Коронавірус, коронавірус!!! Світ котиться до кризи! Насправді вже давно докотився

Коронавірус, коронавірус!!! Світ котиться до кризи! Насправді вже давно докотився - Фото
Коронавірус в Італії (Фото: Angelo Carconi/ЕРА)
03.03.2020, 10:19

Світові ринки обвалилися через поширення коронавірусу в Європі. Чи означає це, що світова криза вже почалася? Так, і вже давно. Чого очікувати?

Епідемія коронавірусу, здається, більше не лякає світових фінансистів. Після жорсткого падіння на 10% і вище за останній тиждень лютого, в понеділок, 2 березня, найбільші біржі в Азії, Європі та особливо США динамічно відновлювали втрачені позиції.

Це знакова подія: обвал через поширення вірусу в Європі став найбільшим із часів останньої глобальної кризи - рецесії 2008-09 років. Тепер саме коронавірус вважається тим самим "чорним лебедем", здатним спровокувати новий крах. Чи так це насправді?

Не зовсім. Епідемія дійсно б'є по світовій економіці, але вона і так знаходиться не в кращому стані. Криза почалася ще минулого року - до того, як коронавірус з'явився в інформаційному полі.

Чому цього ніхто не помітив і що це означає для України?

Падали, але відновилися. Хроніки "фінансової лихоманки"

Вранці 24 лютого, у понеділок, коронавірус "офіційно" дістався до Європи: епідемія на континенті почалася з Італії, пізніше великі спалахи виникли у Франції і Німеччині. Станом на 2 березня, випадки зараження вірусом COVID-19 були зафіксовані більш ніж у 60 країнах світу, 20 із них - європейські.

Станом на 2 березня в світі виявлено 89 073 випадків зараження вірусом COVID-18 (вражає легені, симптоми нагадують пневмонію), померли 3048 осіб, видужали - 45 095. Хвороба поширилася на всі континенти, крім Антарктиди.

Майже 90% інфікованих - в Китаї: епідемія в країні почалася в кінці грудня 2019 року з міста Ухань. Зараз ситуація покращилася: вже дев'ять днів поспіль кількість людей, які одужують, перевищує кількість хворих. Серйозні спалахи коронавірусу серед азіатських країн - в Південній Кореї, Японії та Ірані.

В Європі хвороба тільки починає поширюватися: найбільші осередки зберігаються в Італії (більше півтори тисячі інфікованих), Німеччині (150) і Франції (130). Як мінімум, один випадок зафіксований більш ніж у 20 країнах Європи. Серед них - найближчі сусіди України: Білорусь, Румунія, Росія, Вірменія.

LIGA.net веде хроніку головних новин про епідемію коронавірусу. Детальніше про вірус читайте тут, про профілактику - тут, про вплив на економіку - тут.

Головні фондові біржі світу (Токіо, Шанхай, Лондон, Франкфурт, Нью-Йорк) відреагували на ці новини справжньою панікою. Ключові фондові індекси (Dow Jones, NASDAQ, FTSE, DAX, Shanghai Composit, Nikkei) в лічені дні втратили в середньому 10-12%. Нафта Brent вперше за два роки опустилася до 49 грн/$.

Падіння ринків "імені коронавірусу" стало найбільшим за останні 12 років: останнього разу таке було під час кризи 2008 року; схожий обвал стався на початку 2000-х під час так званого краху dot-com bubble (велике падіння акцій технологічних компаній).

  • Аналітики у всьому світі чекають чогось подібного від світової економіки вже кілька років. Коронавірус був ідеальним кандидатом на роль "чорного лебедя", здатного спровокувати нову глобальну фінансову кризу. Але поки ризик не реалізувався повною мірою: вже 2 березня всі головні світові біржі почали відновлюватися після обвалу. Найкращі темпи продемонстрували США: індекс S&P 500 зріс у понеділок на 3,19%, NASDAQ - на 4,07%, Dow Jones Industrial Average - на 4,75%. Нафта марки Brent подорожчала на 5%, знову перевищивши рівень у $50/барель.
  • Китайський Shanghai Composite зріс на 3,2%. При цьому на вихідних був опублікований апдейт індексу ділових настроїв у промисловості Китаю (PMI), який став найнижчим в історії. На фондові ринки ця новина несподівано не вплинула.
  • Слабкіше зростали ринки Японії і Європи. Японський Nikkei зріс на 1%, британський FTSE 100 - на 1,13%, французький CAC 40 - на 0,44%.

Що так надихнуло світових фінансистів? Перша причина – успіхи Китаю у боротьбі з епідемією. Друге (і головне): ключові центробанки світу (Федеральна резервна система США, Банк Японії) офіційно заявили, що готові допомогти ринкам ліквідністю. Це означає, що політика "насичення грошима", згідно з якою ЦБ викуповували цінні папери, намагаючись стимулювати економічне зростання після кризи 2008-09, продовжиться і, ймовірно, навіть посилиться.

ФРС США анонсувала зниження ключової ставки в березні і квітні. Згідно з опитуванням CME Group (володіє Чиказькою і Нью-Йоркською товарними біржами, розраховує індекс Dow Jones), більшість американських аналітиків очікують дворазового зниження ставки до 0,75-1%.

Як ми пропустили нову кризу

Такою низькою ставка буде вперше з 2017 року. Це – хороша новина для високодохідних фінансових активів (облігації, зокрема в країнах, що розвиваються). Але навіть якщо це і допоможе впоратися з наслідками коронавірусу, загальні проблеми у реальному секторі світової економіки вирішити не вдасться, кажуть опитані LIGA.net економісти.

По-перше, у грудні обсяг промвиробництва в Єврозоні скоротився більш ніж на 2% (у Німеччині - на 3,5%), ВВП Японії різко скоротився в 4 кварталі на 6,3%, наприкінці року також істотно сповільнилося зростання в Китаї, відзначає начальник відділу із роботи з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько. Фактично реальна рецесія в найбільших економіках почалася ще до коронавірусу.

По-друге, центробанки привчили ринки, що ризики, які могли б покласти найбільші банки або підприємства, бере на себе держава, каже заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко. ЦБ продовжить заливати ринки грошима, намагаючись запобігти масовим дефолтам, але чи буде ефект тривалим – велике питання: чим нижче ставка, тим складніше регуляторам стимулювати реальний сектор економіки, додає Приходько з банку Кредит Дніпро.

Стабільність або зростання фінансових ринків на тлі стагнації виробництва в глобальних масштабах тільки поглиблять ризики великих обвалів у майбутньому.

По-третє, щоб зрозуміти, у скільки світу обійдеться боротьба з вірусом, потрібно ще кілька місяців (як мінімум, до публікації звітів за перший квартал). У цей період інвестори будуть уникати ризикових активів, вважає голова аналітичного департаменту групи ICU Олександр Мартиненко. Для ринку акцій і країн, що розвиваються, це погано.

Загальний висновок – центробанки дійсно можуть залити економіку грошима, як після кризи 2008-09, але такий крок допоможе насамперед фондовому ринку. Рецесія в реальному секторі загрожує затягнутися: багато компаній вже повинні були відчути дефіцит постачань із Китаю, говорить Репко з ЦЕС."Карантин у Китаї не міг не відбитися на ланцюжках вартості у всьому світі, - зазначає вона. - У Європі та США багато виробників використовують не тільки готову електроніку з Китаю, але і комплектуючі. Проблеми виникнуть щодо всіх ключових позицій китайського експорту, так само як і імпорту".

Найбільші торговельні позиції Китаю (ТОП-10)

Експорт Імпорт

Найбільші

торговельні

партнери

Найбільші

товарні

позиції 

Найбільші

торговельні

партнери

Найбільші

товарні

позиції 

США  Машини та обладнання  Корея  Машини та обладнання
Гонконг Текстиль і одяг Японія Паливо
Японія Інші товари США Інші товари
Корея Метали Німеччина Хімія
В'єтнам  Хімія  Австралія  Мінерали
Німеччина Транспорт Бразилія Транспорт
Індія  Пластик і гума  В'єтнам  Метали
Нідерланди  Камінь і скло  Малайзія  Пластик і гума
Великобританія  Взуття  Росія  Камінь і скло
Сінгапур  Паливо  Саудівська Аравія  Овочі

Джерело: World Integrated Trade Solution.

Україні буде складно під час великої кризи. Але 2008 рік не повториться

Україна займає 0,2% у світовому ВВП і 0,3% у глобальному експорті. "Ми – як пушинка. Дуже маленькі, але при цьому відкриті", – описував українську економіку голова профільного міністерства Тимофій Милованов.

До Китаю ми поставляємо тільки 5% своєї експортної продукції, при цьому саме Китай – третя країна за обсягами імпорту до України.

Для України світова рецесія, помножена на епідемію коронавірусу, означає чотири новини: три поганих і одну – хорошу:

Погана №1. Промисловість падає. Показники промвиробництва останніх місяців: "Мінус" 7,5% – у грудні, 5,1% – у січні. Загалом, від коронавірусу ризикують постраждати українські компанії, які купують у Китаї діоди, транзистори, напівпровідники, інсектициди і гербіциди, сталевий прокат, перераховує Репко з ЦЕС.

Окрема група ризику – електроніка: навесні на цьому ринку можливий дефіцит (виробництво в Китаї скоротилося, Україна для нього – непріоритетний ринок) і зростання цін.

Погана №2. Мінфіну потрібно багато валюти. Причина – держборг. З однієї сторони в період невизначеності іноземні інвестори розвертають інвестиції в сторону ринків, що розвиваються, говорить Мартиненко з ICU. На аукціони Мінфіну з розміщення ОВДП, які зміцнили гривню минулого року, весь лютий дійсно практично ніхто не приходить. З іншого – 2020-й залишається роком пікових виплат за зовнішнім боргом. Залишилося виплатити близько $5 млрд, ще $6 млрд - борг за ОВДП, $4 млрд – дефіцит держбюджету.

Погана №3. Бюджет чекає на девальвацію. Уповільнення економіки і проблеми в міжнародній торгівлі – це погано для держбюджету (імпортний і внутрішній ПДВ, недобір доходів у січні-лютому вже відстає від плану на 18 млрд грн). Це означає, що бюджет зацікавлений у тому, щоб під тиском зовнішніх обставин, гривня все ж девальвувала, вважає Приходько з банку Кредит Дніпро.

Хороша новина: 2008 рік не повториться. І держава, і суспільство набагато більше готові до нової кризи: мова не лише про $26 золотовалютних резервів, з якими Україна підійшла до цієї кризи, вважає Приходько. "Регулювання у фінсекторі посилилося: наприклад, фізосіб вже не кредитують у валюті, – пояснює він. – Крім того, порівняно з 2008 роком в українців з'явилися альтернативи працевлаштування, завдяки доступу до європейського ринку праці. Це пом'якшить вплив можливої кризи на рівень безробіття".

Читайте російською: Коронавирус, коронавирус!!! Мир катится к кризису! На самом деле уже давно докатился

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини