RU

Інтерв'ю| Ми домовилися з Коломойським, що акціонери не грабуватимуть Укрнафту, - Вітренко

Інтерв'ю| Ми домовилися з Коломойським, що акціонери не грабуватимуть Укрнафту, - Вітренко - Фото
Юрій Вітренко (фото: прес-секретар Юрія Вітренка Галина Вахтіна)
19.05.2020, 15:50

Виконавчого директора Нафтогазу збираються звільнити. Він дав велике інтерв'ю про конфлікт з Андрієм Коболєвим, "угоду" з Коломойським і Газпром

Протягом останніх двох років виконавчий директор НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко воює відразу на двох фронтах: із Газпромом у міжнародних судах та зі своїми колегами з вищого керівництва Нафтогазу. Серед опонентів Вітренка і глава Нафтогазу  Андрій Коболєв, багато років вони були близькими друзями.

Вітренко, майже в режимі реального часу, вів на своїй фейсбук-сторінці хроніку конфлікту з директором інтегрованого газового бізнесу Нафтогазу Андрієм Фаворовим. 1 квітня було оголошено, що Фаворов залишає Нафтогаз. Здавалося, Вітренко перехопив ініціативу.

Але в середині травня загроза звільнення нависла і над самим Вітренком, про що він написав на своїй фейсбук-сторінці: "Мене тільки що формально попередили, що мою посаду скорочують, і це означає, що через два місяці мене звільнять із Нафтогазу".

Це буде вже четверте звільнення Вітренка з Нафтогазу. "Вперше я пішов із Нафтогазу в 2002 році, коли Коломойський  конкурував з нами за створення вертикально-інтегрованої нафтової компанії. Тоді Кучма став на бік Коломойського, і мені довелося піти, - згадує він. - Наступні два рази я йшов через Росукренерго, коли Нафтогаз їй "підігравав", щоб вона була посередником із постачання газу в Україну".

У кожному зі своїх звільнень Вітренко бачить політичний підтекст. Наприклад, у майбутньому скороченні топ-менеджер звинувачує не тільки Коболєва й Офіс президента, але і деяких впливових людей, яким він завадив будувати бізнес із Газпромом.

В інтерв'ю LIGA.net  виконавчий директор Нафтогазу розповів, через що він посварився з Коболєвим, як він домовлявся з Коломойським щодо  Укрнафти, і чим займеться далі.

Про звільнення з Нафтогазу, вплив Офісу президента і зламаний бізнес впливових людей
- Давайте почнемо інтерв'ю з останніх новин - ваше майбутнє звільнення з Нафтогазу. Буквально місяць тому, ви говорили, що у вас прекрасні стосунки з новим головним із трансформації Нафтогазу Отто Ваттерландером і нічого не віщує біди. Але вже у травні стало відомо, що новий експат зайняв ще одну посаду в НАКу - став головним виконавчим директор Нафтогазу, а замість вас за суперечки із Газпромом буде відповідати Олена Зеркаль. Що змінилося за цей місяць у ваших відносинах із Ваттерландером?

- У мене все такі ж прекрасні відносини з Отто Ватерландером, нічого не змінилося, просто Коболєв спеціально хотів створити враження, що це Отто наполягає на моєму звільненні. Це не правда.

Щодо призначення Зеркаль і те, що вона буде відповідати за відносини з Газпромом... З одного боку, це піар крок Нафтогазу, яким намагаються показати, мовляв, не переживайте, з відходом Вітренка нічого не змінитися. Але з іншого, - крок, чесно кажучи, дивний і мені навіть шкода Зеркаль.

Вона - юрист, а у нас і так працює дуже сильна юридична команда на цьому напрямку. А ось хто буде займатися економічними питаннями і грошима, хто буде направляти юристів туди, куди треба, щоб Україна отримала максимальну економічну вигоду? Це як раз не зрозуміло. Я, керуючи всіма напрямками, як раз це привносив.

- Тобто, Олена Зеркаль - негідна заміна Юрію Вітренку?

- Ні, вона якраз дуже гідна людина. Питання не в цьому. Це не заміна. Як можна замінити футболіста хокеїстом?

- Якщо мені не зраджує пам'ять, Олена Зеркаль прийшла в Нафтогаз у січні 2020 року, отримавши посаду радника  Андрея Коболєва з міжнародних питань із Росією. Ви не вважаєте, що ваше звільнення готувалося ще на початку року, а Зеркаль готували на ваше місце?

- Я так не думаю. Олена Зеркаль тоді пішла з МЗС і їй потрібна була робота. Я не думаю, що це був якийсь підступний план підготувати мені заміну.

- Ідете з Нафтогазу тільки ви чи разом із вами теж хтось іде з вашої команди?

- Теж ідуть. Є ряд ключових людей. Ось вони й ідуть зі мною. Але говорити, хто йде було б некоректно відносно до них.

- Ви сказали, що Отто Ваттерландер не має відношення до вашого звільнення. Чиє це було рішення - глави Нафтогазу Андрія Коболєва?

- Коболєва і вище.

- Куди вище?

- Ну як куди вище? Прем'єр-міністр [Денис Шмигаль], президент [Володимир Зеленський]. Є й інші впливові люди в цій країні.

За моїм звільненням стоять Андрій Коболєв, президент та інші впливові люди


- Ви спілкувалися з кимось із Офісу президента або самим президентом після новини про своє скорочення? З тими, хто курирує Нафтогаз.

- Ні, не спілкувався і не вважаю за потрібне. Я не знаю, що таке курирувати Нафтогаз. Але там є  Юлія Ковалів, яка є членом наглядової ради Нафтогазу, вона заступник голови Офісу президента. За ідеєю, вона має якесь відношення до цього, але я з нею цього не обговорював.

- Наскільки Офіс президента залучений до процесу трансформації Нафтогазу?

- Процес трансформації - це перетворення Нафтогазу в сучасну і комерційну компанію. Це відхід від політичного впливу. Це протилежний процес від залучення з боку Офісу президента.

Офіс президента, за ідеєю, не повинен брати участі в процесі трансформації Нафтогазу. Але знову-таки є Ковалів, яка, будучи членом наглядової ради, погоджує всі ці питання, зокрема, і моє звільнення. Це теж у значній мірі рішення як Ковалів, так і Офісу президента.

- Навіщо Офісу президента звільняти Юрія Вітренка?

- Не знаю, це краще у них запитати. Я можу лише здогадуватися. Я розумію, що роблю Газпром нещасливим, а разом із ним - і Російську Федерацію. Можливо, це якось заважає якомусь мирному процесу. Мирному - в лапках.

Але знову-таки є й інші пояснення. Наприклад, те, що ми зробили з контрактом на транзит. Ми наполягли на контракті за принципом "качай або плати" - в цьому і є цінність цього контракту. Без нього, він би не коштував і паперу, на якому його надруковано.

Через це багато впливових людей не змогли заробити на прямих поставках із Росії, грубо кажучи, за $32 за тисячу кубометрів газу.

- "Багато впливових людей" - це ви про ті п'ять українських компаній, що нібито підписали з Газпромом контракти на прямі поставки газу?

- Я чув ці чутки. Але я цього не знаю. Я розумію, що в цьому відношенні є звичайні підозрювані - Медведчук, Бойко, Фірташ і так далі. Але, як правило, в такого роду питаннях є і люди із влади. Я чув чутки, які ведуть безпосередньо до керівників теперішньої влади, але я б не хотів це коментувати.

- Йдеться про Єрмака?

- Я чув чутки, які стосуються Єрмака. Я не можу це ні підтвердити, ні спростувати.

- З приводу "качай або плати". Можете уточнити, як це заважає заробляти на прямих поставках?

- Заробити можна тільки на різниці в ціні між ціною на східному і західному кордоні України. На східному кордоні поки немає конкуренції, там тільки Газпром. Вирішує, хто купує і за якою ціною, особисто Путін.

Я думаю, що раніше посередникам, які домовляються з Кремлем, говорили: ми вам продаємо за такою ціною, але ви перепродуєте його в Україні з націнкою, тобто, умовно на копійку менше, ніж із Європи. Маржу ділимо.

Але, коли працює "качай або плати" Газпром повинен платити за ті обсяги, які навіть не качає. Потужності він повністю не використовує, тобто, Газпром зацікавлений у тому, щоб більше поставити газу до Європи через Україну. Тому зараз на східному кордоні Газпрому невигідно продавати газ за ціною нижчою, ніж у Європі - він все одно має  заплатити стільки, як ніби, він цей газ транспортував до Європи.

Так у людей і зник бізнес, на який вони розраховували.

Я робив Газпром нещасливим, а разом із ним - і Російську Федерацію. Без принципу "качай або плати" транзитний контракт із Газпромом не коштував би й паперу, на якому його надруковано


- Ви припускаєте, що ваше звільнення - частина пакетної угоди з Росією. Це вже буде четверте ваше звільнення з Нафтогазу. Що будете робити далі?

- Я не просто припустив. Я зробив висновок на підставі тих фактів, які у мене є. Це глибинні причини. Є ж ще причини формальні.

Моє звільнення і перепризначення Коболєва на посаду глави Нафтогазу без конкурсу - це глибинні причини, які говорять про зміни в пріоритетах у боротьбі з Газпромом і корупцією. Це зараз не входить до пріоритетів.

- І все-таки ваші плани на майбутнє: спробуєте через суд поновитися на посаді чи повернетеся у приватний сектор?

- Дійсно це вже буде четвертий раз, як я буду йти з Нафтогазу. Кожен раз я йшов символічно. Куди я буду йти цього разу? По-перше, мені ще потрібно відпрацювати в Нафтогазі два місяці. Потім літо, хочу витратити місяць на відпочинок.

Приватний сектор для мене завжди відкритий. У мене вже є кілька пропозицій - одна міжнародна й одна - українська. Не думаю, що я залишуся без роботи. Але називати ці компанії буде неправильно.

Інтерв'ю| Ми домовилися з Коломойським, що акціонери не грабуватимуть Укрнафту, - Вітренко

Юрій Вітренко (фото: Ян Доброносов)

- Повертаючись до причин вашого скорочення. Якщо судити за вашими постами у Facebook та інтерв'ю, ви досить зухвало спілкувалися з наглядовою радою Нафтогазу і главою компанії Андрієм Коболєвим. Часто критикували їхні рішення й особисті якості.

- (Перебиває) Коли це я критикував рішення наглядової ради?

- Ви критикуєте трансформацію компанії, наприклад.

- Не зовсім. Речі, якими ми займаємося, вимагають відкритості. Ми боремося проти великих ворогів - того ж Газпрому. І для цього нам потрібна підтримка суспільства і міжнародних партнерів. Щоб нам довіряли, нам потрібно бути відкритими. Тому я робив це не заради піару. Це було прагматичне рішення, щоб забезпечити підтримку, яка, до речі, було погоджено з Коболєвим.

Інша справа, коли це вже торкалося питання провалу в управлінні самого Нафтогазу. Коли я говорив: дивіться, у напрямку моєї команди - прибуток, а у решти Нафтогазу - збитки, або у Фаворова падіння видобутку. Це Коболєву і не подобалося. Але моя позиція: якщо ми відкриті, значить, ми повинні говорити не тільки про успіхи, а й проблеми.

Я в обличчя Коболєву говорив, що йому не вистачає досвіду, освіти й морально-етичних якостей, щоб трансформувати Нафтогаз у сучасну компанію. Що його провали в управлінні перекреслюють здобутки нашої команди і дискредитують реформи. Що він паразитує на успіхах, в яких його роль неоднозначна.

Це ж я сказав і наглядовій раді. Я довго терпів.

Про конфлікт з Андрієм Коболєвим, Андрія Фаворова і "тандем" із владою
- Чи можна вважати появу в Нафтогазі Андрія Фаворова однією з причин вашої сварки з Коболєвим? Кажуть, ви хотіли очолити газовий дивізіон Нафтогазу, але Коболєв зробив ставку на Фаворова.

- Так я його й очолив. Після того, як почалася трансформація Нафтогазу, газовий дивізіон мав очолити Прохоренко [екс-глава Укргазвидобування] - це була моя ідея, узгоджена з Коболєвим. Але потім він повинен був домовитися з Прохоренком про те, на яких умовах він буде очолювати газовий дивізіон. Вони так поговорили, що Прохоренко взагалі пішов.

І тоді Коболєв на нараді правління попросив мене очолити цей дивізіон на додаток до своїх обов'язків. І я став головним виконавчим директором Нафтогазу. Я цю посаду навіть не просив.

Але буквально через пару місяців мені Коболєв подзвонив і запитав, чому мій підлеглий не погодив якесь питання із Пожидаєвим, який у нас відповідає за безпеку і прийшов через Авакова. Я кажу: так він і не повинен був це робити. А він мені: ні, ну неформально ми ж повинні узгоджувати.

Я з ним не погодився, і в нас почалася загальна дискусія про принципи роботи, де ми не зійшлися в поглядах. І тоді я відмовився очолювати газовий дивізіон, сказавши, що зосереджуся на Газпромі й Укрнафті, оскільки це автономні ділянки роботи.

І тільки після цього Коболєв почав шукати нового керівника газового дивізіону. Спочатку він говорив про одну людину, а потім прийшов і сказав: ось дивіться, я знайшов Фаворова.

- Тобто справа не в Фаворові?

- Кажуть, я хотів підсидіти Фаворова. Це маячня, яку поширює сам Фаворов. Коли у нього вперше запитали, коли він ще був власником ЕРУ, чому його компанія заробляє $2-3 млн від перепродажу газу від однієї "дочки" Нафтогазу до іншої, він почав говорити: ви хочете мене підсидіти, це Юра бореться за моє місце.

- Хіба він до того моменту не вийшов з ЕРУ?

- Незалежний аудит підтвердив, що Фаворов залишався власником ЕРУ, коли він уже працював у Нафтогазі. Йому знайшли відмазку, мовляв, коли були угоди з ЕРУ, формально, на той момент у нього не було повноважень.

Але на той момент його вже представили як майбутнього керівника, у нього був свій кабінет начальника в Нафтогазі, і він давав вказівки керівникам компаній із газового дивізіону, і його слухалися. Але, до речі, навіть, коли він офіційно отримав свої повноваження, він так і залишався власником ЕРУ.

Схожа ситуація з відмазкою, мовляв, ЕРУ не чинили преференцій, а в самого Фаворова нібито не було конфлікту інтересів, хоча ЕРУ - прямий конкурент Нафтогазу на газовому ринку.

- Давайте зафіксуємо, значить, у вас виникли розбіжності з Коболєвим ще до появи Фаворова? З Коболєвим вас об'єднувало близько 20 років дружби і партнерства в компанії AYA Capital. Як колись хороші друзі перетворилися на опонентів?

- Ми з ним працюємо разом із 1998 року. І чесно кажучи, критичні розбіжності у нас з'явилися тільки після того, як йому продовжили контракт ще на чотири роки в березні цього року.

Це звичайно сумно, коли дружиш 20 років, а потім так відбувається. Але це ж не ми придумали, що не всі проходять випробування владою і мідними трубами. З часом люди бронзовіють, стають царьками, і ясна річ, дружба відходить на другий план.

У мене, до речі, не було ревнощів, що мене кудись відсувають або ставляться до мене якось не так. Ні. У нас професійні розбіжності. А далі все нашаровується.

- Є теорія, що прихід Фаворова - це своєрідний буфер, яким Коболєв "відсунув" вас від себе і переключив вашу увагу на нього.

- Я так не думаю. Фаворов - не мій рівень. Він осторонь, а не між мною і Коболєвим. Андрій навіть засмутився, коли дізнався, що я так думаю про Фаворова. Але там не було особистого.

Поясню в чому проблема. До цього на корупції впіймали двох топ-менеджерів Укргазвидобування, коли вони сумки з грошима викидали з вікна. І тоді моментально пустили такі чутки, що це нібито люди Вітренка. Але я-то якраз і добивався їх звільнення і говорив, що там очевидні ознаки корупції.

Багато в чому мої колеги спеціально розпускали про мене ці чутки. Зараз їх, до речі, продовжує розпускати той же Фаворов.

Я тоді говорив Коболєву: через Фаворова постраждає моя репутація, і люди подумають, що це я нібито займаюся корупцією. І сказав йому: Нічого особистого, але ми повинні публічно говорити про корупцію Фаворова. Але, природно, його призначення було кадровим рішенням Коболєва і він боявся визнати свою помилку.

- Ви стверджували, що Коболєв двічі отримав свою посаду в Нафтогазі в обхід конкурсу. У перший раз - у 2014 році, в другий - у 2020-му.

- (Перебиває) Тричі. У 2018 році Гройсман продовжив із ним контракт ще на рік.

- В одному з інтерв'ю ви сказали, що Коболєв обміняв вашу премію над Газпромом і ще інших 40 осіб із Нафтогазу на продовження з ним контракту. Ви не знаєте, які умови йому поставила наглядова рада?

- Там трошки не так було. Журналісти трохи перекрутили мої слова у своїх заголовках. Я так не вважаю.

Але треба розуміти, що рішення не виплачувати премію - це рішення Коболєва. Він природно посилається на слова наглядової ради, яка, в свою чергу, посилається на позицію уряду.

Але навіщо тоді взагалі потрібна корпоративна реформа і навіщо ця наглядова рада створювалася, якщо вона не ізолює компанію від політичного впливу?!

Тут потрібно або труси надіти, або хрестик зняти.

- Тобто роль глави Нафтогазу в цьому все-таки є?

- Роль Коболєва тут є. І мені дійсно прикро. Але тут не тільки справа в мені. Цю премію обіцяли в контрактах багатьом людям, які багато працювали. І це дуже небезпечний прецедент. Як потім ці люди будуть вірити компанії?

З часом люди бронзовіють, стають царьками, і ясна річ, дружба відходить на другий план. У мене з Коболєвим професійні розбіжності.

- Восени минулого року можна було почути, що ви берете участь у нарадах в Офісі президента, які стосуються енергетики. Потім сталася історія із премією, і подібні новини перестали з'являтися. Це через те, що Ви не погоджуєтеся відмовитися від премії за перемогу над Газпромом?

- Премія не має до цього ніякого відношення. Я б це не пов'язував. Інша справа, що це гарна відмовка: вони звичайно хороші хлопці, але вони ж жадібні. Що значить жадібні? У нас у контрактах ця премія прописана.

Я їм чесно сказав: давайте роздамо всю суму премії всім українцям порівну, але тільки всі гроші від Газпрому, а не тільки мою премію. Ні, так не піде. Тому дорікати мені в цьому дивно.

- Як зараз проходить ваш судовий розгляд проти Нафтогазу через премію?

- Ніяк, він постійно переноситься, і ніяких активних дій немає. То сторона не приходить, то ще щось.

- Ви єдиний позивач у цій справі?

- Поки єдиний. Я людям сказав: давайте я поки візьму цей удар на себе. Всі розуміють, що судитися з компанією - не дуже приємна річ. І якщо я виграю, це стане прецедентом для співробітників, тому що у правління інша ситуація.

- Повертаючись до питання про вашу співпрацю з Офісом президента. Ви сказали, що фактор премії - це відмовка розриву вашого, скажімо так, тандему із владою. Що ж тоді, на вашу думку, стало справжньою причиною?

- У мене не було ніякого тандему із владою. Моя щільність спілкування з ними була викликана тим, що були активні переговори щодо транзиту газу, за які я відповідав. Природно, я тоді підтримував зв'язок з усіма - із президентом, ГончарукомОржелем і Єрмаком.

- Була ж ще нарада з електроенергетики.

- Так, це була яскрава нарада. Це було влітку, мене відкликали з відпустки. Нарада була в цілому про енергетику, там було присутніх із 50. Гройсман ще був прем'єром. У мене тоді Зеленський запитав з усмішкою на обличчі, що я думаю про проблеми на ринку, якби я був міністром енергетики.

Я всім на нараді розповів, що потрібно робити реальні ринкові реформи і все що я чув до цього - це не зовсім ринкові та європейські рішення. Судячи з реакції навколо, це було не зовсім те, що хотіли почути. Більше питань на цій нараді не задавали. Було таке, так. Хіба це теж тандем?

- На форумі YES у вересні Ігор Коломойський говорив, що ви були присутні на його зустрічі із президентом.

- Так, я тоді сидів скраю столу і не потрапив у кадр. Це відомий факт. Це була нарада з енергетики, включно з прем'єр-міністром, Богданом, Герусом. Там купа людей була.

Я в кінці сказав: слухайте, якщо ми вже зібралися, може, обговоримо питання щодо тої ж Укрнафти? Але це не було питання тандему. Це були робочі наради, на які я іноді ходив.

- В якості кого ви там були?

- В якості виконавчого директора Нафтогазу, який відповідав за Укрнафту і відносини з Газпромом.

Інтерв'ю| Ми домовилися з Коломойським, що акціонери не грабуватимуть Укрнафту, - Вітренко

Зустріч Володимира Зеленського з Ігорем Коломойський 10 вересня, де Юрій Вітренко залишився за кадром. (Фото: прес-служба Офісу президента)

- Ви сказали, що на зустрічі Коломойського з президентом ви підняли питання про Укрнафту. Чи обговорювалося тоді це питання?

- Обговорювалося. Моя позиція з цього питання дуже послідовна. В Укрнафти все майно в податковій заставі, вона не може розвиватися. Це ненормальна ситуація.

Я це питання підняв, але мені сказали: так-так-так, треба вирішувати, але давайте потім про це поговоримо. Детально про це ми тоді так і не говорили.

Про Укрнафту, Олега Геза й "угоду" з Коломойським
- У лютому Нафтогаз підписав мирову угоду з Укрнафтою щодо спірних кубометрів газу. Що вона передбачає?

- Нафтогаз може розрахуватися з Укрнафтою за 2 з 10 млрд кубів газу, які Нафтогаз відібрав у неї і не заплатив. Але при цьому, щоб розрахуватися з Укрнафтою, Нафтогаз повинен отримати компенсацію з бюджету за так звані спеціальні зобов'язання [поставляти газ для населення за пільговою ціною].

Це в свою чергу відкриває шлях для вирішення проблеми із заборгованістю підприємств, які пов'язують із Коломойським, за авансами і за неоплачені поставки у 2015 році нафти і нафтопродуктів. Сам Коломойський цього зв'язку не визнає.

Так ось, якщо ми заплатимо за 2 млрд кубів, то далі ми будемо з Укрнафтою вирішувати, як ми платимо за решту 8 млрд; а Коломойський свого часу говорив, що в такому випадку він паралельно вирішуватиме з Укрнафтою питання викупу за повну вартість боргів компаній, які з ним пов'язують.

- Чому сценарій з викупом 2 млрд кубів газу так і не реалізовали?

- Одна з версій - держава не може виконувати свої зобов'язання. Компенсація закладена до постанови Кабміну і є навіть рішення суду, де написано, що Кабмін повинен порахувати компенсацію. Але держава поки не хоче цього робити.

Є й інша версія. Але я її поки притримаю. Пройде час, і можливо, ми побачимо, чому держава реально не хоче цього робити.

Ми домовилися з Коломойським, що акціонери не будуть грабувати Укрнафту

- В одному зі своїх останніх інтерв'ю ви говорили, що розглядається також можливість повернення спірних кубів газу. Ця можливість усе ще розглядається?

- Так. Ця можливість усе ще розглядається, тому що відповідно до мирової угоди з Укрнафтою, Нафтогаз повинен був розрахуватися за газ до 1 квітня, або повернути цей газ у натуральній формі. Потім ці терміни переносилися.

Але ми поки не розрахувалися.

- Повертаючись до історії з виникненням спірних кубів. Наш співрозмовник з Укртрансгазу стверджує, що Укрнафта свого часу нібито не підписувала з оператором підземних сховищ газу акт прийому і передачі спірних кубів газу у ПСГ, а НАК нібито не підписував акт про купівлю цих кубів газу. І виходить, що Укрнафта не може вимагати гроші за цей газ. Звідки утворився цей борг і чи дійсно сторони не підписували відповідні договори?

- Щодо двох мільярдів кубів акти були підписані. Акти не підписані за іншими 8 млрд кубів. Це перше. Друге - щодо двох мільярдів кубів є рішення судів. Нафтогаз програв усі судові інстанції аж до Верховного суду.

З приводу інших 8 млрд кубів дійсно не вистачає підписаних актів. Немає актів, як на закачування, так і на купівлю. Але актів на купівлю немає тому, що Укрнафта відмовлялася їх підписувати, тому що Нафтогаз пропонував ціну, яка була у багато разів нижчою за ринкову.

Але кого ми обманюємо? Ми ж знаємо, що Нафтогаз відібрав цей газ у Укрнафти. Ми у звітності завжди це визнавали. Укрнафта видобула цей газ, і він пішов у газотранспортну систему, він же не розчинився в атмосфері! А збрехати, що цього газу не було - це кримінальний злочин.

- У чому причина, чому з Коломойським так довго йдуть переговори? Держава і Коломойський не можуть домовитися чи Коломойський не хоче знайти рішення?

- Ви про що? Я з Коломойським свого часу рішення знайшов щодо Укрнафти, коли він добровільно відмовився призначати голову правління.

- Я говорю про спірний газ.

- Там не Коломойський сторона, а Укрнафта. З Укрнафтою ми узгодили ціну за 2 млрд кубів, але так і не заплатили. А за знайденими 8 млрд кубів - вони не можуть погодитися на неринкові ціни. Їх же в тюрму за це можуть посадити. Плюс Коломойський прийде до менеджерів компанії і запитає: а чому ви продали газ за ціною, яка в 15 разів нижче за ринок.

- Наскільки Коломойський комфортний парламентер?

- У 2014 році, ви можете подивитися, на телеканалі Коломойського (1+1) виходили сюжети, де мене називали російським шпигуном і всіляко "мочили".

Але у 2018 році я сів із ним за стіл переговорів за дорученням наглядової ради Нафтогазу. Спочатку було все складно, але з третього разу ми все-таки знайшли консенсус і домовилися, що акціонери не будуть грабувати Укрнафту.

- Ви говорили, що домовилися з Коломойським призначати незалежного голову. Так посаду тимчасового в.о. глави Укрнафти отримав Олег Гез. Але з того часу вже більше року минуло...

- Згоден. Пояснюю в чому проблема. Ми спочатку домовилися створити наглядову раду Укрнафти з більшістю незалежних членів, до осені 2019 року закрити угоду з купівлею газу і погасити податковий борг.

І тільки потім наглядова рада Укрнафти повинна була призначити нового керівника компанії, який зможе успішно розвивати компанію вже без тягаря податкового боргу. Але потім усе затягнулося саме з угодою щодо купівлі газу.

- Тобто, Гез залишиться керувати Укрнафтою, поки не вирішиться угода щодо спірних кубів?

- Не факт. Якщо раніше наглядова рада розглядала оптимальних кандидатів для розвитку компанії, і ми чекали вирішення проблеми з податковим боргом, то тепер, принаймні, частина наглядової ради готова змінювати вимоги до кандидатів, виходячи з поточних реалій.

Єдине, що зараз нас зупиняє від вибору керівника компанії - це карантин. Ми б раніше прийняли це рішення.

Для нас одна міжнародна компанія уже підготувала і довгий, і короткий список кандидатів. Ми чекаємо закінчення карантину, щоб остаточно поговорити з претендентами в живу.

- Хто входить до шорт-листа?

- Не можу говорити, там є іноземці та українці. Можу тільки сказати, що туди входить і Олег Гез.

Я не захищаю Коломойського. Я за те, щоб кожен робив свою роботу

- Чиїм менеджером можна вважати Олега Геза? Наскільки він рівновіддалений від акціонерів?

 - Я думаю, що він досить рівновіддалений. Думаю, що він бачив Коломойського всього пару раз у житті. Але з ним ми, звичайно, в більш щільному зв'язку. Й у мене немає фактів того, що він діє в інтересах Коломойського на шкоду компанії.

- Є ж історія з нафтою, зі зрідженим газом. Укрнафта до недавнього часу продавала основні свої обсяги палива компаніям Коломойського.

- Укрнафта зав'язана на компаніях Коломойського не тільки тому що він акціонер Укрнафти. До речі, він говорить, що він тільки представляє акціонерів. В Україні фактично один завод із переробки нафти - Укртатнафта, де вважається, що у Коломойського контрольний пакет. Тобто, Укрнафта видобуває нафту, яку в Україні може переробити тільки один завод.

Більш того, сировина Укрнафти продається на аукціонах, де не завжди є конкуренція через ціни.

Держава зобов'язує Укрнафту продавати свою нафту на рівні імпортного паритету, але ця ціна часто буває вищою за ринкову - і її ніхто не хоче купувати. Згідно із законом всю нафту, що не продали, повинен викуповувати Нафтогаз, а  він цього не робить.

- Є ще історії з мировими угодами з компаніями, які брали участь у схемах із виведення грошей з Укрнафти. Фактично Укрнафта давала божевільні відстрочки і поблажки цим компаніям, прощала відсотки, що набігли, укладаючи з ними мирну угоду. Як це можна пояснити?

- Тут два моменти. Ми, як наглядова рада, не затверджували ці угоди з нафтою і нафтопродуктами, вони відбулися ще до того, як я почав займатися Укрнафтою. Хоча Коболєв уже був головою Нафтогазу.

Другий момент. Компанії, які винні гроші Укрнафті, не мають ніяких активів. І ось вони кажуть: хочете, ми вам дамо під мільярд гривень, а не хочете - ну, судіться з нами, у нас все одно нічого немає. Але якщо згодні - дайте нам розстрочки і не застосовуйте штрафні санкції.

І з точки зору бізнес-логіки неможливо виправдати відмову від такої угоди, якщо є можливість отримати такі гроші. Адже можна взагалі нічого не отримати, навіть якщо піти в суд і його виграти, так як у цих компаній нічого немає.

- Але ж у такому випадку міноритарні акціонери можуть говорити: адже ніхто нічого не вкрав, усі угоди виконуються.

- НАБУ відкрито говорить, що мирові угоди нічого не змінюють. Про зв'язок цих компаній із міноритарними акціонерами можна буде говорити, якщо буде доведено їх зв'язок із конкретними людьми.

Так, журналісти пишуть, що ці компанії пов'язані з Коломойським. Я бачив навіть презентацію НАБУ, де написано, що за непрямими ознаками можна вважати ці компанії пов'язаними з Коломойським.

Але давайте вони спочатку це доведуть у суді проти Коломойського. Я не захищаю Коломойського. Я за те, щоб кожен робив свою роботу. Тоді і боротьба з корупцією перетворюється з декларації в реальність.

- Відносно розслідування. У листопаді в ЗМІ з'явився лист, де глава НАБУ Артем Ситник нібито заявив, що правління Укрнафти заважає розслідуванню. Як ви це можете прокоментувати?

- Я не розбирався і не повинен розбиратися у всіх деталях справи. Я сам особисто неодноразово спілкувався з НАБУ і завжди допомагав, коли просили допомоги.

Але з іншого боку, я розумію, що є якісь процесуальні моменти, де менеджери Укрнафти обмежені в своїх діях. Якщо є якісь проблеми - пред'явіть звинувачення, покарайте.

Ми, як наглядова рада Укрнафти, нікого не прикриваємо. У нас не було такого, щоб ми відмовилися когось покарати або притягнути до відповідальності.

- Після вашого звільнення з Нафтогазу ви залишитеся в наглядовій раді Укрнафти? Ви не обговорювали з Коболєвим це?

- У мене такої розмови не було.

Про видобування газу і претензії до Газпрому на $17 млрд
- Зараз низькі ціни на нафту і газ на європейському ринку. Як це позначиться на видобутку Укрнафти й Україні в цілому?

- У 2019 Укрнафта збільшила видобуток нафти і газу, хоча в Укргазвидобуванні видобуток газу впав. При тому, що в Укрнафті такі ж виснажені родовища.

Що буде в цьому році з видобутком передбачити складно, все залежить від цін. На кожному родовищі різна собівартість. Природно, при ціні $30 за барель не в усі родовища має сенс вкладати гроші, а при ціні $10 - взагалі немає сенсу.

Все залежить від того, наскільки довго триватиме ця ситуація. І зараз не зрозуміло, якою буде попит після того, як світ вийде з карантину. Чи буде V-образна динаміка, чи це буде супер довге відновлення.

Інтерв'ю| Ми домовилися з Коломойським, що акціонери не грабуватимуть Укрнафту, - Вітренко

Юрій Вітренко (фото: Ян Доброносов)

- Ваша команда підготувала новий арбітраж проти Газпрому на $17 млрд.

- (Перебиває) Не зовсім позов. Наша команда підготувала ряд ініціатив. Можливо, це призведе до нового арбітражу, але там повинні бути попередні кроки.

- У чому їх суть?

- Газпром не передає свій газ європейським компаніям на східному кордоні України. Мало того, є торгова платформа Газпром-експорту, де теж немає торговельної точки на кордоні Україна-Росія.

Ми від цього втрачаємо можливість додатково заробити багато грошей, тому цю проблему, якщо держава Україна не хоче її вирішити на політичному рівні, повинен вирішити Нафтогаз.

Спочатку треба формально запитати у Газпрому, чому він цього не робить, порушуючи європейське законодавство і новий контракт. Якщо пояснення нас не переконає, ми залишаємо за собою право поскаржитися на нього в Єврокомісію і подати арбітражний позов за шведським правом.

Теж саме стосується експорту газу з Росії незалежними компаніями і транзиту газу з середньої Азії. Також є борг РосУкрЕнерго.

Це складний процес. І якщо всі згадані ініціативи розкласти, Україна може заробити $17,3 млрд.

- Вони не включають кримський арбітраж?

- Ці ініціативи йдуть на додаток до кримського арбітражу. Ми два місяці тому представили ці ініціативи наглядовій раді Нафтогазу, але поки ніякої відповіді так і не отримали.

Читайте матеріал російською: Интервью | Мы договорились с Коломойским, что акционеры не будут грабить Укрнафту, - Юрий Витренко

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Андрей Самофалов
Андрей Самофалов
руководитель деловой редакции
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини