RU

Найдорожчий стартап, створений українцем, коштує $2,7 млрд. Його історія

26.09.2019, 11:47
 Найдорожчий стартап, створений українцем, коштує $2,7 млрд. Його історія - Фото
Фото: Upsplash, Pankaj Patel

Ця історія може лягти в основу серіалу. Харківський програміст дуже любив систематизувати роботу. Через сім років його хобі стало "єдинорогом"

Днями стало відомо, що стартап GitLab залучив $268 млн інвестицій і був оцінений в $2,7 млрд. Це перший стартап з українським засновником, який вже може потрапити в ТОП-100  найдорожчих стартапів світу.

GitLab, як і його конкурентний сервіс GitHub, мало що означає для звичайного користувача інтернету. Швидше за все, більшість просто не чули про них. І в цьому немає нічого дивного. Адже ці рішення призначені для професійного співтовариства програмістів, які працюють над кодом. Для них це щось на зразок 1C для бухгалтера або CRM для комерсанта. GitLab - система управління сховищами файлів з кодом. Це як зручний каталог для програміста, з закладками і підказками, з версіями проекту. Загалом, дуже зручний інструмент для спільної роботи великих команд. Коли кожен бачить, на якому етапі що знаходиться.

Факт 1: Починалося з хобі

Перший засновник стартапу - харків'янин Дмитро Запорожець. У 2011 році йому, як професійному розробнику, знадобився інструмент, не такий дорогий як GitHub і зручніший. Він вирішив зробити рішення opensource для зберігання git-репозиторіїв. Сервіс добре сприйняло співтовариство, і все більше груп програмістів почали ним користуватися. До 2013 року продукт був повністю відкритим. Але потім його розділили на дві версії - для спільноти і для компаній. Власне тут-то і почався бізнес. Детально про його старт  писав AIN.ua.

Факт 2: У чому принципова відмінність GitLab від GitHub

Не всі розробники хочуть зберігати свій код десь зовні, на чужих серверах, як у випадку з GitHub. Що стосується GitLab, то цю штуку можна встановити на свій сервер і налаштувати. Адже вона з відкритим кодом. Рішення можна налаштувати під себе, що подобалося великим компаніям.

Факт 3: Як у проекта з'явився інвестор - голландець Сід Сібранджі

Власне, Сід був знайомий з рішенням Дмитра ще на ранніх стадіях і він же був зацікавлений зробити з цього бізнес - SaaS (software-as-a-service) платформу Gitlab.com. Тому, коли в 2012 році Дмитро видихався працювати на основній роботі і підтримувати opensource-проект, голландець вчасно підставив плече. Українець почав працювати виключно на благо загального сервісу. До 2015 року в компанії працювало близько 10 чоловік, а приблизно через рік - 50. На ранніх стадіях, коли оборот Gitlab оцінювався в $1 млн, конкуренти пропонували купити його за $10 млн. Але засновники відмовилися. Вони вже знали, що будують велику компанію. Адже кожен місяць дохід зростав на 60%.

Ось одна з ранніх відеопрезентацій Сіда і Дмитра, де вони розповідають про себе:

Факт 4: Скільки компаній використовують GitLab

Більше 100 000 організацій. Серед них такі як Qualcomm, NASA, Nasdaq і навіть Інтерпол. Понад 600 людей (станом на 2015 рік) внесли свій вклад в opensource-рішення.

Факт 5: Як голандсько-український стартап помітив увесь світ

У 2014 році Сід і Дмитро подали заявку на відому акселеративну програму в Каліфорнії - Y Combinator. Вони жили деякий час в США, поки вона тривала. Саме американський акселератор і допоміг команді залучити перші інвестиції.

Факт 6: Інвестиції щороку

Після участі в Y Combinator стартап залучає інвестиції щоосені приблизно в один і той же час. Так відбувається вже п'ять років.

У вересні 2019 року GitLab залучив $268 млн в рамках раунду серії E. Компанію оцінили в $2,7 млрд. Інвестори - банк Goldman Sachs, фірма Iconiq Capital, венчурний фонд Y Combinator

У вересні 2018 року GitLab залучила $100 млн і стартап став єдинорогом. Його оцінили в 1,1 млрд доларів

У жовтні 2017 року GitLab залучив $20 млн в рамках раунду С. Провідним інвестором виступив GV (Google VENTURES).

У вересні 2016 року стартап отримав $20 млн інвестицій серії В від August Capital, Khosla Ventures і Y Combinator.

У вересні 2015 року фонд Khosla Ventures в рамках раунду А влив інвестиції в розмірі близько $4 млн.

У липні 2015 року проект залучив $1,5 млн посівних інвестицій. У раунді взяли участь 500 Startups, Crunchfund, Sound Ventures Ештона Кутчер, фонди Liquid 2 Ventures і Khosla Ventures.

Факт 7: У GitLab немає офісів

Співзасновник стартапу Дмитро Запорожець живе в Харкові. У його компанії працюють сотні фахівців, але в Україні базуються лише кілька з них.

У GitLab немає офісів. Всі працюють віддалено з різних країн.

Факт 8: Що намальовано на логотипі Gitlab

Спочатку це була танукі, істота з японської міфології, схожа на єнота або лисицю. Вона є символом благополуччя. У 2015 році логотип модифікували, так як користувачам здавалося, що лисичка дивиться дуже недобрим поглядом. Але в 2015 році вирішили змінити логотип через звернення користувачів, мовляв, у старої іконки - недобрий погляд.

 Найдорожчий стартап, створений українцем, коштує $2,7 млрд. Його історія
Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини