RU

Гривня дорожчає, валюта - прагне до нуля. Що відбувається з депозитами? Розбір

22.10.2019, 10:11
Гривня дорожчає, валюта - прагне до нуля. Що відбувається з депозитами? Розбір - Фото
Фото: depositphotos.com

У чому вигідніше зберігати гроші - в гривні або доларах? Відповідь - в депозитному огляді LIGA.net

Українські банки продовжують воювати за гроші населення: незважаючи на загальний тренд на зниження ставок, заданий Нацбанком, деякі фінустанови, навпаки, підвищують ставки за депозитами - особливо це стосується більш довгострокових вкладів строком від півроку.

Що відбувалося з банківськими ставками влітку і чого банкіри очікують восени - в огляді LIGA.net.

Підсумки трьох кварталів: грошей в банках стало більше

У липні гривневий депозитний портфель скоротився на 2,62% (до 285,708 млрд грн), а валютний виріс на 1,6% (до $8,845 млрд). У серпні та вересні депозитний портфель в гривні виріс на 1,75% і склав 290,784 млрд грн. Приріст банківських вкладів в іноземній валюті склав 3,11% (до $9,129 млрд).

"Депозитний портфель складається з термінових депозитів і залишків на рахунках. Його приріст обумовлений зростанням заробітної плати населення (на 14%) - відповідно зросли і залишки" - пояснює директор департаменту маркетингу Креді Агріколь Банку Тетяна Шаповал.

"Депозити - це вигідно. Альтернативних інструментів інвестицій для простих громадян, як і раніше немає. При нинішній ставці депозити дозволяють не тільки зберегти, але і примножити заощадження, чого не скажеш про інші інструменти інвестування", - відзначає директор департаменту продуктів роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Поліщук.

Протягом кварталу середні ставки за депозитами переважно знижувалися, але частина депозитних продуктів збільшила прибутковість. Знижували ставки Укрексімбанк, ПУМБ, Украгазбанк, Альфа-Банк, Мегабанк, Південний, МТБ Банк і Конкорд.

"Поступове зниження облікової ставки з 2 кварталу поточного року (у вересні Нацбанк знизив облікову ставку до 16,5%. - Ред.) триває. Це сигнал для зменшення ставок для всіх учасників ринку" - говорить заступник голови правління Мегабанку Андрій Онопко.

Банкіри відзначають: фактична відсутність валютного кредитування провокує зниження прибутковості заощаджень в доларах і євро. Банки не готові платити за валюту, яку не можуть перерозмістити. "У банків лімітовані потреби в ресурсах в іноземній валюті. Тому немає сенсу платити дорого за їх залучення", - вважають в Креді Агріколь Банку.

Огляд вкладів: "довга" гривня дорожчає

Середні ставки за депозитами в гривні

Серед гривневих вкладів максимально опустилася середня ставка для періоду до 1 місяця (на 0,79 п.п. до 9,71% річних). Прибутковість депозитів понад рік знизилася на 0,71 п.п. - 14,01% річних. Безстрокові заощадження подешевшали на 0,39 п.п. до 7,85% річних. Вклади терміном від місяця до 3 скинули 0,20 п.п. і пропонують 11,80% річних. Виросли в ціні депозити на термін від 3 місяців до півроку, на 0,23 п.п. до 14,18% річних. Вклади на період від півроку до року набрали 0,60 п.п. і пропонують 14,71% річних.

Середні ставки за депозитами в доларах

Серед валютних вкладів лідером зниження прибутковості стали терміни від 3 до 6 місяців (на 0,80 п.п. до 2,23% річних). Менш помітно знизилася вартість депозитів терміном до місяця (на 0,22 п.п. до 1,11% річних). Вклади терміном від місяця до 3 подешевшали на 0,08 п.п. до 1,13% річних. Синхронно опустилися ставки для безстрокових заощаджень і депозитів терміном понад рік (на 0,07 п.п. до 0,57% і до 2,86% річних). Виросла прибутковість тільки вкладів на терміни від півроку до року, на 0,45 п.п. до 2,78% річних.

Середні ставки за депозитами в євро

Безстрокові заощадження подорожчали на 0,04 п.п. і пропонують прибутковість 0,54% річних. Вклади терміном до місяця втратили в ціні 0,25 п.п., їх середня ставка становить 0,73% річних. Опустили прибутковість і заощадження на термін від місяця до 3 (на 0,10 п.п. до 1,09%). Депозити строком від 3 до 6 місяців подешевшали на 0,67 п.п. до 1,62% річних. Заощадження терміном понад півроку підвищили прибутковість на 0,40 п.п. і пропонують 2,0% річних. Вклади терміном понад рік набрали 0,17 п.п. і надають 2,23% річних.

Що далі: ставки продовжать зростання

Банки очікують подальшого приросту депозитного портфеля як в гривні, так і у валюті. Зміна ставок буде залежати від подальших кроків Нацбанку і монетарної політики. Банкіри при цьому не виключають підвищення ставок на окремі види гривневих продуктів.

"З жовтня починається сезон, в період якого традиційно підвищується попит населення на кредитні продукти. Фінансові установи показують найвищу динаміку зростання, - говорить директор департаменту продажів роздрібних продуктів ТАСкомбанку Борис Рафалович. - Значних коливань відсоткових ставок за депозитами до кінця року ми не очікуємо. Сезонне скорочення рівня ліквідності буде стримувати падіння".

Не планує знижувати депозитні ставки Креді Агріколь Банк: "Ми не знижували відсоткові ставки і не плануємо цього робити в зв'язку з відновленням ділової активності в осінній період, - запевняє Шаповал. - Очевидно, що депозити будуть рости і далі. Після літнього затишшя з відновленням бізнес-сезону зросте потреба в кредитах, і знадобиться більше ресурсу для кредитування. Банки будуть намагатися залучати депозити, пропонуючи цікаві умови і відсоткові ставки. Адже тепер банкам доводиться конкурувати за ресурси клієнтів не тільки один з одним, але і з цінними паперами держави (ОВДП), які забезпечують ті ж 15-16% річних, але без податків".

Зростання ставок за валютними вкладами не очікує ніхто. Ситуація з доларовими депозитами залишається колишньою: "Ставки за доларовими і євро депозитами будуть залишатися на мінімальному рівні, ближче до нуля, через відсутність високомаржинальних інструментів перерозміщення валютних ресурсів для банків", - пояснює Поліщук з банку ПУМБ.

"З урахуванням того, що європейський ринок йде за ставками вже "в мінус", а попит на валютні ресурси залишається на тому ж рівні, можна говорити про те, що до кінця року ставки за депозитами у валюті, в кращому випадку, залишаться на тих же позиціях", - прогнозують в Мегабанку.

Динаміка середніх відсоткових ставок за депозитами

Читайте російською: Гривня дорожает, валюта - стремится к нулю. Что происходит с депозитами? Разбор

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини