RU

(Не) віддати ПриватБанк Коломойському. Як Кабмін, НБУ і МВФ захищатимуть банк від олігарха

27.11.2019, 14:52
(Не) віддати ПриватБанк Коломойському. Як Кабмін, НБУ і МВФ захищатимуть банк від олігарха - Фото
Ігор Коломойський

19 грудня відбудеться апеляція у справі щодо законності націоналізації ПриватБанку. Що буде, якщо держава програє?

Ігор Коломойський у своєму стилі візначив останній день чергового візиту місії Міжнародного валютного фонду до Києва. "У МВФ знають, що ПриватБанк найближчим часом буде повернено мені", - сказав олігарх виданню KyivPost.

Це не просто черговий епатажний коментар від Коломойського, він дійсно може повернути собі банк. У всякому разі юридично: ключова дата судової битви за Приват відома - 19 грудня, місце - Шостий апеляційний суд Києва.

У цей день суд може підтвердити, що Приват націоналізували незаконно. Реальність такого сценарію - одна з головних тем у переговорах між українським урядом і МВФ. Українська сторона майже завершила підготовку "антиколомойських" змін до законодавства, які мають не допустити повернення ПриватБанку в руки олігарха. У найближчі дні вони потраплять до Верховної Ради.

Ключова роль у цьому плані відводиться Фонду гарантування вкладів, відомство отримає особливі повноваження на випадок, якщо ПриватБанк знову буде визнано банкрутом.

Про що йдеться та як держава буде захищати свій головний банківський актив від Коломойського? LIGA.net дізналася деталі.

Коломойський знов у справі. Чим важливий суд 19 грудня

Уже три місяці менеджери головного офісу ПриватБанку у Дніпрі працюють під акомпанемент мітингу співробітників Нікопольського заводу феросплавів Ігоря Коломойського. У мітингувальників тривалі плани: на минулому тижні завод спробував викупити річну оренду парковки біля ПриватБанку за 1,5 млн грн.

Оформити угоду завадила помилка в документах, але Коломойського це не бентежить. "Якщо Приват буде так себе поводити й надалі, робітники можуть і зайти в банк", - заявив він KyivPost. Паралельно з цим група співробітників підприємств олігарха мітингує під НБУ: ввечері 22 листопада вони дійсно намагалися прорватися в будівлю НБУ, але їх зупинила поліція.

У Нацбанку після цього прямим текстом заявили про тиск із боку олігарха.

(Не) віддати ПриватБанк Коломойському. Як Кабмін, НБУ і МВФ захищатимуть банк від олігарха

Мітинг співробітників НЗФ під головним офісом ПриватБанку в Дніпрі

У Коломойського є підстави для оптимізму. Його головний козир - він уже зміг довести в суді першої інстанції (рішення виносив скандальний Окружний адмінсуд Києва), що ПриватБанк було націоналізовано незаконно.


ЧОМУ НАЦІОНАЛІЗАЦІЮ ВИЗНАЛИ НЕЗАКОННОЮ

18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною процедуру націоналізації ПриватБанку. Так співпало, що процес, який до цього тривав два роки, досяг кульмінації якраз між нищівними перемогами Володимира Зеленського в першому та другому турах президентських виборів.

Рішення засекречено через банківської таємниці. За даними джерел LIGA.net, серед учасників процесу (достовірність підтвердили обидві сторони), в суду було п'ять ключових аргументів:

1. НБУ визнав Приват неплатоспроможним у грудні, не дочекавшись завершення інспекційної перевірки банку, яка повинна була фінішувати в січні 2017-го.
2. Не було незалежного аудиту, який підтвердив би брак капіталу.
3. При оцінці банку НБУ користувався новою нормативною базою (351 постановою НБУ про оцінку кредитного ризику), яка на той момент ще не вступила в силу.
4. Нацбанк зобов'язав Приват зарезервувати кредити, котрі обслуговувалися - висновок про брак капіталу був суб'єктивним.
5. Коломойському і Боголюбову не дали часу на докапіталізацію.

Нацбанк назвав рішення абсурдним і за кожним пунктом прокоментував кожен аргумент суду:

По-перше, нестача капіталу у Приваті на 113 млрд грн була виявлена ​​після діагностики якості активів ще у 2015 році. На початку 2016-го Коломойський і Боголюбов разом із НБУ затвердили програму докапіталізації. Інспекція Нацбанку восени-взимку 2016-го повинна була визначити, чи виконують олігархи свої зобов'язання (не виконували).

По-друге, серед норм "банківського" законодавства України немає вимоги обов'язкового незалежного аудиту банків. Але у випадку з Приватом він був і в 2015 і в 2016 роках.

По-третє, потреба Привату в докапіталізації була виявлена ​​за старими правилами НБУ (Постанова №23, а не нова методика Постанови №351, як стверджує суд).

По-четверте, на момент складання програми докапіталізації якість кредитного портфелю ПриватБанку була такою: портфель на 127 млрд грн було видано компаніям-фікціям без грошового потоку і доходів, заставами виступали неоплачені контракти на поставку товарів у майбутньому. Вже на підставі цього НБУ мав право (згідно з Постановою №23) вимагати від банку зарезервувати ці кредити, нехай навіть вони і якийсь час обслуговувалися.

По-п'яте, час у Коломойського і Боголюбова був: програму докапіталізації олігархи підписали 1 лютого 2016 року.

Подробиці читайте в матеріалі: "Коломойська" правда: чому суд скасував націоналізацію Привату.

Наступний етап судової війни за Приват - повернення акцій Коломойському та його партнеру Геннадію Боголюбову. Така вимога з'явилася в їх позові тільки на початку червня. Ключові аргументи адвокатів Коломойського - держава експропріювала його власність. Лист із проханням про націоналізацію Привату на адресу прем'єра Володимира Гройсмана вони з Боголюбовим писали під тиском.

Справа слухається в Господарському суді Києва, але її призупинили до вирішення спору про законність націоналізації.

У цьому процесі у партнерів також є причини для оптимістичних очікувань: суд пройшов практично всі стадії розгляду по суті буквально за місяць, уже до кінця жовтня сторони готувалися до дебатів, далі фінальна частина - рішення судді. Якби не зупинка процесу, вердикт про повернення акцій Приватбанку екс-власникам могли винести ще в цьому році, допускали співрозмовники  LIGA.net.

Тепер усі чекають апеляцію: для першого слухання в Шостому апеляційному суді Києва було обрано більш ніж знакову дату - 19 грудня. Саме цього дня три роки тому держава офіційно стала власником найбільшого банку країни. Передував цьому той самий історичний лист Коломойського й Боголюбова з проханням націоналізувати ПриватБанк.

(Не) віддати ПриватБанк Коломойському. Як Кабмін, НБУ і МВФ захищатимуть банк від олігарха

Лист Коломойського і Боголюбова, опублікований Мінфіном через півроку після націоналізації ПриватБанку

Головний банкрут. "Антиколомойский план" НБУ та Кабміну

"Головна проблема в тому, що яке б рішення суду ми не отримали, навряд чи нам буде зрозуміло, що з цим робити", - говорить співрозмовник LIGA.net в одній із держструктур, які брали участь у націоналізації ПриватБанку в 2016 році.

Тема Привату - остання "сіра пляма" в переговорах між новим українським урядом і МВФ. Після вересневого візиту місії Фонду до Києва стало зрозуміло: влада повинна дати гарантії (причому не тільки усні, а й законодавчі), що Коломойський не отримає банк назад. Саме від цього залежить майбутнє нової програми фінансування України.

Спочатку  йшлося про те, що цей момент буде відображено в меморандумі, але потім концепція змінилася і жодних офіційних згадок про Приват у ньому  не з'явиться. Це потрібно для того, щоб це не вважалося тиском на повністю незалежну гілку влади - суди, говорив у бесіді з LIGA.net глава однієї з фінансових держструктур.

(Не) віддати ПриватБанк Коломойському. Як Кабмін, НБУ і МВФ захищатимуть банк від олігарха

Олексій Гончарук зустрічається з місією МВФ (Фото - прес-служба Кабміну)

Разом НБУ, Фонду гарантування й Кабміну треба було придумати, як законодавчо виключити ренаціоналізацію, незважаючи на рішення судів.

За інформацією джерел LIGA.net, відповідний законопроект планувалося подати в Раду ще на початку листопада, але остаточний формат змін було узгоджено з МВФ лише зараз. До кінця цього тижня документ має з'явитися в парламенті.

Йдеться про зміни в закон "Про систему гарантування вкладів", у центрі ідеї - повноваження Фонду гарантування, точніше - тимчасових адміністрацій, які від імені Фонду беруть під контроль неплатоспроможні банки.

За інформацією співрозмовників LIGA.net, у держави є план на випадок екстремального сценарію і повної перемоги Коломойського в судах за Приват. Захищатися від претензій Коломойського на ПриватБанк будуть перевіреним способом - банк повторно націоналізують, але вже за іншою процедурою:

  • Мінфін забирає гроші. Умова для повернення акцій Коломойському - анулювання угоди, в якій Мінфін купив 100% банку за 1 гривню. Це означає, що 155 млрд грн докапіталізації (під неї випустили ОВДП), яку забезпечив уряд у 2016-17, теж потрібно відкликати.
  • Приват знову визнають банкрутом. Без грошей Мінфіну капітал стане негативним. НБУ доведеться визнати банк неплатоспроможним і відправити його в Фонд гарантування.
  • Фонд стане менеджером банку. Ключовий елемент плану. На цьому етапі Фонду потрібно повноцінно замінити собою керівництво ПриватБанку. Для цього й оновлюють закон: тимчасова адміністрація зможе зберегти банк у тому ж вигляді, що й до офіційного банкрутства: на відміну від поточної редакції законодавства, Фонд не буде зобов'язаний зупиняти операції банку (в 2016-му Приват кілька днів не обслуговував платежі юросіб та ФОП).
  • Держава знову купить банк. Але в цей раз часу буде більше, поспішати, як  минулого разу, не доведеться. Вимогу закону про те, що держава повинна націоналізувати банк протягом двох днів, скасують (остаточне формулювання цієї норми поки не готове). За оцінками НБУ й уряду, на спокійну націоналізацію ПриватБанку (без юридичних прогалин для екс-власників і безпроблемної докапіталізації) піде приблизно 1-1,5 місяці.

Ці нововведення - лише частина комплексу змін до закону "Про систему гарантування вкладів". Також у парламент потрібно внести проект оновленого закону "Про банки й банківську діяльність", який остаточно заборонить банкам-банкрутам повертатися на ринок, а їх власникам - вимагати компенсації, навіть за рішенням суду.

"Приват істотно прискорив процес щодо усунення "сірих зон" у законах, але все набагато ширше: наприклад, у законі "Про систему гарантування" п'ять блоків змін, - зазначає один із високопоставлених співрозмовників LIGA.net. - Крім націоналізації, це корпоративне управління Фонду, взаємодія з НБУ, реструктуризація боргу ФГВ перед Мінфіном, повернення активів".

Ці зміни також увійдуть до остаточного варіанту меморандуму з МВФ. Українська сторона сподівається підготувати фінальний документ до кінця листопада, розказує співрозмовник LIGA.net серед учасників переговорів із МВФ. У такому випадку шанси на отримання програми Фонду ще в цьому році в України залишаться.

Вирішальна битва за Приват - у 2020-му. Що далі?

Згідно з процедурою, суд апеляційної інстанції повинен розглянути справу про націоналізацію ПриватБанку протягом 75 днів від дня відкриття провадження. Це означає, що рішення по суті буде прийнято в січні 2020 року.

Це далеко не кінець: незалежно від результату, нас, швидше за все, чекає касаційна скарга сторони, що програла. Ймовірно, процес триватиме, щонайменше, до кінця травня, але якщо справу буде передано Великій палаті Верховного суду, все може затягнутися, каже керівник господарської практики ЮФ Горецький і партнери Святослав Святюк.

"Про передачу справи Великій палаті можуть клопотати як сторони спору, так і сам Верховний суд, - пояснює він. - Це цілком реалістичний сценарій, оскільки у справах із явним інтересом держави й великим суспільним резонансом судді вважають за краще приймати колективні рішення".

(Не) віддати ПриватБанк Коломойському. Як Кабмін, НБУ і МВФ захищатимуть банк від олігарха

Зустріч Зеленського з Коломойським, вересень 2019 (Фото: прес-служба президента)

Суд першої інстанції про повернення акцій банку може поновитися вже в лютому - протягом 10 днів після вердикту від апеляційної інстанції. Більш ймовірно, що основна частина й цього процесу почнеться не раніше травня-червня 2020 року.

Чи йтиметься в той момент про повернення ПриватБанку Коломойському або пошуки компромісу, про який ще у вересні говорив олігарх, продовжаться? Все залежить від того, хто саме на той момент буде керувати ключовими держструктурами: Кабміном, НБУ й Офісом президента.

Поки їх позиція залишається синхронною: Коломойський не отримає назад ПриватБанк. Далі - можливі варіанти. "Якщо суд визнає націоналізацію незаконною, потрібно буде повернути те, що було до капіталізації, а це неможливо, - розказав LIGA.net один із ключових представників команди президента Володимира Зеленського. - В такому разі мова може йти виключно про компенсацію".

Ігор Коломойський уже говорив, що він не заперечує проти компенсації і навіть називав суму - $2 млрд.

Категорично проти такого сценарію виступає МВФ, який наполягає на неможливості будь-яких переговорів влади з олігархом.

Читайте матеріал російською: (Не)отдать ПриватБанк Коломойскому. Как Кабмин, НБУ и МВФ будут защищать банк от олигарха

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини