RU

Гривня зростає: курс долара повертається в "літо-2020". Прогноз курсу до 12 лютого

08.02.2021, 14:03
Гривня зростає: курс долара повертається в
Автор зображення: Alimalisa (instagram.com/alimalisa_)

Долар на міжбанку близький до найнижчого показника із серпня 2020 року. Що відбувається?

Курс долара очікувано опустився нижче 28 грн/$. У лютому гривня продовжить зміцнюватися. Новий орієнтир для міжбанку – 27,5 грн/$, прогнозують опитані LIGA.net фінансисти.

Ринок поки не бачить серйозних причин для відновлення девальвації. Єдині, хоч і малоймовірні, ризики для гривні – провал переговорів із МВФ (вони все ще тривають), і наслідки енергетичної кризи, з якою цієї зими зіткнулася Україна.

Що зараз впливає на курс долара, і скільки валюта буде коштувати через тиждень? Детально про курс – в традиційному огляді LIGA.net.

Долар – дешевше 28 грн/$. Що відбувається з курсом

Перехід курсу до діапазону 27-28 грн/$ вже на початку лютого був очікуваним. Це могло статися ще в січні, але тоді зростання гривні стримували "бюджетні" фактори: відшкодування ПДВ і погашення ОВДП.

Зараз перешкод не було: позначку 28 грн/$ на міжбанку долар перетнув вже 3 лютого, швидко досягнувши рівня 27,75 грн/$ – найнижчого курсу з початку вересня 2020 року. З початку 2021-го гривня зміцнилася на 70 копійок. До п'ятниці, 29 січня, – на 40 копійок.

Увечері в п'ятницю, 6 лютого, долар у банках можна було купити за 27,85-28,15 грн/$, євро – за 33,35-33,65 грн/€.

Гривня близька до максимуму за півроку. Що впливає на долар

Гривня буде зміцнюватися завдяки нерезидентам і ОВДП

Іноземні покупці українського держборгу продовжують зміцнювати національну валюту. Цього тижня вони поповнили свій портфель гривневих ОВДП на 3 млрд грн.

Опитані фінансисти очікують, що попит нерезидентів на ОВДП залишиться стабільним. Мінфін не поспішає знижувати ставки за середньостроковими паперами (1-3 роки; за короткостроковими облігаціями до року зниження є), які зараз найбільше приваблюють іноземців.

Із початку 2021-го нерезиденти вклали в держоблігації близько 12 млрд грн (з моменту повернення в середині грудня – 22 млрд грн). Учасники ринку очікують, як мінімум, таких же обсягів (10-12 млрд грн) в лютому і, ймовірно, в березні.

Перешкод для ревальвації більше немає

Зміцнення гривні в січні стримували бюджетні чинники – виплата ПДВ в кінці місяця і регулярні великі погашення старих ОВДП. Другий фактор дозволяв інвесторам-нерезидентам, які бажають заново вкластися в нові папери, обійтися без продажу додаткової валюти за рахунок додаткового гривневого ресурсу.

У лютому цей фактор буде не таким впливовим. Цього місяця у Мінфіну дві великі виплати – 10 і 24 числа (4 і 10 млрд грн відповідно). У першому випадку сума погашення буде відносно невеликою, у другому – мова йде про виплату за паперами, випущеними в розпал карантину в травні 2020 року: нерезидентів серед їхніх власників, з високою часткою ймовірності, немає.

Найближче велике погашення ОВДП, яке отримають іноземці, буде в кінці березня – дворічні папери на 10 млрд грн.

МВФ і енергетична криза

Переговори України з МВФ про подальший формат співпраці (уряд отримав тільки один транш за програмою, яка була підписана в травні минулого року) поки не закінчилися. Опитані фінансисти очікують розуміння наступного тижня. Від тону заяви сторін залежить і ситуація з інвестиціями нерезидентів в ОВДП.

Якщо переговори закінчаться успішно, учасники ринку очікують розширення інвестицій іноземців до $150-200 млн на тиждень, що посилить тиск на долар. У разі відсутності прогресу великих змін не буде – нерезиденти збережуть колишні темпи. Зламати тренд на зміцнення може хіба що вкрай негативний для України результат. Але фінансисти вважають такий варіант малоймовірним.

Яке значення для курсу має енергетична криза, з якою зараз зіткнулася Україна? Опитані фінансисти поки що не можуть оцінити її вплив, однак якщо ситуація погіршиться (що також малоймовірно, докладніше про кризу і її причини читайте тут), нервозності на валютному ринку стане більше.

НБУ повернувся на міжбанк

Цього тижня гривня могла зміцнитися ще сильніше, але цьому завадив НБУ, який купив на ринку $90 млн (інвестиції нерезидентів в ОВДП – близько $100 млн).

Регулятор вийшов на міжбанк вперше після двотижневої паузи. Учасники ринку очікують, що Нацбанк буде активно поповнювати резерви і надалі це пригальмує темпи зміцнення курсу.

Що далі. Прогноз до 12 лютого

Опитані LIGA.net фінансисти орієнтуються на подальше зміцнення гривні наступного тижня: курс може опуститися до 27,5 грн/$. В такому випадку ринок досягне найнижчого курсу із серпня минулого року.

Прогнозний діапазон до 12 лютого – 27,50-27,90 грн/$.

У складанні огляду LIGA.net допомагали Наталія Шишацька (Форвард банк), Юрій Гриненко (Банк Кредит Дніпро), Ярослав Кабін (Ідея банк), Василь Невмержицький (Кредитвест банк), аналітики компанії ICU.

Автор головного зображення: Alimalisa

Читайте російською: Гривня растет: курс доллара возвращается в "лето-2020". Прогноз курса до 12 февраля

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини