Мільярдні схеми. Як Слуга народу збирається легалізувати видобуток бурштину в Україні

13.11.2019, 10:48
Мільярдні схеми. Як Слуга народу збирається легалізувати видобуток бурштину в Україні - Фото
Володимир Зеленський (Фото: прес-служба президента)

Рада прийняла в першому читанні законопроект про легалізацію видобутку бурштину. На черзі ще два. Чому це важливо?

Верховна Рада зробила перший крок до легалізації в Україні видобутку бурштину та виведення цього ринку з тіні. На кону мільярди гривень потенційних надходжень до бюджету.

Кабінет міністрів вніс на розгляд Ради цілий пакет законопроектів, якими пропонується криміналізувати незаконний видобуток бурштину, знизити рентну ставку на родовища і тимчасово заблокувати експорт необробленого каменю за кордон. Ці та інші норми містяться в трьох законопроектах - №2240, № 2241 і №2242.

12 листопада перший з них прийнятий Верховною Радою в першому читанні. Решта чекають своєї черги: проект закону 2241 був включений до порядку денного парламенту 12 листопада, але так і не був розглянутий, а 2242 - все ще знаходиться на розгляді комітету з питань бюджету.

8 листопада Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів врегулювати видобуток "сонячного каменю" до кінця року.

Великий потенціал і великі проблеми

За підрахунками Держслужби геології і надр, Україна посідає третє місце в світі після Польщі та Росії за розвіданими запасами бурштину. В основному "сонячний камінь" знаходиться у Волинській, Рівненській, Житомирській і Київській областях, де розвідано шість родовищ із запасами в 100 000 тонн. Ще 30 ділянок Держгеонадра вважає перспективними.

В Україні як мінімум дев'ять компаній, які можуть добувати бурштин легально, розповідав Укрінформу Дмитро Абрамов, начальник управління надрокористування та міжнародного співробітництва Держгеонадра. Серед них, зокрема, держпідприємство "Бурштин України", а також компанії "Укрбурштин" та "Надра Галичини".

Незважаючи на це, близько 90% каменю в Україні видобувається незаконно, стверджував Петро Порошенко ще в 2015 році, будучи президентом.

"Жодна ділянка не працює без міліцейського, прокурорського і СБУшного кришування і без кришування на рівні районних адміністрацій, - говорив Порошенко на одній із нарад. - Прекрасна координація".

З цієї причини держбюджет щорічно втрачає мільярди доларів, заявляв у серпні Олексій Гончарук, будучи на посаді заступника голови Офісу президента.

Що прийняла Верховна Рада

У прийнятому народними депутатами законі №2240 міститься цілий ряд нововведень. Зміни вносяться відразу в чотири кодекси і чотири чинні закони. Зокрема, в земельний і кримінальний кодекси, а також закони "Про землеустрій" та "Про держрегулювання видобутку дорогоцінних металів".

Текст законопроекту можна умовно розділити на дві частини: "криміналізація" і "легалізація". Що ж пропонує уряд Гончарука?

Криміналізація

В першу чергу документ вводить адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення, пов'язані з видобутком бурштину.

Наприклад, якщо "сонячні камені" добували за допомогою несертифікованого обладнання, порушнику загрожує штраф у розмірі 1700-3400 грн. Якщо протягом наступного року фіксується повторне порушення - сума штрафу збільшується до 10 200 грн. Штрафувати буде Держслужба геології і надр.

За видобуток, збут, придбання, зберігання і переробку бурштину, законність походження якого не доведена, пропонується карати штрафом від 170 000 грн або позбавленням волі на три-шість років з конфіскацією майна. Повторне порушення може обійтися в чотири-сім років в'язниці плюс конфіскація майна.

Документ також передбачає відповідальність за ухилення від обов'язкової рекультивації земель після видобутку. За це порушникові загрожує два варіанти покарання: або штраф у розмірі 119 000-170 000 грн, або позбавлення волі на три роки із забороною на п'ять років займатися певною діяльністю.

Якщо ж такі дії спричинили збитки більш ніж на 85 000 грн, покарання посилюється до п'яти-семи років в'язниці і позбавлення права на п'ять років займатися видобутком каменю.


Наслідки від видобутку бурштину без наступної рекультивації землі (фото - Житомирська область/прес-служба Офісу президента)

Легалізація

Запропонована версія законопроекту забороняє до 1 січня 2021 року експортувати з України необроблений бурштин-сирець.

Крім того, документом пропонується скасувати законодавчу норму, яка зобов'язує погоджувати з обласними радами надання надр для вивчення і розробки. Цю функцію в Кабміні хочуть перекласти на раду об'єднаних територіальних громад.

Спецдозвіл на вивчення надр, у тому числі для видобутку бурштину, пропонується надавати на п'ять років, а продавати – через електронні аукціони Держслужби геології і надр, де стартова вартість одного гектара родовища складе скромні 3400 грн. Сумарна площа ділянки, згідно з нормами законопроекту, не повинна перевищувати 10 гектарів.

Переможець аукціону отримає переважне право отримати у власність або користування певну земельну ділянку і можливість отримати компенсацію збитків внаслідок розробки родовищ. Також він зможе видобувати бурштин на затверджених урядом ділянках без оцінки впливу на навколишнє середовище.

Що далі

Наступний крок – підготовка законопроекту №2240 до другого читання за прискореною процедурою та прийняття двох законопроектів.

Проект закону №2241, передбачає зниження рентної ставки за користування надрами для видобутку бурштину з 25% до 15%.

А другий №2242, перерозподіляє сплачену рентну плату. Передбачається, що після його прийняття 70% сплачених грошей будуть йти в загальний фонд держбюджету, а решту 30% - за місцем видобутку - до бюджетів об'єднаних територіальних громад та обласних центрів.

Чи вирішать "бурштинову" проблему ці законопроекти? Для повноцінної легалізації видобутку бурштину в Україні держава має провести геологічне вивчення ділянок, заявляв Укрінформу екс-голова Держгеонадр Олег Кирилюк. І на це, за його оцінкою, потрібно близько 20-30 млн грн.

"Збільшення виданих спецдозволів на видобуток - це легалізація ринку. І найважливіше - це посилення кримінальної відповідальності по всій країні та за всіма видами корисних копалин за незаконний видобуток", - зазначав він.

За інформацією голови Нацполіції Сергія Князєва, правоохоронці відкрили майже 300 кримінальних проваджень за фактом незаконного видобутку бурштину. "Понад 260 осіб притягнуті до кримінальної відповідальності. Вилучено близько 7 тонн каменів, вартість яких на чорному ринку коливається від $30 млн", - розповідав Князєв у ході колегії МВС.

Читайте російською: Миллиардные схемы. Как Слуга Народа собирается легализировать добычу янтаря в Украине

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини