Хто буде відповідати за IT, крипту, електронні послуги в МінЦифрі

10.10.2019, 16:40
Хто буде відповідати за IT, крипту, електронні послуги в МінЦифрі - Фото
Олександр Борняков. Фото - bornyakov.com.ua

Бліц-інтерв'ю з Олександром Борняковим: про законність криптовалюти, реєстри, суди, російський софт в Міносвіти та компетенцію Федорова

До кінця року криптовалюта в Україні можуть отримати законний статус. Щонайменше, цього хоче одесит Олександр Борняков - новопризначений заступник міністра цифрової трансформації. Мовляв, вистачить вже СБУ кошмарити нормальних криптопідприємців. Плюс услі за цим реєстри будуть переводити на блокчейн - вже за законом, а не на словах.

За планом Борнякова чекає широке коло відповідальності. Він його позначив на Facebook сам: аутсорсинг, продуктові компанії, стартапи, венчурні інвестиції, а також законодавчі  та регуляторні ініціативи щодо електронного резиденства, криптоактивів, інтелектуальної власності, статусу криптоактивів та оподаткування. Загалом, питання розвитку IT-індустрії - на ньому.

Заступник міністра в IT - не випадкова людина. Він - співзасновник компанії з інтернет-реклами Adtelligent Cliсkky (інтернет-платформа для рекламодавців), Intersog (аутсорсингова компанія, зареєстрована в США з офісами в Одесі та Києві), керуючий партнер одеського стартап-інкубатора WannaBiz. Так що галузь і її проблеми він має знати зсередини.

До великої політики Борняков теж готувався. У минулому був депутатом Одеської міськради від партії Самопоміч. Не так давно він отримав у Колумбійському університеті США освіту у сфері держуправління й дипломатії. На виборах в Раду Борняков балотувався від партії Голос. Але не потрапив у прохідний список.

Журналісти Liga.Tech зловили Олександра в двох різних містах - в Києві на презентації МінЦифри та у Львові на дискусійній панелі IT Arena. Що з цього вийшло - нижче.

- Почув на дискусійній панелі, що ви не плануєте використовувати напрацювання попередньої команди щодо електронних послуг. Якось не дуже зрозумів цю тезу. Можете пояснити - ви будете все повністю переробляти?

- Не зовсім так. Звичайно, будемо використовувати. По-перше, Міністерство засноване на Держагентстві з електронного урядування. Агентство зробило багато крутих речей. Наприклад, та ж система Трембіта. Ще у них є речі, пов'язані з автоматизацією ЦНАП.

А там, де взагалі немає сенсу навіть пробувати, звичайно, будемо міняти.

Хто буде відповідати за IT, крипту, електронні послуги в МінЦифрі

Олександр Борняков Фото - IT Arena 

- Наприклад, де?

- Наприклад, минулого тижня (розмова була 29 вересня - Ред.)  я був у Міносвіти. Ми дивилися на програмний комплекс, який служив якимось агрегатором електронних підручників. Правовласники туди складають контент, система на виході робить PDF. Якщо дитина втратила підручник, можна його скачати й дати йому читати його на пристрої. Далі ліцензія не поширюється, тому що правовласники дозволяють тільки в PDF. Але дитина може читати.

Ця система була скопійована з російської системи «Я-клас». Перейменували у «Мій клас», перегнали через Google Translate. За 48 млн грн рік тому продали Міністерству освіти через латвійську «прокладку». Звичайно, такий софт треба викидати. Мало того, що це просто вкрадено, з бюджету гроші вкрадені, так ще й російська система - там же можуть бути бекдори, коди.

- Є велика проблема в тому, що без верховенства права оцифровування держави нічого не дасть. Ви якось плануєте брати участь у цифровізації судів? Наприклад, якось покращувати роботу судових реєстрів і т.п.

- Для мене це теж болюча тема. Моя теза така: як би ми не полегшували й не реалізовували умови роботи для іноземців та інвесторів, поки вони не знайдуть справедливості в судах, ніхто не прийде.

Проблема в Україні сьогодні не в тому, що є якийсь складний бюрократичний процес із відкриття, ведення та закриття бізнесу. У Франції він набагато складніший, у США теж непростий. До нас не йдуть, тому що не можуть знайти справедливості. Вони легко можуть втратити те, за що роками билися.

У моїй презентації (я її трохи пізніше виставлю на Facebook, там будуть указані мої KPI) один із трьох основних ризиків - це судова система. Вплинути на неї одними реєстрами вже не виходить. Там все автоматизовано. Є система вибору суддів. У маленькому суді на 20-30 чоловік вони ще примудряються домовитися. У великому суді вона вже дає результат.

Усі рішення миттєво в онлайні. Відповіді на запити даються. Але вони потім просто йдуть у кулуари, домовляються і виносять рішення, що суперечить здоровому глузду. І ти не можеш нічого з цим зробити.

Технічної проблеми немає. Люди, саме люди.

- Хлопці, які займаються стартапами за відкритими даними, ще мають питання до якості ведення реєстрів.

- Безумовно. Я не скажу, що там усе зроблено ідеально. Просто проблема в людях.

- Михайло нам говорив в інтерв'ю, що з'явиться якась відкрита карта, де можна буде відстежувати обіцянки й результати роботи команди по датах і конкретних пунктів. Зараз поки терміни і справи названі абсолютно загально, як на мене.

- На даний момент самого міністерства - дві або три людини. Тільки минулого тижня було прийнято положення. Неможливо без структури щось зробити. Ще немає команди, яка буде безпосередньо займатися цими речами.

- Коли вона має вже точно бути?

- До кінця жовтня ми повинні повноцінно запуститися як міністерство. Щоб була прес-служба, щоб ви могли задавати питання, отримувати якусь розсилку.

Хто буде відповідати за IT, крипту, електронні послуги в МінЦифрі

Команда Міністерства цифрової трансформації вже представлена. Так що очікуємо ресурс з КПІ та планами. Фото - Fecebook

Один із експертів у нас недавно висловився, що державі не треба нагортати на себе розробку усіх сервісів. Мовляв, функція держави - зробити базу. Організувати нормальну роботу реєстрів, захищеність, впорядкованість, зв'язність. Все інше нехай робить бізнес. Компанії будуть конкурувати і зроблять хороший продукт-послугу для громадян, нехай за символічну плату. Що думаєте?

- Не можу говорити за архітектуру - це не мій профіль. Від себе скажу так: мені подобається приклад Prozorro - коли зробили фреймворк, дали базу і дозволили створювати майданчики, робити дизайн, підключатися до бази. На торгових майданчиках є і ПриватБанк, й інші приватні компанії, які якось монетизуються. У всіх різний дизайн, хтось більше оптимізований під мобільні, хтось під десктоп. Я б хотів, щоб більшість речей було зроблено в такому вигляді - коли відкрита платформа, а до неї можна підключитися і працювати.

Тому я підтримую, але не знаю, яка буде архітектура. Напевно, якщо мені доведеться брати участь, я буду проштовхувати саме такий варіант.

Наприклад, є платформа ДІЯ. Навряд чи ми дамо робити її всім, кому прийдеться - просто щоб людина не губилася. Але якщо це якась виняткова послуга, то чому не зробити якийсь API й дати зробити її іншим.

- Ви самі з IT. Михайло - швидше таргетолог і маркетолог. Ви його оцінюєте більше як технаря чи як менеджера?

- Він володіє експертизою, якою я не володію - наприклад, у сфері факторів поведінки. Сила команди в тому, що у кожного є своя унікальна експертиза. Для мене він точно менеджер - як бос.

- Просто зараз місцями спливає критика з приводу того, що міністр цифрової трансформації власне від IT-індустрії сам досить далекий. І яким, мовляв, чином він може штовхати процес, не маючи достатньої експертизи.

- Все можливо. У першу чергу, напевно, це бажання і мотивація. У нього є необхідний бекграунд, щоб розуміти ці речі. Є люди в команді, які виконують ті чи інші функції.

А, наприклад, якщо у людини технічний бекграунд, а йому треба йти вирішувати питання в освіті, так що ж, йти в педагогічний? Так склалася команда.

- Ваша компетенція більше в чому?

- Більше в софтових рішеннях - автоматизація бізнесу і держпроцесів. Проектний менеджмент - це те, у чому я сильний.

- Ви збираєтеся узаконити криптовалюту й майнінг. Як це буде?

- Почнемо з того, що крипта в Україні не заборонена. Коли говорять "легалізація" - це не зовсім вірне слово. Але є таке поняття, як визначення правового статусу. Щоб СБУ не ходила і не кошмарила людей, щоб люди, які цим займаються, розуміли, що діють у рамках закону. Плюс це якийсь сигнал усім, хто цим займається за кордоном.

- Цей законопроект буде подано до кінця року?

- Так. Ми хочемо, щоб його розглянули і прийняли до кінця року.

- А що плануєте крім офіційного статусу криптовалюти?

- Паралельно ми хочемо внести закон про публічні реєстри - внести туди розділ, пов'язаний із блокчейном. Тобто ми спочатку визначаємо правовий статус криптовалюти як самої технології. Потім робимо зміни, що блокчейн-реєстри в принципі можливі. Зараз їх по закону не можна робити. Зараз вони повинні бути в одному місці. Потрібно змінити, що вони можуть бути не в одному місці і розподілені. Але треба прописати, як. Це складний технічний процес. Тоді з нового року поступово можна буде запустити все інше.

- А e-residence теж плануєте в цьому році?

- Думаю, що ми не зможемо це зробити в цьому році. Хіба що зможемо почати якийсь пілот - вивести якісь послуги, щоб нерезиденти могли хоча би ФОП відкрити віддалено. А саму імплементацію - в наступному році.

Читайте російською: Кто будет отвечать за IT, крипту и электронные услуги в МинЦифры. Блиц с замом Федорова

Евгений Шишацкий
Евгений Шишацкий
корреспондент ЛІГА.Tech
Стас Юрасов
Стас Юрасов
редактор ЛІГА.Tech
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини