RU

І знову здрастуйте! Як Зе-влада збирається регулювати інтернет в Україні

28.10.2019, 17:08
І знову здрастуйте! Як Зе-влада збирається регулювати інтернет в Україні - Фото
Президент Зеленський улітку підписав указ про покращення мобільного доступу до інтернету. Депутати пішли далі

Тарифи на інтернет, що встановлюються регулятором, гроші з бюджету на компенсацію надання послуг зв'язку великим гравцям. Депутати і BRDO дивують

За три роки провести інтернет у кожен населений пункт, до кожного об'єкта соціальної інфраструктури. Таке завдання поставило перед собою нове міністерство - Мінцифри, коли його голова Михайло Федоров, екс-SMM гуру Зеленського, зробив першу презентацію у вересні.

Минуло трохи більше місяця - і ось, нарешті, у депутатів та у BRDO, кузні кадрів та ідей для Зе-влади, з'явилися конкретні ініціативи, що ж треба для цього робити.

Але яким сюрпризом для учасників інтернет-ринку виявився той факт, що в нових ініціативах проклюнулися старі й часом популістські ідеї старої влади про те, як можна регулювати інтернет.

Які документи є зараз? Йдеться про вже зареєстрований у Верховній Раді законопроекті №2264, який готували депутати нового комітету цифрової трансформації, і такий собі кодекс електронних комунікацій, напівтаємний документ, який показують поки тільки обраним.

І в першому, і в другому документі є одна й та ж ідея - зробити швидкісний інтернет універсальною послугою. Це означає, що вона повинна бути обов'язково доступною для всіх українців. Ідея хороша. Питання тільки в тому, якою ціною.

Регулювання тарифів на інтернет - хто що думає?
У законопроекті №2264 депутати пропонують розширити повноваження телеком-регулятора. Він матиме право періодично здійснювати аналіз ринку універсальної послуги в певному регіоні. Якщо буде встановлено, що ринок є конкурентним, нічого не відбувається. В іншому випадку регулятор має право накласти зобов'язання на провайдерів універсальних послуг, що мають істотний ринковий вплив у цьому регіоні.

Що це може бути? Регулятор може змусити розширити покриття мережі або примусити до спільного використання інфраструктури з конкурентами. Але найважливіше - регулятор матиме право вплинути на тарифи - встановити їх на рівні собівартості та фіксованого прибутку. Або взагалі встановити їх орієнтуючись на інші ринки, де конкуренція сильна.

Універсальна послуга повинна буде забезпечувати пропускну здатність, необхідну для підтримки доступу споживачів до таких сервісів:

1) e-mail;

2) пошукові системи, що дозволяють шукати та знаходити будь-який вид інформації;

3) навчання в інтернеті;

4) інтернет-газети або новини;

5) сервіс, що допомагає купувати або замовляти товари або послуги в режимі онлайн;

6) інтернет-банкінг;

7) доступ до послуг електронного урядування;

8) соціальні медіа та миттєві повідомлення;

9) дзвінки й відеодзвінки (стандартної якості).

Ініціатива викликала подив у великих гравців і відкрите роздратування у дрібніших провайдерів. Адже до сьогоднішнього дня інтернет в Україні ніяк не регулювався.

"Можливість державного цінового регулювання роздрібних ринків є досить спірним заходом, враховуючи наявну на телеком-ринках конкуренцію. Нагадаємо, що Україна є єдиною в Європі країною, де працює, згідно з реєстром НКРЗІ, майже 6000 операторів і провайдерів", - відзначає директор по регуляторному забезпечення Укртелекому Андрій Каленський.

За його словами, межі мінімального ринку (області, міста, села), який може потрапити під регулювання, не законом визначаються. А коли оператори заходять у нові населені пункти, вони можуть там стати першими й, відповідно, контролювати 100% ринку.

"За примусового цінового регулювання інвестиційні плани операторів не будуть виконуватися", - зазначає регуляторник Укртелекому, найбільшого інтернет-провайдера країни.

До того ж, як вважає Каленський, великі прозорі гравці можуть потрапити під дискримінацію. Адже безліч провайдерів в Україні ховаються за сітками ФОПів. І їх навряд чи визнають гравцями з істотною ринковою силою, незважаючи на те, що вони такими можуть бути.

Менші провайдери були ще більш категоричні у висловлюваннях. "Не потрібно пропонувати вводити швабру в зад не так глибоко. Потрібно її звідти взагалі прибрати", - написав заступник директора Ланет Дмитро Ганзенко.

"При такому рівні конкуренції - це повний маразм. Це - рух не в Європу, а в середню Азію, причому в південну її частину, де вже цим "з успіхом" займаються", - пише Костянтин Колесов, екс-COO Beeline Kazakhstan, CEO Broadlink Ukraine.

Глава правління в Асоціації правовласників і постачальників контенту Наталія Клітна додає, що у суспільства немає запиту на регулювання тарифів. Адже вони в Україні й так невисокі.

Один зі співавторів законопроекту №2264 депутат від Слуги народу Олександр Федієнко зазначає при цьому, що "всім диванним "колегам" хочеться всунути своє око". Але, за його словами, ініціатива обговорювалася відкрито з усіма профільними асоціаціями та буде далі обговорюватися. Мовляв, хто реально захотів внести свої п'ять копійок, прийшов і висловився.

Екс-президент компанії Воля, засновник консалтингового агентства Big Data UA Сергій Бойко тут додає, що для універсальної послуги буде визначена швидкість доступу до мережі інтернет, як це зроблено в ЄС. "Решта пакетів із великими швидкостями ніяким регулюванням піддаватися не повинні. Автори законопроекту про це говорили", - підкреслює він.

"Не варто говорити очевидні речі: регулювання цін - це погано. А треба думати про позитив - адже встановлення ціни на інтернет-пакет, наприклад, 1 Мбіт/сек на рівні $10, напевно позитивно позначиться на інших пакетах", - Сергій Бойко.


Таємна ініціатива від BRDO - як дати великим гравцям гроші з бюджету?
Якщо ініціатива депутатів комітету публічна й вона є у відкритому доступі, її можна обговорювати та пропонувати правки, то новий інтернет-кодекс від BRDO виглядає насправді таємничим. У п'ятницю документ обговорювався в профільному комітеті. Але запросили на обговорення далеко не всіх.

"На зустрічі ми не були. І нас не гукали", - говорить директор із корпоративних комунікацій Укртелекому Михайло Шуранов. За інформацією редакції, на зустрічі були присутні представники мобільних операторів.

У розпорядженні Liga.Tech з'явився текст кодексу. У ньому говориться, що телеком-регулятор за результатами моніторингу може встановити певну територію України як район для надання універсальної послуги (інтернет + послуги голосового зв'язку в фіксованому місці).

Після цього регулятор пропонує провайдерам подати заявки на призначення їх провайдером універсальних послуг у цьому районі. Вибрані компанії зможуть отримувати від держави компенсацію збитків, пов'язаних із наданням послуг інтернету. Якщо заявок від провайдерів буде більше однієї, то проводиться конкурс.

У проекті також сказано, що Кабмін розробить порядок визначення вразливих соціальних груп споживачів. Їм може бути надано адресну фінансову підтримку для компенсації витрат на оплату інтернету.

Судячи із драфту проекту, гроші на компенсацію для провайдерів хочуть брати з бюджету.

І знову здрастуйте! Як Зе-влада збирається регулювати інтернет в Україні

Варто відзначити, що фонд підтримки загальнодоступних послуг зв'язку планували створити депутати й попередніх скликань. Як правило, такі ініціативи лобіювались великими компаніями та сприймалися в багнети дрібними.

У нинішньому драфті кодексу, який обговорюється з великими гравцями, видно бажання мобільних операторів долучитися до системи компенсації від держави. Vodafone, як видно з драфта, пропонує, щоб соціальна послуга інтернету могла реалізовуватися на базі будь-якої мережі, як мобільного, так і фіксованого.

І знову здрастуйте! Як Зе-влада збирається регулювати інтернет в Україні

Як говорить один із співрозмовників редакції, проект BRDO може згодом бути трансформований депутатами профільного комітету до законопроекту. І він стане альтернативою №2264. Так що, швидше за все, ініціативи будуть конкурувати. Але і в першій, і в другій є явні сюрпризи для галузі й абонентів.

Читайте матеріал російською И снова здравствуйте! Как Зе-власть собирается регулировать интернет в Украине

Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини