Грошей МВФ не буде через Приват і землю. Чи зможе Україна розплатитися з боргами? Розбір

Грошей МВФ не буде через Приват і землю. Чи зможе Україна розплатитися з боргами? Розбір - Фото
Крісталіна Георгієва і Володимир Зеленський (Фото: прес-служба президента)
13.02.2020, 16:29

Переговори України з МВФ про нову програму фінансування знову затягуються - з нашої вини. Що далі?

Президент Володимир Зеленський першим дізнався, що Міжнародний валютний фонд погодився виділити Україні $5,5 млрд на найближчі три роки. Цю новину йому повідомила особисто директор-розпорядник Фонду Крісталіна Георгієва. У телефонній розмові із Зеленським вона хвалила прогрес влади останніх місяців, але уточнила: грошей ми не отримаємо, якщо не виконаємо одну важливу умову.

Бесіда відбулася ввечері 7 грудня минулого року. Уже через кілька днів сама умова (мовою  МВФ - prior action) вперше в деталях з'явилася на публіці. Після довгих дискусій, в парламенті було зареєстровано урядовий законопроект №2571, який ЗМІ тут же назвали "антиколомойським".

Його головна ідея - виключити можливість повернення збанкрутілих або націоналізованих банків колишнім власникам.

План був приблизно таким: у січні Верховна Рада обробляє законопроект і приймає його в цілому, в лютому Рада директорів МВФ затверджує програму і перераховує Україні перший транш кредиту.

Не вийшло: 2571 не пройшов перевірку фінансовим комітетом Ради. Тепер учасники переговорів і незалежні аналітики, опитані LIGA.net, не виключають, що МВФ повернеться до теми України не раніше другого кварталу. Потенційно пауза може затягтися до літа.

Це не найкращі новини для уряду Олексія Гончарука. Чому так? І як довго Україна зможе обходитися без фінансування Фонду? Розбір LIGA.net.

Антиколомойський провал. Чому МВФ найближчим часом точно не буде

Розмова Зеленського з Георгієвою мала важливе значення для України. Країна фактично авансом отримала від МВФ SLA - staff level agreement, принципову згоду на кредитування.

Тоді високопоставлені співрозмовники LIGA.net. серед учасників переговорів із МВФ розповідали, що SLA стала можливою з однієї причини: Фонд попередньо погодив усі 98 сторінок законопроекту 2571.

Цього виявилося недостатньо. Важливо, щоб проект без особливих втрат пройшов через український парламент. Із цим відразу ж виникли проблеми: на початку січня топ-керівники комітету Олександр Дубінський та Ігор Палиця (заступник голови та секретар, обидва вважаються депутатами з орбіти Ігоря Коломойського) подали в Раду альтернативні проекти.

Пізніше глава комітету Данило Гетманцев у розмові з LIGA.net. також розкритикував урядову версію 2571 за надмірне посилення повноважень НБУ.

Через ці протиріччя законопроект вирішили скоротити в надії, що після цього комітет розгляне його швидше, розповідали високопоставлені співрозмовники LIGA.net. в Кабміні та НБУ. Так з'явився документ під номером 2571-д авторства Гетманцева. Його планували вивести на голосування в першому читанні вранці 6 лютого. Не вийшло: текст категорично не погодив МВФ, повідомили LIGA.net. три співрозмовника серед учасників обговорення закону.

Версія, яку подав Гетманцев, містила два ключові пункти. По-перше, банк, який був визнаний банкрутом не може повернути собі колишній статус навіть не дивлячись на рішення судів про незаконність банкрутства. По-друге, уряд та екс-власники потерпілого банку отримують півроку на переговори про можливе відшкодування збитків. На випадок відсутності компромісу було запропоновано, щоб розмір компенсації визначав український суд.

Саме друга частина проекту Гетманцева не влаштовувала МВФ. Фонд погодився з урізаною версією за умови, що в ній збережеться підхід початкової редакції документа: екс-власники не можуть повернути собі банк, але мають право на компенсацію, якщо доведуть шкоду за допомогою міжнародного аудитора.

За інформацією співрозмовників LIGA.net., близько знайомих з думкою представників Фонду, МВФ продовжує наполягати на нормах, узгоджених у грудні. "Те, що було в 2571-д МВФ сприйняв як мертвонароджену ідею", - розповідає один з учасників переговорів.

На цьому тижні Рада працює в комітетах, у розмові з LIGA.net. у кулуарах парламенту Гетманцев обіцяв, що роботу над 2571 продовжать. Але, за інформацією високопоставленого учасника неформальної робочої групи, значного прогресу як і раніше немає.

Додаткова проблема - парламент, почавши розгляд законопроекту про ринок землі, виявився фактично заблокований через декілька тисяч правок, які депутати вирішили голосувати без прискорених процедур. Згідно з регламентом, інші законопроекти в цей період розглядатися не можуть.

Якщо найближчим часом нічого не зміниться, ситуація з непрацездатністю Ради може затягнутися до квітня. Для МВФ це може означати, що "українське питання" переноситься на другий-третій квартали.

Фонд наполягає на узгодженні фінальної версії законопроекту 2571 (тобто, до другого читання). Як тільки проект буде прийнято в цілому, МВФ може ініціювати збори директорів для обговорення українського питання. Для цього потрібно ще, як мінімум, два-три тижні, стверджує високопоставлений співрозмовник LIGA.net., знайомий з позицією Фонду.

Чи є життя без МВФ?

Затримка з розглядом "антиколомойського закону" підвищує ризик того, що Україна ще півроку проведе без фінансової підтримки МВФ. Наскільки необхідними для нас є гроші Фонду?

Опитані  LIGA.net. економісти відзначають: поки що в уряду достатньо запасів, щоб пережити найближчі пікові виплати та впоратися з потенційними проблемами держбюджету. Ближче до осені можуть початися проблеми. Про це говорить кілька обставин.

Валютні борги: поки можемо впоратися без МВФ. Уже в березні Україну чекає перший у цьому році пік виплат за зовнішнім боргом: близько $400 млн потрібно повернути МВФ, $530 млн - утримувачам єврооблігацій. У травні планується погашення на $1,5 млрд (зокрема $1 млрд за євробондами, випущеними під американські держгарантії), у вересні - $2,3 млрд ($1,9 млрд - погашення єврооблігацій), перераховує глава аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

Перший і частина другого кварталу для уряду пройдуть спокійно: у Мінфіну достатньо грошей на валютних рахунках, поповнити їх можна за рахунок нових євробондів, випуску ОВДП у доларах або прямих закупівель у НБУ, який наростив резерви до $26 млрд (4 місяці майбутнього імпорту - безпечний рівень за метрикою МВФ), відзначає старший аналітик ICU Тарас Котович.

У другій половині року з валютою буде складніше. Прогрес із МВФ дуже бажаний до вересня, вважає Паращій. Але, з огляду на труднощі з наповненням бюджету, при найбільш несприятливому сценарії, гроші в уряду можуть закінчитися вже до травня, допускає головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Частину грошей можна позичити в Україні. Загальна потреба валюти для погашення держборгу в цьому році, за оцінкою НБУ, становить $9 млрд. З них, близько $3 млрд - валютні ОВДП, які можна рефінансувати на внутрішньому ринку, говорить начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.

Пікові виплати за валютними ОВДП будуть влітку: близько $760 млн у липні і $474 млн - у серпні, уточнює Паращій з Concorde Capital.

Удача 2019 може не повторитися. У 2019 Україна не отримувала грошей МВФ, компенсувавши зупинку співпраці інвестиціями нерезидентів в ОВДП (близько $4,3 млрд за рік), розповідає начальник відділу щодо роботи з інвесторами банку Кредит Дніпро Андрій Приходько. Чи зможе внутрішній ринок забезпечити потреби уряду в грошах у 2020 році - поки відкрите питання, вважає Приходько.

Згідно з прогнозом, опублікованим в інфляційному звіті НБУ за січень 2020 року, попит на ОВДП з боку іноземців залишиться високим, але за умови, що Україна отримає нову програму МВФ на початку року.

Бюджету потрібні гроші. У першому кварталі держбюджет із високою ймовірністю не буде виконано за доходами через низький курс гривні (бюджет побудовано на 27 грн/$, зараз - нижче 25 грн/$, від курсу залежить імпортний ПДВ, який збирає митниця). Тому уряду не завадили б кредити Єврокомісії і Світового банку (в сумі $1-1,5 млрд), які прив'язані до початку програми МВФ, вважає головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Чи є життя поза програмою?

Чи потрібна Україні в принципі допомога МВФ? Дискусії з цього приводу тривають, але опитані LIGA.net. економісти відзначають, що уряду важливо в середньостроковій перспективі залишатися в програмі Фонду.

Головна причина: до 2022 року загальна потреба України в зовнішньому фінансуванні становить $15 млрд, поки з цієї суми Мінфін залучив близько $1,8 млрд, відзначає Білан із Dragon Capital.

Без МВФ залучати валюту з інших джерел буде складно, навіть незважаючи на хороші позиції України в очах інвесторів на даний момент, додає Паращій з Concorde Capital. Якщо ризики настання рецесії світової економіки все ж будуть відлякувати інвесторів від ринків, що розвиваються, альтернативи програмі МВФ в уряду не буде, вважає Приходько з банку Кредит Дніпро.

"Програму МВФ можна розділити на два компоненти: фінансова частина і підтримка подальших реформ, - говорить Білан. - Працююча програма МВФ - це маяк для світової спільноти і фінансових ринків, що економіка України фінансово стійка і рухається в правильному напрямку".

Читайте матеріал російською: Денег МВФ не будет из-за Привата и земли. Сможет ли Украина расплатиться с долгами? Разбор

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини