишуть українською мовою. "Щоб їх нові електронні книги публікувалися спершу по підписці у нас (викуповуємо права на поширення електронної версії), а вже потім виходили «на папері» від видавництва", - резюмує Козловський. Хоча Олександр Красовицький не думає, що в самвидав підуть серйозні автори.

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини