Хто відкриє duty free в терміналі F Борисполя й коли він з'явиться. Деталі

04.02.2020, 17:01
Хто відкриє duty free в терміналі F Борисполя й коли він з'явиться. Деталі - Фото
термінал F Фото: LIGA.net/Денис Кацило

У терміналі F поки немає duty free і ресторанів. Скоро все зміниться. Перший конкурс виграла БФ Груп Артура Гранца, яка працює в термінал D

Аеропорт Бориспіль отримав першого оператора duty free в терміналі F.

Ним стала компанія співвласника найбільшої в Україні мережі магазинів duty free Артура Гранца.

Його компанія БФ Груп в партнерстві з німецькою Heinemann - найбільший оператор магазинів безмитної торгівлі в терміналі D. Тепер він виграє конкурси в терміналі F.

За нові площі БФ Груп буде платити рекордну суму - майже $1000 за кв м в місяць. Перший duty free в терміналі F займе площу 191 кв. м. Це лише десята частина всіх вільних площ. Але майбутні конкурси будуть проходити вже за новою схемою.

Чому це важливо. Термінал F - другий за розмірами термінал в аеропорту Бориспіль. Його закрили в 2014 році через скорочення пасажиропотоку. Після заходу в Україну лоукостера Ryanair і розширення діяльності української SkyUp в терміналі D стало тісно. У березні 2019-го Бориспіль розконсервував F і перевів туди чартери і лоукост. 

За підсумками 2019 року, термінал обслужив 2 млн пасажирів. Всі вони до сих пір обходилися без магазинів duty free і закладів громадського харчування. У 2020-му менеджмент аеропорту розраховує обслужити в F вже 3 млн пасажирів.

Чому в терміналі F немає duty free і магазинів

Аеропорт півтора року не може узгодити документи на передачу в оренду площ в терміналі F, розповідав гендиректор Борисполя Павло Рябікін в інтерв'ю LIGA.net минулого літа: "Отримуємо їх назад під різними приводами. Монополія за всяку ціну хоче зберегти своє положення".

Під монополією Рябікін мав на увазі Гранца, близького друга депутата Андрія Іванчука.


Артур Гранц (Фото Денис Кацило/Liga.net)

За прем'єрства Арсенія Яценюка, в 2014 році спільне підприємство БФ Груп і німецького оператора Heinemann виграло в конкурсі право оренди площ в терміналі D, строком на 10 років.

Зараз БФ Груп оперує в аеропорту Бориспіль практично ексклюзивно, визнавав Гранц в інтерв'ю LIGA.net.

Читайте також: Король Duty Free. Як живе й на чому заробляє Артур Гранц

Його компанія розраховувала торгувати в терміналі F ще при його запуску. На правах державно-приватного партнерства БФ Груп інвестувала в будівництво терміналу $5 млн. Натомість БФ Груп отримувала право використовувати його комерційні площі.

Відкриття нового терміналу D в 2012 році призвело до консервації терміналу F, як наслідок, Гранц перестав платити. Після відновлення польотів, він спробував відновити дію договору, але суд прийняв сторону Борисполя.

Новий конкурс

У грудні 2019-го Мінінфраструктури та Фонд держмайна розблокували конкурс, оголосивши нові умови аукціонів на право оренди площ в Борисполі.

Міністр Владислав Криклій пообіцяв, що торги пройдуть за новою, прозорою процедурою: замість одного великого лота - десятки невеликих майданчиків. Такий підхід, за задумом міністерства, повинен відкрити аеропорт для нових гравців.

Згідно з новою процедурою, всього для терміналу F пропонується 39 лотів загальною площею 2292,6 квадратних метрів.

Під кафе планують віддати три великі ділянки на 333, 249,6 і 95,5 кв. м відповідно. Ще 317,9 метрів відведено для бізнес-залу; чотири майданчики - 62,6, 191, 248,3 і 266,6 квадратних метрів - для організації магазинів duty free.

Невеликі лоти передбачають розміщення авіакас, торгових точок мобільного зв'язку, продажу морозива, аптеки і банкомату.

Старий новий оператор

Перший конкурс за новою процедурою відбувся 30 січня. На кону стояли перші 191 кв м під магазин Duty Free. На аукціон прийшли 12 компаній. Стартова орендна плата, за результатами конкурсу, зросла з 243 700 грн, до 4,7 млн ​​грн на місяць.

"Результат перевершив очікування в 19 разів! Понад $ 1000 за м2, напевно, історичний рекорд для комерційної нерухомості в Україні", - прокоментував підсумки торгів Криклій.

Але сюрпризу не вийшло. Відповідно до тендерної документації (копія витягу є в розпорядженні LIGA.net), переможцем конкурсу визначено компанію "БФ Енд ГХ Тревел Рітейл Лтд" (знаходяться у власності "BF Capital Limited" Артура Гранца), яка запропонувала за оренду приміщення площею 191 кв м 4, 6 млн грн.

Крім неї в конкурсі брали участь: Преміум авіа Солюшнз, СП Львів-Трейдинг, Нова сіті, Тревел Рітейл Україна, Українсько-португальське підприємство Каравела, Фуд енд Дрінк Компані, Бастіон-груп, Аерохендлінг, компанія Д'юті фрі трейдинг, БФ груп, Київріанта.

Артур Гранц підтвердив LIGA.net, що його компанія стала переможцем конкурсу, договір підписаний 31 січня. Рекордна ціна його не збентежила. "З урахуванням доплати з обороту, в терміналі D у нас виходить майже така ж цифра за квадрат, як в терміналі F", - уточнив він.

БФ Груп платить близько 20 000 грн на місяць за оренду одного квадратного метра в терміналі D, розповідав раніше Гранц в інтерв'ю LIGA.net. За його словами, в минулому році БФ Груп заплатила за оренду $ 19,2 млн.

"Конкурс пройшов прозоро, як хотіли Міністерство інфраструктури і Фонд", - зазначив бізнесмен.

Коли чекати новий duty free

Наступні конкурси на право оренди площ в терміналі F повинні проходити відповідно до нового закону про оренду через майданчик Prozorro, написав в колонці для LIGA.net Павло Рябікін.

Це означає перезапуск процедури, твердження підзаконної бази може зайняти до півроку. До цього часу в терміналі F працюватиме тільки магазин БФ Груп, який встиг виграти конкурс за старими правилами.

Запустити магазин він планує протягом трьох тижнів, розповів Гранц.

Читайте також російською: Кто и когда откроет duty free в терминале F Борисполя. Детали

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Андрей Самофалов
Андрей Самофалов
руководитель деловой редакции
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини