Коронавірус б'є по гривні й спалює резерви НБУ. Все погано? Прогноз курсу до 20 березня

16.03.2020, 11:50
Коронавірус б'є по гривні й спалює резерви НБУ. Все погано? Прогноз курсу до 20 березня - Фото
Коронавірус

Падіння гривні триває. Що далі? Щотижневий розбір LIGA.net

Складний тиждень на валютному ринку закінчився п'ятипроцентним падінням курсу гривні. Долар на міжбанку виріс до 26,2 грн/$ - всього за чотири дні гривня втратила майже весь запас міцності, накопичений за останні дев'ять місяців.

Це один з найбільших тижневих обвалів курсу в історії. Нацбанку довелося витратити на підтримку гривні рекордну для останніх років суму - майже мільярд доларів з минулого вівторка.

Чи продовжиться падіння на тлі новин про поширення коронавірусу в Україні і хто винен в нинішньому обвалі гривні? Про це - в щотижневому курсовому розборі LIGA.net.

Щоденний шторм: скільки коштують долар і євро

Довгі вихідні 7-9 березня принесли багато тривожних новин: обвал цін на нафту і світових фондових ринків, ситуація з коронавірусом в Європі. Уже в понеділок злетіли курси вуличних обмінників, на наступний день різким стрибком відреагував і міжбанк.

Ситуація погіршувалася у міру надходження новин, пов'язаних з коронавірусом: національний карантин в середу, оголошення пандемії від ВООЗ та заборона в'їзду європейців в США - в четвер. І в кінці-кінців повна зупинка авіасполучення в Україні в п'ятницю.

Підсумок тижня на міжбанку - подорожчання долара на 1,2 грн до 26,2 грн/$ або на 4,8% порівняно з п'ятницею, 6 березня. Це не тільки найбільше тижневе падіння гривні за останні роки, а й найвищий курс долара з весни-літа 2019.

Особлива ситуація склалася на готівковому ринку: попит на долари серед населення зріс в кілька разів, в деякі моменти курс обмінників відривався від міжбанку на гривню і більше. Ще тиждень тому готівковий ринок торгувався на рівні міжбанку.

Увечері п'ятниці, 13 березня, долар в касах банків можна було купити по 26,5-27 грн/$, євро - по 29,7-30,2 грн $. На вихідних вуличні обмінники Києва показували курс продажу американської валюти 27 грн/$ і вище.

Чому гривня обвалилася

Опитані фінансисти оцінюють рівень валютної турбулентності на минулому тижні як "п'ять з п'яти". Що впливало на курс?

Коронавірус і світова криза: паніка обвалила гривню. Просто цитата: "Купували все: нерезиденти виходили з гривневих ОВДП і купували валюту, юридичні особи достроково гасили валютні кредити, купуючи під імпортні зобов'язання, в тому числі на форварда (під оплату контрактів в майбутньому. - ред.); активно купували валюту фізичні особи", - розповів  LIGA.net  скарбник одного з великих банків з іноземним капіталом.

Паніки додав той факт, що в банках в якийсь момент закінчилася готівка, що тільки зіграло на руку спекулянтам, кажуть банкіри.

До кінця тижня попит був вже не таким великим. НБУ двічі виходив на ринок з валютними аукціонами по 200 млн кожен, але обидва рази продавав значно менше валюти: 76 і 64 млн $ відповідно.

Ймовірно, це далеко не останній сплеск паніки. Після того як ввечері в п'ятницю українська влада оголосила про повну зупинку авіасполучення з 17 березня, вже в понеділок валютні ралі можуть продовжитися.

Чому дорожчає євро. За останні кілька тижнів євро в Україні подорожчав набагато сильніше долара: на готівковому ринку ціна євровалюти перевищує 30 грн/€, на міжбанку вже вище 29 грн/€. Ще в середині лютого євро можна було купити по 26,5 - 27 грн/€.

Пояснення такого різкого зростання - також в турбулентності на зовнішніх ринках. Падіння світових фондових бірж і екстрене зниження облікової ставки ФРС у відповідь на загрозу глобальної кризи трохи знизили популярність доларових активів. На цьому тлі євро, як і інші світові валюти (фунт, швейцарський франк, ієна) останній місяць зміцнюється по відношенню до долара.

В Україні немає прямого курсоутворення для пари гривня-євро, використовується так званий крос-курс через долар. Тому курс євро у нас прямо залежить від ситуації в парі євро-долар в світі.

НБУ витратив мільярд. З 10 березня НБУ щодня продавав на ринку близько $200 млн. За чотири дні продажі склали $900 млн - абсолютний рекорд за тижневими інтервенцій за останні роки. Загальні продажі регулятора з початку березня досягли близько $1,5 млрд.

У четвер і п'ятницю Нацбанку довелося проводити валютні аукціони - з їх допомогою регулятор зазвичай намагається задати тон ринку і показати курсовий орієнтир на день. Наскільки це допомогло?

Опитані LIGA.net  банкіри відзначають: курс міг піти набагато вище 26-26,2 грн/$, якби не активна присутність Нацбанку на ринку.

Яким буде курс через тиждень

Фінансисти песимістично оцінюють найближчі перспективи гривні.

Верхня межа прогнозного діапазону на поточному тижні: 26,5 - 26,75 грн/$.

У складанні огляду LIGA.net  допомагали Олег Курінний (банк Кредит Дніпро), Ярослав Кабін (Ідея Банк), Юрій Крохмаль (ОТП Банк), аналітики Правекс Банку, Альфа-Банку Україна, інвесткомпанії ICU.

Читайте також росыйською: Коронавирус бьет по гривне и сжигает резервы НБУ. Все плохо? Прогноз курса до 20 марта

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини