RU

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко - Фото
Андрій Коболєв (скріншот із відео LIGA.net)
05.12.2019, 19:00

Яким буде Нафтогаз після відділення "труби", як зміняться правила гри на газовому ринку і "розлучення" з Коломойським. Інтерв'ю голови НАК Коболєва

На інтерв'ю з LIGA.net глава НАК Нафтогаз України Андрій Коболєв запізнився трохи більше, ніж на годину. Поважних причин у нього досить, Коболєв бере участь відразу в трьох глобальних процесах: продовження контракту на транзит російського газу в Євросоюз, завершення так званого анбандлінгу Нафтогазу (відділення від групи газотранспортної системи України - Ред.) та проходження опалювального сезону.

Перші дві події повинні відбутися до завершення контракту Коболєва, його термін закінчується в березні 2020 року.

В інтерв'ю LIGA.net глава Нафтогазу ретельно підбираючи слова розповідає про ймовірну газову кризу в Європі, варіанти нового транзитного договору з Газпромом і перетворення НАКу в багатопрофільний енергетичний холдинг.

Про "похід у політику" і Коломойського

"Ніщо так не закидало Володимира Борисовича на люстру, як новина, що Коболєв може стати прем'єр-міністром"


- У березні цього року закінчується ваш контракт із урядом. Що буде далі? Кабмін готовий із вами продовжити контракт?

- Продовження мого контракту - це питання до наглядової ради Нафтогазу. І, відповідно, цю тему треба буде з ними обговорити.

- Ви справжній старожил у державних структурах. Довше вас - тільки Арсен Аваков і Андрій Пишний. У чому секрет, як утримуватися при всіх урядах? На яких умовах ви залишилися працювати після приходу до влади команди Зеленського?

- Соррі, але не буде ніякої яскравої фрази. Ми просто працюємо. Й умов ніяких не було. Перед собою я зараз бачу дві ключових мети - завершити анбандлінг і провести ринок газу через цю зиму.

- Цієї весни ходили чутки, що ви збираєтеся в велику політику. Ваше ім'я було серед кандидатів у прем'єри. Як далеко ви зайшли в цьому напрямі?

- Я дійшов до слів "ні, не хочу". При цьому я не обговорював це питання ні з ким на Банковій. Зі мною такі розмови не велися. В основному у мене запитували про плани - і ті люди, які навряд чи впливали на такі рішення. Я їм відповів: Не хочу. Ось і вся моя прем'єриада.

- Як ви вважаєте, чому Ігор Коломойський вас називав претендентом на посаду прем'єра?

- Я думаю, що в той момент Ігор Коломойський знаходився в складних переговорах із паном (колишній прем'єр-міністр Володимир Гройсман - Ред.) Гройсманом. А ніщо так не закидало Володимира Борисовича на люстру, як новина, що Коболєв може стати прем'єр-міністром. Потрібно визнати, що Ігор Валерійович - тонкий гравець і добре розуміє психологію. І це залізно спрацювало. Я знаю.

- Ви цю тему не обговорювали з Коломойським?

- Ні.

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко

Андрій Коболєв (скріншот із відео LIGA.net)

Про транзит газу і можливу кризу

- Одне з найбільш, напевно, важливих питань сьогодні - транзит російського газу в Європу. Контракт із Газпромом щодо транзиту закінчується 31 грудня. Що буде з транзитом із 1 січня?

- Ми розглядаємо кілька сценаріїв розвитку подій. Ми звичайно ж хочемо, щоб реалізувався позитивний варіант, при якому Газпром і новий оператор ГТС, відокремлений від Нафтогазу, зможуть підписати новий контракт про транзит газу і продовжити транспортування через Україну на нових, європейських умовах.

- Це один варіант.

- Є варіант і негативний, коли, незважаючи на комерційну доцільність і логіку ринку, Газпром такий контракт не підпише. На користь цього варіанту також говорять створені в Європі Газпромом та іншими російськими компаніями величезні запаси газу. Ці запаси в разі кризи виростуть у ціні, на чому ці компанії зможуть пристойно заробити.

Проміжний сценарій: через якийсь час стане очевидно, що святе місце порожнім не буває, що частку Газпрому на європейському ринку займають інші, і йому доведеться повернутися до нового оператора ГТС і домовлятися про транзит.

Останній сценарій, на нашу думку, найвірогідніший.

- У середині листопада Газпром надіслав Нафтогазу офіційну пропозицію щодо транзиту. Цю пропозицію міністр енергетики Олексій Оржель назвав неприйнятною. Вам не здається, що Газпром спеціально затягує переговори, щоб внести до порядку денного газове питання на "нормандському форматі"?

- Інтерпретувати тактику росіян іноді буває досить складно, тому що вона буває ірраціональною з комерційної точки зору. Можливо, вона (тактика - Ред.) раціональна з політичної точки зору, тому все може бути.

- Вам не здається, що всю цю газову історію Росія намагається прив'язати до великої політичної угоди щодо Донбасу?

- У мене поки немає таких фактів.

- Ризик нульового транзиту зростає з кожним днем. Наскільки ціни можуть вирости через зупинку транзиту газу в Європу?

- Це питання гіпотетичне. Кризові ціни спрогнозувати складно, але думаю, я не помилюся, якщо скажу, що ціна спочатку  може й подвоїтися. Наприклад, у березні 2018 року, коли Газпром відмовився поставляти передплачений газ, ціна виросла на 80% за кілька годин. Зростання ціни в Євросоюзі буде означати зростання ціни в Україні.

- Криза - це повне припинення транзиту через Україну?

- Так. Зараз працює Північний потік-1, газопроводи OPAL і Ямал-Європа. Також в Європі працюють термінали зрідженого природного газу, які приймають чимало російського СПГ. І на цьому тлі Газпром відмовляється від транзиту через територію України. Я вважаю, що Європа пройде цей кризовий сценарій взимку. І, до речі, не тільки цю зиму. Потужності СПГ терміналів дозволяють це забезпечити. Правда, тоді Газпром поступиться часткою ринку іншим гравцям.

- А Україна зможе пройти цю зиму без транзиту?

- За нашими розрахунками, Україна спокійно зможе пройти цю зиму, якщо не буде ніяких форс-мажорних ситуацій. Наприклад, у 2014 році угорський оператор без будь-яких пояснень перекрив газ для України. Але цієї зими це не було б форс-мажором, тому що у нас рекордні запаси газу і ми готові обходитися без імпорту протягом першого кварталу 2020 року. Ми намагалися підготуватися і технічно, й операційно до різних ситуацій.

- Якими будуть ваші дії, якщо Газпром продовжить транзит без будь-якого контракту?

- У повідомленнях, які ми отримали від російської сторони, вони досить чітко вказали, що не збираються продовжувати транзит газу, якщо не буде контракту. І я взагалі не зустрічав такої практики.

Але якщо гіпотетично припустити, що контракту немає, а надходження газу є, то прийом такого ресурсу несе для України певні ризики. Беручи газ без контракту, у нас не буде підстав для його виміру. І, відповідно, будь-яка сторона, наприклад, російська, може звинуватити нас у крадіжці газу. До того ж, нас можуть звинуватити у контрабанді. Це серйозне питання.

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко

Андрій Коболєв (скріншот із відео LIGA.net)

- За вашими прогнозами, можлива газова криза в наступному році буде серйознішою, ніж у 2009-му?

- Я щиро сподіваюся, що її не буде. І ми разом із урядом докладаємо всіх зусиль, щоб цього не сталося. Але ми готові до неї.

Я розумію, що нам доведеться пережити. І я сподіваюся, що новий уряд вже зрозумів, що є група політиків, які будуть із усіх екранів кричати, що потрібно негайно погоджуватися на будь-які умови, інакше ми всі помремо. А це не так.

- Від учасників ринку ми не раз чули, що в разі кризи український уряд зіткнеться з тиском із боку Євросоюзу.

- Немає ніякого сумніву, що так і буде. Я впевнений, що цілий ряд європейських держав, які останнім часом регулярно виступають на стороні Російської Федерації в міжнародних питаннях, будуть на нас дуже жорстко тиснути. А Україні в цій ситуації потрібно утримувати свою позицію.

Про компроміси з Газпромом, Північний потік-2 і долю ГТС

- Зовсім недавно міністр енергетики Олексій Оржель закликав Газпром до компромісу за контрактом на транзит. Очевидно, що Газпром не піде на це без компромісів із нашого боку. На які компроміси готовий піти Нафтогаз заради продовження транзиту?

- Ми готові на розумні компроміси. Можна багато чого зробити, якщо це має економічне обґрунтування, якщо це рівноцінний обмін.

- Що кажуть у Євросоюзі? Німецький телеканал DW повідомив, що Єврокомісія пішла на невелику поступку для Росії, запропонувавши 10-річний контракт, із можливістю перервати його через п'ять років. Це правда?

- Ми не бачили ніякого дрейфу в бік Росії. І більш того, на останній експертній тристоронній консультації (20 - листопада - Ред.), наскільки я знаю, представники Єврокомісії дуже жорстко і прагматично вели себе, не здаючи європейської позиції.

- Можете розкрити цю позицію?

- На жаль, не можу. Це буде некоректно з мого боку.

- Давайте поговоримо про Північний потік-2. За фактом будівництво газопроводу вже наблизилося до завершення. Можете пояснити, як Газпром прогнув ряд європейських країн?

- Дуже просто, і я це багато разів пояснював. Пам'ятаєте, у нас ряд політиків у парламенті активно протестували проти навіть гіпотетичної можливості залучити іноземного партнера в нашу ГТС? І це був би міноритарний пакет. Причому таке залучення могло стати можливим тільки з дозволу Верховної Ради.

Але політики "зачинили" це вікно можливостей (Верховна Рада виключила перед другим читанням із закону про ГТС можливість приватизації або здачі "труби" в концесію - Ред.). Це і є відповідь на питання. Газпром потім бере всі ці відео з нашими політиками, добірку всіх цих заяв, і їде до європейців. І каже: "Ви подивіться, адже ці українці неадекватні. А ми ваші партнери, ми віддали половину в нашому Північному потоці та віддали половину в новому Північному потоці-2. А вони навіть вікно можливостей закрили - цеглою заклали й табличку повісили з написом "не можна" ".

"Є таке неписане правило на газовому ринку Європи: якщо Газпром побудував газопровід, він буде повністю завантажений"

Головний аргумент Газпрому в Європі - українці не є вашими партнерами, а ми, росіяни, - ваші партнери. І цей аргумент працює - ніщо так не скріплює дружбу, як взаємний комерційний інтерес. Проблема України в тому, що в цьому питанні у Верховній Раді перемогла проросійська сила.

- Скільки Північний потік-2 буде коштувати для української економіки?

- $3 млрд на рік. Я вважаю, якщо Північний потік-2 буде добудований, транзиту через Україну не буде.

- Думаєте Газпрому вдасться передавити газову директиву ЄС, що обмежує завантаження більше ніж на половину? Спеціально для цього німецький Бундестаг прийняв законопроект, який дозволить регулятору Німеччини вирішити долю Північного потоку-2?

- Є таке неписане правило на газовому ринку Європи: якщо Газпром побудував газопровід, він буде повністю завантажений. Якщо Північний потік-2 добудують, є ймовірність, що його зможуть завантажити на 100%.

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко

Андрій Коболєв (скріншот із відео LIGA.net)

- Уявімо, що буде реалізований негативний сценарій. І Газпром припиняє транзит газу через нашу газотранспортну систему (ГТС). Що з нею буде далі?

- По-перше, наша команда бореться за збереження транзиту. Ми використовуємо всі інструменти, які нам доступні: тристоронній переговорний процес і прямі переговори з європейськими партнерами. Ми сподіваємося, що європейці будуть отримувати газ на сході України і платити нам за його транспортування. Ну й останній сценарій - Стокгольмський арбітраж, який допоможе нам компенсувати всі можливі втрати через зупинку транзиту.

- Претензія на $12 млрд?

- Так. Складно передбачити, що буде далі. Але ми працюємо над тим, щоб мінімізувати економічні втрати держави від можливого припинення росіянами транзиту. Для цього треба або знайти альтернативних постачальників, або намагатися отримати в нашу "трубу" середньоазіатський газ. А якщо нічого не вийде, будемо займатися стягненням грошей із Газпрому через Стокгольм.

- Коли очікується перше засідання за новим позовом?

- Ми не подавали ніяких нових позовів у Стокгольмському арбітражі. Позов був поданий Газпромом у минулому році. Росіяни намагаються розірвати старий транзитний договір, довести речі, через які Нафтогаз може втратити більше $3 млрд. Ми подали зустрічні претензії.

У нас є позови з примусу Газпрому до розрахунків із нами за попереднім рішенням арбітражу, але це інше питання.

- Скільки вдалося реально стягнути з Газпрому грошей?

- $2,1 млрд, зарахованих на рахунок спожитого в 2014-2015 роках, але не повністю сплаченого нами газу. Це 45% всієї компенсації, присудженої нам в арбітражі в лютому 2018 року. Цю частину виграшу ми відобразили у звітності та заплатили відповідні податки і дивіденди. Таким чином, ця сума майже повністю потрапила до держбюджету України.

За рештою суми ми займаємося стягненням. З накопиченими відсотками це майже $3 млрд. У нас велика кількість активів Газпрому або арештовані, або знерухомлені в різних юрисдикціях. Я думаю, решту суми ми отримаємо. Коли? Все залежить від рішення судів. Якщо Газпром не розрахується, місцеві суди різних юрисдикцій дозволять продавати його активи.

Про анбандлінг Нафтогазу

- Якщо повернутися до газотранспортної системи. Ви задоволені законом про поділ Нафтогазу?

- Прийнятий парламентом варіант дозволяє вчасно закінчити анбандлінг. Це добре. З іншої сторони, раніше з потенційними західними партнерами можна було вести переговори, а фінальне рішення повинна була приймати Верховна Рада. Зараз, користуючись терміновістю питання про анбандлінг, проросійські сили ускладнили залучення західних партнерів.

- За вашим прогнозом, Україна встигне до 1 січня провести анбандлінг?

- Я думаю так. Зі зміною уряду й регулятора все кардинально змінилося. Попередній уряд робив усе, щоб не завершити анбандлінг вчасно. І я це говорю офіційно. А з новим урядом ми дуже швидко знайшли спільну мову.

- У нового оператора ГТС буде ресурс для обслуговування "труби" в разі припинення транзиту?

- Його робота буде залежати від рішення українського регулятора. У межах українського законодавства НКРЕКП доведеться регулювати тарифну політику таким чином, щоб привести дохідну частину оператора у відповідність до видаткової.

- Після завершення анбандлінгу газотранспортна система вийде з управління Укртрансгазу. Чим компанія буде далі займатися?

- В її управлінні залишаться підземні сховища газу. В Укртрансгазу є велике поле для діяльності: є купа питань, які потрібно вирішити. Потрібно зібрати борги з ринку, які дозволять Укртрансгазу далі працювати. Але головним завданням буде управління підземними сховищами газу.

Про майбутнє газового ринку, плани Нафтогазу та вихід на IPO

- Давайте поговоримо про майбутнє Нафтогазу. Компанія в будь-якому випадку позбудеться $3 млрд від транзиту, як зміниться бізнес-модель в найближчі два-три роки?

- Давайте почнемо не з Нафтогазу, а з іншого. З наступного року нас чекає кардинальна зміна звичного ставлення до питань газу. Ні для кого не секрет, що Нафтогаз виступав донором неефективних процесів на ринку газу, які історично склалися в нашій країні через популізм або корупцію.

- Ви говорите про період до 2014 року?

- Ні. Навіть про теперішній часу. Дивіться. Є величезні борги тепловиків перед Нафтогазом. Є величезні борги газоспоживачів і облгазів. Є борг Одеського припортового заводу. Попередній уряд зобов'язав нас за свій рахунок поставити їм газ на суму 1,6 млрд грн, за який вони не сплатили.

Звідки ми брали на це гроші? Це були кошти, які отримували за транзит газу. Ці три мільярди і були головною "дійною коровою" всього українського газового ринку. І ця "корова" дозволяла не тільки наповнювати український бюджет, а й оплачувати всю неефективність газового ринку. Так ось, із першого січня, хоча якщо бути точним - із 1 лютого, тому що в січні ми ще отримаємо від Газпрому гроші за грудень, ця "корова", швидше за перестане "давати молоко". І тоді найбільше навантаження ляже на регулятора.

- Чому?

- Раніше НКРЕКП нам говорила: у вас же багато грошей, ми не можемо вам підняти тариф. А зараз усе, "лавочка закривається". Нульовий транзит - це зміни умов не тільки для Нафтогазу, а й для всього газового ринку України. І тоді тепловикам доведеться платити вчасно повну ціну за газ, а також вчасно збирати гроші зі споживачів. Тим же облгазам доведеться розраховуватися за газ. А це означає, що регулятор повинен буде забезпечити всі умови для цього.

Нам теж доведеться активніше збирати гроші зі споживачів. Ви навіть не уявляєте, скільки разів мені писали-говорили, мовляв, ну Коболєв, у вас же купа грошей, можете нам допомогти? Я завжди говорив: немає. І тоді нас змушували це робити на законодавчому рівні, і гроші Нафтогазу перекочовували в інші кишені. Але з наступного року зміни умов існування на ринку будуть кардинальними.

- Можете навести приклад? Що зміни на ринку означатимуть на практиці? Складно собі уявити, що теплокомуненерго раптом почне вчасно збирати гроші за рахунками.

- Я не бачу іншого варіанту. Уряд повинен вирішити питання з платіжною дисципліною ТКЕ. Такий варіант обговорювався ще з 2014 року. Попередній уряд вирішив цього не робити, тому що це не популярно. Але результати виборів довели зворотне. Зараз дуже важливо привести правила роботи ринку до реальності.

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко

Андрій Коболєв (скріншот з відео LIGA.net)

- Яким ви бачите Нафтогаз через п'ять років?

- Нафтогаз видобуватиме та торгуватиме газом, як оптом, так і в роздріб. Ми будемо надавати послуги з енергоефективності та займатися відновлювальною енергетикою.

- У вас уже є проект будівництва вітроелектростанції в Миколаївській області. Чи будуть і інші проекти?

- Зараз займаємося декількома проектами. Нещодавно ми підписали контракт на будівництво сонячної електростанції. У нас є майданчик у Житомирській області. Також ми розглядаємо майданчики і в інших областях. У нас є цікава ідея з розвитку відновлюваної енергетики в Донецькій області. Але для її реалізації буде потрібно узгодження з урядом і Міністерством оборони. Також ми зараз розглядаємо варіанти, пов'язані з біогазом. Ми вважаємо, що у біогазу є великий потенціал.

- Тобто Нафтогаз перетворюється з суто газової історії в енергетичний мегахолдинг?

- Не зовсім холдинг. Це буде вертикально інтегрована компанія, яка повинна заробляти гроші в декількох сегментах ринку. Ми ще дуже далекі від мегахолдингу, на кшталт BP або Shell, за розміром і, чесно кажучи, за якістю. Нам ще рости та багато працювати.

- Нафтогаз хоче стати гравцем на роздрібному ринку?

- Рітейл - це важлива частина нашої стратегії. Якщо ви пам'ятаєте, у нас був проект під назвою "Газ про запас". Від нас буде більше подібних продуктів уже з 1 травня 2020 року, коли припинить дію постанова уряду, що зобов'язує нас працювати через газзбути.

Після цієї дати, наскільки ми розуміємо, ці зобов'язання будуть із нас зняті. Це означає, що ми більше не будемо продавати облгазам і газзбутам газ на неринкових умовах. Таке зобов'язання взяла на себе Україна перед МВФ.

Якщо Україна буде виконувати свої зобов'язання, то з 1 травня 2020 сегмент роздрібних поставок газу буде дерегульований і з'явиться конкуренція. Думаю, що на цьому ринку захочуть працювати й обленерго - з їх великою клієнтською базою. Для себе ми зараз вивчаємо кілька стратегій. Ми хочемо виходити на ринок як самостійно, так і в партнерстві з роздрібними мережами.

- Ви зараз ведете з якимось обленерго переговори про співпрацю?

- Це можуть бути не тільки обленерго. Наприклад, Укрпошта або Ощадбанк теж можуть продавати споживачам газ, словом, усі, у кого є велика абонентська база. Ми ведемо переговори з декількома потенційними партнерами.

- Ваш прогноз, якщо Україна виконає свої зобов'язання перед МВФ, і ціна на газ із 1 травня стане ринковою, наскільки вона може вирости?

- Це залежить від динаміки цін на європейському ринку. Вона буде визначатися великою кількістю чинників - не тільки діями Газпрому, а й приходом СПГ на ринок Євросоюзу. Зараз головний ціновий драйвер на європейському ринку це зріджений газ. Не варто думати, що ринкова ціна - це обов'язково зростання. Навесні цього року регульована ціна для населення в Україні зрівнялася з ринковою для промисловості і за літо знизилася на 35%. Причина - саме ринкові чинники. На європейському ринку було багато СПГ, попит влітку низький і це знижувало ціни, як у ЄС, так і в нас. Зараз почався сезон - виріс попит, і ціни теж виросли, що в ЄС, що у нас.

Що буде в травні 2020 року - передбачити складно. Я думаю, що конкуренція за європейський ринок буде висока. Це буде стимулювати постачальників знижувати ціни. Для українського споживача це хороша новина.

- Ви задекларували мету вийти на IPO. Коли це може статися, і скільки Нафтогаз буде коштувати?

- Остаточне рішення про вихід Нафтогазу на біржу буде приймати парламент. Але підготувати компанію до IPO - наша мета.

Головний сенс IPO - зробити компанію ще більш прозорою та ефективною, забезпечити незворотність цих реформ у Нафтогазі. Цим шляхом проходило багато країн зі своїми великими національними нафтогазовими компаніями. Міноритарні пакети їхніх акцій продавалися на західних біржах, де суворі вимоги до якості управління, звітності та відсутності корупції.

Так вчинили Норвегія і Китай - вони розміщували акції своїх енергетичних гігантів на біржах у Лондоні і США. Швидше за все, ми запропонуємо уряду вчинити так само. Який пакет акцій Нафтогазу варто зберігати в держвласності, а який розміщувати на біржі - рішення Кабінету міністрів і парламенту.

- Скільки компанія може коштувати?

- Не готовий зараз говорити про це.

Про конфлікти з олігархами і внутрішню "конкуренцію"

- Останні кілька років ви вели інформаційну та судову війну з облгазами Фірташа. Але останні півроку збоку здається, що у вас затишшя. Перемир'я?

- У нас немає домовленості, але ми ведемо переговори, як вирішити ситуацію. Поки що ми ні до чого не прийшли. Нам у цьому має допомогти регулятор. Говорити про мир не можна, ми не відкликали позови, у нас як були до них претензії, так і залишилися.

Але всі ми розуміємо, що без змін у регулюванні ринку вирішити проблему на майбутнє неможливо. І якщо новий регулятор зможе виправити помилки минулого, можливо, в цій війні і не буде необхідності. У нас з облгазами і газзбутами зараз десятки справ на десятки мільярдів грн.

- Півроку тому в інформаційному просторі з'явилася інформація про ваш конфлікт із виконавчим директором НАКу Юрієм Вітренком. Можете пояснити, через що він почався?

- Не хочу зараз це коментувати.

- Конфлікт можна вважати вичерпаним?

- Не буду коментувати.

- А як щодо конфлікту Андрія Фаворова і Юрія Вітренка?

- Нехай вони самі це коментують. Ключова зміна в Нафтогазі за ці роки - внутрішня. Зокрема, це внутрішня конкуренція, яка завжди тягне за собою різницю в думках і іноді - протистояння. Багато чого відбувалося. Я до цього досить спокійно ставлюся.

- Ви надто дипломатичні. Складно назвати просто конкуренцією, коли відділ маркетингових досліджень Нафтогазу, випускає звіт у якому разів 50 зустрічається фраза "некомпетентність глави Нафтогазу" ... Це виглядало дивно.

- Це і для мене було дивно.

- А що з главою відділу маркетингу?

- Продовжує працювати в компанії.

Коболєв: Наша ГТС - це дійна корова, яка, швидше за все, перестане давати молоко

Андрій Коболєв (скріншот з відео LIGA.net)

- Приголомшливо демократична компанія. У Нафтогазу був тривалий конфлікт з Ігорем Коломойським, навесні цього року ви начебто були близькі до угоди, в результаті якої олігарх виходив зі складу акціонерів Укрнафти. Ви не передумали ще "розлучатися" з ним в Укрнафті?

- Ні, не передумали. Питання, чи не передумав він. Ми працюємо над тією ж ідеєю, яка була, і яку заблокував попередній уряд. Наша наглядова рада прийняла рішення, яке дозволило б почати процес, але попередній уряд його заблокував. Це, до речі, хороший приклад різниці в поглядах.

Офіційно позиція уряду була, що ми повинні це робити, але як тільки ми прийшли до рішення, нам сказали "ні" і прийняли постанову 176-р, якою все було заблоковано. Володимир Борисович говорив: "Так, розлучатися треба, але тільки так, як я вам сам скажу".

- Можете розповісти детальніше про цю операцію? Так виглядає, що Коломойський може отримати 16 млрд грн.

- Кінцевий шлях цих грошей - державний бюджет. Ніякого перерозподілу на акціонерів Укрнафти НЕ передбачається. Це була та умова, яку на переговорах ми обговорювали з міноритарними партнерами Укрнафти, і вони на це погоджувалися навесні цього року. Але чи погодяться зараз міноритарії на цю угоду - це хороше запитання. Для початку переговорів необхідно отримати мандат на їх проведення, а то можна почути: Коболєв, чого ти прийшов, тобі ж не можна цього робити.

Важливо розуміти, що Укрнафта двічі через Верховний суд України зобов'язала Укртрансгаз повернути їй 2 млрд кубометрів газу. І з цим потрібно щось робити. Якщо рішення не буде знайдено в Україні, то з великою ймовірністю ці відсуджені куби газу можуть стати частиною провадження в Стокгольмському арбітражі, де міноритарний акціонер (Коломойський - Ред.) судиться з державою.

"Володимир Борисович говорив: "Так, розлучатися треба (з Ігорем Коломойським в Укрнафті - Ред.), але тільки так, як я вам сам скажу".

Я особисто давав свідчення в суді у цій справі цієї весни, і я знаю позицію адвокатів Коломойського. І знаю позицію української сторони. І дуже складно довести всьому світові, чому Коломойський відсудив у України 2 млрд кубометрів газу - двічі! - а йому їх не віддають. Ця угода не скасовує процесів, ініційованих проти колишнього менеджменту Укрнафти за рішення 2015 року. Вона не змінює нашу позицію щодо спірних обсягів газу, за якими тривають суди. Але вона дозволить Укрнафті розрахуватися з бюджетом і посилить позицію української сторони в арбітражі.

Пропонована нами угода вигідна всім: держбюджету, Нафтогазу й Укрнафті.

- Що ця угода передбачає? Що з активів Укрнафти має відійти Коломойському, а що Нафтогазу? Що має статися, щоб переговори щодо Укрнафти поновилися?

- Для початку уряд має зняти обмеження, яке не дозволяє без його згоди проводити такі операції.

Після цього ми знову проведемо розрахунки, обговоримо з Міністерством енергетики компенсацію за ПСО (зобов'язання щодо  поставки газу за регульованою ціною - Ред.), право, вимагати яку ми підтвердили через суди. І будемо рухатися далі (Нафтогаз планує за рахунок компенсованих грошей за ПСО викупити в Укрнафти 2 млрд кубометрів газу в ПСГ плюс майбутній видобуток Укрнафти на кілька років уперед, що має дозволити компанії погасити податковий борг та розблокувати угоду щодо "розлучення" з Коломойським - Ред. ).

- Скільки на сьогодні вам Кабмін заборгував за ПСО?

- За нашими розрахунками, більше 100 млрд грн. Ми зараз знаходимося в переговорах з урядом. І тут важливий момент. Ми державна компанія, і будь-які виплати нам щодо ПСО - це перекладання грошей з однієї державної кишені в іншу. Ми сподіваємося на конструктивну розмову з цього приводу.

Читайте матеріал російською: Коболев: Наша ГТС - это дойная корова, которая, скорее всего, перестанет давать молоко

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Борис Давиденко
Борис Давиденко
главный редактор LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини