RU

Новий досвід. Молоко на мільйон

Новий досвід. Молоко на мільйон - Фото
Фото - Віталій Головін для Liga.net
17.11.2020, 14:03

Як 34-річний священник з Рівненщини Ігор Хабатюк став успішним фермером із оборотом понад 2,5 млн грн

34-річний священик з Рівненщини Ігор Хабатюк вже майже рік тримає в своєму господарстві 33 корови і ще стільки ж телят. За неповний рік роботи молочний бізнес згенерував 1 млн грн виручки для ферми підприємця. 

Чи можливо повторити такий успіх і хто в цьому може допомогти?

Читать на русском

Мрія про заможне село

Ще змалку Ігор Хабатюк добре знав, як влаштоване село: його батько працював на фермі, а після розпаювання земель у 90-х роках сільське господарство стало сімейною справою. 

"Корови в нас були, скільки я себе пам'ятаю, батько працював на фермі. І я з дитинства мріяв мати велике господарство, власну ферму", — розповідає Ігор.

Подорослішавши, він почав втілювати свою мрію: після закінчення школи вступив у Мирогощанський аграрний коледж на спеціальність "Організація ведення фермерського господарства", а 2006 року зареєстрував фермерське господарство, назвавши його "Родина Плюс". Згодом підприємець здобув вищу аграрну освіту у столичному виші, одружився і став фактично зразковим фермером села Ільпинь у Здолбунівському районі на Рівненщині. 

Але не тільки фермером. Паралельно з веденням господарства Ігор Хабатюк навчається у Рівненській духовній академіі та має власний прихід у церкві. То ж надої зростають, посміхається фермер-священик, не інакше як з Божою поміччю.

Шлях до молока

Ферма Хабатюка тривалий час спеціалізувалась на вирощуванні сільгоспкультур. Проте вдома фермер завжди тримав корів. І, за словами власника "Родини Плюс", коли кількість корів досягла п’яти, постало питання: чи розвивати вже серйозно, в межах підприємства, тваринницький напрямок, чи взагалі відмовитись від нього. 

"Ми вирішили піти першим шляхом. Дитяча мрія все ж таки, — посміхається Ігор Хабатюк. — Вже два роки як ми розвиваємо тваринництво в межах ферми. Я викупив за кредитні гроші частину старого відгодівельного приміщення, докупив теличок — і заснував молочну ферму з 11 голів". Проте перспективи подальшого розвитку молочного бізнесу були досить туманні: цей напрям потребував значних вкладень, грошей, яких на той момент у родини не було. 

Тоді фермер став шукати варіанти для залучення інвестицій. "Я довго думав над тим, чи варто брати участь у проєкті "Сімейні молочні ферми"… Вони приїздили до нас, я їздив дивився на ферми, які вже працюють, радився з дружиною. І врешті ми таки вирішили до ініціативи доєднатися", — згадує Хабатюк. 

В листопаді 2019 року, на день свого народження, Хабатюк зробив собі подарунок: доєднався до проєкту "Сімейні Молочні Ферми" і отримав на розвиток свого господарства 900 тис. грн. 

Наразі на його фермі "Родина Плюс" вже 33 дійних корови (а разом з телятами — понад 60 голів). Тобто підприємець завдяки проєкту збільшив власне дійне стадо втричі, викупивши корів із збанкрутілого господарства. 

Хабатюк зауважує: окрім грошей, фахівці проєкту надають вичерпну інформацію щодо правильної організації утримання та годівлі тварин, консультують за будь-якої потреби. "Я багато чого не знав, і вони підказали, як зробити краще", – зізнається підприємець.

Як працює фінансування від СМФ

ФГ "Родина Плюс" працює з проєктом "Сімейних молочних ферм" за трьома кредитними програмами. Проєкт профінансував господарство Хабатюка на 900 000 грн. "Це були кредити на реконструкцію приміщення (безвідсоткові), а також на купівлю обладнання та купівлю худоби. 150 000 з них вже повернуто", — розповідає фермер. 

Натомість, каже підприємець, згідно з договором, ферма має п'ять років здавати молоко на Радивилівмолоко — завод-партнер проєкту "Сімейні молочні ферми". Раз на два дні до ФГ "Родина Плюс" приїздить молоковоз: саме за цей період наповнюється встановлений на фермі 850-літровий молокоохолоджувач.

Наразі середній надій з однієї корови на фермі Хабатюка — 15 літрів на добу. "Це небагато, оскільки через різке збільшення поголів'я було складно забезпечити усіх тварин монокормом. Але наразі ми вже заготовляємо силос і надої будуть рости", — запевняє він. 

Зараз, за оцінками фермера, тільки від тваринництва річний оборот сягне мільйона гривень. А разом із рослинництвом виручка ФГ "Родина плюс" за підсумками року складе близько 2,5 млн грн. 

Амбітні плани

В господарстві Хабатюка вже четверо найманих працівників: дві доярки та двоє робітників, які працюють на 80 га рослинницьких угідь та допомагають у тваринництві.  Такий обсяг землі дозволяє фермеру збільшити поголів'я ще на 40 корів, адже "колгоспна норма", як каже  Хабатюк, — один гектар угідь на одну голову. 

"Самі б ми із дружиною не впорались. Купувати корми задорого, тому мусимо самі вирощувати та заготовляти, а тут без додаткової робочої сили ніяк", — зазнається підприємець. 

У планах Хабатюка — викупити орендоване приміщення задля того, щоб розвивати вже власний єдиний майновий комплекс. Для цього він і надалі планує співпрацювати з "Сімейними молочними фермами". "Умови в них зараз класні, немає на що нарікати. Вони допомагають стати фермерам на ноги", — вважає Ігор Хабатюк. 

Водночас підприємець зазначає, що вийти з проєкту може у будь-який момент після того, як поверне позичені кошти. "Але зараз я не хочу відмовлятися від співпраці, у мене надто амбіційні плани щодо розвитку бізнесу. Їхня допомога наразі дуже потрібна", — резюмує він. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини