RU

Курс долара, економіка і залежність від вакцини. Якою буде Україна – 2021? Макропрогноз

Курс долара, економіка і залежність від вакцини. Якою буде Україна – 2021? Макропрогноз - Фото
Макропрогноз-2021. Колаж: LIGA.net/Аліна Подлєсна
14.01.2021, 13:33

Україна проходить коронакризу краще, ніж очікувалося. Що буде в 2021-му: швидке відновлення або уряд має шанс все зіпсувати?

"Набагато гірше за прогнози січня-лютого, але істотно краще, ніж ми очікували в березні-квітні", – ця фраза гендиректора компанії Dragon Capital Томаша Фіали з недавнього інтерв'ю LIGA.net може претендувати на статус найбільш повного опису підсумків 2020 року для економіки і бізнесу.

Через березневий карантин, зростання ВВП (не менше 3%) і курс долара (менше 27 гривень на кінець 2020-го) змінилися набагато більш похмурими прогнозами.

Апокаліптичні побоювання не виправдалися: Україна пройшла нову кризу значно краще, ніж попередні, і може відновитися вже в кінці 2021-го, вважають опитані LIGA.net економісти.

Але це не точно. Від чого залежить найближче майбутнє, і яким буде наступний рік для економіки? Щоб відповісти на це питання, LIGA.net запитала провідних українських економістів і склала консенсус-прогноз за трьома показниками – курс долара, темпи зростання ВВП і інфляція.

Як Україна пройшла 2020 рік

Очікувані втрати української економіки в 2020 році внаслідок коронакризи – 4,6-5,5%, оцінюють опитані LIGA.net економісти. Схожі цифри дає і НБУ – менше 5%.

Це – найгірший показник за останні п'ять років, проте кращий – проти попередніх двох масштабних потрясінь (світова фінансова криза 2008-09 і гаряча фаза війни з Росією в 2014-15 роках).

За рахунок чого українській економіці вдалося здивувати аналітиків і бізнес? Економісти виділяють кілька ключових пояснень.

Відновлення в третьому кварталі

На кінець третього кварталу український ВВП відіграв 72% падіння, викликаного карантином, оцінюють в інвесткомпанії ICU. Ключовий фактор зростання – вибухові темпи відновлення споживання. За оцінкою НБУ, зростання продажу в ритейлі у вересні було одним із найвищих у світі.

Структура економіки і хороший експорт

Падіння могло бути набагато глибшим, якби не відносно слабка роль у ній сфери послуг (ресторани, готелі, туризм, які найбільше постраждали від пандемії) і, навпаки, сильний вплив промисловості та агросектору (попит на продовольство і метал не падав, не дивлячись на кризу).

При цьому за рахунок драматичного падіння мобільності населення у всьому світі різко скоротився попит на паливо, а з ним – на нафту і газ, одні з найбільших статей українського імпорту.

Вакцина

Одні тільки новини про початок промислового виробництва вакцин від коронавірусу підвищили очікування щодо зростання світової економіки в 2021 році на 0,5-1 процентний пункт, йдеться в грудневому макроекономічному звіті ICU.

Це одна з ключових причин хорошого закінчення року і для України: завдяки позитивним настроям зовнішніх інвесторів Мінфіну вдалося перекрити дірку в держбюджеті великими запозиченнями в грудні. Поліпшення зовнішнього попиту допомогло і українському експорту.

Друкарські верстати в розвинених країнах

Коронакриза викликала безпрецедентну реакцію урядів розвинених країн світу – ставки найбільших центробанків (Європи, США) знизилися практично до нуля, паралельно регулятори (особливо ФРС США) почали масштабні програми насичення економік грошима (коли регулятор купує за живі гроші фінансові активи).

Разом з адаптацією фінансистів до коронакризи це збільшило зростання попиту на ризикові активи (прибутковість безризикових, наприклад, держоблігації США прагнуть до нуля) – акції та цінні папери країн, що розвиваються.

В кінці 2020 року цей тренд дійшов і до України: вперше за дев'ять місяців іноземні інвестори збільшили портфель гривневих ОВДП. Не останню роль у цьому процесі зіграли позитивні сигнали від офіційних кредиторів (ЄС виділив €600 млн допомоги, а МВФ почав онлайн-місію) і помітне підвищення ставок, під які український уряд залучає держборг – в кінці грудня прибутковість п'ятирічних облігацій перевищувала 12% річних.

Курс, ВВП і інфляція. Консенсус-прогноз на 2021

2021-й має стати роком відновлення, стверджують опитані аналітики. Для України це означає найзначніші темпи зростання ВВП за останні 8 років, але водночас – зростання цін і девальвацію гривні до нового історичного мінімуму/мінімального курсу за останні п'ять років.

ВВП. "З другого кварталу 2021-го ми очікуємо різке відновлення економіки – завдяки стимулюванню зовнішнього попиту після поліпшення ситуації з пандемією внаслідок вакцинації", – відзначає глава департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук.

Чисто українські чинники зростання (консенсус-прогноз на 2021 – 3,6% ВВП) – великі держвидатки за умови, що уряд знайде джерела фінансування дефіциту розміром 240 млрд грн, і низька облікова ставка НБУ. У ICU прогнозують, що Нацбанк не буде підвищувати ставку раніше другого півріччя. Раніше регулятор анонсував початок підвищення у другому кварталі (прогноз НБУ на четвертий квартал – 7,5%, зараз – 6%).

У першому півріччі економіку підтримають високі ціни на експортні товари. "Ціни на сталь зросли в півтора раза з кінця 2019 року, досягнувши рекордних рівнів за останні дев'ять років, зерно також подорожчало через слабкий врожай, – зазначає головна економістка Dragon Capital Олена Білан. – При цьому нафта все ще набагато дешевша, ніж була на початку року. Як результат, умови торгівлі сировинними товарами – найбільш сприятливі для України з 2011 року".

У підсумку в української економіки є дуже хороші шанси показати стрімке зростання вже в першому півріччі. У ICU очікують зростання майже на 11% в першій половині року (один із факторів – низька база порівняння). Але загалом, згідно з консенсус-прогнозом, Україна, швидше за все, не зможе відновитися від падіння в 2020-му – 4,7% зростання в 2021.

Курс. Зовнішні умови, а також січневий локдаун, який сповільнить темпи відновлення імпорту – ключові умови для потенційного зміцнення гривні в першій половині 2021 року.

Гривня може зміцнитися до 26,5-27 грн/$. У другому півріччі девальвація повернеться, зокрема, через відновлення імпорту. До кінця року курс може зрости до 29-30 грн/$.

Крім валютної виручки від експорту, ще один важливий фактор – інвестиції іноземних інвесторів в український держборг: перший аукціон із розміщення гривневих ОВДП в 2021 році показав, що нерезиденти зберігають інтерес до українських активів. Однак такого ажіотажу, як у 2019 році (коли ОВДП допомогли гривні зміцнитися майже на 15% до 23 грн/$) зараз не буде, вважає Білан з Dragon Capital.

Її оцінка – не більше $1 млрд інвестицій (у 2019-му було $4,5 млрд). Також важлива роль НБУ – регулятор, швидше за все, не допустить зміцнення гривні більш ніж на 10%, вважає Білан.

Інфляція. У 2020 році ціни в Україні зросли на 5%.

В 2021 інфляція прискориться – і вже взимку може вийти за межі цільового діапазону НБУ (регулятор з 2015 року намагається стабілізувати інфляцію на 5% в середньостроковій перспективі). У ICU очікують, що більшу частину року індекс споживчих цін буде коливатися біля 6%, в Альфа-Банку Україна прогнозують прискорення до 7% вже в лютому.

Три ризики 2021-го. Вакцина, МВФ і держборг

Головний ризик озвученого прогнозу – загальна вакцинація не допоможе світу впоратися з коронавірусом.

Як часто буває, в України будуть додаткові складності. Перш за все, мова про перспективу співпраці з МВФ на тлі великого дефіциту держбюджету і боргового навантаження.

Економісти говорять про наступні ризики для озвучених прогнозів.

Вакцинація

"Основні ризики – поширення коронавірусу і темпи вакцинації", – говорить Білан із Dragon Capital. Нові локдауни, швидше за все, будуть не такими жорсткими, як перший, але їхня кількість і тривалість залишаються під питанням поки не буде масового імунітету, додає вона.

В Україні масова вакцинація розпочнеться не раніше березня. У нас найгірші темпи боротьби з пандемією в Європі. Для економіки це – основний ризик. Новий неконтрольований виток пандемії і збільшення навантаження на медичну систему вимагатимуть введення нових жорстких карантинних обмежень – це сповільнить економічне відновлення, додає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Повторювані карантини залишать український ВВП без одного з ключових драйверів – витрат домогосподарств. У 2021 році в ICU очікують зростання приватного споживання на 7%.

Нестабільні іноземці

Ситуація з пандемією в світі – важлива умова для фінансування держбюджету, який залежить від зовнішнього попиту на борги українського уряду. В 2021-му, незважаючи на загальне відновлення, настрої світових інвесторів будуть як і раніше нестабільними.

Яскравий приклад – обвал глобальних ринків після новин про "британський" штам коронавірусу, нагадує заступник голови правління із казначейства банку Кредит Дніпро Оксана Шведа.

Інвестори-нерезиденти в Україні важливі для курсу гривні (без них очікуваного зміцнення в першому півріччі не буде) і здатності держави підтримувати економіку високими держвидатками.

Держборг, бюджет і МВФ

Присутність зовнішнього капіталу в Україні залежить не тільки від пандемії, а й від здатності української влади домовитися з Міжнародним валютним фондом.

Перші дні 2021 року показали, що це буде не так просто – 13 січня Кабмін зафіксував ціну на газ для населення до кінця опалювального сезону. Це – пряме порушення колишніх домовленостей із МВФ, який ще кілька років тому ставив умову про перехід України до ринкового ціноутворення вартості газу.

Від Фонду для України важливі не стільки ресурси, скільки сигнали для інших інвесторів. Без зовнішнього фінансування в уряду будуть складності: не тільки з підтримкою економіки на шляху до відновлення, але і з обслуговуванням старих боргів. У 2021 році Україні потрібно виплатити близько 300 млрд грн і $9,3 млрд. Своїх грошей на це у нас поки немає.

Читайте російською: Курс доллара, экономика и зависимость от вакцины. Какой будет Украина – 2021? Макропрогноз

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини