RU

Лукашенко розпочинає торговельну війну з Україною. Хто втратить більше? Розбір

Лукашенко розпочинає торговельну війну з Україною. Хто втратить більше? Розбір - Фото
Олександр Лукашенко (колаж/LIGA.net)
31.05.2021, 14:49

Білорусь вводить санкції проти низки товарів з України. Це погане рішення для режиму Лукашенка

ЧИТАТЬ ПО-РУССКИ

Ще півтора року тому між урядами Білорусі та України панував мир і "хороші відносини". Після приїзду Олександра Лукашенка в Житомир у жовтні 2019-го, тоді нещодавно обраний президент України Володимир Зеленський зустрічав білоруського диктатора як дорогого гостя. Лідери двох країн обмінювалися компліментами і обіцяли один одному бути хорошими сусідами.

"Ви взагалі ніколи не мали проблем з території Білорусі та з Білоруссю, ви ніколи їх не матимете. Ми завжди будемо найдобрішими і найнадійнішими вашими прихильниками, партнерами", – казав Лукашенко Зеленському на зустрічі 4 жовтня 2019 року.

Обопільні компліменти закінчилися влітку 2020-го, коли Лукашенко вчергове оголосив себе президентом республіки і жорстко придушив протести всередині країни, що спалахнули. Політичні репресії, арешти і тиск на опозиційних журналістів спровокували кризу у відносинах між режимом Лукашенка з одного боку і всім цивілізованим світом – з іншого. Зокрема з Україною.

26 травня 2021 року через примусове приземлення літака Ryanair у Мінську під загрозою знищення й арешту опозиційного журналіста Романа Протасевича Кабінет міністрів припинив авіасполучення з Білоруссю, а Міністерство закордонних справ підготувало пакет санкцій проти прихильників Лукашенка.

У відповідь Рада міністрів Білорусі ввела індивідуальне ліцензування проти низки товарів з України і пообіцяла диверсифікувати експортне постачання.

Кому буде гірше, якщо між колишніми союзниками розпочнеться торговельна війна і наскільки обидві країни залежні одна від одної? Спойлер – Білорусь не виглядає фаворитом.

Лукашенко грає м'язами

26 травня Рада міністрів Білорусі ввела індивідуальне ліцензування проти низки товарів з України на шість місяців. Під обмеження потрапили українські кондитерські вироби, шоколад, соки, пива, плити ДСП і ДВП, шпалери, туалетний папір і пакування, цегла, керамічні плитки, скляні ампули, сільгосптехніка для посіву, пральні машини та меблі.

Також цього самого дня, за даними двох співрозмовників enkorr і двох співрозмовників LIGA.net на паливному ринку, Білоруська нафтова компанія (БНК) почала затримувати номінації на постачання бензину А-95 в Україну на червень. Пізніше цю саму інформацію підтвердив у Facebook заступник міністра економіки Тарас Качка, за версією якого, білоруські обмеження "мають технологічні причини і довгострокових наслідків не буде".

Що білоруський експорт означає для українського паливного ринку? За підрахунками Консалтингової групи А-95, у 2020 році частка білоруських НПЗ на українському ринку коливалася від 17% до 50% залежно від виду пального: понад 30% – бензини та дизель, 50% – бітум і 17% – скраплений газ.

Чи ризикне уряд Білорусі залишити Україну без пального? Теоретично, за наявності політичної волі білоруські виробники можуть створити в Україні дефіцит пального. Заступник голови БНК-Україна Сергій Мельников вже заявив виданню LB.ua, що Білорусь може скоротити постачання бензину А-95 в Україну "через ремонт Мозирського НПЗ".

Але за такого сценарію "штормити" український ринок буде недовго, впевнені директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн і в Нафтогазовій асоціації України. На думку Куюна, від усіх можливих обмежень пального від північного сусіда виграє передусім український виробник, обсяги, що "випали", можна замістити імпортом з Литви, Польщі або морем.

Головні конкуренти білорусів на українському ринку – компанії Укртатнафта (Кременчуцький НПЗ) Ігоря Коломойського та Шебелинський ГПЗ НАК Нафтогаз України.

"Ситуація не є критичною. Ринок моторного пального України достатньо диверсифікований. У разі зменшення обсягів або паузи в постачанні з Білорусі, трейдери закуплять бензин А-95 з інших джерел", – запевнили LIGA.net у Нафтогазовій асоціації України.

До того ж можливе ембарго вдарить рикошетом по самій Білорусі. За даними Держстату, тільки за перший квартал 2021 року в Україну з Білорусі зайшло "нафти і продуктів її перегонки" на $511,4 млн. Це 59% від загальної вартості всього білоруського експорту в Україну.

Втрата навіть частини валютного виторгу – хороший привід для економічної кризи в сусідній державі. Щоправда, якщо не враховувати пальне, позиції Білорусі виглядають значно слабшими.

Білорусь ризикує більше, ніж Україна. Що і як країни продають одна одній

Загальний товарообіг між Україною та Білоруссю в січні-березні 2021 року склав $1,245 млрд, свідчать дані Белстату.

Україна – другий за обсягом експортний ринок для Білорусі, за перші чотири місяці 2021 року країна займала 11% у структурі білоруського експорту з сумою постачань майже в $1 млрд. Потоки з України в Білорусь скромніші, але український імпорт все одно входить у топ-5.

Для України Білорусь – менш значущий торговельний партнер. Вона не входить у топ-10 найбільших імпортних ринків (15 місце і 2,2% від загального обсягу) і посідає шосту позицію в переліку ключових експортерів (5,7%).

Білорусь продає Україні в кілька разів більше, ніж купує. У січні-березні різниця була триразовою: $932,8 млн експорту (з Білорусі в Україну) проти $312,4 млн імпорту (з України в Білорусь).

Для порівняння, найбільший імпортер України –  Китай поставив у країну за чотири місяці 2021 року товарів на $1,9 млрд, Польща – на $ 1,1 млрд. За експортно-важливими ринками для України Білорусь поступається не тільки країнам з топ-10, а й Угорщині, США, Румунії та Чехії.

Що країни продають одна одній?

Головний експортний товар Білорусі для українського ринку – ті самі нафтопродукти. У топі – добрива (Білорусь – другий постачальник після Росії, ключовий виробник – Гродноазот), автотранспорт (наприклад, 2020 року Київ купив 200 автобусів Мінського автомобільного заводу МАЗ) і пластмаса.

Кому з українських виробників доведеться зіткнутися з ручним керуванням з боку Білорусі? Лідери експорту в Білорусь – харчопром, металургія і агро. У топ-10 також машинобудування.

Поки що український бізнес не озвучив прогнозів щодо можливих обмежень з боку Білорусі.

Читайте також: Лукашенко вмикає задню

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини