За 26 років правління Олександра Лукашенка Білорусь обросла пристойною кількістю міфів: законсервований СРСР, відмінні дороги, розвинена промисловість, якісні та дешеві продукти і багато іншого. Зараз країна прокидається, їй належить заново відкрити себе світові, і вирішити, на "яких слонах" буде стояти нова Білорусь.
LIGA.net вирішила перевірити сім найпоширеніших стереотипів про Білорусь і з'ясувати, наскільки вони відповідають дійсності.
Ось що у нас вийшло.
Думка про те, що білоруси - одні з найбільших у світі виробників картоплі - міф. Країна не входить навіть у першу десятку. А ось те, що білоруси головні "їдці" картоплі - правда (українці - відразу за ними). За даними Сільськогосподарської і продовольчої організації ООН (FAO), топ-10 країн за кількістю з'їденої картоплі на душу населення виглядає так:
При цьому лідерами виробництва картоплі в світі є не Білорусь.
Білорусь - на 11-му місці із показником 5,9 млн т на рік.
Білоруси живуть краще, ніж жителі інших колишніх союзних республік. Це не так. Білорусь поступається прибалтійським країнам, Казахстану і Росії за рівнем ВВП на душу населення. Але тут рівень життя вищий, ніж в Україні.
Ось кілька офіційних цифр, які показують, як у середньому живуть люди в кожній із країн.
Відносний добробут досить хиткий. Економіка Білорусі розвивалася за рахунок явних і прихованих дотацій від Росії, які досягали 10% ВВП. Детальніше ми писали про це тут. Останніми роками Росія скорочує допомогу. Це ставить білоруську владу перед непростим вибором - економічні реформи або нарощування боргу і швидка криза.
Білоруська революція чітко говорить, що суспільний договір - зарплата розміром $500 в обмін на права і свободи більше не влаштовує білорусів.
В Україні прийнято вважати, що в Білорусі зразкові дороги. Самі білоруси на таку оцінку реагують з усмішкою і пояснюють, що європейські дороги - улюблена фішка білоруських чиновників. Але їхня європейська якість - вже давно міф.
У мережі десятки відео, як виглядають білоруські дороги, користувачі регулярно скаржаться на їхній стан. Наприклад, третина з 12 головних трас країни, згідно з голосуванням на сайті Автострада - актуальний стан автодоріг, ледве дотягують до "трієчки". Найгірший стан у трас Мінськ-Вітебськ і Гомель-Кобринь.
Причина банальна і добре знайома в Україні: на капітальний ремонт трас немає грошей, доводиться викручуватися "ямковим". Порівняно з 2008 роком, загальний обсяг капітальних ремонтів на автодорогах впав у 8 разів, поточних - у 2,5 рази.
Протяжність доріг із твердим покриттям у Білорусі - близько 75 000 км (в Україні це - 170 000 км). З них доріг республіканського значення - близько 16 000 км. У 2017 році уряд констатував: майже 30% із них у поганому стані. На місцевому рівні невідкладного капітального ремонту потребувала теж третина автодоріг країни.
Валовий внутрішній продукт сусідньої країни дійсно серйозно залежить від промисловості. У 2019 21% білоруського ВВП припадав на обробну промисловість. Сюди входить нафтопереробка, хімічна і харчова промисловість, металургія, машинобудування тощо. В Україні ця галузь займає 11% ВВП.
Але українська економіка більше білоруської ($153 млрд проти $63 млрд), тому в грошах в Україні продукції реалізували більше. У 2019 українська обробна промисловість реалізувала продукції на $96 млрд, а білоруська - на $55 млрд.
Окремо виділяють білоруське машинобудування і транспорт, особливо виробництво тракторів. Дійсно, в Білорусі роблять чимало тракторів - за минулий рік виробили для сільського та лісового господарства майже 40 000 тракторів (в Україні в 23 рази менше).
Але обсяг білоруського виробництва транспорту в структурі обробної промисловості малий і не входить навіть до п'ятірки найбільших. Виробництво машин та устаткування - 7,4% від всієї промисловості, а виробництво транспорту - 4,7%. Найбільший відсоток займає виробництво продуктів харчування (26%).
"Щоб не мати проблем, їжте білоруське", - сказав ще в 2011 році журналістам президент Білорусі Олександр Лукашенко. За його словами, білоруські продукти не просто дешеві, але і якісні: "Ми з цим не жартуємо".
Ймовірно, це допомогло зміцненню міфу про бездоганну якість білоруської м'ясо-молочної продукції. Магазини під вивісками "Білоруські продукти" з рекламними слоганами "Смачно, як в СРСР" давно заманюють покупців Росії, України та інших країн. І успішно. На країну припадає 6% світової молочної торгівлі. Білорусь за підсумками 2019 року стала четвертою країною в світі з експорту сирів після ЄС, США і Нової Зеландії. При цьому за кількістю вироблених сирів Білорусь поступається Україні.
У білоруської молочки і м'яса є сильні і слабкі сторони. До сильних, радник президента УКАБ Володимир Лапа відносить те, що левова частка молока і м'яса на переробку надходить у Білорусі не від домогосподарств, як в Україні, а від сільськогосподарських підприємств, більше половини яких - державні. Якість таких партій молока контролювати легше. По-друге, в Білорусі для виробництва деяких видів продукції досі використовується радянський ще ГОСТ, а не технічні умови, які в Україні може розробити і затвердити кожен окремий виробник.
Зворотний бік медалі - РФ. "Російський ринок, на якому концентруються білоруські виробники, - це ринок середнього сегмента якості", - говорить Лапа.
Ще одна проблема з білоруськими продуктами - їх продають більше, ніж виробляють.
За словами глави ГО "Громадський контроль захисту прав споживачів" Владислави Миронової, багато так званих "білоруських продуктів" на українському ринку - підробка. "Ми перевірили шість різних "білоруських" виробників, але доказів їхнього існування в Білорусі не знайшли", - говорить вона. Тим часом у Росії, яка є основним експортером білоруського молока та м'яса, заборонили ввезення тваринницької продукції від сусідів, оскільки не задоволені їхньою якістю.
У Білорусі немає сміття на вулицях. Цю тезу складно підтвердити науковими даними, але візуально дійсно в містах сусідньої країни немає сміття, яке валяється, і стихійних смітників. Одна з причин - суворість покарання. З 1 січня 2019 року за викидання сміття повз урн, контейнерів та інших спеціально призначених місць із порушників стягується штраф від 127,5 до 1 275 білоруських рублів ($50-500). Також передбачені штрафи за викидання сміття із транспортних засобів, забруднення сміттям білоруського лісу.
У 2018 році столиця Білорусі - Мінськ - увійшла, за версією американського турпорталу The Street, до топ-3 найчистіших міст після Сінгапуру і Токіо.
У країні діє зона з пільговими умовами для IT-бізнесу - Парк високих технологій (ПВТ). Резиденти ПВТ звільнені від більшості податків, зокрема податку на прибуток. У липні 2020 року резидентами ПВТ були майже 900 компаній із загальною кількістю співробітників близько 63 000.
Всього в країні понад 105 000 IT-професіоналів, з них близько 60% зайняті в аутсорсингу (в Україні близько 200 000 айтішників)
У Білорусі були засновані такі популярні програмні продукти як World of Tanks (розрахований на багато користувачів танковий симулятор), MSQRD (додаток з AR-масками, куплений Facebook у 2016 році), Viber (один із найпопулярніших месенджерів з аудиторією понад мільярд користувачів), Maps.me (популярний картографічний сервіс, у 2014 поглинений Mail.ru).
Білорусь - одна з найпривабливіших країн для аутсорсингу розробки ПЗ. З тієї ж причини, що і Україна - в країні є якісна технічна освіта. У Білорусі працюють офіси великих міжнародних аутсорсингових компаній - EPAM, Ciklum.
Фахівці з Білорусі зайняли 2-е місце в рейтингу IT-компетенцій освітньої платформи Coursera (в України 4-е місце, у РФ - 1-е).
На частку IT доводиться 5,1% ВВП країни. При цьому саме білоруська IT-галузь забезпечила половину зростання ВВП країни в 2019 році. Частка комп'ютерних послуг в експорті послуг Білорусі склала близько 22%.
Читайте російською: Мифы Беларуси: правильная сгущенка, мощная экономика и чудо-айтишники. Что из этого правда
Коментарі