RU

НБУ не буде колишнім. Як Кирило Шевченко буде змінювати Нацбанк і до чого це призведе

НБУ не буде колишнім. Як Кирило Шевченко буде змінювати Нацбанк і до чого це призведе - Фото
Кирило Шевченко та Володимир Зеленський. Фото - Офіс президента
17.07.2020, 11:01

Що зміна глави регулятора означає для курсу гривні, інфляції та кредитування

Новий глава Нацбанку Кирило Шевченко почав свій шлях головного банкіра України з двох серйозних обіцянок. По-перше, він розповів про плани переорієнтувати НБУ на розвиток кредитування та допомогу економіці. По-друге, пообіцяв, що не допустить "неконтрольованої інфляції".

Чи здатен досвідчений банкір, який перетворив непрозорий державний Укргазбанк на одну з найбільш ефективних і привабливих для інвесторів фінустанов з держкапіталом, розібратися зі складними макроекономічними викликами в масштабах країни і не піддаватися при цьому політичному впливу?

LIGA.net поспілкувалася з учасниками ринку, експертами та колегами Кирила Шевченка. Частина з них погодилися тільки на правах анонімності.

Реформа Укргазбанку, кредити і 5-7-9. П'ять досягнень Кирила Шевченка

"Шевченко пройшов практично всі етапи банківської справи. Він дуже компетентний", – говорить LIGA.net тепер вже колишній підлеглий Кирила Шевченка з Укргазбанку.

Це правда. Шевченко – бухгалтер за освітою – починав працювати в банківському бізнесі ще в 1995 році: в харківському філіалі Українського кредитного банку (зараз – А-Банк). Далі були Аваль, Фінанси і Кредит, Держіпотечна фінустанова, посада радника прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, Терра Банк і двічі позиції топ-менеджера в державному Укргазбанку.

"Професіонал із серйозним стажем", – так нового керівника Нацбанку LIGA.net охарактеризували виконавчий директор Незалежної асоціації банків Олена Коробкова, гендиректор інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа та екс-глава НБУ Валерія Гонтарева.

"Шевченка можна назвати технократичним і достатньо незалежним, – зазначив Мазепа. – Приємно здивувало, коли з державного Укргазбанку йому вдалося зробити бізнес із зрозумілими, прозорими процесами – як у комерційних банках".

Зміни на краще в Укргазбанку, яким Шевченко керував з 2014 року, відзначають практично всі співрозмовники LIGA.net. "З ним активи Укргазбанку зросли вдвічі. Так, був фактор приєднання банку Київ, вони купували портфелі у Фонду гарантування, але банк реально кредитував, зокрема, великі проекти в зеленій енергетиці, – розповідає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. – Тобто, коли весь ринок стагнував, Укргаз розвивав кредитування".

Кредитування – не дарма стоїть окремим пунктом у послужному списку Шевченка. Доступні кредити для бізнесу – один із частих меседжів президента Володимира Зеленського останніх місяців. Він обіцяв "дотиснути банківську систему, незважаючи на те, що вона дуже незалежна", а під час однієї з недавніх поїздок до регіонів заявив, що "держбанки будуть працювати на вітчизняного підприємця".

Укргазбанк Шевченка був піонером урядової програми 5-7-9, яку просував Зеленський. Саме Укргаз видав за нею перший кредит, станом на середину червня в банку обслуговувався кожен третій позичальник за програмою.

Інше досягнення Шевченка – хороші відносини з іноземними кредиторами України. Укргазбанк близько чотирьох років готувався до часткової приватизації – інвестором повинна була стати IFC (Міжнародна фінансова корпорація, частина групи Світового банку). Згідно з останнім меморандумом про співпрацю України з МВФ, операція повинна бути закрита до кінця 2020 року.

"У 2015-му Шевченко був першим, хто виграв конкурс на керівника Укргазбанку згідно з новими правилами корпоративного управління в держбанку. Укргаз першим із державних отримав наглядову раду з незалежними членами, першим змінив бізнес модель, сконцентрувавшись на екобанкінгу, знизив NPLs до менш ніж 20% і залучив IFC як партнера", – перераховує екс-міністр фінансів Оксана Маркарова.

Співрозмовники LIGA.net з оточення президента називали Шевченка фаворитом Зеленського вже через кілька годин після відставки Смолія. Через два тижні президент віддав перевагу йому, обираючи серед багатьох кандидатів. Конкурентами Шевченка були чинний голова Ради НБУ Богдан Данилишин, екс-чиновник Нацбанку Сергій Круглик, колишній голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук і кілька статусних західних вчених-економістів (Сергій Гурієв, Юрій Городніченко, Андрій Кириленко).

"НБУ повинен допомагати кредитуванню". Як Шевченко буде це робити

Тепер Шевченку доведеться вирішувати питання зовсім іншого рівня. Як реалізувати вимогу політиків, щоб Нацбанк стимулював економічне зростання і при цьому не став кишеньковим кредитором уряду (яким НБУ був до зміни "свого закону" в 2015 році) – ключове завдання для глави українського центробанку в 2020 році.

Колишній керівник регулятора Яків Смолій пішов у відставку з причини "систематичного політичного тиску". Серед прикладів він називав заклики до НБУ "залити економіку грошима", "девальвувати гривню, тому що так треба експортерам", "поставити курс 30 грн/$ і інфляцію 11%, тому що так написано в бюджеті".

Сам Шевченко стверджує, що однією з вимог Зеленського до нього було збереження незалежності НБУ. Про це він заявив, спілкуючись із членами фінкомітету Верховної Ради в день свого призначення. Але відразу повторив декілька меседжів багатьох політиків. Насамперед – про роль Нацбанку в економічному зростанні.

Перша обіцянка Шевченка: доступні кредити для бізнесу. "Інструментарій інфляційного таргетування показав свою ефективність. Але сучасні виклики вимагають від нас підлаштувати його під інші цілі. Зокрема банківська система повинна розвивати кредитування реального сектора", – сказав Шевченко.

Новий глава НБУ пропонує вирішити проблему слабкого корпоративного кредитування пом'якшенням вимог регулятора. “У нас є ряд постанов Нацбанку, які надають перевагу бізнесу споживчого кредитування, тоді як фінансування складних проектів ускладнене", – пояснив він.

Шевченко має рацію, коли говорить про переваги споживчого кредитування: кеш-кредит в Україні можна отримати навіть без довідки про доходи, а бізнесу потрібно розкривати перед банками дуже багато докладної інформації, вважає Демків з ICU.

"З іншого боку, у нас давно з'явився так званий shadow banking, коли в економіці є прошарок платоспроможних позичальників, у яких є попит на кредити, тому вони знаходять спосіб обійти банківське регулювання, – говорить він. – В Україні цього немає. Отже, ймовірно, банки самі не бачать можливості для того, щоб заробляти на корпоративному кредитуванні – занадто високі ризики неповернень".

НБУ справді може послабити деякі регуляторні вимоги, але глобально це не вирішить проблему слабкого кредитування, вважає заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

"Цю проблему потрібно вирішувати не ослабленням банківських вимог, а поліпшенням бізнес-клімату, вимоги до якості позичальника і застави – не примха, а необхідна умова стійкого розвитку банківської системи, – вважає Репко. – У нас багато компаній структурують бізнеси в тіні або через систему ФОП/ТОВ, уникаючи податків або ризиків для власника, вони просто не можуть показати хорошу звітність або дати якісну заставу".

Друге: курс повинен бути стабільним. "Минулого року в Україні був зафіксований найвищий рівень зміцнення національної валюти. Ще одним світовим рекордом стала різниця між обліковою ставкою та рівнем інфляції. Це антирекорди, саме така монетарна політика НБУ стала однією з причин девальвації в березні цього року. Ще один результат – розбалансування облікової ставки і рівня інфляції", – казав Шевченко в інтерв'ю виданню Сьогодні в середині квітня.

Тезу про курс він повторив і в парламенті. Що це може означати для політики Нацбанку? Ймовірно більш агресивну участь регулятора на валютному ринку, допускає Демків із ICU.

"Не виключаю, що ми зараз побачимо оновлення команди, як мінімум на позиції куратора валютного блоку (зараз це Олег Чурій, його повноваження закінчилися 10 липня, – Ред.) і НБУ почне більш агресивно викуповувати валюту з ринку, що трохи девальвує гривню", – говорить Демків.

Третє: інфляція не буде "неконтрольованою". Шевченко пообіцяв не допустити безконтрольного зростання цін.

Чи означає це, що новий глава НБУ має намір продовжувати політику регулятора, який встановив середньостроковою метою інфляцію на 5%? Шевченко не уточнив, що він думає з цього приводу. Але одночасно виконувати два завдання – кредитування за низькими ставками і стабільно низька інфляція – йому буде складно, вважає Репко з ЦЕС.

Четверте: МВФ потрібен. Ще один важливий меседж голови Нацбанку: Україні важливо продовжувати співпрацю з міжнародними кредиторами.

"На олівці" у Зеленського, Тимошенко і Коломойського. Чи буде Шевченко незалежним

Одним із перших рішень Шевченка в Нацбанку, ймовірно, буде призначення одного із заступників: 10 липня закінчився контракт заступника голови НБУ Олега Чурія. Колишній глава Смолій намагався перепризначити його ще на 7 років, але зіткнувся з опором Ради Нацбанку (саме цей орган призначає заступників).

На зустрічі з депутатами Шевченко прямо заявив: "Кожен керівник формує команду, з якою йому комфортно працювати". Але не уточнив, чи збирається він домагатися повної заміни правління. Серед решти топ-керівників (Катерина Рожкова, Дмитро Сологуб, Роман Борисенко, Сергій Холод), ніхто поки не планує йти раніше строку закінчення повноважень, розповів співрозмовник LIGA.net, близький до керівництва регулятора. Найближчий контракт, який закінчується, – у Дмитра Сологуба. Це відбудеться наступного літа.

"У Шевченка колегіальний стиль менеджменту, він охоче делегує повноваження сильним співробітникам, але рішення приймає сам", – говорить LIGA.net один із колег банкіра з Укргазбанку.

"Він нормальний, дуже товариський, але чи зможе він зберегти незалежність – питання", – відзначає ще один співрозмовник, який зустрічався із Шевченком, працюючи в НБУ.

Наскільки сильно політики будуть намагатися впливати на нового голову Нацбанку? Часткова відповідь – в результатах голосування за його кандидатуру в Раді.

Шевченка майже одноголосно підтримали президентська фракція Слуга народу, Батьківщина Юлії Тимошенко, Опозиційна платформа за життя, депутатські групи За майбутнє (до неї входить низка депутатів, лояльних до Ігоря Коломойського) і Довіра.

Читайте російською: НБУ не будет прежним. Как Кирилл Шевченко будет менять Нацбанк и к чему это приведет

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини