RU

На зліт: долар подорожчав на гривню за три дні. Що відбувається і де закінчиться?

03.10.2019, 12:48
На зліт: долар подорожчав на гривню за три дні.  Що відбувається і де закінчиться? - Фото
Фото: depositphotos.com

Гривня швидко втрачає позиції. Чому нацвалюта знову девальвує? Дві об'єктивні і одна суб'єктивна причини

Курс національної валюти України до долара не довго втримався на рекордному для останніх чотирьох років рівні - 24 грн/$. Вже 2 жовтня офіційний курс долара наблизився до 25 грн, в касах банків і обмінниках - долар в середньому продавали по 25,3 грн. Але на табло вуличних обмінників можна було побачити ще більш високий курс - на гривню дорожче.

Ще минулого тижня LIGA.net розповідала про причини аномального, як для осені, зміцнення гривні, всього місяць тому - пояснювала, чому "долар по 25" швидше шкідливий українській економіці. Зараз доводиться виконувати зворотну дію.

У різкого подорожчання долара майже на гривню (близько 4%) за три дні є ринкові причини, але на гривню впливають і навколополітичні новини. Перші місця в цьому списку займають від'їзд МВФ і невизначене майбутнє ПриватБанку, говорять опитані LIGA.net аналітики.

Долар міг подорожчати ще сильніше, якби в торги не втрутився Нацбанк, який вперше за два місяці (тобто ситуація дійсно була серйозною) вийшов на ринок з продажем валюти. Продавши близько $50 млн.

Чому за кілька днів долар подорожчав майже на гривню і як довго триватиме падіння гривні?

РЕАЛЬНИЙ КУРС: ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НА ВУЛИЦІ
Увечері 2 жовтня кореспондент LIGA.net відвідав 15 небанківських обмінників в районі, прилеглому до центру Києва. Ажіотажу серед покупців не було, дефіциту готівкової валюти - теж. Черга (близько п'яти осіб) утворилася тільки одному місці - в обміннику, де долар продавали за найнижчою з усіх 15 точок ціною: 25,55 грн/$. Але в більшості випадків продавці роздували курс набагато сильніше. 26 грн/$ на даний момент - звичайні цифри на табло не тільки обмінників, але і банків. У київських обмінниках можна побачити долар навіть по 26,65 грн, євро - по 29,05. Ще в понеділок вранці в банки продавали долари в середньому по 24,3 грн, євро - по 26,6 грн. На міжбанку все не настільки драматично, але гривня за три дні втратила в ціні майже 80 копійок: торги 2 жовтня закрилися з курсом 24,9/24,93 грн/$. Такий великий розрив між міжбанківським і готівковим ринком вважається вірною ознакою спекуляцій. Надалі роздрібний курс, ймовірно, наблизиться до міжбанку.

Від імпортерів до Коломойського.  Три причини обвалу

Що ж стало причиною такого швидкого відкоту курсу назад до 25 грн/$?  Співрозмовники LIGA.net в банках і інвесткомпаніях виділяють п'ять груп чинників:

Ринок. Початок місяця - завжди не найкращий час для гривні. Через великі відшкодування ПДВ в системі накопичується надмірна кількість гривні - частина грошей йде на валютний ринок, частина - дозволяє компаніям-експортерам не продавати валютну виручку. Ще один несприятливий фактор - покупка валюти дочками іноземних компаній під виплату дивідендів.

На початку жовтня на ринку склався явний конфлікт інтересів: курс 24 грн/$ був сприйнятий багатьма великими гравцями як максимально низький - попит на дешевий долар виріс, розповідає директор департаменту казначейства Піреус Банку Ігор Якобчук. У той же час продавці валюти (в основному - експортери, які глобально зацікавлені в девальвації) завдяки ПДВ отримали можливість притримати долари в надії, що курс виросте.

В результаті попит не був в достатній мірі підтриманий пропозицією, це збіглося зі збільшенням покупок імпортерів, порівнянних надходжень від експорту не було, зазначає директор департаменту казначейства ОТП Банку Антон Коваленко.

Нерезиденти не підтримали гривню. "Долар по 24" - результат чергової великої покупки нерезидентами держоблігацій українського уряду. На аукціоні Мінфіну 24 вересня іноземці вклали в гривневі ОВДП близько $450 млн. Ця валюта зміцнила гривню до максимального значення за чотири роки.

Графік показує: незважаючи на загальний тренд на зміцнення, гривня цього року переживала кілька різких стрибків курсу. Не завжди це були чисто ринкові фактори (наприклад, в травні долар зростав на заявах олігарха Ігоря Коломойського про можливий дефолт України), але кожен раз девальвацію гривні перевертала нова порція інвестицій нерезидентів в ОВДП:

На початку жовтня фактор іноземців зник з українського ринку: Мінфін провів один з найгірших аукціонів цього року, продавши ОВДП всього на 77 млн ​​грн (в минулий раз - було 13,2 млрд грн). Аналітики виділяють кілька причин такого слабкого інтересу до держпаперів.

По-перше, маленькі терміни: нерезиденти не цікавилися 2-річними облігаціями, оскільки в достатньому обсязі придбали 5-річні бонди минулого тижня, каже старший фінаналітик ICU Тарас Котович. По-друге, Мінфін офіційно заявив, що більше не буде розміщувати 5-річні папери, які користувалися дуже високим попитом з боку іноземців. Це може привести до того, що нерезиденти найближчим часом можуть утриматися від інвестицій в український держборг, допускає Коваленко з ОТП Банку. По-третє, частина іноземних інвесторів могла вже вийти з українських активів через невизначеність з МВФ і ПриватБанку, вважає скарбник Forward Bank Наталя Шишацька. Підтверджень цієї версії немає: за даними НБУ на 2 жовтня, портфель гривневих ОВДП у нерезидентів майже не змінився.

Політика. Політичні новини вплинули і на курс. На настроях ринку відобразилися від'їзд МВФ без конкретики щодо нової програми для України, спірна ситуація навколо ПриватБанку (8 жовтня - черговий етап судового розгляду про повернення акцій банку Коломойському) і загальна політична турбулентність (протести через "формули Штайнмайєра" і т.п. ), перераховує директор казначейства банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

"Долар по 26": девальвація або позитив для гривні?
Опитані LIGA.net аналітики не очікують значного зростання курсу найближчим часом. Межа цього курсового сплеску - 25,5 грн/$, до кінця року гривня девальвує до 26,5 грн/$, вважають фінансисти. Якщо прогноз виправдається, гривня покаже кращий "новорічний" результат за останні чотири роки. 2019-й Україна починала з доларом по 27,69 грн.

"При відсутності шоків імовірна стабілізація курсу в районі 25 грн/$. Далі - плавна девальвація до кінця року ", - говорить Курінний з банку Кредит Дніпро.

Повернення ближче до 24 грн/$ можливе, але для цього Мінфін повинен повернути аукціони по 5-річним ОВДП або почати розміщення паперів терміном на 6-7 років, додає Коваленко з ОТП Банку. Але навіть в такому випадку курс навряд чи опуститься нижче 24,5 грн/$, уточнює він.

Загальний висновок, про який говорять банкіри і фінансисти - Україна увійшла в період звичної осінньо-зимової девальвації гривні. Це повинно було статися і раніше, якби не вкладення іноземців в ОВДП: через них курс гривні був надмірно високим.

"Зараз ми спостерігаємо типову корекцію курсу, до рівнів 24 грн/$ в цьому році ми вже не повернемося, - пояснює Коваленко. - Багато учасників ринку давно до цього готувалися ".

Читайте українською: На взлет: доллар подорожал на гривну за три дня. Что происходит и где закончится?

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини