RU

Карантин забирає в економіки більше $300 млн на тиждень. Далі - гірше. 3 сценарії

Карантин забирає в економіки більше $300 млн на тиждень. Далі - гірше. 3 сценарії - Фото
Дезінфекція громадського транспорту (Фото: Сергій Долженко/ЕРА)
26.03.2020, 12:57

Кабмін продовжив карантин до кінця квітня. Для економіки це означає втрату мільярдів гривень. Але може бути ще гірше

"Якщо обійдеться без форс-мажорів, Україна встановить міні-рекорд – п'ятирічного періоду економічного зростання у нас не було з нульових років", – писала LIGA.net на початку січня, коли опитувала економістів щодо економічного прогнозу на 2020 рік.

Рекорду, ймовірно, не вийде – форс-мажор все ж таки стався.

Через пандемію коронавірусу, українська економіка ще мінімум місяць проведе на суворому карантині. Працювати продовжать тільки продуктові магазини, банки, промислові підприємства і критична інфраструктура. Решта бізнесу – залишається вдома. Компанії, які не можуть налаштувати віддалену роботу персоналу, зупиняться.

Що буде, якщо карантин затягнеться ще на кілька місяців і як це вплине на український ВВП, курс гривні, інфляцію?

З допомогою відомих українських економістів і фінансових аналітиків LIGA.net склала три сценарії розвитку подій – від помірно оптимістичного до справді катастрофічного.

Ще місяць тому кожен із них виглядав би нездоровим песимізмом, але все змінила пандемія. Вона в лічені тижні завдала величезної шкоди майже всім країнам світу, практично забезпечивши падіння українського ВВП за підсумками 2020 року.

За підрахунками LIGA.net за 8 робочих днів тотального карантину (з 16 березня) Україна втратила від $300 млн до $400 млн.

Що далі?

Сценарій 1 – помірно-оптимістичний. Карантин закінчиться в квітні

Бізнес дуже нервово сприйняв новину про те, що Кабмін фактично зупинив повсякденне життя українців ще на місяць – до 24 квітня.

90% з 850 компаній-членів Спілки українських підприємців СУП вже прогнозують падіння виручки на 30-100%, розповіла LIGA.net виконавчий директор об'єднання Катерина Глазкова.

Ще в січні йшлося про зростання української економіки - 3% за підсумками 2020 року.

Вже в березні – ще до карантину – стало зрозуміло, що про такі цифри можна забути. Епідемія коронавірусу в світі, нафтові війни і ризики глобальної фінансової кризи і так скоротили б наші можливості зростання ВВП вдвічі, зазначає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Читайте також: Трамп обрав менше зло для США. А що Україна?

Тепер ситуація значно погіршилася: від локдауну найбільше постраждає сектор послуг, ресторани, туризм, а також транспорт, особливо авіаперевезення, частково – ритейл. За оцінками опитаних LIGA.net економістів, перші два тижні карантину обійдуться втратою від 2,4 до 3 процентних пунктів річного ВВП.

Це означає, що продовження карантину до 24 квітня (сукупно майже 6 тижнів) з запасом з'їдає все прогнозоване економічне зростання цього року: якщо обмеження не триватимуть, ВВП України в 2020 році скоротиться на 0,6 – 1,5%. Це буде перший рік "мінусу" з часів війни і кризи 2014-2015 років.

Скільки ми втратимо в грошовому еквіваленті? За даними Держстату, в 2019 році ВВП зріс на 3,2% до 3,974 трлн грн. Виходячи з цієї цифри, через півторамісячний карантин українська економіка зазнає збитків на 23,8-63,6 млрд грн. Тобто на даний момент двотижневий локдаун вже призвів до втрат еквіваленту $300-400 млн за поточним курсом.

Читайте також: Карантин, банкрутство, дупа. Ресторани вчаться виживати без відвідувачів. Вийде?

І це дуже оптимістичний сценарій. Очікування опитаних LIGA.net економістів – щонайменше два місяці обмежень. Ідеальний варіант: епідемія йде на спад протягом квітня-травня, карантинні обмеження послаблюються ще раніше, описує голова аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Мартиненко.

Незалежно від тривалості карантину, разом із кризою у світі і невизначеністю з держбюджетом, ситуація в будь-якому випадку вплине на інфляцію та курс гривні. Кінець обмежень не означає кінця кризи, вважає начальник відділу із роботи з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько.

"Люди, які проїдять свої заощадження навесні, знизять споживання і надалі, - каже він. - Одночасно приватний сектор знизить до мінімуму будь-які інвестиції, а також намагатиметься оптимізувати витрати на персонал".

В цілому базові прогнози щодо падіння ВВП в 2020 році коливаються від 1,7 до 6%. Adamant Capital орієнтується на 6-тижневий карантин, Dragon Capital виходить з того, що ситуація нормалізується ще у другому кварталі.

Зведена таблиця з прогнозами аналітиків про підсумки року за умови двомісячного карантину виглядає так.

Сценарій 2 – поганий. Карантин затягується

Нам було не так просто зібрати прогнози про вплив карантину на українську економіку. Більшість аналітиків вказували на велику невизначеність. Не зрозуміло, наскільки сильно пошириться пандемія коронавірусу, як довго триватиме локдаун не тільки в Україні, але і в світі?

Тривалий карантин – головне побоювання економістів, причому досить реалістичне. Продовження обмежень до літа і далі – песимістичний сценарій розвитку подій, при якому падіння ВВП може перевищити 5%, говорить начальник аналітичного відділу Альфа-Банку України Олексій Блінов.

Читайте також: Економіка після коронавірусу: протекціонізм, перевиробництво і ще 10 трендів нового світу

"У такій ситуації кожен наступний день карантину нелінійно буде обходитися економіці дорожче, ніж попередній, – зазначає він. – Доведеться констатувати серйозний провал економіки, який супроводжується зростанням безробіття, скороченням реальних доходів і приватного споживання".

За оцінкою Ахтирко з Concorde Capital, тримісячний карантин означає 7-процентне падіння економіки за підсумками року. Голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець очікує скорочення майже на 6% ВВП при обмеженнях на чотири місяці. Песимістичний прогноз Олени Білан з Dragon Capital – "мінус" 9% у 2020 році. Умова – пік епідемії пройде не раніше другого півріччя.

"Якщо карантин триватиме до кінця року, економіка скоротиться десь на чверть, – вважає Ахтирко з Concorde Capital. – Найпохмуріший прогноз – карантинні заходи не дадуть бажаного ефекту в боротьбі з вірусом, але призведуть до остаточної зупинки значної частини економіки".

Читайте також: Яких заходів вживають уряди, щоб врятувати економіки своїх країн. 16 прикладів

Для гривні довгий карантин також не означає нічого доброго. Прогноз Dragon Capital при такій ситуації – 35 грн/$ на кінець року, банку Кредит Дніпро – 33 грн/$. Інфляція, за оцінками опитаних аналітиків, знову наблизиться до 10%.

Сценарій 3 – катастрофічний. Без МВФ, але з карантином, дефолтом та друкованим верстатом

"Обидва наші прогнози – і оптимістичний і песимістичний – засновані на адекватному шляху: Україна отримує допомогу МВФ, за рахунок чого ми зможемо збільшити витрати бюджету на медицину і економічні стимули, при цьому нормально обслуговуючи зовнішній борг", - каже Білан з Dragon Capital.

Альтернативний "шлях" – відмова від грошей Фонду, вимушений дефолт і емісія гривні для фінансування критичних витрат – вона прямо називає "катастрофою".

Читайте також: Фінанси – також на карантині. Україні терміново потрібні мільярди доларів. Де їх взяти?

Інші економісти говорять про те саме. Головне побоювання - Україні не вистачило б внутрішніх ресурсів навіть без пандемії, яка змушує витрачати набагато більше. "Без МВФ ми навряд чи змогли б профінансувати навіть 2% дефіциту бюджету, не кажучи вже про 6-7%, про які зараз говорять деякі члени уряду", - вважає Фастовець з Adamant Capital.

При цьому МВФ не врятує Україну від всіх проблем, застерігає Приходько з банку Кредит Дніпро.

"Потрібно розуміти, що держава буде залишатися чи не єдиним драйвером економіки, - говорить він. - Але навіть, якщо сума фінансування МВФ дійсно буде збільшена до $10 млрд, уряд буде отримувати гроші невеликими частинами, отримуючи кожну - доведеться виконувати певні умови".

Читайте також: Не хочеться нерозумно померти: влада повинна рятувати не тільки людей, а й економіку

Прогнозувати показники економіки в разі провалу переговорів з МВФ аналітики не беруться. "Передбачити наслідки складно, - підсумовує Білан з Dragon Capital. - Тоді економічна і політична ситуація навряд чи залишаться під контролем".

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Читайте російською: Карантин забирает у экономики более $300 млн в неделю. Дальше - хуже. 3 сценария

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини