RU

Недобір 25% бюджету, або Головоломка для Гончарука, як звести кінці з кінцями. Розбір

Недобір 25% бюджету, або Головоломка для Гончарука, як звести кінці з кінцями. Розбір - Фото
Оксана Маркарова і Олексій Гончарук (Фото: прес-служба Кабміну)
04.02.2020, 10:00

У січні держбюджет знову сильно провалився у доходах. Для Олексія Гончарука та Оксани Маркарової є і хороші новини

Україна починає 2020 рік зі старими проблемами в держфінансах: за підсумками січня державний бюджет недоотримав 13,8 млрд грн доходів – майже 25% від запланованої суми.

Основна причина недостачі та ж, що і в кінці 2019-го, коли Кабміну довелося відфільтрувати частину витрат, щоб вписатися в плановий дефіцит: гривня залишається надмірно міцною, навіть незважаючи на п'ятивідсоткову девальвацію в січні.

Для держфінансів це означає, що проблеми з доходами будуть хронічними. Щоб їх вирішити Кабміну потрібно змінити курс, на якому верстали бюджет-2020. Як результат – дохідну і видаткову частини можуть переглянути.

Чи настільки все погано з бюджетом зараз і коли ситуація стане критичною?

Як гривня знову підкосила бюджет Гончарука

За два тижні до кінця 2019 року прем'єр-міністру Олексію Гончаруку довелося дебютувати в ролі голови уряду, який перейшов до ручного управління державними фінансами. Тоді Гончарук заперечував, що у Кабінету міністрів виникли проблеми з грошима. Зупинку витрат він пояснив боротьбою з корупцією. Економісти, з якими спілкувалася LIGA.net у грудні, не погоджувалися з таким трактуванням.

Все – через курс гривні, на якому побудований бюджет-2019 (28,2 грн/$ проти реальних 23-24 грн/$ за останні місяці року). Від нього залежать надходження, які дає митниця: розмір імпортного ПДВ бюджет отримує в гривнях, тоді як об'єктом оподаткування виступає вартість ввезеного до України товару в доларах.

Офіційні цифри за 2019 підтвердили побоювання: недобір у доходах за рік склав 27 млрд грн.

Читайте також: Боротьба з "розпилом" або брак грошей? Навіщо Гончаруку ревізія видатків бюджету

Проблеми продовжилися в 2020-му: і якщо раніше новий уряд міг нарікати на помилки попередників на чолі з Володимиром Гройсманом, то тепер із розрахунками промахнулася вже команда Гончарука: бюджет-2020 побудований на середньорічному курсі 27 грн/$. Прогноз був зроблений не так давно – у жовтні минулого року. Його підготовкою займалася Мінекономіки Тимофія Милованова.

Велика розбіжність проявилося вже в січні-2020: середній курс - 24,1 грн/$. Ситуацію не змінило і подорожчання долара, який за січень зміцнився майже на 2 гривні і вперше за кілька місяців перевищив 25 грн/$.

Разом недобір за доходами в січні досяг 13,8 млрд: замість планових 56,4 млрд зібрали 42,6 млрд грн, митниця не виконала план на 7,9 млрд грн, податкова – на 5,9 млрд. Митниця поки відстає не тільки від плану, але й від показників січня 2019 року: 18,1 млрд грн надходжень зараз, тоді як рік тому було 22,5 млрд грн.

Читайте також: Рента для Коломойського, майбутнє Нефьодова, податок для Facebook. Інтерв'ю Данила Гетманцева

Не тільки курс. Чотири причини бюджетного провалу

Міцна гривня була не єдиною проблемою бюджету у січні, хоча і забезпечила більше половини всієї суми недонадходжень.

Провал імпорту. Ще одна велика розбіжність із прогнозами Кабміну: імпорт у січні зріс на 2,5% замість планових 11,3%. Поставки скоротилися із 1700 категорій товарів. Серед іншого в 1,3 рази скоротилися поставки нафтопродуктів (бензин, дизпаливо), в 1,5 – вугілля. Тільки цей фактор скоротив доходи бюджету на 3,7 млрд грн. Одне з пояснень такого широкого провалу – традиційно низька ділова активність у січні, припускає старший аналітик ICU Тарас Котович.

Газова залежність бюджету. На обсяги імпортного ПДВ, поряд із курсом і спадом імпорту, вплинуло низьке споживання газу, а також падіння цін на світових ринках. У Мінфіні відзначають, що вартість газу в світі знизилася майже вдвічі порівняно з січнем-2019: з $324 до $173/тис. куб. м.

Друга причина – незвичайно м'яка зима, яка значно зменшила споживання енергоресурсів, додає заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко. За даними аналітичного департаменту Альфа-Банку Україна, економія за 2019 рік - близько 3 млрд куб. м.

Інша "газова недостача" – 2,2 млрд грн рентних платежів, які бюджет втратив переважно через низьку вартість газу в світі і слабкі показники внутрішнього газовидобутку в січні, пояснюють у Мінфіні.

Акцизи. Ще 2,4 млрд грн бюджет недоотримав від акцизів, насамперед, на тютюнову продукцію. Це пов'язано з сезонним ефектом: у січні виробники зазвичай розпродають запаси, з яких вже сплачений акциз, зазначає начальник відділу із роботи з інвесторами банку Кредит Дніпро Андрій Приходько. Далі цей показник має вирівнятися, вважає він.

Відшкодування ПДВ. П'ята частина недонадходжень або близько 2,8 млрд грн – "хвіст" бюджетних проблем кінця 2019 року: серед витрат, які уряд вирішив відкласти, в кінці грудня були і значні суми відшкодування ПДВ експортерам. Виплати перенесли на січень: за місяць податкова перерахувала 18 млрд грн, що майже на 6 млрд більше, ніж середньомісячний обсяг виплат у 2019 році.

Відшкодування сплачуються із загальної суми нарахованого податку, тому через незвично великі виплати бюджет фізично отримав ПДВ менше, ніж міг би. Вже у лютому обсяги відшкодувань повернуться до нормальних показників, каже Приходько з банку Кредит Дніпро.

Читайте також: Долар знову по 25, або Хто грає проти гривні. Прогноз курсу до 7 лютого

Чи буде Гончарук різати бюджет?

У Кабміні запевняють: недобір доходів не завадив виконанню видаткової частини бюджету в січні. Гроші в уряду дійсно є: тільки за перший місяць року Мінфін залучив 60 млрд грн держборгу (враховуючи 1,25 млрд євро від єврооблігацій). Це шоста частина від плану запозичень на 2020 рік.

Говорити про перегляд бюджету поки передчасно: ймовірно, Кабмін буде робити висновки вже навесні – виходячи з результатів першого кварталу, передбачає Котович з ICU. Тому головна інтрига лютого та березня – чи продовжить девальвувати гривня. Це важливо для всього бюджетного року: десятивідсоткове відхилення курсу від прогнозного рівня збільшує річний дефіцит бюджету на 27 млрд грн, або 0,6% від ВВП, оцінює головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Що могло б допомогти бюджету, якщо девальвація не посилиться, а його параметри не будуть переглянуті? Опитані LIGA.net економісти виділяють кілька позицій.

  • За рахунок теплої зими витрати на субсидії зменшаться, а завдяки дешевому газу зростуть збори з податку на прибуток від підприємств-споживачів енергоносіїв, очікує Приходько з банку Кредит Дніпро.
  • Гроші може принести приватизація, концесії (або передача в оперативне управління) найбільших держкомпаній, а також збереження газового транзиту, перераховує директор департаменту управління проектами IBI-Rating Віктор Шулик.
  • Заощадити вийде на виплатах із валютного держборгу, говорить Котович з ICU. За інформацією Мінфіну, в 2019 році за рахунок 15-відсоткової ревальвації гривні на обслуговуванні валютного боргу вдалося заощадити 7 млрд грн. Набагато більше – 19 млрд – принесло зниження ставок, оскільки Мінфін активно заміняв дорогий короткий борг більш дешевими паперами.
  • $3 млрд від Газпрому. Без них недостача доходів бюджету в 2020 році могла б досягти 60 млрд грн (1,4% ВВП), каже Білан з Dragon Capital. Значну частину цієї суми (72,5 млрд грн за поточним курсом) Нафтогаз перерахує до бюджету у вигляді податків і дивідендів. Саме штраф від Газпрому дозволить обійтися без перегляду видаткової частини бюджету цього року навіть якщо курс долара залишиться на поточних рівнях, вважає Білан. В іншому випадку у Кабміну були б серйозні проблеми з доходами: щоб вийти на потрібне для бюджету середньорічне значення 27 грн/$, гривня повинна до кінця грудня девальвувати до 30 грн/$.

Читайте російською: Недобор 25% бюджета, или Головоломка для Гончарука, как свести концы с концами. Разбор

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини