RU

Міністр про Deutsche Bahn: Хочете заробити? Ризикуйте й заходьте грошима. Інтерв'ю

13.02.2020, 12:39
Міністр про Deutsche Bahn: Хочете заробити? Ризикуйте й заходьте грошима. Інтерв'ю - Фото
Фото: прес-служба Кабміну

Міністр інфраструктри Владислав Криклій про меморандум DB і Укрзалізниці, концесію вокзалів і "політичні домовленості", які залишилися у минулому

Ми зустрілися з міністром інфраструктури Владиславом Криклієм через тиждень після підписання другого меморандуму про співпрацю між "Укрзалізницею" (УЗ) і Deutsche Bahn (DB). До цього часу українська залізниця втратила керівника і почала пошуки нового, а гучні заяви про передачу німецькій компанії в управління на 10 років, змінилися більш обережними - про допомогу і консалтинг.

Що насправді відбувається за лаштунками переговорного процесу про майбутнє залізниці між Україною і Німеччиною, коли WizzAir відкриє внутрішні рейси і чи загрожує українським морякам заборона роботи, - в інтерв'ю міністра для LIGA.net.

ПРО УГОДУ З DEUTSCHE BAHN

- На якій стадії зараз домовленості між УЗ і Deutsche Bahn?

- Підписано два меморандуми. Перший - про наміри, другий - про взаєморозуміння щодо стратегічного співробітництва. Документи рамкові, не містять жодних фінансових складових.

- Чи існують засекречені, неопубліковані розділи меморандуму?

- Ні, прихованих, таємних додатків немає. Ніяких теорій змови. Ми максимально відкриті перед громадськістю. Вже після вибору консультанта будемо виписувати більш конкретні речі.

- Що б ви хотіли там бачити?

- Конкретні показники для розуміння. Проконсультувати, вивчити, зробити аудит, зрозуміти проблеми і пріоритети - це один аспект. Друге, про що ми говорили з DB - вони потенційно були б готові (брати участь в управлінні. - Ред.). Але, тут для мене важливо, щоб вони теж поділяли частину ризиків, якщо щось хочуть заробляти і щось пропонувати. Щоб ми це все врахували.

- Ви оголосили тендер на консалтингові послуги, з очікуваною вартістю 86 млн грн. Чому така цифра?

- Так, ми оголосили конкурс на консалтинг і обираємо консультанта. Крім Deutsche Bahn може брати участь ще багато консультантів. Я знаю, що готові запропонувати свої послуги приблизно сім компаній.

Що стосується вартості, думаю там буде суттєва економія, тому подивимося, хто буде подаватися і що будуть пропонувати.

- І все-таки, звідки така вартість? Раніше називалася цифра в 1,5 млн євро.

- 1,5 млн євро пропонував Deutsche Bahn. Але мова йде про більш широке співробітництво. Щось можуть взяти на себе вони, щось інші. Тому що у DB експертиза широка, але не за всіма напрямами.

- Тобто Deutsche Bahn може подаватися на конкурс спільно з іншою компанією?

- Так, консорціум може бути. Яка цифра буде за підсумками торгів і чому вона так розраховувалася, не можу сказати - це компетенція УЗ.

- Зараз мова йде про консалтинг. Як ви ставитеся до перспективи передачі УЗ в управління DB?

- Думаю, про це поки рано говорити.

- За моєю інформацією, ви не підтримуєте ідею передачі УЗ в управління і пропонуєте обмежитися консалтингом і консультаціями. Це так?

- Як і в бізнесі, треба розуміти, що ми отримуємо натомість і який зиск. Коли ми говоримо про DB - це дійсно один із найбільших операторів у Європі. Чи вирішить він проблеми? Я хочу це побачити в цифрах, параметрах, викладених на папері. І найголовніше - відповідальність.

Читайте також: Стало гарячіше. Укрзалізниця підписала новий меморандум з Deutsche Bahn. Розбір

Якщо DB, або хтось інший, на етапі переходу до управління говорить нам: я хочу заробляти, але якщо зроблю гірше, я солідарний з вами і несу відповідальність, збитки, ризики, ділю з вами цей тягар. Тоді це цікаво.

Найбільше мені, звичайно, хотілося б, щоб це було не просто управління. Гравець, який підключиться до УЗ і стане стратегічним партнером, повинен заходити грошима. Немає більшої і кращої відповідальності, ніж участь грошима.

Якщо, умовно, вони інвестують у рухомий склад, який нам критично необхідний, то це класно. Це означає, що у них дійсно далекосяжні плани.

- Ви очолюєте робочу групу з питань співробітництва з DB. Як бізнес, вантажовідправники, ставляться до ідеї партнерства УЗ з німцями?

- Бізнес реагував досить позитивно, глобально всі кажуть: клас, це ж німці, це бренд. Ще раз повторюся, якщо вони візьмуть на себе грошову відповідальність, візьмуть на себе ризики, будуть гарантувати збільшення показників (наприклад оборотність вагонів на 10%) - тоді це цікаво.

ПРО НОВОГО ГОЛОВУ УЗ І КОНЦЕСІЮ ВОКЗАЛІВ

- Оголошено конкурс на нового голову УЗ. У вас є фаворит серед кандидатів?

- Абсолютно ні. Точно буде не Кравцов. Я не знаю хто буде подаватися. Хотілося б великий вибір.

- Звідки пішла чутка, що ви просуваєте кандидатуру екс-начальника Південно-Західної залізниці Олексія Кривопішина?

- Не знаю. Теж читав цю маячню. Де я, де Кривопішин. Я навіть не знаю як він виглядає.

- Обговорюється кандидатура голови Укрпошти Ігоря Смілянського. Він буде подаватися?

- Не знаю. Подивимося. Поки він активно займається Укрпоштою.

- Німці нікого не рекомендують?

- Щодо кадрів? Ні.

- Коли в УЗ з'явиться новий керівник без в.о.?

- Після конкурсу. Я так розумію Желько (нінішній в.о. голови правління Желько Марчек. - Ред.) не планує подаватися - у нього таких амбіцій немає.

- Які вимоги до кандидата?

- Там широка рамка. Перевага надаватиметься залізничнику. За подробицями потрібно звертатися в компанію, яка займається відбором.

- Повідомлялося, що у концесію планується віддати Львівський вокзал. Проект нібито передбачає перенесення приміського вокзалу впритул до головного. А на звільненій території планують побудувати багатоповерхівку, ТЦ і великий паркінг. Львівські депутати виступають публічно проти. Прокоментуйте.

- Це локально перекручена інформація певними політиками. Це дезінформація. Ніякого офісного або житлового комплексу на місці вокзалу будувати ніхто не планує. Як і переносити вокзал, або щось об'єднувати.

Щодо всіх залізничних вокзалів ми розглядаємо прихід концесіонера, який покращить транспортну складову, зробить там мультифункціональний транспортний хаб. Плюс, зможе нормально, якісно наповнювати ці зони, зокрема торговими площами і зонами відпочинку.

- Ви нещодавно зустрічалися з WizzAir. За яких умов вони готові відкривати внутрішні рейси? Коли відновлять роботу "дочки" в Україні?

- Їм цікавий ринок України і повернення представництва. Вони бачать, як ми динамічно зростаємо на 20% на рік, випереджаючи середньоєвропейські показники. Питання, які мені задали... Щодо них готуємося. Коли це буде, на яких умовах говорити не можу - йде діалог. Якщо вийде, це буде великий і важливий сигнал для інших.

ПРО ВОДНІ ПРОЕКТИ І ПРОБЛЕМИ

- Як просувається проект водного шляху Е-40, який може з'єднати Балтику і Чорне море через Віслу, Прип'ять і Дніпро? На його реалізацію потрібно 12 млрд євро. ЄС дасть гроші? Поляки підтвердили фінансування?

- У травні-червні намічений форум із розвитку річкового сполучення в Роттердамі, де ми зустрінемося з поляками та білорусами і будемо це обговорювати. Поки ми чекаємо певних розрахунків від білоруської сторони. Але в будь-якому випадку будемо цим займатися, оскільки річка - це хороша можливість розвантажити дороги.

Якщо ми нормально проводимо модернізацію шлюзів і підтримуємо паспортні глибини, можна перевозити на баржі - 5 000-6 000 тонн.

- Поки ЄС не виділить гроші, хто і яке фінансування направить на проект?

- Після прийняття закону про внутрішній водний транспорт, плануємо направляти на роботи на українському відрізку шляху близько 500 млн грн на рік. Цього вистачить, щоб за чотири роки модернізувати всі шлюзи. Таким чином збільшимо пропускну здатність Дніпра з 20 млн тонн до 30-40 млн тонн. Надалі будемо підтримувати паспортні глибини - на це вистачить до 150 млн грн на рік.

- Ви вивчали економічну доцільність запуску туристичних маршрутів у Білорусь? Які в нього перспективи?

- В ідеалі, звичайно, об'єднати з яким-небудь річковим казино - така ідея була. Але для початку, просто буде ходити один корабель - з нашого боку "Світанок".

- Які плани щодо розвитку маршруту?

- Все залежить від запитів. Буде попит, з'явиться пропозиція.

- ЗМІ пишуть, що через бездіяльність Мінінфраструктури, яке вчасно не подало до Міжнародної морської організації (International maritime organization, IMO) звіт про аудит системи дипломування моряків, Україна може потрапити в "чорний список" ІМО, а наші моряки - позбутися роботи. Прокоментуйте ситуацію?

Читайте детальніше: Моряки приносять Україні $3 млрд на рік. Вони можуть втратити роботу

- Міф 1 - "чорного списку" ІМО не існує. Друге - ця історія тягнеться давно і вона почалася задовго до нас, коли затягнули з виконанням багатьох норм.

- Хто?

- Міністерство та морський департамент в АМПУ раніше працювали явно не в турборежимі.

Чи ми єдина країна, в якої є заборгованість? Ні. Більше того, є купа європейських країн, які повинні були подавати звіт в 2017-2018 роках, але досі не подали. Це звичайні речі. Я не кажу, що це нормально, але не треба згущувати фарби і говорити, що перестануть приймати паспорти і дипломи наших моряків і вони не будуть ходити на плавання. Це абсолютна неправда і ми, звичайно, цього не допустимо. Більше того, я будучи в ІМО, спілкуючись з генсеком, запросив його до України. Дуже хочу здійснити перший візит генерального секретаря ІМО до нас. Поки це плани, але він пообіцяв приїхати.

Що стосується зауважень із аудиту ІМО, дійсно, коли я прийшов і проаналізував, ніхто практично цим раніше не займався. Зараз тримаю це на особистому контролі і постійно всіх штурмую, щоб виправити зауваження в рамках директив.

- Коли буде новий голова Морської адміністрації?

- Я теж хочу скоріше нормального керівника. Просто деякі претенденти, які були на першому конкурсі, викликали відверті зауваження. Є певні бізнес-групи, зацікавлені у лобіюванні своїх бізнес-інтересів та інтересів свого кандидата. Що я повинен чекати від їхнього кандидата? Заводити людей із бізнес-груп з бізнес-інтересами - це неправильно. Це означає, що я як міністр лягаю під якусь бізнес-групу. Мені це навіщо? Я не з цією метою сюди йшов.

У мене немає жодного конфлікту інтересів. Так, можливо, є брак вузьких, професійних навичок і знань, але для менеджера широкого профілю це не завжди проблема. Я не належу до якоїсь групи. Ні до СКМ, ні до Нібулон, ні до ТІС. Я завжди намагаюся бути об'єктивним, у мене немає мотивації комусь підігрувати, або навпаки. На жаль, цього не можу сказати про керівників різних наших структур і міністерств.

Я теж висувався політичною партією, але у нас абсолютно немає ситуацій, коли не можна чіпати якихось бізнесменів, які збирають... давайте речі називати своїми іменами... збирає касу на партію, за квотою якої призначений міністр. Тоді це називалося "політична домовленість". Зараз немає таких "домовленостей". Зараз є чесний президент, чесний прем'єр. Нас можна критикувати за багато речей, але точно не за бажання комусь створювати спецумови, щось віджимати, або забирати.

Сподіваюся, конкурс який зараз буде проходити, не буде крайнім, а останнім. І будуть гідні кандидати, з якими ми зможемо реалізувати стратегію перезавантаження цього органу.

Читайте російською: Криклий о Deutsche Bahn: Хотите заработать? Несите риски и заходите деньгами. Интервью

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини