LIGA.net роздобула нову стратегію УЗ. Що чекає держмонополію

18.06.2019, 17:19
LIGA.net роздобула нову стратегію УЗ. Що чекає держмонополію - Фото
Фото із Facebook Укрзалізниця

Кабмін затвердив стратегію Укрзалізниці до 2023 року. Документ ще не опубліковано, але ми його вже вивчили. Як зміниться залізна дорога?

Кабінет Міністрів України від 12 червня затвердив стратегію АТ Укрзалізниця на 2019-2023 роки.  Документ ще не опубліковано, але є в розпорядженні  LIGA.net.

Ми його вивчили та виділили головне.

Навіщо взагалі потрібна стратегія

Стратегія визначає політику компанії на кілька років вперед - від організації перевезень і оновлення парку до рівня зарплат співробітників і безпеки руху.

Для її виконання додатково будуть розробляти безліч законів, постанов і наказів.

Досягнення до 2023 року всіх цілей, визначених стратегією, прописано в документі окремим пунктом. Правління має раз на півроку публічно звітувати про те, як проходить реалізація.

Довідка: УЗ забезпечує 65% вантажоперевезень України і 35% пасажироперевезень. За обсягами вантажних перевезень УЗ займає четверте місце в Євразії, поступаючись Китаю, Росії та Індії. У компанії працює 260 500 співробітників Види - це 1,6% від усіх працюючих в Україні. УЗ генерує 2,6% ВВП.

Сценарії

У стратегії описані два сценарії розвитку залізниці: оптимістичний і реалістичний (базовий) з поправкою, що до 2022 року приватним компаніям не буде відкритий доступ до залізничної інфраструктури.

Згідно з базовим сценарієм в 2019 році перевезення вантажів по з/д зменшиться з 322,37 млн т до 322,06 млн т, а до 2023 року збільшиться до 343,2 млн т.

Згідно з оптимістичним сценарієм, показників 2023 року компанія досягне вже в 2019-му.

Які вантажі будуть перевозити

ТОП-3 лідери щодо видів вантажів в 2030 році по оптимістичному сценарію: 118,8 млн т (25% ринку) - залізна руда; 115,6 млн т (24%) - мінбудматеріали; 61,2 млн т (13%) - зерно.

ТОП-3 лідери щодо видів вантажів в 2030 по базовому сценарію: 80,7 млн т (23% ринку) - залізна руда; 74,3 млн т (21%) - мінбудматеріали; 52,8 млн т (15%) - зерно.

Як будуть розвивати транзит

Збільшити обсяги транзитних перевезень можна буде за рахунок переорієнтації вантажопотоку між Туреччиною, балтійськими і скандинавськими країнами і Польщею.

Загальна вартість турецьких вантажів, які можуть доставлятися українською залізницею в зазначені країни оцінюється в $13,8 млрд.

Другий пріоритетний напрям - вантажоперевезення між ЄС і Китаєм. Зараз з 35 пар потягів, що перевозять вантажі за цим напрямком, тільки два потяги проходять через Україну.

Ставка на контейнери

Зараз УЗ доставляє тільки 22% вантажів в порти контейнерами - решта йде автотранспортом.

УЗ має намір збільшувати кількість регулярних контейнерних потягів, а також транзит контейнерів по території України між країнами ЄС та Китаєм, Іраном, Індією.

Частка перевезень контейнерів в порти в 2025 році збільшиться до 35% (до 45% - оптимістичний сценарій), в 2030 році - до 45% (55% - оптимістичний сценарій).

Плани щодо Луганської та Донецької областей

Стратегія враховує можливість відновлення, припиненого в березні 2017 року, з/д сполучення з Донецькою та Луганською областями.

Якщо заборону скасують, обсяг перевезення вугілля в Донецький та Луганський регіони в 2021 році складе 40% (від показників 2016 року), залізної руди - 30%, чорних металів - 15%.

До 2030 року обсяги перевезень збільшаться вдвічі.

Тарифи

Вартість транспортування вантажів повинно бути економічно обґрунтованим, забезпечувати рентабельність і регулярно переглядатися в залежності від ринкових коливань. Зокрема, пропонується прив'язувати тарифи до індексу цін виробників.

Пропонується також реформа тарифоутворення. Основна ідея - забезпечити вільний доступ операторів до з/д інфраструктури і розділити тарифи на інфраструктурну складову (отримані кошти інвестуються в модернізацію інфраструктури) і перевезення.

Після запуску вільного ринку в з/д інфраструктури, тарифи на перевезення повинні дерегулюватися і формуватися ринком.

Вертикалі

Діяльність УЗ буде розділено на 6 вертикалей: корпоративний центр (мозковий), вантажоперевезення и логістики (UZ Cargo); пасажирських перевезень; інфраструктури; виробництва і сервісу; управління непрофільними активами.

Інвестиції

Буде розроблено довгострокову інвестиційну програму для розвитку інфраструктури і рухомого складу.

Модель, яка є зараз – більша частина капінвестицій йде з особистих засобів УЗ – буде змінюватися. Передбачається, що буде збільшуватися частка приватного капіталу.

Скорочення мережі

Зараз кількість депо і станцій перевищує потребу залізниці в три рази. Протягом п'яти років система буде переглядатися і оптимізуватися.

Неефективні ділянки залізниці будуть скорочуватися, якщо не вийде знайти компенсатори для покриття збитків від їх змісту.

Клієнтоорієнтованість і централізація

Буде створено офіс ключових клієнтів, який концентрується на обслуговуванні великих компаній (80% ринку). Тепер клієнту не потрібно шукати точки дотику з УЗ, ініціатива у взаєминах повинна виходити від залізниці. Обслуговування будується за принципом "єдиного вікна".

Основне завдання: перейти від пропозиції "традиційної транспортної послуги" до "задоволення логістичних потреб клієнта зі скороченням витрат і збільшення прибутковості його бізнесу".

Зараз часто рішення приймаються розрізнено - на різних рівнях управління. Тому в 2019-2020 роках планується запустити єдиний центр управління перевезеннями, який сконцентрує на себе весь необхідний функціонал.

Пасажироперевезення

Пасажирські та приміські перевезення є збитковими і програють конкуренцію автомобільному та авіатранспорту.

Стратегія пропонує розділити пасажироперевезення на комерційні та суспільно важливі в рамках однієї управлінської вертикалі.

Збитки УЗ від соціальних пасажирських перевезень повинні компенсуватися муніципалітетами. Організовувати їх будуть згідно держзамовлень. Ухвалення відповідного закону ініціює УЗ.

У комерційний сегмент увійде перевезення у вагонах "купе", СВ і швидкісними потягами. У цьому сегменті повинні бути встановлені ринкові ціни.

Корупція

У стратегії визнається проблема корупції на з/д.

Антикорупційними процесами буде керувати спеціально створений комплаєнс-офіс.

Стратегія декларує нульову толерантність до корупції.

Соціальна сфера

У залізниці багато непрофільних активів, які не приносять прибуток: лікарні, дитячі садки, бази відпочинку, спортклуби і т.д.

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини