RU

"Не вписався в "економіку за Зеленським". Чому йде глава НБУ Смолій і хто його замінить

02.07.2020, 11:01
Яків Смолій, Володимир Зеленський, Олексій Гончарук (Фото: прес-служба Кабміну)

Зеленський вимагав від НБУ більше грошей для економіки. Смолій вважав, що це несе ризик макростабільності. За що і поплатився

Увечері 1 липня голова Національного банку Яків Смолій заявив, що написав заяву про відставку за власним бажанням. Причина - "систематичний політичний тиск". Президент Володимир Зеленський швидше за все підпише заяву голови НБУ.

Смолій прийняв рішення писати заяву після засідання Нацради реформ (30 червня), на якому у нього сталася конфліктна розмова з Зеленським, розповідають двоє співрозмовників LIGA.net (один із них був на зустрічі).

Вже сьогодні (2 липня) відставку Смолія розгляне профільний комітет, а вже 3 липня Верховна Рада може звільнити крісло керівника Нацбанку. За словами одного з депутатів СН, члени фінансового комітету отримали з Офісу президента рекомендацію прийняти відставку.

За відставкою глави НБУ криється більш важлива для добробуту всіх українців новина: у Зеленського своє бачення, як допомагати і розвивати українську економіку. І воно сильно розходиться з уявленнями про правильну економічну політику нинішнього керівництва НБУ.

Про що мова, і до яких наслідків може призвести зміна голови Нацбанку – у розборі LIGA.net.

Що сталося. Хроніка відставки Смолія

“У мене термін каденції завершується в 2025 році. Ще є час і багато завдань, які ми повинні здійснити", - так Яків Смолій коментував можливість своєї відставки у травні – всього за півтора місяці до того, як написати заяву про відставку через "систематичний політичний тиск".

“Своєю відставкою я хочу застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні", – заявив Смолій.

Його заступники (Катерина Рожкова, Дмитро Сологуб, Олег Чурій, Роман Борисенко) поки залишаються на своїх місцях. "Ми поділяємо застереження щодо тиску, але вважаємо своїм обов'язком продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності", – йдеться в спільній заяві керівництва НБУ.

Відставку Смолія повинен затвердити президент, а потім – Верховна Рада. В Офісі президента (ОП) поки не давали оцінки рішенням голови НБУ, але відзначили, що незалежність Нацбанку залишається "безумовним пріоритетом" для глави держави. Також в ОП підкреслили, що дискусії навколо регулятора "не повинні набувати політичного забарвлення".

"Уряд і НБУ продовжать виважену фіскальну та монетарну політику, що дозволить забезпечити макро- і фінансову стабільність і буде сприяти розвитку економіки і відновлення банківського кредитування", – йдеться у заяві Офісу президента.

Що далі. Рішення Зеленського та кандидат на заміну Смолія

Незважаючи на нейтральний тон прес-релізу ОП, Зеленський, найімовірніше, прийме відставку Смолія, каже співрозмовник LIGA.net у керівництві фракції Слуга Народу.

Голосування щодо "питання НБУ" в Раді заплановане на 3 липня. "Питання тільки, чи встигнуть зробити все за регламентом до п'ятниці", – говорить співрозмовник.

Ім'я ймовірного кандидата на заміну Смолія також відоме – Кирило Шевченко, голова державного Укргазбанку, повідомив співрозмовник LIGA.net із фракції Слуга народу. Аналогічну інформацію озвучив заступник голови фінкомітету Ярослав Железняк (Голос). Співрозмовник LIGA.net з Офісу президента зазначив, що мова дійсно йде про нинішнього керівника держбанку, однак не уточнив його прізвища.

Новий глава НБУ зможе відразу ж ввести до правління, як мінімум, одну свою людину: 10 липня закінчуються повноваження Олега Чурія (курирує валютний блок). На засіданні 30 червня Рада Нацбанку, яка затверджує членів правління, відмовилася розглядати питання нового строку Чурія, хоча Смолій рекомендував залишити його в Нацбанку ще на сім років.

Чому йде Смолій. Конфлікт у Саакашвілі та "інша економічна парадигма Зеленського"

Чому Яків Смолій вирішив піти у відставку саме зараз?

Тригером до написання заяви стала дуже напружена розмова, яка відбулася між ним і президентом Зеленським на засіданні Нацради реформ (яким керує Михайло Саакашвілі) у вівторок, 30 червня, розповіли троє співрозмовників LIGA.net, що стали свідками "конфлікту".

Президенту не сподобалися слабкі результати держпрограми дешевих кредитів 5-7-9. Претензії, що банки-учасники видають мало кредитів, він висловив саме Смолію, причому в різкій формі, говорить один зі співрозмовників.

“5-7-9 – це стара претензія. Зеленський висловлював її ще в січні: висока ставка, через яку НБУ не дає хід кредитам, – розповідає співрозмовник із керівництва СН. – І в цілому, президент знаходиться в іншій економічній парадигмі. А Смолій зі своїм таргетуванням інфляції під час кризи – це так собі історія".

Що означає "інша економічна парадигма" Зеленського? "Гроші – кров економіки, їх потрібно більше; сушити економіку – не можна; курс – трохи опустити тощо", – перераховує співрозмовник LIGA.net.

Нормально не буде. Друкарський верстат, падіння гривні та "фінансова ізоляція"

Новина про відставку Смолія з'явилася через кілька годин після того, як Україна завершила перше після введення карантину розміщення єврооблігацій на $1,75 млрд. Угоду закрили, розповів співрозмовник LIGA.net в одній із великих інвесткомпаній, яка купила українські держпапери. "Смолій не підвів Мінфін, порядна людина", – говорить інвестбанкір.

Якби відставка відбулася трохи раніше, "вікно можливостей" для України, ймовірно, закрилося б, вважає фінансист з іншої великої української компанії. У той же час, головний економіст Dragon Capital Олена Білан не виключає, що угода може бути скасована. Такої ж думки дотримується високопоставлений співробітник міністерства економіки, за його словами розміщення скасують.

Усі опитані LIGA.net фінансисти вкрай негативно сприйняли відставку Смолія. Головне побоювання – Нацбанк втратить свою незалежність, що зашкодить відносинам України з іноземними інвесторами і партнерами.

Місцевий бізнес теж не в захваті. “Ми відкладемо нові інвестиції, – зазначив генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала. – Це остання крапля. Можна тільки здогадуватися, які мотиви такого рішення: повна некомпетентність або мотивовані Росією диверсії".

Перша практична реакція проявиться на валютному і фінансовому ринках вже сьогодні вранці. "Я не знаю, якими завтра будуть котирування облігацій, яким буде курс, але точно можу сказати, що такий хід буде мати негативні наслідки як для української економіки, так і для залучення інвестицій", – говорить екс-заступник міністра економіки Павло Кухта.

На думку екс-голови правління Райффайзен Банку Аваль Володимира Лавренчука, на Україну, ймовірно, чекає зміна стратегії і монетарної політики НБУ. "Мова про використання масштабної емісії грошей для бюджетних потреб і згортання взаємодії з МВФ", – вважає він.

Як додає Білан з Dragon Capital, Україна ризикує опинитися у "фінансовій ізоляції".

“Подальший розвиток ситуації буде залежати від дій президента, – зазначає вона. – Якщо відставка Смолія буде прийнята, а в НБУ призначать лояльне керівництво, то на додачу до економічної, ми скоро опинимося на порозі ще і фінансової кризи".

Читайте російською: "Не вписался в “экономику по Зеленскому”. Почему уходит глава НБУ Смолий и кто его заменит

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини