RU

Коли закінчиться карантин. Міністр Криклій про запуск поїздів, автобусів, авіа. Інтерв'ю

27.04.2020, 11:27
Коли закінчиться карантин. Міністр Криклій про запуск поїздів, автобусів, авіа. Інтерв'ю - Фото
Владислав Криклій (Фото: прес-служба Кабміну)

Владислав Криклій розповідає про авіакомпанію, яку хоче створити Володимир Зеленський, вихід із карантину та компенсації пасажирам і перевізникам

Владислав Криклій — один із наймолодших міністрів нинішнього Кабміну. В кінці серпня він перейшов зі структури МВС, де, окрім іншого, був радником Арсена Авакова, до Міністерства транспорту й інфраструктури.

Схоже, що 33-річний Криклій освоївся в новій ролі. Вісім місяців у кріслі — достатній термін, щоб розібратися в транспортній тематиці, де схрестилися інтереси всіх найбагатших українців.

Скайп-колл з міністром відбувся 24 квітня за кілька годин до засідання Кабміну, після якого прем'єр Денис Шмигаль озвучив детальний план виходу з карантину.

У першій частині інтерв'ю LIGA.net Владислав Криклій розповідає, коли і як в Україні почне працювати транспорт, навіщо Володимиру Зеленському державна авіакомпанія і чому відкриття кордонів ще не означає, що відразу з'явиться багато охочих полетіти за кордон.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Про мрії Зеленського

- Давайте почнемо зі свіжих новин. Президент сказав, що у нього є мрія: створити державну українську авіакомпанію. Ви знаєте, про що мова?

- Мова йде про створення національного перевізника. Зараз ми повинні будемо допомагати авіації, яка проходить період турбулентності і в Україні, і в усьому світі. Якщо ми будемо підтримувати авіацію, чому б не підтримувати свого державного національного перевізника? Тим більше, що ми будемо детально розуміти, що з ним відбувається.

І другий важливий момент: можливість державного замовлення літаків. Спілкувалися з колегами з Антонова, ми хочемо розвивати концерн, щоб він пропонував для ринку більше пасажирських літаків. Але у всіх традиційне питання: літаки хороші, але чому ваші перевізники їх самі на використовують?

- Мова про перетворення приватного перевізника на державного? Наприклад, Ігор Коломойський говорив, що не проти входження держави до капіталу МАУ? Або це створення компанії з нуля? Або третій варіант: поява пасажирського підрозділу в Авіалініях Антонова на додаток до вантажного?

- Мова про створення нового національного авіаперевізника з нуля. Не націоналізація, не викуп когось.

- З парком літаків Антонова?

- Не тільки "Ан", але для внутрішніх рейсів вони можуть використовуватися. Найпростіше просувати якийсь продукт, якщо ти сам його використовуєш. Французи літають на Airbus, американці — на Boeing. Так вони його просувають на інші ринки.

- Є й інший прецедент. Росія почала використовувати свої літаки Sukhoi Superjet. Не дуже успішно. МАУ теж літали на Ан-148, але повернули їх Антонову. Це було років 7 тому.

- Ми уточнимо, в чому причина, але для внутрішньої авіації це може бути гарним, здоровим рішенням. Тим більше, зараз можна і замінити крісла, і компонування салону, це не проблема.

- Є дорожня карта цього проекту?

- Він ще готується. Якби проект був готовий, ми б виходили в публічну площину інакше, говорили б про конкретні терміни. Все ще прораховується.

- Наскільки ринок до цього спонукає? Ми ж бачимо, що відбувається навіть з монстрами авіації. А держава, як правило, менш ефективний власник.

- Це питання менеджменту. Нас ніхто не обмежує, і можна говорити про потенційне партнерство з іншими великими галузевими компаніями, які хотіли б орієнтуватися на ринок Східної Європи. Не буду говорити назви, але вони є.

- Мова саме про авіакомпанії?

- Так. Потрібен стратегічний інвестор, який в цій галузі успішний. Просто фонд, який би дав грошей — це не рішення. Може бути якесь комбіноване рішення — це буде державна компанія, але поступово можуть з'являтися партнери.

- Українські?

- Швидше, зарубіжні. І криза — це не тільки проблеми і збитки, це ще й вікно можливостей. І ми бачимо, що багато компаній відмовляються від літаків, і лізингодавці готові віддавати їх із дуже хорошими знижками.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

- Скільки літаків може бути в парку і скільки грошей потрібно на проект? У нас же зараз трохи проблемний бюджет, дефіцит майже 300 млрд грн.

- Ще раз повторюся, що все необхідно порахувати. План розробляється, і коли він буде готовий, про нього можна буде говорити. Поки рано озвучувати цифри і таймлайн.

- Хто контролює процес? Мінтранс?

- Зокрема і Міністерство інфраструктури. Ініціатива — з Офісу президента. Це велика мрія [президента] і повторюся, що вона правильна. У Туреччини або Катара в хабовій моделі є свій перевізник. Тоді ти реалізовуєш транзитний потенціал, замикаєш стикувальні рейси на своєму аеропорту. А це — гроші до економіки, розвиток туризму.

- Зараз в Україні вже є хабовий перевізник — МАУ. Буде ще один?

- Пам'ятаєте, як ми зростали минулого року? У нас тільки в Борисполі було б цього року близько 17 млн пасажирів. І динаміка зростання була вищою, ніж у середньому в Європі. Якщо правильно все розпланувати, і з розрахунком підписання угоди про Відкрите небо... І ми ж розуміємо, що запуск авіакомпанії — це не тиждень і не місяць.

Вивіз українців з-за кордону і порятунок авіаперевізників

- Пов'язана тема. Евакуація українців з-за кордону. 18 березня ви запропонували виділити з бюджету приблизно $4,1 млн на компенсацію перевезень. Скільки реально виділили, чому авіакомпанії ще не отримали гроші і чому ви плануєте дати їх перевізникам, а не пасажирам, які самі купували квитки на ці рейси?

- Ми компенсуємо вивезення чартерами так званих "пакетних туристів". За вивізні платні рейси - Лондон, Нью-Йорк тощо - ми нічого не компенсуємо. Ми говоримо тільки про чартерні рейси, і їх було чимало. Основні - з Єгипту. У пасажирів вже був квиток. І перевізники літали туди-назад, забирали їх, але в одну сторону літали порожніми, ці витрати ми компенсуємо.

Сума, яку нам пред'явили перевізники, навіть трошки менша - до $4 млн. Ми її вивчаємо і подаємо до Мінекономіки, щоб її компенсували з резервного фонду [бюджету].

- Володимир Зеленський перед закриттям кордону обіцяв, що всіх повернуть додому. Але зокрема LIGA.net писала про українців, які застрягли в Африці, Південній Америці. Туди ніякі евакуаційні або вивізні рейси не літали. Як бути з цими людьми? Коли їх заберуть?

- Рейси будуть.

- З тих анонсів, які я бачив, будуть рейси до Ізраїлю, до європейських країн. Все-таки, що з іншими напрямками? Люди там фактично замкнені. Хоча є якісь літаки Укроборонпрому, які літають туди-сюди, але нікого не вивозять.

- Рейси Укроборопрому, це спеціальні рейси, — оборонні замовлення, це не пасажирські перевезення. Спецрейсів з повернення громадян буде більше. Доведеться шукати хабові стикувальні рейси... В Перу, Чилі — можливо кілька десятків наших громадян, це не завжди економічно доцільно везти великий борт через океан. Але це завдання опрацьовується, за допомогою стикувальних рейсів все можна правильно зробити.

- Продовжимо тему авіації. МАУ і SkyUp пропонують пасажирам скасованих рейсів або квитки на інші дати, або ваучер на нове бронювання, живих грошей не дають, хоча за законом зобов'язані. Ви в цій ситуації на боці авіаторів або пасажирів? Чому Державіаслужба не реагує?

- Ви мене на шпагат ставите. Державіаслужба не втручається в господарські та цивільно-правові відносини. Нам би всім хотілося, щоб був Великий Брат, регулятор, який стукнув кулаком і всім все виплатили. Але так не працює. Пандемія трактується не тільки українськими компаніями, а й іноземними, як надзвичайні обставини, механізм перенесення дати квитка або ваучер українські та іноземні авіакомпанії зараз пропонують як основний. І не тому, що авіакомпанії хочуть нажитися на пасажирах. Це форс-мажор світового масштабу. Звичайно, пасажири мають право звернутися до суду з позовами про повернення грошей.

Більше того, у нас деякі авіакомпанії продають квитки на період після карантину, виходячи з сьогоднішньої дати його закінчення – 11 травня, хоча очевидно, що все одно будуть якісь обмеження після цієї дати.

Складно уявити, що хтось зараз захоче летіти до Рима на смачну піцу з вином

- Тепер подивимося на ситуацію з боку авіакомпаній. Немає польотів, потрібно повертати гроші пасажирам, фактично немає продажів на літо. Касовий розрив, можливо витрати на лізинг літаків, зарплати. Кредити від банків для них закриті, тому що нема чого дати в заставу. Який вихід — націоналізація, банкрутство або є третій варіант?

- Про які компанії ви говорите?

- МАУ і SkyUp. З МАУ все гірше — там великі збитки і борги були ще до кризи.

- Що ми робимо зараз — намагаємося якомога раніше реанімувати авіацію. Можливо, доведеться переорієнтуватися спочатку на внутрішнє сполучення. Напевно і люди будуть більше готові до внутрішнього туризму. Складно уявити, що хтось зараз захоче летіти до Рима на смачну піцу з вином. І Італія з Іспанією не будуть сильно поспішати відкривати свої повітряні ворота. Тому на перших етапах — переорієнтація на внутрішню авіацію і нові напрямки — Близький схід і Азія.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Ми розглядаємо варіант, який передбачає рух назустріч авіаперевізникам з аеронавігаційного обслуговування. Можливо — з аеропортових зборів. Плануємо підтримати Украерорух, щоб не було просідання через неплатежі.

Безумовно, перевізники ставлять питання про кредити. Я з цією пропозицією буквально "атакую" і Мінекономіки, і Мінфін, але тут тонкий момент — заставного майна практично ні в кого немає. І особисто я тут бачу великі ризики. Коли ви даєте позику і не розумієте, чи буде цільове використання, чи повернеться вона, а введення тимчасових адміністрацій, як у банках, не передбачене, не до кінця зрозуміло, що і як робити. Але ми працюємо над цим рішенням також.

- Все-таки варіант входження в капітал перевізників виключений або не виключений?

- Мета яка? Бути присутнім у капіталі, коли основним акціонером буде приватна компанія? Це безглуздо.

- Можна повністю викупити компанію. Докапіталізувати, як ПриватБанк.

- Викупити компанію з флотом — це одна ситуація. Але якщо нам її продають і кажуть: "Все, що я винен, я вибачаю", - вже інша. Треба дивитися щодо кожного конкретного кейса, тому що у кожного перевізника різна ситуація.

Як Україна буде виходити з карантину

- Авіація, залізниця, автобуси. Можете деталізувати: що, коли і куди поїде? 12 травня почнеться рух чи ні?

- Так. Ми плануємо 12 травня відновлювати активність у містах, приміське, міжміське сполучення. Це все стосується автобусних і залізничних перевезень. Але багато залежить від того, які показники поширення вірусу ми будемо мати до 12 травня. Надалі плануємо і авіасполучення. Звичайно, ми можемо говорити тільки про внутрішню авіацію. Єдине, що авіаперевізники не розуміють - обсяг трафіку: відкривати рейс і везти 10 пасажирів — невигідно. Вигідніше не літати.

Напевно будуть стримуючі рішення та обмеження: маски, термоскрінінг, де це можливо, у міському транспорті можна буде використовувати тільки сидячі місця. Інакше ми будемо мати гіперболічне зростання захворюваності. Ми готуємо пропозиції щодо алгоритму виходу з карантину, наступного тижня з нашого боку все буде готово. Найголовніше, потрібен буде "плюс" від МОЗ — у них перша скрипка.

- А міжнародне пасажирське сполучення?

- Питання: куди?

- Wizzair оголосив про відкриття баз в Австрії, Румунії та Англії з 1 травня. Не скрізь все так погано, як в Італії та Іспанії.

- На даний момент європейці обмежують в'їзд іноземним громадянам. Я просто не розумію, куди ми в'їдемо. Проблем глобально не бачу. Єдине — у нас буде працювати формат самоізоляції. Ви виїхали, наприклад, до Польщі. Повернулися — треба буде провести 14 днів у самоізоляції. Чи комфортно буде всім у такому режимі? Сумніваюся.

Авіаперевізники не розуміють обсяг трафіку: відкривати рейс і везти 10 пасажирів - невигідно. Вигідніше не літати

- Тобто з відкриттям сполучення режим самоізоляції зберігається?

- Його поки ніхто не відміняв. У нас тільки зробили тюнінг - запустили цифровий додаток, який дозволяє контролювати самоізоляцію. Чи можна її скасувати, складно сказати. Я не лікар. Але, мені здається, про це рано говорити.

- Ви раніше говорили, що відпустку можна планувати на другу половину літа. Уточніть, це відпустка в Україні або за кордоном.

- Я мав на увазі поїздки за кордон. Найпопулярніші напрямки у нас - Єгипет і Туреччина. Вони поки не відкривають свої повітряні ворота на прийом іноземних громадян.

- Ви вже назвали деякі обмеження в транспорті. В авіації та на залізниці буде посилення правил? Обов'язкові вільні середні крісла в літаках і поїздах Інтерсіті або щось ще? Як це відіб'ється на ціні квитків?

- Прораховується і такий варіант. Це може відбитися на вартості - це соціальне питання. Тому поки остаточне рішення не прийняте. Якщо говорити про міський транспорт, це питання буде вирішувати міська влада - підтримувати, субсидувати. Так як зараз роблять з комунальними підприємствами - автобусами, тролейбусами. Якщо говорити про авіасполучення, звичайно, це може відбиватися на вартості авіаквитків.

Читайте російською: Когда закончится карантин. Министр Криклий о запуске поездов, автобусов, авиа. Интервью

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини