RU

Недружній потік: газ пройде повз Україну

29.12.2011, 12:03
Недружній потік: газ пройде повз Україну - Фото
Фото: ЕРА

Туреччина дозволила Газпрому будувати Південний потік в обхід України. Путін заявив, що сподівається на розуміння Києва. Але, схоже, його надії марні

Напередодні прем'єр-міністр Росії Володимир Путін повідомив, що Туреччина видала остаточний дозвіл на будівництво газопроводу в обхід України. Російський прем'єр подякував Туреччині за рішення видати остаточний дозвіл на будівництво в особливій економічній зоні Туреччини газопроводу Південний потік.

У Газпромі пояснили, що в ході переговорів турецька сторона офіційно передала ноту МЗС Туреччини по проекту Південний потік. "Дозвіл на будівництво, отриманий від Туреччини, - найсерйозніше підтвердження, що проект буде побудований строго за графіком, а саме - до кінця 2015 року. Хотів би привітати всіх учасників проекту Південний потік і наших партнерів з отриманням дозволу на будівництво. Це гарний подарунок до Нового року", - зазначив глава Газпрому Олексій Міллер.

У свою чергу, глава російського уряду розраховує на позитивну реакцію України на рішення Туреччини дозволити прокладку газопроводу Південний потік по дну Чорного моря у своїй економічній зоні. "Думаю, він (Київ, - ред.) поставиться до цього позитивно", - сказав Путін, відповідаючи на питання, як поставиться Україна до рішення Туреччини.

Втім, на позитивну реакцію української сторони розраховувати навряд чи варто. По-перше, українська влада вже неодноразово заявляла, що цей проект їй дуже несимпатичний. Так, раніше президент України Віктор Янукович вже озвучив тривогу з приводу обхідних газових маршрутів навколо України. На думку президента, вони несуть загрозу національним економічним інтересам країни. Гарант навіть запропонував прокласти Південний потік з Росії в Європу не по дну Чорного моря, а трохи північніше - через територію України.

У свою чергу, глава адміністрації президента Сергій Льовочкін підрахував, що українська ГТС стане збитковою у разі щорічного прокачування російського газу до Європи на рівні менше 60 млрд.куб.м. За його даними, в 2010 році українська ГТС прокачала в європейському напрямку 95,4 млрд.куб.м. російського газу - дві третини експорту Газпрому в далеке зарубіжжя. На транзиті цього обсягу чистий прибуток Нафтогазу склав $1,3 млрд.

По-друге, багато експертів в один голос стверджують, що якщо Росія запустить газопровід по дну Чорного моря, то українська ГТС може втратити свою значимість.

Разом з тим, позиція керівництва Газпрому щодо подальшого впливу Південного потоку на транзитну долю України виглядає досить туманною.

Цього тижня Міллер заявляв, що "Південний потік завжди був прив'язаний до України". При цьому повідомлялося також, що голова газової корпорації не виключає, що якщо вдасться домовитися про контроль над українською ГТС, то від Південного потоку Росія взагалі може відмовитися.

При цьому, за словами його заступника Олександра Медведєва, ГТС не ГТС, від Південного потоку ніхто не відмовиться, тому як Європа відчуває гострий дефіцит поставок газу (в середньому - 15-20 млрд. куб.м.), і його треба якось перекривати. Характерно, що експерти зараз не спостерігають на європейському ринку взагалі ніякого дефіциту. Втім, з урахуванням тієї кількості партнерів, яку російська сторона залучила для реалізації даного проекту, небажання представників Газпрому відмовлятися від Південного потоку цілком зрозуміло.

Однак, Міллер своєї позиції не змінює. Відповідаючи на питання, чи змінилося щось у плані вищезгаданої прив'язки проекту Південний потік до України, після досягнутих домовленостей з Туреччиною, він сказав: "Так, Південний потік завжди був прив'язаний до України, а після отримання дозволу на будівництво він прив'язаний ще сильніше". За його словами, до отримання дозволу на будівництво від Туреччини Україна могла розраховувати на те, що проект не відбудеться, але тепер жодних обмежень на його реалізацію немає. Таким чином, від того, чи зможе Україна запропонувати "Газпрому" цікаві умови для співпраці, залежить майбутній обсяг транзиту газу через її територію.

Під цікавими умовами мається на увазі українська газотранспортна система. Тому створення двостороннього консорціуму, без участі ЄС, є головною вимогою Росії щодо зниження ціни на паливо. Поки Київ не погодився на це. Хоча цілком можливо, що вже незабаром ситуація кардинально зміниться.

Протягом останнього часу з боку українських чиновників заяви про ігнорування європейською стороною енергетичних інтересів України звучать занадто часто. Президент Янукович заявляв, що мета Києва - створення тристороннього консорціуму, однак наразі немає жодних позитивних результатів у цьому питанні, і виною тому - європейська сторона.

Директор Департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин повністю поділяє позицію президента. "Це не позиція українського уряду - створювати двосторонній консорціум, це, по-перше, позиція російського уряду. А по-друге, ми не бачимо особливого інтересу з боку європейської сторони. Давайте вже відверто, якщо з європейської сторони будуть компанії, які фактично афілійовані з Газпромом, то чи реальний це тристоронній консорціум? Або це з двох сторін дві руки, тільки одна така гарна в європейській рукавичці, а інша - в російській", - каже Волошин.

Схожу думку озвучили і в Нафтогазі. "Прозвучала відверто конкретна фраза про те, що Південний потік буде існувати. Я вам скажу - це найсерйозніший дзвінок для України, якщо хочете - це пряма загроза ГТС України", - зазначив заступник голови правління НАК.

При цьому лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов упевнений, що створення консорціуму з управління українською ГТС відкладати не можна, оскільки Європа ігнорує енергетичні інтереси України.

Також варто відзначити, що, судячи з усього, українська сторона вже не розраховує на те, що переговори про зниження ціни на газ увінчаються успіхом. Про це можна судити хоча б з того, що до держбюджету на 2012 рік була закладена максимальна вартість блакитного палива - $416 за тис. кубометрів.

Більш того, нещодавно Міллер заявив, що нові газові контракти з Україною підписувати ніхто не буде. Правда, при цьому він зауважив, що можливе підписання додаткової угоди, але це може відбутися тільки після Нового року. "Я вже говорив, що новорічних подарунків не буде. У будь-якому випадку мова йде не про діючі контракти, додаткова угода можлива", - сказав Міллер.

Втім, керівництво України не втрачає оптимізму в газовому питанні. "Росія повинна знати: на коліна нас поставити неможливо", - заявив раніше Микола Азаров, наголосивши, що 2011 рік був надзвичайно важким, але "ми витримали". При цьому глава уряду додав, що зараз переговори з перегляду ціни на газ тривають, і вони триватимуть до тих пір, поки не буде досягнуто нормальних результатів.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини