RU

"Хмари, Big Data і кібербезпека" – B2B-директор Київстар про пріоритети 2020-го і 2021-го

Костянтин Вечір (Фото: Ольга Закревська для AIN.UA)
23.12.2020, 11:07

Як змінився український бізнес в цьому році і до чого готуватися в наступному

Матеріал підготовлений за підтримки Київстар

2020 рік змінив багато українських компаній. Вони в черговий раз прокачали навик творчого пристосування в кризовій ситуації. І зробили великий крок у бік цифровізації. Але якщо розглянути ці зміни ближче, то які нові запити з'явилися в українського бізнесу? Які сервіси він став використовувати? Як впоралися ті, хто не зміг повністю піти в онлайн? І які нові проблеми його чекають?

LIGA.net поговорила про це з Костянтином Вечером, В2В-директором Київстар, – компанії-постачальника "швидкої технологічної допомоги" майже для половини українських підприємств.

- Як в цілому змінився український бізнес за 2020 рік?

- Я б сказав – кардинально. Починаючи з того, що багато перевели в онлайн все, що було можливо, і, закінчуючи тим, як бізнес змінив підхід до сервісу.

Особливо помітні зміни там, де раніше здавалися недоречними. Наприклад, в сегменті В2В-продажів великого корпоративного бізнесу, який раніше був організований в основному в офлайні. Або в категорії бізнес-зустрічей: наші корпкліенти продовжили проводити їх онлайн навіть після виходу з першого локдауна.

Крім того, малий і середній бізнес, я б сказав, став більш професійним у організації бізнес-процесів.


Це сталося за рахунок того, що МСБ став підключати ліцензійні бізнес-рішення, – у нас в 5 разів виріс попит на пропозиції Microsoft для віддаленої роботи і на підключення нашої віртуальної АТС, що дозволяє оптимізувати прийом дзвінків і організувати в єдину мережу всі номери співробітників, які під час карантину працювали з різних куточків міста або навіть країни.

Збільшився попит на підключення М2М і платформи, яка дозволяє управляти цими картами віддалено і за певними сценаріями.

- Які ще сервіси були затребувані серед бізнесу, якому вдалося перейти в онлайн?

- Сервіс електронного документообігу Star.Docs користувався популярністю як ніколи – кількість підключень зросла більш ніж в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Київстар і сам на нього перейшов в середині березня. З того моменту тільки в В2В ми підписали онлайн більш 55,6 тис. документів.

Також, окрім бізнес-рішень, компанії підключали тарифні плани, які передбачають великий обсяг інтернету і голосового трафіку. Наприклад, кур'єрські служби, які активно розвивалися на карантині, масово закуповували у операторів пакети з голосовим зв'язком та інтернетом, щоб кур'єри без обмежень могли працювати з додатками компаній і дзвонити клієнтам.

Крім того, у нас істотно зросло завантаження трафіку домашнього інтернету, оскільки офісні працівники перейшли з корпоративних мереж на домашні.

- В цілому попит на інтернет змінився?

- Так, в цьому році стали споживати значно більше інтернету. На це вплинуло кілька факторів. По-перше, розвиток 4G-мережі і постійне підключення нових населених пунктів. По-друге, все більше людей користуються смартфонами і їх можливостями, людина в інтернеті проводить більше часу. І, нарешті, карантинна ситуація, яка вплинула на обсяги споживання інтернету.

Люди перейшли на роботу з дому і, відповідно, на домашній інтернет. Але у деяких почав страждати робочий процес через перебої з електроенергією або у зв'язку з тим, що у них в принципі стаціонарний інтернет не кращої якості. У таких ситуаціях часто рятує мобільний 4G – можна переключитися на нього, використовуючи смартфон як роутер, і спокійно продовжувати працювати з будь-якого місця.

Ми відстежуємо такі тенденції, пов'язані зі зростанням споживання інтернету, як і інших сервісів, і у відповідь переглядаємо свої пропозиції для клієнтів. Наші тарифні плани повинні бути так наповнені, щоб задовольняти всі потреби клієнтів і давати їм можливість повноцінно працювати, де б вони не знаходилися.

- Покриття дозволить вам запропонувати 4G "з будь-якого місця"?

- Звісно. Незважаючи на карантинні обмеження, ми весь цей час продовжували розширювати мережу.

З 2015 року Київстар інвестував в розвиток своєї 3G і 4G мережі 28 млрд грн, включаючи ліцензії. І це – 50% від всієї суми, яку компанія витратила на свою інфраструктуру за 23 роки. У 2020 році, незважаючи на всі виклики, ми не зменшили темпи, а навіть навпаки, наростили – за 9 місяців ми на 40% збільшили інвестиції в мережу, що дало можливість підключити до 4G понад 7 тисяч нових населених пунктів.

Зараз наше покриття 4G вже є для 85% жителів України – в тому числі завдяки розгортанню його в 900 діапазоні, – а в наступному році збільшимо охоплення до 90% населення.

- А як трансформувався бізнес, який не зміг перейти на віддалену роботу? Адже насправді мало хто міг собі дозволити такий формат. Які інструменти були затребувані серед такого бізнесу?

- Так, дійсно, не всі змогли спокійно продовжити працювати віддалено. Як мінімум, сфери обслуговування та торгівлі сильно постраждали. Але вигравав той, хто шукав в цій кризі для себе нові можливості і зміг адаптуватися. Наприклад, коли закривалися ТРЦ, великі мережеві представники торгівлі перейшли в інтернет-магазини і продовжили працювати там.

Більш дрібні торгові компанії і приватний бізнес організовували свої продажі через майданчики в соцмережах і створювали сайти. Щоб ефективніше обробляти замовлення, компанії підключали CRM-системи, віртуальну мобільну АТС, IVR (інтерактивне голосове меню для розподілу викликів на групу номерів). Потрібно відзначити, що дзвінки залишилися важливою частиною для бізнесу та їх обсяг виріс. Ми побачили, що, незважаючи на можливості роботи через інтернет, бізнес став робити більше дзвінків для вирішення робочих завдань. Аналогічна картина і у великих мереж ресторанів, які додали у себе можливість зробити інтернет-замовлення і кур'єрську доставку.

Заклади поменше, які працюють в одному-двох районах, зверталися до наших сервісів Big Data.

Ми допомагали скласти портрет їхніх клієнтів, знайти таких серед жителів певного району і оповістити про те, що ресторан готовий приймати замовлення на доставку. Багатьох виручала наша платформа Business Data Solution, в якій по ряду критеріїв можна самостійно зробити вибірку потенційних клієнтів і розіслати їм повідомлення з якоюсь спеціальною пропозицією. Це вдале рішення для невеликих і середніх компаній торгівлі, сфери послуг, у яких немає великих грошей на рекламні кампанії, але є потреба в контакті зі своїми покупцями.

- Київстар – технологічна компанія і логічно, що попит на більшість ваших сервісів виріс ще більше в нинішніх умовах. Але чи було щось, що просіло?

- У нас драматично впав роумінг в зв'язку з закриттям кордонів. Вся індустрія втратила доходи від цього сегмента. Але ми віримо, що він відновиться завдяки туристам, коли кордони почнуть відкриватися, – принаймні, ми закладаємо це в план на наступний рік.

Якщо говорити про корпоративний роумінг, то не думаю, що він повернеться до колишнього рівня.

Оскільки бізнес вже навчився працювати онлайн і зрозумів, що можна не збирати десь в одному місці співробітників з усього світу, щоб провести конференцію, а досить просто створити Meeting Room в Microsoft Teams і зробити все онлайн, не втрачаючи при цьому якості взаємодії. Адже в онлайні теж можна показувати презентації, ділитися на команди, проводити спільну роботу і т. д.

Також трохи просів сегмент офісного корпоративного зв'язку, оскільки люди почали працювати з дому. Компанії просто перейшли з офісної на мобільну телефонію.

- Бізнес більше переходить на мобільні сервіси?

- Я б сказав, що бізнес швидше йде від стандартних засобів організації корпоративної інфраструктури. Все буде віртуалізуватися. Особливо, якщо збережеться цей гібридний формат роботи "офіс-дім". В таких умовах вигідніше перевести, наприклад, ІТ-інфраструктуру в хмару, а не утримувати та обслуговувати сервери в фізичному офісі. Внутрішню корпоративну мережу також можна організувати програмним чином через інтернет і хмарні рішення, а не тільки за допомогою обладнання в офісі.

Це не тільки дозволяє максимально скоротити інвестиції клієнта в обладнання і перенаправити їх на більш сучасні та перспективні рішення, а й робить бізнес гнучким, дозволяє швидко адаптуватися під зовнішні або внутрішні зміни. Тепер це частина фокусного напрямку, в якому ми бачимо великий потенціал.

Наприклад, компанії можуть розміщувати свої програми і дані не на "залізі" в офісі, а перенести їх в локальний дата-центр або хмару. Доступ до цих даних організовується через хмарні рішення. Це дає можливість використовувати величезну кількість бізнес-інструментів і сценаріїв для управління даними – від отримання технічних ресурсів для створення власних продуктів до вже готових рішень, перевірених ринком. Одне з таких рішень, наприклад, Azure Stack c Київстар, яке дозволяє легко використовувати сервіси глобальної платформи Azure c розміщенням даних в Україні.

Потрібно вміти дивитися на процеси ширше, ніж це було прийнято 5 років тому і навіть рік тому. Потрібно дуже швидко змінювати підходи до бізнесу, щоб залишатися конкурентоспроможними і вистоювати в будь-якій кризі. При цьому ми розуміємо, що компаніям не завжди вистачає для цього знань і часу. І в такому випадку допомогти у виборі оптимального рішення – одне з наших завдань.

- Хмарні рішення – це зараз поширена тема. Але як щодо кібербезпеки? Кажуть, що перехід бізнесу в онлайн – це тільки перший крок, і що наступний виклик – захистити все, що перенесено у ту ж хмару. Як це буде влаштовано? Якщо бізнес користується готовими хмарними рішеннями, хто відповідає за безпеку?

- Це дійсно питання потенційних загроз для бізнесу. Коли ви працюєте з тою ж хмарою Microsoft OneDrive, зрозуміло, що безпеку цього сховища забезпечує Microsoft. Але при цьому елементи мережевої інфраструктури, наприклад, власні сервери в основному знаходяться на забезпеченні клієнтів, і їхню безпеку повинні організувати самі клієнти.

І навіть якщо власної інфраструктури у компанії немає, їй все одно потрібно захищатися.

Наприклад, для середнього та малого бізнесу, який торгує через власний сайт, загрозою може бути DDoS-атака, яка перекриє доступ до цього сайту. Таку атаку може організувати хто завгодно: від зловмисників, які потребують гроші за припинення атаки, до конкурентів, мета яких – порушити доступ потенційних клієнтів до сайту. І це безпосередньо впливає на доходи компанії: якщо немає доступу користувачів до інтернет-магазину, клієнт йде на інший сайт, а значить від нього немає замовлення і немає заробітку.

Для таких компаній ми розробляємо продукти, які вже в найближчому майбутньому зможемо запропонувати на ринку як Cyber ​​Security as a Service (кібербезпека як сервіс, – ред.). Щоб дати клієнтам можливість захистити канал або сайт, а також надати цілий комплекс рішень для організації безпеки всієї своєї IT-інфраструктури.

- Якщо підсумувати: грунтуючись на потребах бізнесу в цьому році, які напрямки Київстар буде розвивати в 2021 році?

- У першому пріоритеті зараз ми бачимо напрямок хмарних сервісів, Big Data і продуктів з кібербезпеки. За ними не тільки майбутнє, але й актуальна потреба сьогодення.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини