29.01.2020, 10:13

Нафтогаз розрахував вартість газу за новою формулою. Якою буде цифра в платіжці? Розбір

Нафтогаз розрахував вартість газу за новою формулою. Якою буде цифра в платіжці? Розбір - Фото
Фото: depositphotos.com

Уряд прив'язав вартість газу для населення до європейського хабу. Ціни зросли, але це ненадовго

28 січня Кабінет міністрів вкотре переглянув формулу ціни на газ для населення. Основна ідея - наблизити вартість палива до ціни газу на європейському хабі.

Постановою №17, Кабмін зобов'язав НАК Нафтогаз України формувати вартість газу виходячи з котирувань на нідерландському хабі TFF - на одному з найбільш ліквідних торгових майданчиків Європи.

У НАКу підрахували: в порівнянні з січнем 2019 року ціна на газ впала на 25%, але якщо порівнювати з груднем - зросла майже на 9%. Що буде далі?

Нові правила

Вперше про плани Кабміну переглянути ціни на газ для населення стало відомо ще в кінці минулого тижня. Про відповідні плани оголосив міністр енергетики Олексій Оржель 24 січня.

"Підписання договору (про транзит газу з російським Газпромом. - Ред.) дозволило стабілізувати ситуацію на ринку, а відповідно є всі позитивні чинники для зменшення цін. І сьогодні на Кабміні прийняли відповідні рішення", - написав він у Facebook.

За старою методикою, Нафтогаз обчислював вартість газу для домогосподарств грунтуючись на чотирьох показниках. Серед них - середня митна вартість імпортного газу, котирування на Українській енергетичній біржі (УЕБ), вартість газу для промисловості за передоплатою і ціна ПСО.

Довідка. ПСО - спеціальне зобов'язання Нафтогазу продавати газ "облгазів" і теплоелектроцентралей за встановленою Кабінетом міністрів ціною. Розмір тарифу - 7185 грн за тисячу кубометрів газу.

Найдешевший з них і ставав основою, до якої додавали ПДВ та тариф на транспортування. За цією схемою розраховувалась вартість газу на місяць і квартал вперед.

З 1 січня формула змінилася. Своєю постановою Кабмін прив'язав вартість газу до середньої ціни на паливо на Нідерландському хабі TTF на біржі Powernext/EEX. "Це буде прозора формула, за якою ціна буде розраховуватися щомісяця і відображати поточну ситуацію на ринку", - запевняють у Мінекоенерго.

За новою методикою, середня арифметична тепер буде обчислюватися з котирувань за 22 календарних дні на місяць поставки. Після чого до отриманої суми буде додаватися маржа постачальника (у Нафтогазу – 1,917%), вартість доставки до України, ПДВ (20%) та тариф газозбуту (2,5%).

Отриманий результат - увійде в платіжку споживача, як фінальний.

"Відповідати за розрахунок ціни за цими принципами буде НАК Нафтогаз України, а Кабінет міністрів і міжнародні партнери будуть контролювати відсутність маніпуляцій", – йдеться в прес-релізі міністерства.

Формульний підхід буде діяти до 1 травня, потім в Мінекоенерго обіцяють запуск конкурентного ринку.

Скільки буде коштувати газ?

У Нафтогазі підрахували: з переходом на нову формулу, газ у січні для населення коштуватиме 4650 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ і транспортування). Це на 25% менше, ніж у січні 2019-го, але на 8,7% більше, ніж у грудні, коли тисяча кубів коштувала 4277 грн (без ПДВ і транспортування).

Нова ціна, згідно з повідомленням НАКу, замінить попередню, яку встановив Нафтогаз (5500 грн за тисячу кубів) і - квартальну - в рамках проекту "Газ про запас".

"Затверджений порядок передбачає, що ціна на газ буде змінюватися у відповідності з ціновими тенденціями на європейському ринку, - пояснили в прес-службі Нафтогазу. - Ця ціна може коливатися як у бік зниження, так і збільшення залежно від ринкової ситуації".

Назустріч ринку

Новий варіант – тимчасовий, поки в Україні з 1 травня не запрацює повноцінний газовий ринок, підтверджують у Нафтогазі.

За словами Оржеля, навесні уряд ліквідує перехресне субсидування, прирівнявши вартість газу для домогосподарств до ціни на паливо для промисловості.

"Це означає, що ми більше не будемо продавати облгазам і газозбутам газ на неринкових умовах, - говорив голова Нафтогазу Андрій Коболєв в інтерв'ю LIGA.net. - Якщо Україна буде виконувати свої зобов'язання (перед МВФ - Ред.), то з 1 травня 2020 сегмент роздрібних постачань газу буде дерегульований і з'явиться конкуренція".

У цьому Коболєв бачить вигоду не тільки для бізнесу. "Не варто думати, що ринкова ціна – це обов'язково зростання. Навесні цього року регульована ціна для населення в Україні зрівнялася з ринковою для промисловості і за літо знизилася на 35%. Причина - саме ринкові чинники", - пояснював він.

Чи означає це, що газ не подорожчає? Ні. Але в цьому випадку, в Кабміні обіцяють допомогти населенню. "Споживачам, які потребують допомоги від держави, буде забезпечена субсидія", - заявляв міністр Оржель, на брифінгу 2 грудня.

"Що буде в травні 2020 року (з цінами на газ. - Ред.) - передбачити складно, конкуренція за європейський ринок буде висока, - сказав Коболєв. - Це буде стимулювати постачальників знижувати ціни".

Читайте російською: Нафтогаз рассчитал стоимость газа по новой формуле. Какой будет цифра в платежке? Разбор


корреспондент
Підписуйтесь на аккаунт LIGA.net в Twitter, Facebook, Інстаграм: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Отправить:
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Популярне