RU

Курс долара, ВВП, інфляція. Якою буде українська економіка в 2020? Макропрогноз

Курс долара, ВВП, інфляція. Якою буде українська економіка в 2020? Макропрогноз - Фото
Володимир Зеленський, Олексій Гончарук, Яків Смолій (Фото: прес-служба Кабміну)
03.01.2020, 12:44

Чи зможе Кабмін Гончарука поліпшити показники економіки часів уряду Гройсмана? Прогноз кращих українських економістів

За допомогою аналітиків найбільших українських інвесткомпаній LIGA.net склала консенсус-прогноз за трьома ключовими економічними показниками на кінець 2020 року - зростання ВВП, курс долара та інфляція.

Головний висновок: "українське економічне диво" знову відкладається: прориву в економіці цього року знову не буде.

Опитані експерти очікують, що економіка зросте на 3,2%, гривня до кінця року девальвує до 26,7 грн/$.

На цьому тлі 3,7% росту ВВП, на якому заснований базовий сценарій Мінекономіки, виглядають надмірно оптимістично.

Які можливості є у країни і з якими загрозами доведеться мати справу?

Багаж 2019-го. Провал промисловості, міцна гривня і успіхи з інфляцією

Українська економіка закінчила 2019 рік з несподіваними результатами: з одного боку, зміцнення гривні відносно долара на 14,5% за рік і уповільнення інфляції, з іншого - велике падіння промислового виробництва (7,5% в листопаді).

Чого було більше - економічних перемог або поразок?

"Перемоги"

Економіка "перегнала Польщу". Український ВВП зростає чотири роки поспіль. Якщо в 2020-му обійдеться без форс-мажорів, Україна встановить міні-рекорд - п'ятирічного періоду економічного зростання у нас не було з нульових років.

У другому і третьому кварталах (4,6 і 4,1% зростання відповідно) економіка показала кращі квартальні результати з 2012 року і один з найвищих темпів зростання в Європі.

Незважаючи на це, сильно перевершити показники 2018 року (3,3% зростання ВВП) в 2019-му навряд чи вийде.

Перший квартал був найслабшим за останні три роки (2,5%), офіційних даних за четвертий поки немає, але, за попередніми оцінками, зростання може сповільнитися до 1% і навіть нижче. Прогноз зростання за підсумками 2019-го: 3,3 - 3,5%.

НБУ досяг мети щодо інфляції. У листопаді 2019-го споживча інфляція в Україні сповільнилася до 5,1%. За прогнозом Нацбанку, це повинно було статися не раніше першої половини 2020 року. Це важлива позначка. Ще в 2015 році НБУ встановив мету стабілізувати інфляцію в середньостроковому періоді в діапазоні 5±1%.

Досягнення мети в листопаді дозволило регулятору знизити облікову ставку в кінці року відразу на 2 відсоткових пункти - до 13,5%.

Гривня зміцнилася на 14,5%. Якби не девальвація в кінці року, гривня закінчила б 2019-й найуспішнішою валютою світу (в пікові моменти - майже 20% зміцнення щодо долара за рік). Поки курс коливається в районі 23-24 грн/$, але вже на початку січня ревальвація може продовжитися.

Провали

Промисловість обвалилася. Промвиробництво в листопаді скоротилося на 7,5% в порівнянні з листопадом 2018 року - найгірший показник з часів кризи 2014-15 років. За винятком короткого відрізку в березні - травні, українська промисловість падає практично весь рік.

Хто винен? Одна з причин - падіння світових цін на продукцію металургії, друга - зміцнення гривні (за деякими підрахунками, через це експортери втратили близько $3 млрд).

Проблеми бюджету. Держбюджет теж постраждав від зміцнення гривні. Настільки, що в уряді пообіцяли переглянути ключові параметри бюджету-2020. Не виключено, що видаткову частину - теж.

З МВФ поки не вийшло. На початку грудня Україна отримала принципову згоду МВФ прокредитувати країну, але до офіційного підтвердження потрібно реформувати банківське судочинство (так званий "антиколомойський закон"), прийняти закон про ринок землі, зберегти ринкові ціни на газ і тепло.

Що буде в 2020 році. Консенсус-прогноз

Багаж, з яким українська економіка увійшла в 2020 рік наштовхує на головний висновок: серйозного економічного прориву, про що ще восени активно говорили в уряді Олексія Гончарука, очікувати не варто. Так вважають економісти, які взяли участь в консенсус-прогнозі LIGA.net.

В результаті, 2020-й навряд чи перевищить попередні два роки за темпами зростання.

Що може підтримати українську економіку в 2020? Економісти бачать не так багато позитивних моментів.

Внутрішнє споживання. Як і в попередні роки, роздрібні продажі залишаться головним драйвером економічного зростання. Основна підтримка внутрішнього споживання - зарплати. За прогнозом Мінекономіки, вони продовжать збільшуватися приблизно на 10%, пенсії - на 10-12%.

У третьому кварталі 2019 внесок сектора торгівлі в темпи зростання ВВП склав 0,5 п.п., відзначає голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

Аграрії і металурги. Дві галузі сукупно генерують близько 15% українського ВВП. У перші місяці 2020-го металургія, ймовірно, продовжить падіння. Основна причина - скорочення виробництва сталі через низькі світові ціни, в другій половині року зростання може відновитися, прогнозує Фастовець.

АПК цього року продовжить "пожинати плоди" рекордного врожаю 2019-го - це плюс для економічного зростання, вважає головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Будівництво. У третьому кварталі будівництво (зокрема в нежитловому фонді) зросло на 20% - темпи приросту в галузі не опускалися нижче цієї планки з початку 2019 року, написав у facebook заступник міністра економіки Сергій Ніколайчук. Наступного року високі темпи зростання в будівництві, ймовірно, збережуться.

Корпоративне кредитування. Є шанс, що в 2020 році після зниження ставок (НБУ обіцяє 9% на кінець 2020 року) банки активізують кредитування бізнесу, допускає Фастовець.

Ризики і загрози 2020-го

У 2019 році в бізнес-кліматі не відбулося серйозних змін. Це означає, що ризиків, з якими зіткнеться економіка, як і раніше, більше, ніж можливостей для зростання, відзначають опитані LIGA.net економісти.

Вони виділяють п'ять можливих загроз:

Іноземних інвестицій не буде. Деолігархізація, демонополізація, видимі ознаки боротьби з корупцією, верховенство права - ключові фактори для інтересу з боку стратегічних іноземних інвесторів, без яких складно буде говорити про економічний прорив, вважає Білан з Dragon Capital.

Без реальної судової реформи Україна продовжить хіба що залучати спекулятивний капітал до держоблігацій, інвестицій в реальний сектор буде мало, додає Фастовець з Adamant Capital.

Промисловість продовжить падати. У Мінекономіки констатували: спад промисловості набув системного характеру. Це погані новини для планів уряду щодо прискорення економічного зростання: падіння промисловості негативно відіб'ється на показниках оптової торгівлі та вантажних перевезеннях, говорить старший аналітик Райффайзен Банку Аваль Михайло Ребрик.

Світ сильно впливає на Україну. Охолодження світової економіки - один із головних ризиків макропрогнозу на 2020 рік, каже головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.

Ще один фактор ризику - політика центробанків країн світу, говорить директор департаменту ринкових досліджень IBI Rating Віктор Шулик. Підвищення ставок у США збільшить прибутковість американських облігацій, що може привести до перерозподілу потоків капіталу з ринків, що розвиваються. Щось схоже ми вже бачили влітку 2018 року, гривня тоді буквально обвалилася.

Політика. 2020-й повинен стати роком підготовки до економічного прориву, говорив на презентації держбюджету прем'єр-міністр Олексій Гончарук. Це можливо, але для цього потрібно запустити ринок землі, почати велику приватизацію, зайнятися очищенням судової системи і не пізніше весни почати нову програму співпраці з МВФ (яка неможлива в разі повернення ПриватБанку екс-власникам), відзначає виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Чи продовжать Кабмін Гончарука та Офіс президента заяви про реформи реальними справами або цим займуться вже інші люди?

Дух часу: головна економічна інтрига 2020 року в Україні виглядає саме так.

Читайте російською: Курс доллара, ВВП, инфляция. Какой будет украинская экономика в 2020? Макропрогноз

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Марина Кучук
Марина Кучук
Журналист LIGA.Бизнес
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини