RU

Розбір | Гривня готується до зростання. Як сильно подешевшає долар? Прогноз до 22 січня

18.01.2021, 08:59
Гривня готується до зростання. Як сильно подешевшає долар? Прогноз до 22 січня - Фото
Колаж: Євген Адаменков/LIGA.net

Ревальвація гривні повертається. Яким буде курс долара в перші тижні 2021 року і що про це думають в НБУ?

Валютний ринок готується до періоду зміцнення гривні – в першому півріччі 2021 року долар в Україні буде дешевшати.

На початку січня на міжбанку проявилися перші ознаки цієї тенденції: курс опустився нижче 28 грн/$.

Головне пояснення – іноземний "гарячий" капітал продовжує заходити в український держборг завдяки високим ставкам. Як довго це триватиме, чи є шанси, що долар знову подешевшає з 28 до 24 грн/$, як було 2019 року, і яким буде курс за тиждень?

Деталі – в курсовому огляді LIGA.net.

Як почався рік

Минулий рік Україна закінчила з курсом долара в 28,33 грн/$. Порівняно з кінцем 2019 року гривня обвалилася майже на 20% або на 4,5 грн, але фактично курс залишився приблизно на тому самому рівні, що й два-три роки тому. Грудень 2017-го і 2018 років міжбанк також закривав у районі 28 грн/$.

Початок 2021-го показав, що гривня поки точно не збирається оновлювати антирекорди (восени 2020-го був досягнутий курсової мінімум за два роки в 28,62 грн/$, рекорд п'яти років – 28,92 – встояв) і навіть навпаки – ринку варто готуватися до ревальвації, про що ще наприкінці минулого року говорили багато українських економістів.

Поки тренд на зміцнення не настільки очевидний: у перші дні січня долар дійсно подешевшав з 28,45 до 28,05 грн/$, але до середини місяця курс відкотився до 28,15-28,20 грн/$.

Вдень 16 січня (робоча субота в Україні) долар у банках можна було купити за 28,20-28,40 грн/$, євро – за 34,1-34,5 грн/€.

Що зараз впливає на курс

Нерезиденти – головна сила міжбанку

Два перших у 2021 році аукціони з розміщення облігацій внутрішньої держпозики (по суті – держборг, так уряд наповнює бюджет) принесли Мінфіну 17,6 млрд грн. І якщо на першому аукціоні 5 січня міністерство розміщувало переважно короткі ОВДП з погашенням у березні, то вже 12 числа половину грошей, залучених до бюджету, дали іноземні інвестори.

Загалом за перші два тижні січня їхній портфель зріс на 4,5 млрд грн. Це означає, що пропозиція валюти на міжбанку за короткий час зросла на $ 160 млн.

Це – тільки початок великого тренда, під знаком якого пройде чи не вся перша половина 2021 року, зазначають опитані банкіри та фінансисти. Вже наступного тижня (19 січня) Мінфін запропонує ринку шестирічні ОВДП. З огляду на те, що Україна як і раніше залучає держборг під високі, як для решти світу, ставки, "довгі" облігації точно привернуть увагу нерезидентів. Це принесе українському ринку нові обсяги додаткової валюти, очікують фінансисти.

Ще один аргумент на користь повернення нерезидентів – уряду потрібно фінансувати великий дефіцит держбюджету. Траншу МВФ – альтернативного фінансового підживлення, крім ринкових ОВДП і євробондів – не буде щонайменше до березня. Тому ставки за ОВДП залишатимуться високими – це гарантує підвищений інтерес до них з боку іноземців.

Чи означає це, що Україну чекає новий обвал долара, як було 2019 року? Зниження курсу буде, але не таке сильне, як 2019-го. Зокрема, в компанії Dragon Capital прогнозували, що інвестиції нерезидентів в ОВДП у 2021 році обмежаться $1 млрд (у 2019-му було в чотири рази більше). Причин дві: по-перше, прибутковість облігацій зараз нижча, ніж два роки тому (12 проти 15% річних), по-друге, малоймовірно, що НБУ знову допустить зміцнення гривні більше ніж на 10%.

У підсумку, згідно з консенсус-прогнозом опитаних  LIGA.net економістів, курс долара на кінець першого півріччя знизиться до 27,65 грн/$. Очікуваний діапазон на перші місяці 2021 року – 27-28 грн/$, але не виключено короткострокове зміцнення гривні в районі 26-27 грн/$.

Велике погашення ОВДП допоможе долару

20 січня Мінфін має виплатити 13,5 млрд грн власникам старих ОВДП, що може згладити курсовий ефект від розміщення шестирічних облігацій наступного вівторка.

По-перше, у нерезидентів (погашаються папери, випущені на початку 2019-го, ймовірність того, що серед власників є іноземці дуже висока) буде на руках гривня для покупки нових паперів, обмінювати валюту їм не доведеться. По-друге, це – загалом збільшить кількість гривні в фінансовій системі – частина цього ресурсу може піти на валютний ринок, попит на долар зросте.

Податки – плюс і мінус для гривні

До 20 січня українські компанії будуть розраховуватися з бюджетом за податками – деяким знадобиться додаткова гривня, експортери продаватимуть валюту.

Ближче до кінця місяця податковий фактор відіграє в зворотний бік: держава виплатить відшкодування ПДВ, гривні у бізнесу буде достатньо, а пропозиція долара – знизиться.

Карантин пригнічує імпорт

Локдаун в Україні діє до 24 січня (поки незрозуміло, чи продовжуватиме його влада). Для економіки це означає черговий обвал імпорту. Не такий сильний, як було під час карантину навесні, але попит на валюту з боку імпортерів все одно істотно знизився.

Нацбанк допомагає долару

У перший тиждень січня Нацбанк був чи не найактивнішим учасником валютного ринку: спочатку регулятор продав $20 млн, але майже відразу купив аналогічну суму.

Після того, як ринок повернувся до нормальної роботи, НБУ втручався в торги в моменти, коли курс опускався нижче 28 грн/$, розповідають фінансисти. Банкіри очікують, що Нацбанк буде досить рішуче стримувати зміцнення гривні найближчими тижнями. Але це не допоможе долару довго утримуватися вище 28 грн/$.

Що далі. Прогноз до 22 січня

Опитані LIGA.net банкіри припускають: курс цього тижня опуститься нижче 28 грн/$, далі можливий незначний відкат.

Прогнозний діапазон до 22 січня: 27,89 – 28,3 грн/$.

У складанні огляду LIGA.net допомагали Сергій Колодій (Райффайзен Банк Аваль), Наталія Шишацька (Форвард банк), Юрій Гриненко (Банк Кредит Дніпро), Ярослав Кабін (Ідея банк), Василь Невмержицький (Кредитвест банк), аналітики компанії ICU.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини