RU

"Курс на трьох". Хто впливає на долар й чого чекати далі? Прогноз до 9 жовтня

05.10.2020, 10:44
Ілюстративне фото: Єлизавета Сергієнко/пресцентр НБУ

Міжбанк півтора місяця спостерігає плавну девальвацію гривні. Коли це закінчиться? Щотижневий розбір ситуації з курсом

4 жовтня 2020 року торги на міжбанку закрилися різким подорожчанням долара: курс виріс відразу на 20 копійок до 24,83 грн/$ на кінець торгового дня. Рік по тому долар в Україні коштує на 3,5 грн дорожче – 28,38 грн/$. Практично з таким же курсом українська економіка жила два роки тому: в жовтні 2018-го.

Незважаючи на стабільне зростання долара, девальвація гривні, яка триває з середини серпня, залишається плавною: курс зростає приблизно на 10 копійок на тиждень. У перші дні жовтня гривня могла понести більш серйозних втрат, говорять опитані LIGA.net, але допоміг "адміністративний" фактор: з продажем знову виходив НБУ, також валюту "здавав" НАК Нафтогаз.

Чи продовжить долар дорожчати та які сили зараз впливають на курс? Деталі – в щотижневому курсовому розборі.

Долар знову дорожчає. Що відбувається з курсом

Торги на міжбанку на цьому тижні пройшли за сценарієм кінця вересня: зростання долара на початку тижня, потім відкат на кілька копійок і повернення тренда на поступову девальвацію в четвер і п'ятницю.

Порівняно з 25 вересня (позаминулий четвер), гривня втратила в ціні 6 копійок: торги 2 жовтня закрилися з котируваннями 28,36/28,38 грн/$. Девальвація триває вже півтора місяці: з середини серпня долар подорожчав на 1,12 грн.

Вранці 5 жовтня в банках можна було купити долари по 28,4-28,6 грн/$, євро – по 33,2-33,6 грн/€.

"Мінус" від Мінфіну, "плюси" від НБУ і Нафтогазу. Що впливає на курс

Хто купує валюту

30 вересня Мінфін виплатив 8,2 млрд грн в рамках погашення облігацій внутрішньої держпозики старих випусків. Гроші отримали і іноземні інвестори, які вклалися в держборг півтора роки тому: банкіри розповідають про додатковий попит на валюту в другій половині тижня близько $30-35 млн.

Друге джерело попиту на валюту зараз – "дочки" іноземних компаній, які купують долари під виплату дивідендів (зазвичай це відбувається на початку місяця).

Нацбанк і Нафтогаз виручають гривню

Обидва ці чинники могли забезпечити серйозныше зростання курсу долара на міжбанку, але ситуацію виправили НБУ і НАК Нафтогаз. На момент публікації Нацбанк не опублікував дані про інтервенціях за тиждень (зазвичай інформація доступна вже ввечері п'ятниці), але, як стверджує один зі співрозмовників  LIGA.net на валютному ринку, регулятор знову виходив з продажем долара.

Про присутність Нафтогазу LIGA.net  розповіли два банкіри. Продаж НАКу і НБУ підтримав гривню, компенсувавши додатковий попит з боку іноземних інвесторів в ОВДП і покупців валюти під дивіденди, відзначають фінансисти.

Агросезон ще не почався

У вересні багато банкірів говорили про важливу роль агроекспортерів в ситуації з курсом: продаж нового врожаю і відповідний візит в Україну валютної виручки повинні підтримати гривню (фінансисти не виключали навіть деякої ревальвації).

Поки цього не відбувається: аграрії дійсно продають більше валюти, ніж кілька тижнів тому, але про початок сезону продаж говорити поки рано, відзначають учасники ринку.

НБУ на ринку ОВДП – не на користь гривні

Чи справді валютна виручка аграріїв зупинить девальвацію? Відповідь залежить від НБУ. Останнім часом регулятор став заявляти про свою можливу участь у вторинному ринку ОВДП (первинний – там де Мінфін продає облігації банкам, вторинний – де власники паперів торгують між собою).

Це може прискорити вихід нерезидентів з українського держборгу (з початку року відтік склав близько мільярда доларів). Для валютного ринку це обернеться додатковим попитом на долар, прогнозують банкіри.

Що далі. Прогноз до 8 жовтня

На цьому тижні плавна девальвація гривні продовжиться, вважають опитані фінансисти.

Прогнозний діапазон до 8 жовтня: 28,20-28,50 грн за долар.

У складанні огляду LIGA.net допомагали Артем Красовський (Правекс Банк), Ярослав Кабін (Ідея банк), аналітики Альфа-Банку (Україна).

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини