Коли вейпи почнуть забороняти в Україні. Що трапилося і чому це тільки початок історії

02.10.2019, 12:57
Коли вейпи почнуть забороняти в Україні.  Що трапилося і чому це тільки початок історії - Фото
Фото - depositphotos.com

Антивейповий хайп світового масштабу може відбитися на українських курцях

25 вересня гендиректор найбільшого американського виробника електронних сигарет Juul Labs Кевін Бернс пішов у відставку. Він звільнився на тлі інформації про масові захворювання серед курців електронних сигарет. У США зареєстровано вже 530 випадків захворювань легенів, пов'язаних з вейпінгом, десять осіб померли.

Американська Food and Drug Administration підозрювала Juul Labs в тому, що вона навмисно втягує підлітків до куріння вейпів. Тепер посилився тиск: 9 вересня управління звинуватило Juul в тому, що компанія з порушенням закону рекламувала свою продукцію як більш безпечну заміну сигарет.

Вейпи курять вже п'ять мільйонів неповнолітніх жителів США, в основному старшокласників, відзначає NYT з посиланням на дані Міністерства охорони здоров'я. За рік їх кількість зросла на 20%. Найбільше школярі люблять ароматизатори зі смаком м'яти, фруктів і льодяників, говориться в матеріалах американського МОЗ.

Читайте також: Зниження шкоди без особливої праці

Президент США Дональд Трамп уже заявив про готовність заборони продажу вейпів у країні. "Вейпінг став гігантським бізнесом за дуже короткий час, але влада не може дозволити людям хворіти і не може підставляти молодь, тому як люди вмирають через вейпи", - аргументував свою готовність Трамп.

Міністр охорони здоров'я і соціальних служб США Алекс Азар повідомив, що влада планує не повністю заборонити продаж, а вилучити курильні суміші з м'ятними і ментоловими ароматами, з ароматом цукерок, жуйки, фруктів і алкоголю.

В українському представництві JUUL Labs LIGA.net заявили, що компанія не може робити припущень про те, які події і фактори лежать в основі рішень органів державної влади щодо заборони вейпів.

КОРИСНІ ДАНІ. Вейп або електронна сигарета - пристрій, що створює пар для вдихання; може використовуватися як в якості засобу доставки нікотину, так і для інгаляції просто ароматизованого пару. Продукт дуже популярний серед молоді. До категорії вейпів не належать системи нагрівання тютюну.

Вейп-табу світового масштабу

Вейпи вже заборонені в Сан-Франциско, Нью-Йорку і Массачусетсі. Заборона поки тимчасова - до 25 січня, щоб FDA міг перевірити виробників і з'ясувати причину негативного впливу пристроїв на організм людини.

Америка - перша, але не остання країна, яка вирішила обмежити продаж електронних сигарет на основі рідин.

Слідом за США заборони і обмеження на електронні сигарети ввели ще півтора десятка держав. Серед них Індія: у країні заборонили виробництво, імпорт, експорт, транспортування, зберігання і рекламу продукту. За порушення закону громадянам загрожує тюремне ув'язнення.

Заборону вейпів підтримали в Тайвані. У Канаді введений жорсткий контроль за складом рідин для вейпів, а з жовтня під ці продукти хочуть виписати спеціальне регулювання.

Питанням регулювання е-сигарет стурбовані і в Південній Африці. Росія в деяких своїх регіонах теж обмежила продаж електронних сигарет і має намір врегулювати цю сферу.

Читайте також: Приборкувачі диму. Курити сигарети стає немодно

У чому небезпека е-сигарет?

За даними університету Джона Гопкінса в Балтіморі (США), пар електронних сигарет містить в собі велику кількість іонів свинцю, нікелю, хрому та марганцю. У деяких випадках їх частка в випарах електронних сигарет була в десятки разів вище норми, що може серйозно загрожувати здоров'ю їхніх власників.

Ірландське видання The Irish Time в своїй статті про вейпінге пише, що рідини для електронних сигарет містять як мінімум шість груп потенційно токсичних сполук.

Основна небезпека е-сигарет - невідоме походження рідин для їх використання, в яких містяться синтетичні канабіоїди. Дослідники Вісконсіна (Іллінойс) виявили у вейперів симптоми "ліпоїдної пневмонії" - захворювання, спровокованого вдиханням маслянистих речовин. Вчені також з'ясували, що рідини для електронних сигарет містять щонайменше п'ять груп потенційно токсичних сполук: нікотин, карбоніли, леткі органічні сполуки (такі як бензол і толуол), частки і мікроелементи.

Про шкоду контрафактних масел канабісу, які включають до складу рідин для електронних сигарет, каже і австралійський вчений, голова Австралійської асоціації зменшення шкоди від тютюну Колін Мендельсон.

Читайте також: Жити здорово. Як прожити довго, не відмовляючи собі в задоволеннях

А що у нас?

У нашій країні, як стверджують виробники тютюнових виробів, відсутня статистика споживання вейпів. Отже, і самих вейперів ніхто не рахував.

Згідно з даними українського МОЗ і Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні понад 8,2 млн дорослих курців, понад 85 000 українців щороку вмирають від захворювань, викликаних тютюнокурінням.

За оцінками заступника директора Інституту екогігієни і токсикології ім. Медведя Анатолія Подрушняка, близько 5% дорослого населення України сьогодні використовують вейпи в якості альтернативи сигаретам для доставки нікотину в організм.

Згідно з опитуванням компанії Kantar TNS, проведеного в травні 2019 року, 48% респондентів в Україні хотіли б спробувати альтернативу тютюновим сигаретам, але тільки 15% дійсно спробували вейпінг-продукти, щоб кинути курити.

При цьому 90% рідин для вейпів, які продаються в Україні, ніяк не сертифіковані і не перевірені на безпеку. "Рідину для вейпінга з легкістю можна купити на Ali Express. Головне, щоб запах був приємний, а що там намішано, ніхто не перевіряє. Це відповідальність і свідомий вибір покупця", - розповідає на умовах анонімності власник інтернет-магазину, що пропонує рідини для вейпів .

Продаж вейпів дітям також не заборонений. "В Україні досі відсутнє законодавче визначення електронних сигарет, немає ніякого регулювання цієї категорії продуктів. Як наслідок, доступ неповнолітніх до таких продуктів ніяк не обмежений", - говорить Наталія Бондаренко, директор департаменту із зовнішніх зв'язків тютюнової компанії Філіп Морріс Україна.

Читайте також: Слуга Народу змінює податки. Як і обіцяв Коломойський, заплатить Ахметов. І курці

Чи заборонять вейпи в Україні?

Спроби врегулювання галузі були, розповіли в прес-службі Бритіш Амерікан Тобакко Україна. У Верховній Раді минулого скликання був зареєстрований ряд законодавчих ініціатив, спрямованих на імплементацію 40-ої Директиви ЄС (Directive 2014/40/EU), яка вводить чіткі норми по виробництву і реалізації електронних сигарет. Жоден із законопроектів не дійшов до першого читання, відзначають в БАТ.

У нинішньому скликанні з ініціативою врегулювання даної проблеми виступив член фракції Слуга народу Дмитро Чорний. 23 вересня він зареєстрував законопроект 2052-1, яким передбачається заборона продажу електронних сигарет неповнолітнім і запровадження підвищеної відповідальності за порушення в цій сфері і нанесення на електронні сигарети медичних попереджень. Згідно з документом, депутати можуть також обмежити концентрацію нікотину в рідинах.

Законопроект встановлює суворі вимоги до інгредієнтів рідин: забороняється використання вітамінів або інших добавок, які створюють враження, що виріб корисний для здоров'я або знижує ризики захворювань.

Також депутати мають намір обмежити використання в вейпах канцерогенів, мутагенів і репродуктивно токсичних речовин. І останнє - в законопроекті прописана норма, якою запроваджується механізм звітності перед регулятором (Держпродспоживслужбою і ДФС) виробників і імпортерів електронних сигарет за інгредієнтами, які використовуються в рідинах.

Чи можуть до врегулювання галузі заборонити вейпи в Україні?

У Juul Labs Україна впевнені, що заборона офіційних електронних сигарет (саме так компанія позиціонує свої вейпи) на ринку створить процвітаючий чорний ринок контрафактної продукції, виготовленої з невідомих інгредієнтів по невідомим виробничим стандартам.

"Це підштовхне колишніх дорослих курців, які успішно перейшли на вейп-продукти раніше, повернутися до сигарет і позбавить нинішніх дорослих курців можливості спробувати альтернативу сигарет", - вважають в компанії.

Читайте російською: Когда вейпы начнут запрещать в Украине. Что случилось и почему это только начало истории

Мария Бровинская
Мария Бровинская
журналист Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини