RU

Міфи Білорусі: правильне згущене молоко, потужна економіка і диво-айтішники. Що правда

Міфи Білорусі: правильне згущене молоко, потужна економіка і диво-айтішники. Що правда - Фото
Олександр Лукашенко на зустрічі із працівниками МЗКТ (Фото: Микола Петров/ЕРА)
21.08.2020, 11:37

Liga.net перевірила 7 найпоширеніших стереотипів про Білорусь. Чи дійсно там якісні продукти, хороші дороги, дуже чисто тощо?

За 26 років правління Олександра Лукашенка Білорусь обросла пристойною кількістю міфів: законсервований СРСР, відмінні дороги, розвинена промисловість, якісні та дешеві продукти і багато іншого. Зараз країна прокидається, їй належить заново відкрити себе світові, і вирішити, на "яких слонах" буде стояти нова Білорусь.

LIGA.net вирішила перевірити сім найпоширеніших стереотипів про Білорусь і з'ясувати, наскільки вони відповідають дійсності.

Ось що у нас вийшло.

Білорусь - картопляний край. І Так, і Ні

Думка про те, що білоруси - одні з найбільших у світі виробників картоплі - міф. Країна не входить навіть у першу десятку. А ось те, що білоруси головні "їдці" картоплі - правда (українці - відразу за ними). За даними Сільськогосподарської і продовольчої організації ООН (FAO), топ-10 країн за кількістю з'їденої картоплі на душу населення виглядає так:

При цьому лідерами виробництва картоплі в світі є не Білорусь.

Білорусь - на 11-му місці із показником 5,9 млн т на рік.

У Білорусі добре живуть. Не дуже, але краще, ніж в Україні

Білоруси живуть краще, ніж жителі інших колишніх союзних республік. Це не так. Білорусь поступається прибалтійським країнам, Казахстану і Росії за рівнем ВВП на душу населення. Але тут рівень життя вищий, ніж в Україні.

Ось кілька офіційних цифр, які показують, як у середньому живуть люди в кожній із країн.

  1. ВПП на душу населення в Білорусі становить $6663 (або $19 900 з паритету купівельної спроможності). Це істотно більше, ніж в Україні - $3659 і $13300 відповідно.
  2. Середня зарплата в Білорусі майже на $100 вища, ніж в Україні - $524 проти $428.
  3. Білоруси - щасливіші за українців. У рейтингу Індексу щастя Білорусь знаходиться на 75 позиції, при цьому українці - на 123 місці.
  4. Середня пенсія у сусідів - $186, проти $125, які отримує український пенсіонер.
  5. Також рівень тіньової економіки в Білорусі нижчий, ніж український. Згідно зі звітом МВФ у 2018 році, в Білорусі тіньовий сектор становить 32,37% ВВП, в Україні ж - 42,9% ВВП.

Відносний добробут досить хиткий. Економіка Білорусі розвивалася за рахунок явних і прихованих дотацій від Росії, які досягали 10% ВВП. Детальніше ми писали про це тут. Останніми роками Росія скорочує допомогу. Це ставить білоруську владу перед непростим вибором - економічні реформи або нарощування боргу і швидка криза.

Білоруська революція чітко говорить, що суспільний договір - зарплата розміром $500 в обмін на права і свободи більше не влаштовує білорусів.

Ідеальні дороги - міф

В Україні прийнято вважати, що в Білорусі зразкові дороги. Самі білоруси на таку оцінку реагують з усмішкою і пояснюють, що європейські дороги - улюблена фішка білоруських чиновників. Але їхня європейська якість - вже давно міф.

У мережі десятки відео, як виглядають білоруські дороги, користувачі регулярно скаржаться на їхній стан. Наприклад, третина з 12 головних трас країни, згідно з голосуванням на сайті Автострада - актуальний стан автодоріг, ледве дотягують до "трієчки". Найгірший стан у трас Мінськ-Вітебськ і Гомель-Кобринь.

Причина банальна і добре знайома в Україні: на капітальний ремонт трас немає грошей, доводиться викручуватися "ямковим". Порівняно з 2008 роком, загальний обсяг капітальних ремонтів на автодорогах впав у 8 разів, поточних - у 2,5 рази.

Протяжність доріг із твердим покриттям у Білорусі - близько 75 000 км (в Україні це - 170 000 км). З них доріг республіканського значення - близько 16 000 км. У 2017 році уряд констатував: майже 30% із них у поганому стані. На місцевому рівні невідкладного капітального ремонту потребувала теж третина автодоріг країни.

У Білорусі - потужна промисловість. Правда, якщо порівнювати з Україною

Валовий внутрішній продукт сусідньої країни дійсно серйозно залежить від промисловості. У 2019 21% білоруського ВВП припадав на обробну промисловість. Сюди входить нафтопереробка, хімічна і харчова промисловість, металургія, машинобудування тощо. В Україні ця галузь займає 11% ВВП.

Але українська економіка більше білоруської ($153 млрд проти $63 млрд), тому в грошах в Україні продукції реалізували більше. У 2019 українська обробна промисловість реалізувала продукції на $96 млрд, а білоруська - на $55 млрд.

Окремо виділяють білоруське машинобудування і транспорт, особливо виробництво тракторів. Дійсно, в Білорусі роблять чимало тракторів - за минулий рік виробили для сільського та лісового господарства майже 40 000 тракторів (в Україні в 23 рази менше).

Але обсяг білоруського виробництва транспорту в структурі обробної промисловості малий і не входить навіть до п'ятірки найбільших. Виробництво машин та устаткування - 7,4% від всієї промисловості, а виробництво транспорту - 4,7%. Найбільший відсоток займає виробництво продуктів харчування (26%).

Білоруські продукти - еталон якості. Більше хороший піар

"Щоб не мати проблем, їжте білоруське", - сказав ще в 2011 році журналістам президент Білорусі Олександр Лукашенко. За його словами, білоруські продукти не просто дешеві, але і якісні: "Ми з цим не жартуємо".

Ймовірно, це допомогло зміцненню міфу про бездоганну якість білоруської м'ясо-молочної продукції. Магазини під вивісками "Білоруські продукти" з рекламними слоганами "Смачно, як в СРСР" давно заманюють покупців Росії, України та інших країн. І успішно. На країну припадає 6% світової молочної торгівлі. Білорусь за підсумками 2019 року стала четвертою країною в світі з експорту сирів після ЄС, США і Нової Зеландії. При цьому за кількістю вироблених сирів Білорусь поступається Україні.

У білоруської молочки і м'яса є сильні і слабкі сторони. До сильних, радник президента УКАБ Володимир Лапа відносить те, що левова частка молока і м'яса на переробку надходить у Білорусі не від домогосподарств, як в Україні, а від сільськогосподарських підприємств, більше половини яких - державні. Якість таких партій молока контролювати легше. По-друге, в Білорусі для виробництва деяких видів продукції досі використовується радянський ще ГОСТ, а не технічні умови, які в Україні може розробити і затвердити кожен окремий виробник.

Зворотний бік медалі - РФ. "Російський ринок, на якому концентруються білоруські виробники, - це ринок середнього сегмента якості", - говорить Лапа.

Ще одна проблема з білоруськими продуктами - їх продають більше, ніж виробляють.

За словами глави ГО "Громадський контроль захисту прав споживачів" Владислави Миронової, багато так званих "білоруських продуктів" на українському ринку - підробка. "Ми перевірили шість різних "білоруських" виробників, але доказів їхнього існування в Білорусі не знайшли", - говорить вона. Тим часом у Росії, яка є основним експортером білоруського молока та м'яса, заборонили ввезення тваринницької продукції від сусідів, оскільки не задоволені їхньою якістю.

У Білорусі чисто. Це правда

У Білорусі немає сміття на вулицях. Цю тезу складно підтвердити науковими даними, але візуально дійсно в містах сусідньої країни немає сміття, яке валяється, і стихійних смітників. Одна з причин - суворість покарання. З 1 січня 2019 року за викидання сміття повз урн, контейнерів та інших спеціально призначених місць із порушників стягується штраф від 127,5 до 1 275 білоруських рублів ($50-500). Також передбачені штрафи за викидання сміття із транспортних засобів, забруднення сміттям білоруського лісу.

У 2018 році столиця Білорусі - Мінськ - увійшла, за версією американського турпорталу The Street, до топ-3 найчистіших міст після Сінгапуру і Токіо.

У Білорусі сильна IT-галузь. Правда

У країні діє зона з пільговими умовами для IT-бізнесу - Парк високих технологій (ПВТ). Резиденти ПВТ звільнені від більшості податків, зокрема податку на прибуток. У липні 2020 року резидентами ПВТ були майже 900 компаній із загальною кількістю співробітників близько 63 000.

Всього в країні понад 105 000 IT-професіоналів, з них близько 60% зайняті в аутсорсингу (в Україні близько 200 000 айтішників)

У Білорусі були засновані такі популярні програмні продукти як World of Tanks (розрахований на багато користувачів танковий симулятор), MSQRD (додаток з AR-масками, куплений Facebook у 2016 році), Viber (один із найпопулярніших месенджерів з аудиторією понад мільярд користувачів), Maps.me (популярний картографічний сервіс, у 2014 поглинений Mail.ru).

Білорусь - одна з найпривабливіших країн для аутсорсингу розробки ПЗ. З тієї ж причини, що і Україна - в країні є якісна технічна освіта. У Білорусі працюють офіси великих міжнародних аутсорсингових компаній - EPAM, Ciklum.

Фахівці з Білорусі зайняли 2-е місце в рейтингу IT-компетенцій освітньої платформи Coursera (в України 4-е місце, у РФ - 1-е).

На частку IT доводиться 5,1% ВВП країни. При цьому саме білоруська IT-галузь забезпечила половину зростання ВВП країни в 2019 році. Частка комп'ютерних послуг в експорті послуг Білорусі склала близько 22%.

Читайте російською: Мифы Беларуси: правильная сгущенка, мощная экономика и чудо-айтишники. Что из этого правда

Мария Бровинская
Мария Бровинская
журналист Liga.net
Уляна Букатюк
Уляна Букатюк
корреспондент LIGA.net, раздел Бизнес
Андрей Бродецкий
Андрей Бродецкий
Руководитель редакции ЛІГА.Tech
Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини