RU

На ті ж граблі. Українці знов записуються в МММ

29.09.2011, 14:55
На ті ж граблі. Українці знов записуються в МММ - Фото
de00a22a9fa103c0feaba08c6f44e7bc.jpg

Від 20 до 60% на місяць - такі дивіденди обіцяє засновник МММ-2011 Сергій Мавроді. Зі слів одіозного будівника фінансових пірамід, вже півмільйона українців довірили його новому дітищу свої кревні. Експерти вважають, що довести шахрайство важко, але можлив

Від 20 до 60% на місяць - такі дивіденди обіцяє засновник МММ-2011 Сергій Мавроді. Зі слів найбільш відомого на пострадянському просторі будівника фінансових пірамід, його новому дітищу довірили свої кревні вже півмільйона українців. Експерти вважають, що довести шахрайську суть чергового проекту одіозного фінансиста важко, але можливо.

Реклама МММ-2011 заполоняє вулиці українських міст. Гучний в середині 1990-х російський злий геній від фінансів не заперечує, що його клієнти ризикують. Навіть на білбордах красується чесний і водночас цинічний напис "Попереджаю: піраміди небезпечні для вашого фінансового здоров'я". Але при цьому людина в розтягнутих спортивних брюках і домашніх капцях наголошує: поки він "при справі", піраміді нічого не загрожує.

Своє дітище Мавроді запустив на початку цього року на батьківщині. Сьогодні клієнтів шукають не тільки в Росії, але в Україні і Німеччині. Звичайним вкладникам спершу гарантували прибуток - не більше, не менше - 20% в місяць, а пенсіонерам та інвалідам і того більше - 30%. Зараз вже обіцяють до 60% на місяць.

На сумнівну, але вже процвітаючу діяльність МММ-2011 вже відреагувала українська влада. Особисто прем'єр-міністр Микола Азаров пообіцяв розібратися, на якій підставі компанія почала працювати в Україні, і закликав громадян пам'ятати сумний досвід подібних проектів, не даючи себе обдурити.

Після цього Держфінпослуг оприлюднила заяву, що не вносила до Держреєстру фінансових установ юридичну особу МММ-2011. У відомстві нагадали, що згідно із законодавством України діяльність з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів фізичних осіб, може здійснюватися тільки після отримання ліцензії.

Заяву Держфінпослуг господар піраміди назвав "звичайними чиновницькими іграми". "Такої компанії (МММ, - ред.) взагалі не існує в природі. І Держфінпослуг, я вважаю, про це чудово відомо. Так навіщо він такі заяви робить? А щоб підстрахувати: "Ми попереджали", - сказав Мавроді в коментарі газеті Сегодня.

Діяльність МММ-2011 на території України, по суті, потрібно вважати незаконною за духом, а не за буквою закону, вважає старший партнер LCF Law Group Артем Стоянов. "МММ-2011 прийшло на зміну скандальному King’s Capital і є такою ж аферою. У законодавстві України відсутнє таке поняття, як "фінансова піраміда". Найбільш характерною організаційно-правовою формою, яку використали в середині 1990-х для створення фінансових пірамід, було довірче товариство. І на даний момент в Україні продовжує діяти декрет Кабміну "Про довірчі товариства" від 1993 року", - зазначив юрист.

Стоянов нагадав, що за здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації і без отримання відповідної ліцензії передбачена кримінальна відповідальність. "Дану діяльність Мавроді також можна буде кваліфікувати як шахрайство - за наявності доведеного факту заволодіння чужими коштами. Однак предметно цим питанням повинні займатися правоохоронні органи. Довести його причетність до даної фінансової піраміди не складе труднощів, оскільки він неодноразово виступав із відеозверненнями в Інтернеті, в яких розповідав про свій "новий прибутковий інвестиційний проект", чим опосередковано і доводить свою причетність", - вважає юрист.

Курйоз ситуації, пов'язаної з викриттям діяльності МММ-2011, полягає в тому, що чим більше офіційні особи говорять про небезпеку, яка виходить від МММ-2011, тим більше це приваблює населення, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. "Спрацьовує ефект цікавості і "заперечення заперечення". Не виключено, що у Мавроді вийде непогано заробити на українських громадянах. Саме заробити, оскільки від піраміди виграє тільки одна людина - це Мавроді", - сказав експерт.

Охріменко зазначає, що піраміда МММ-2011 будується за так званою системою мережевого маркетингу, коли одна особа отримує прибуток за рахунок іншої, щойно залученої. Запропонована модель "десятки-сотні-тисячі" "дозволить Мавроді нескінченну кількість разів створювати все нові й нові невеликі осередки вкладників, які дуже швидко будуть втрачати свої гроші. Але при цьому сам центр фінансової піраміди буде блукаючим. Так що з МММ-2011 буде боротися складно", - вважає Охріменко.

На думку юриста Стоянова, участь в МММ-2011 - ще найбільш нерозсудливий вчинок, ніж участь в МММ зразка 1994 року, оскільки вкладники вже повинні бути навчені гірким досвідом. "Дуже шкода, що багато з українців ніяк не засвоять просту істину: безкоштовний сир - тільки в мишоловці".

Вчора найбільший банк України ПриватБанк заявив, що буде блокувати онлайн-платежі учасників МММ-2011. Всі платежі по рахунках і картках, відкритих в ПриватБанку для проведення операцій в системі МММ-2011, будуть ідентифікуватися як підозрілі і блокуватися. Подальші операції по таких рахунках і картках будуть проводитися після документального підтвердження власником рахунку правомірності своїх дій, заявили в банку.

Охріменко вважає, що реально подолати МММ-2011 можна тільки за рахунок заборони приватних переказів грошей від однієї фізичної особи іншій, але це може завдати серйозного удару загалом по банківській системі країни. Знову ж таки, як можна позбавити звичайної банківської послуги громадян, що на дух не переносять очевидні фінансові афери і використовують банківські перекази абсолютно в інших цілях.

"Як правило, фінансові піраміди знаходять своїх прихильників в умовах нестабільної фінансової ситуації в країні. Люди просто не знають, як заробити і як зберегти гроші. Втрачається віра в традиційні види інвестування, і в даній ситуації будь-яка, навіть найабсурдніша авантюра здається виходом з ситуації", - з жалем констатує експерт.

Юрій ТАРАСОВСЬКИЙ


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини