RU

Хто побудує в Україні перший водневий завод і дата-центр. Бліц-інтерв'ю із СЕО Н2

31.08.2020, 13:58
Хто побудує в Україні перший водневий завод і дата-центр. Бліц-інтерв'ю із СЕО Н2 - Фото
Володимир Зеленський і головний виконавчий директор Н2 Андрій Жовнер, Yom Capital - Волтер Комарек і NBT - Джоар Вікен (Фото: прес-служба Офісу президента)

Нова компанія Н2 хоче побудувати в Україні водневий завод і обчислювальний дата-центр. LIGA.net взяла бліц-інтерв'ю у її СЕО Андрія Жовнера

"Компанія зі статутним капіталом 1000 гривень підписала меморандуми з державою на $1 млрд", - так 20 серпня ЗМІ описали плани маловідомої фірми "Н2" реалізувати в Запорізькій області два масштабних проекти.

Н2 в рамках меморандуму з Укргідроенерго і НАЕК Енергоатом пообіцяла побудувати у Дніпровській ГЕС водневий завод вартістю 300 млн євро і обчислювальний дата-центр у Запорізькій АЕС на $700 млн.

Звідки гроші? LIGA.net вдалося зв'язатися з її СЕО Андрієм Жовнером і розпитати про проект детальніше. Ось що він розповів.

Що відомо про інвестора? 

Н2 створена в лютому 2020 року. Засновником і директором компанії в реєстрі юридичних осіб вказані Вадим Чижиковський і Андрій Жовнер. Це екс-співробітники Секретаріату Кабміну і Генеральної прокуратури часів Віктора Пшонки. Обидва провели на держслужбі майже 15 років життя, після чого змінили сферу діяльності і пішли в бізнес.

Минулий рік став для Жовнера з Чижиковським надзвичайно вдалим. У січні 2019 року колишні чиновники продали норвезькій компанії NBT проект будівництва в Запорізькій області вітроелектростанції "Софія". Згодом він зіткнувся з масою технічних проблем і NBT в результаті довелося відкласти на 2021 рік початок будівництва першої черги ВЕС загальною потужністю 792,5 МВт.

Угода не зіпсувала стосунки з NBT, а навпаки наштовхнула на нові проекти в "зеленій" енергетиці.

- Нещодавно ви підписали меморандум про співпрацю з Енергоатомом і Укргідроенерго. Статутний фонд компанії Н2 - 1000 грн. Це перше, що кидається в очі. Де ви збираєтеся залучити $1 млрд на будівництво дата-центру і заводу з виробництва водню?

- А що 1000 грн у статутному фонді компанії - це показник, або він якось характеризує діяльність нашої компанії? Робити якісь висновки лише на підставі цієї інформації - невірно. Це так само, як пов'язувати нас і телеканал Прямий, тільки тому, що наші офіси розташовані в бізнес-центрі Парус.

Який у неї, на вашу думку, повинен бути розмір встановленого капіталу?

- Мені здається, якщо ви збираєтеся побудувати два мега проекти на $1 млрд, статутний капітал повинен бути набагато більшим, ніж 1000 грн.

- Розмір статутного капіталу ми можемо змінити коли завгодно як тільки захочемо. Якось ми навіть думали про це, прочитавши спекулятивні заголовки в ЗМІ про нашу угоду з Енергоатомом і Укргідроенерго. Але не стали. Ви знаєте, скільки хороших угод такі заголовки зірвали?

Погляньте на проектну компанію Азовінвестпром. Ми створювали її зі статутним фондом розміром 2400 грн. Зараз він залишається таким самим, але це ніяк не заважає нашим інвесторам - норвезькій компанії NBT почати будівництво станції (першої черги ВЕС Софія на 42,5 МВт - Ред.) наступного року вартістю 1,2 млрд євро.

- І все-таки: як ви збираєтеся реалізовувати обіцяні проекти?

- Завод і дата-центр ми збираємося реалізувати в партнерстві з іншими європейськими компаніями. На сьогодні нашим проектом зацікавились як мінімум троє потенційних партнерів. Нашими співінвесторами можуть стати австрійська Yom Capital і норвезька NBT. Але ми очікуємо й інших пропозицій.

Думаю, що бажаючих взяти участь у цих проектах буде багато. В продукції водневого заводу вже зацікавлені Австрія і Німеччина.

26 серпня Україна і Німеччина підписали "Спільну заяву про початок енергетичного партнерства". З української сторони документ підписала в.о. міністра енергетики Ольга Буславець, з боку уряду ФРН - міністр економіки і енергетики Петер Альтмаєр.

Заявлене партнерство включатиме, зокрема, співпрацю в сфері постачання водню з України до Німеччини. Про те, що Україна хоче стати "надійним постачальником водню до Німеччини" раніше говорив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Водень, за його словами, будуть постачати до країн Євросоюзу з Україною газотранспортною системою.

- Скільки плануєте інвестувати ви і залучити у партнерів: яке буде співвідношення вкладень?

- Співвідношення вкладень буде десь 70 на 30. 30% інвестицій вкладемо ми з партнерами, 70% - кредити від банків і спеціальних інвестфондів.

Для України це велика можливість - як з економічної, так і з енергетичної точки зору. Завод і дата-центр дозволять збільшити в країні виробництво електроенергії, створять нові робочі місця, збільшать експортну виручку, буде приплив інвестицій.

Наша компанія це декларувала на презентації проектів за участю президента України (Володимира Зеленського - Ред.) і на зустрічі з міністром енергетики. Тим більше, що ми нічого не просимо натомість.

5 серпня голова Н2 Андрій Жовнер і головний виконавчий директор Yom Capital Волтер Комарек представляли проекти будівництва дата-центру і заводу з виробництва водню в.о. міністру енергетики Ользі Буславець. Наступного дня презентація проектів відбулася в Офісі президента. На презентації Зеленському з боку потенційних інвесторів також був глава NBT Джоар Вікен.

- Хто ініціатор цих зустрічей: ви самі прийшли із пропозицією або міністерство шукало інвесторів під обіцяний дата-центр для Енергоатому і водневий завод у рамках енергетичного партнерства з Німеччиною?

- Ми самі. Ми розробляємо ці проекти близько року. Вперше про них задумалися, коли зрозуміли, що не зможемо запустити вітроелектростанцію "Софія" в Запорізькій області на 792,5 МВт без будівництва нових ліній електропередач і трансформаторних станцій.

Але проект Софія ніяк не пов'язаний із нашими майбутніми проектами. Він лише нас наштовхнув на цю ідею.

Підписання договору про продаж проектної компанії Азовінвестпром норвезькій NBT. 29 січня 2019 року. Фото надав LIGA.net Андрій Жовнер (крайній зліва)

- Друга особливість компанії Н2 - її недавня поява. Компанія була створена в лютому 2020 року. Ви її створили спеціально під проекти?

- Звичайно.

- Коли плануєте закінчити будівництво і запустити дата-центр і водневий завод?

- Зараз ще є деякі нюанси із проектною документацією і трансформаторами для дата-центру.

Можливо, навіть доведеться розбивати водневий завод на дві, а може три або чотири частини. Для нас це не принципово: специфіка роботи Дніпровської ГЕС і фізичний розподіл її електроенергії нам просто не дозволять отримати "рівний" графік розміром 200 МВт в одному місці.

Сподіваюся, що обидва проекти ми запустимо або до середини, або до кінця 2021 року. Точкою відліку повинні стати основні договори з НАЕК Енергоатом і Укргідроенерго.

- Наші газотранспортні компанії тільки недавно почали тестове постачання водню, а Оператор ГТС поки лише вивчає цю можливість. Сумніваюся, що вже наступного року наша ГТС буде готова до постачання водню. Як ви плануєте його постачати до Європи?

- Найоптимальніший варіант - залізницею. Будемо закачувати водень до цистерн і відправляти до Європи.

- Давайте трохи змінимо тему. У реєстрі юросіб ви є директором Н2 і ще ряду компаній, які створив ваш колишній колега і підопічний Вадим Чижиковський. Разом ви працювали в управлінні Генпрокуратури щодо захисту прав і свобод громадян та в управлінні моніторингу корупційних чинників у Секретаріаті Кабміну.

Вадим Чижиковський і Андрій Жовнер близько 15 років пропрацювали на державній службі. Їхня кар'єра почалася в прокуратурі Запорізької області. Далі - посада в управлінні у справах захисту прав і свобод громадян у Генеральній прокуратурі Віктора Пшонки. З 2014 до 2015 року майбутні бізнесмени працювали в Секретаріаті Кабміну.

З 2017 до 2020 року Чижиковський брав участь у конкурсах на різні посади до Держагентства з управління зоною відчуження, до Нацагентства щодо запобігання корупції, до ДБР і СБУ.

Андрій Жовнер, як стверджує екс-нардеп Тетяна Чорновіл, на одній із виборчих перегонів до Верховної Ради "був довіреною особою Артема Пшонки". Із Секретаріату Кабміну Жовнер був люстрований, але оскаржив своє звільнення в суді.

- Так. Секретаріат Кабміну - це наше останнє місце роботи на державній службі. Ми з Вадимом дружимо майже 20 років.

- Ви його керуючий бізнес-партнер або він інвестор, а ви директор?

- Так. Ми партнери, у нас спільний бізнес через компанію Славутич-Інвест.

Славутич-Інвест належать 14 компаній зі сфери виробництва електроенергії, будівництва, постачання води і обробки даних. Список компаній включає Азовенергоінвест, Азовпроменерго, Укрнафта Ресурс, Н2 і Українські цифрові технології.

- Який у вас розподіл часток у бізнесі?

- Не хочу розкривати цю інформацію. Досить, що ми бізнес-партнери.

- Як довго ви займаєтеся бізнесом: можете розповісти, чим володієте?

- Бізнесом я зайнявся після того, як пішов із державної служби. Основні напрямки ми вже обговорили, і вони займають практично весь час.

Є ще кілька проектів у сфері енергетики, які також мають великий інвестиційний потенціал для галузі. Їх ми будемо готові анонсувати трохи пізніше. Зараз вони знаходяться на стадії переговорів із потенційними партнерами.

Читайте російською: Кто построит в Украине первый водородный завод и дата-центр. Блиц-интервью с СЕО Н2

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини