RU

Квартал свободи: що змінилося для споживачів газу за три місяці роботи газового ринку

04.11.2020, 12:53
Квартал свободи: що змінилося для споживачів газу за три місяці роботи газового ринку - Фото
Газ. Иллюстративное фото: depositphotos.com

Або як нарешті можна змінити постачальника газу

1 листопада український газовий ринок для населення відзначив маленький ювілей – три місяці роботи. Свобода споживачів у виборі постачальника послуг підштовхнула останніх поборотися за клієнта, і в газову сферу буквально увірвалися діджіталізація і клієнтоорієнтованість. Головне: клієнтові більше не потрібно "ходити" за постачальником, щоб вирішити свої питання. У тому числі – і щоб вибрати і підключити нового постачальника.

Що ще змінилося для споживача за останні три місяці? LIGA.net в партнерстві з Федерацією роботодавців нафтогазової галузі вирішили нагадати про головні переваги газової реформи в країні, яка сталася 1 серпня 2020 року.

Постачальник газу, як інтернет провайдер: змінити – не проблема!

Отже, ринок газу для населення в Україні працює з 1 серпня 2020 року. З цього дня держава більше не регулює ціни на газ для населення в країні, а самі українці – можуть вільно міняти газового постачальника, яких сьогодні вже більше 50.

Це дало споживачеві можливість самостійно обирати кращі для себе пропозиції: вигідні ціни, зручний сервіс і хороші умови оплати.

І якщо раніше процес переходу від одного постачальника до іншого займав до 100 днів (!) то з газової реформою, "змінний" період скоротився до трьох тижнів.

Перехід тепер відбувається автоматично, без будь-якої участі споживача. Все, що він має зробити – подати заявку на зміну постачальника і надати новому "провайдеру" всі необхідні документи: паспорт ідентифікаційний код, EIC-код і папери на право власності квартири.

На ринок вийшли нові постачальники: де їх шукати?

Одна з переваг повноцінного ринку – конкуренція. Ще до 1 серпня населенню поставляли газ всього 37 компаній, більша частина з яких – так звані газсбути. Це монопольні постачальники газу у всіх областях країни.

Але вже до кінця жовтня у газсбутів з'явилися 18 нових конкурентів. У списку нових гравців – від ГК Нафтогаз України до постачальників електроенергії – YASNO, ETG.UA і TAS Energy.

Таким чином, у населення вже сьогодні є вибір: залишитися у газсбута або піти до трейдера, спираючись на їх акції та тарифні плани.

Пропозиції постачальників і умови оплати за газ споживач вже сьогодні може моніторити в мобільному додатку "Енергетика онлайн" (в App Store і Google Play), на порталі "Газотека" і на сайті консультаційного центру Газправда.

За допомогою нових інтернет-платформ він також може поскаржитися на недобросовісного постачальника енергетичному регулятору – Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг, і отримати консультацію, як боротися з їх махінаціями і порушенням прав споживача.

Пропозиції постачальників: тарифи і акції на зиму

Традиційно в опалювальний сезон ціна на газ зростає через підвищений попит. Але вже влітку, коли попит згасає – ціни знову відкочуються назад. За таким принципом працює газовий ринок Європи, і Україна не виняток.

За правилами ринку, газопостачальні компанії повинні розкривати ціни на газ для споживачів за п'ять календарних днів до місяця постачання. Це дає їм можливість вивчити пропозиції, порівняти ціни і при бажанні перейти до іншого постачальника.

Які ціни пропонують населенню в листопаді? Повний список пропозицій зображений на картинці нижче, але в цілому в залежності від постачальника вартість газу для домогосподарств в листопаді буде в межах 6-9 грн за кубометр.

Найдешевша пропозиція – у компанії Megawatt і ГК Нафтогаз України, найдорожче – у газсбутів Запоріжжя, Миколаєва та у Поліссягаз.

Однак при бажанні споживач може навіть заощадити, якщо вирішить перестрахуватися від зростання цін в майбутньому. Спеціально для цього постачальники розробили "зимові акції", якими пропонують споживачеві зафіксувати тариф на газ від 6 до 12 місяців. Ціни – від 4,5 до 7,25 грн за куб.

Детальніше про умови і пропозиціях постачальників ви можете дізнатися нижче:

Офлайн і онлайн можливості змінити газового постачальника

Конкуренція – двигун прогресу. І важливий внесок вона робить у розвиток сервісних послуг.

Великі роздрібні мережі в Україні вже давно використовують цей підхід для збільшення маржинальності бізнесу. Наприклад, в банках можна купити страховий поліс, а на касі продуктового магазину – поповнити рахунок мобільного телефону або оформити доставку продуктів додому.

Результат задовольняє кожну зі сторін: компанія отримує конкурентну перевагу і додатковий дохід, а клієнт – корисний продукт або послугу в режимі тут і зараз.

З недавніх пір закони конкуренції діють і на газовому ринку. Ще не так давно споживач міг отримувати газ від постачальника тільки за регіональним принципом залежно від області та регіону. Щоб змінити газового постачальника він мав звернутися в центр обслуговування клієнтів і пройти довгий і нерідко складний процес переходу від одного до іншого "газовика".

Сьогодні цей підхід поступово відходить у минуле. Замість центрів обслуговування з'являються онлайн-платформи, де споживач всього за кілька хвилин може оформити заявку на підключення до того чи іншого постачальника, незалежно від місця проживання.

Це в свою чергу принципово змінює сервісний підхід: принцип "проблеми клієнта з комуналкою – це проблеми клієнта" більше не працює, оскільки в будь-який момент він може піти до конкурента.

І хоч на ринку все ще є компанії, які використовують центри обслуговування клієнтів, багато гравців вважають за краще більш економічний і оригінальний метод обслуговування споживачів.

Приклад – партнерські програми Нафтогазу з банками ПУМБ (зміна постачальника в відділеннях банку) і ПриватБанк (на сайті Приват24).

Зокрема, споживач може стати клієнтом Нафтогазу поки через 53 відділення ПУМБа в десяти областях країни на Заході і на Півдні України. Для цього йому потрібно прийти у відділення банку з паспортом, ідентифікаційним номером, EIC-кодом і документом про право власності на житло.

Але у випадку з Приват24 все може бути набагато простіше і швидше. Щоб стати клієнтом Нафтогазу споживач повинен подати заявку на "співпрацю" з компанією через сайт Приват24 і підписати її своїм Smart ID (електронна ідентифікація особистості, докладніше тут). 

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Останні новини