Гривня впала до мінімуму за 2 роки. Що вплинуло на ціну долара? Спойлер – КС непричетний

02.11.2020, 13:53
Гривня впала до мінімуму за 2 роки. Що вплинуло на ціну долара? Спойлер – КС непричетний - Фото
Ілюстративне фото: Єлизавета Сергієнко/пресцентр НБУ

На міжбанку – курсовий рекорд за два роки – долар коштує 28,5 грн. НБУ витратив понад $100 млн резервів. Чи продовжиться девальвація?

Україна зустрічає листопад-2020 з доларом дорожче 28,5 грн/$. Останній раз американська валюта так дорого коштувала в нашій країні восени 2018 року.

Дворічний антирекорд гривні відбувся б і без "допомоги" скандального рішення Конституційного суду про антикорупційну реформу: в останній тиждень жовтня на ринку вистачало джерел негативного впливу на курс, кажуть опитані LIGA.net банкіри. Ситуація вплинула і на Нацбанк: вперше за місяць регулятору довелося витратити на підтримку гривні більше $100 млн.

Що так сильно вплинуло на валютний ринок, і скільки долар буде коштувати через тиждень? Деталі – в огляді LIGA.net.

Жовтневий негатив. Що відбувається з доларом

Майже весь жовтня курс долара тримався нижче психологічної позначки дворічного максимуму (28,46 грн/$). Особливих передумов для помітної девальвації не було, про що свідчила і мінімальна участь НБУ на валютному ринку.

Ситуація змінилася в другій половині місяця: долар в основному дорожчав, зміцнившись, починаючи з 21 жовтня на 26 копійок до 28,50/28,52 грн/$. Тільки за минулий тиждень гривня втратила в ціні 16 копійок – це був один з найгірших тижневих результатів осені.

Вранці понеділка, 2 листопада, долар в банках можна було купити по 28,5-28,7 грн/$, євро – по 33,3-33,7 грн/€.

Не так багато хороших новин для гривні. Що впливає на курс

Податки і дивіденди зміцнюють долар

Девальвація цьому тижні має цілком ринкове пояснення, кажуть опитані банкіри. Головна причина – період великих відшкодувань ПДВ експортерам.

За тиждень їм виплатили 10 млрд грн (7,5 млрд – тільки за період з понеділка по середу) – близько $ 350 млн. Для курсу це означає, що у експорту не було необхідності продавати валютну виручку – в такі моменти пропозиція долара зазвичай просідає на порівнювану суму.

Другий важливий ринковий фактор – підвищений попит на валюту від "дочок" іноземних компаній, які готуються виплачувати дивіденди. За даними одного з опитаних учасників ринку (банк з українським капіталом), додатковий попит склав $200 млн.

Банкіри відзначають, що обидва чинники вже вичерпали себе. У перший тиждень листопада продаж експортерів повинен повернутися в колишніх обсягах, що може допомогти гривні відіграти частину втраченого.

Нацбанк знову продає багато валюти

Про серйозний перекіс в сторону попиту на долар свідчать і $148 млн, які на цьому тижні довелося продати Нацбанку для підтримки гривні. Банкіри розповідають, що щоб уникнути надмірного доларового ажіотажу регулятор виходив на ринок майже щодня. Таке втручання НБУ знадобилося вперше з кінця вересня.

Інший важливий момент – Нацбанк знову відмовився від покупки валюти. НБУ не поповнює золотовалютні резерви вже сім тижнів поспіль.

Конституційний суд не впливає на курс, але ускладнює ситуацію

Скандальне рішення Конституційного суду про повноваження Нацагентства з питань запобігання корупції, істотно не вплинуло на валютний ринок, відзначають фінансисти, яких опитала LIGA.net.

З іншого боку, чергова політична криза, яка може серйозно відсунути отримання Україною фінансування МВФ і інших кредиторів (це погані новини для держбюджету), швидше погано впливає на девальваційні очікування ринку.

В останні місяці вони тільки погіршуються. Згідно з оцінкою ділових очікувань бізнесу від НБУ, близько половини респондентів налаштовується на девальвацію гривні в 2021 році до 29 грн/$ і вище. За підсумками другого кварталу такий прогноз озвучила тільки третина опитаних.

Місяць почнеться спокійно. Прогноз курсу до 6 листопада

Перший тиждень листопада-2020 може виявитися вдалим для гривні, однак істотного зміцнення курсу очікувати не варто, вважають опитані банкіри.

Прогнозний діапазон на наступний тиждень: 28,40-28,55 грн/$.

У складанні огляду  LIGA.net допомагали Юрій Гриненко (банк Кредит Дніпро), Василь Невмержицький (Кредитвест банк), Артем Красовський (Правекс Банк), Ярослав Кабін (Ідея банк), аналітики інвесткомпанії ICU.

Читайте також російською: Гривня упала до минимума за 2 года. Что повлияло на цену доллара? Спойлер – КС ни при чем

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини